Netflix Drama Dizileri – Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi 30 Drama Dizisi

Netfleaks

Netfleaks

İzlemelere doyamadığım benim ❤️

Netflix drama dizileri en çok ilgi gören kategorilerden biridir. Çünkü çoğu zaman sürükleyici bir drama izlemek isteriz. Bunun nedeni, dizileri cazip kılan şeyin sürükleyici olması ve drama dizilerinin bu konuda başarılı olmasıdır. Breaking Bad, Sherlock, House of Cards gibi en unutulmaz dizilerin drama türüne dahil yapımlar olduğunun da altını çizelim.
Netflix Drama Dizileri
Biz de Netflix drama dizileri arasından en iyi yapımları bir araya getirdik. Yukarıda saydığımız klasiklerin yanı sıra Mindhunter, Peaky Blinders, Anne with an E gibi yeni Netflix dram dizilerine de yer verdik. Tabi ki tüm dizileri IMDb puanlarına göre listeledik. Bir de tüm puanların olduğu kısımda kendi puanlamamıza da yer verdik.
İsterseniz Netflix Bilim Kurgu Dizileri listemize de göz atabilirsiniz.
Buraya da Netflix Suç Dizileri listemizi bırakıyoruz.
Hazırsanız listemize başlayalım.

En İyi Netflix Drama Dizileri


1. Breaking Bad (IMDb: 9,3)

Bir okulda kimya öğretmeni olan Walter White, kendi halinde ailesiyle yaşamını sürdüren biridir. Yaşadığı bazı rahatsızlıklar sonucu hastaneye giden Walter ne yazık ki akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Ölüm gerçeğinin en çok can acıtan tarafı ailesini geride bırakacak olmasıdır. Yaşanan bazı farklı olaylarda uyuşturucu sektöründe ciddi para olduğunu görür. Ailesini en iyi şekilde finanse edebilmenin en iyi yolu budur. Üstelik başarılı bir kimyacı için bu pek de zor görünmüyordur. Ve tansiyonun bir dakika bile düşmediği 5 sezonluk bu efsaneye bir şans vermenizi çok isteriz. Ayrıca bu yapım Netflix drama dizileri arasında en yüksek IMDB puanına sahip dizi.
IMDb: 9,3 Rotten Tomatoes: %90 Google: %96 CEOtudent: 9,8
Eleştirmen Puanı (Metascore): 73/100
Tür: Suç, Drama, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 49 dk – Toplamda 5 Sezon 62 bölüm
İnceleme ve yorum: Breaking Bad 2000 ve sonrası televizyon dünyasını etkilemiş bir başyapıt. Kimilerince tarihteki “en iyi dizi” olarak kabul edilen Breaking Bad, 2008 yılında başlayıp 2013 yılında biten bir AMC dizisi. Dizinin öyle güçlü bir görsel iletişim ve duygu aktarımı gücü var ki adeta yeni alt kültürler oluşturdu. Oyuncularının hiçbiri o yıllarda “yıldız” denilecek türden oyuncular değildi. Fakat dizinin yaratıcısı Vince Gilligan öyle bir kimya yaratmayı başardı ki, bugün hala “tüm zamanların en iyi dizisi hangisi?” tartışmalarında sıkça adı geçiyor.

NETFLIX’TE İZLE
2. Sherlock (IMDb: 9,1)

Arthur Ignatius Conan Doyle tarafından kaleme alınan dedektif Sherlock Holmes hikayelerinden uyarlanan senaryonun diziye uyarlanmasıyla karşımıza bu güzel dizi çıkıyor. Yönetmen koltuğunu Michael Hurst, Rick Jacobson ve Jesse Warn paylaşıyor. Bu sefer hikaye modern dünyada geçiyor. Dedektif Sherlock bu sefer günümüz Londra’sında yaşanan sırlar çözüm bekliyor. Sherlock’un yanında yine Doktor Watson yer alır. Atılan kısa mesajlar, mailler, blogların yanı sıra Sherlock eski yöntemleri yani kendi tarzını kullanmaya devam eder.
IMDb: 9,1 Rotten Tomatoes: %78 Google: %97 CEOtudent: 9,4
Eleştirmen Puanı (Metascore): 85/100
Tür: Suç, Gizem, Macera
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat 28 dk – Toplamda 4 Sezon 15 bölüm
İnceleme ve yorum: Sherlock yapımlarının, kitaplarının tamamı bir dönemi kasıp kavurmuştu. Tam “bunaldık artık” derken BBC müthiş bir girişimde bulundu ve günümüz dünyasına yaşayan Benedict Cumberbatch’li Sherlock’u çıkardı. Hem dizinin hızlı akışı, hem de sahnelerdeki detay avcılığı sayesinde zihniniz maksimum performansla çalışıyor. Hatta öyle ki kendinizi vermezseniz bazı bölümleri tam olarak anlamanız mümkün değil. Bu buram buram dahilik kokan doku bu diziyi en özel yapan şey. Polisiye ve macera sevenlerdenseniz mutlaka izleyin..

NETFLIX’TE İZLE


3. When They See Us (IMDb: 8,9)

Gerçek bir hikayeyi konu edinen When They See Us, Central Park Five ismiyle anılan beş gencin işlemedikleri bir suç yüzünden haksız sebeple yargılanmasını konu edinir. Central Park’ta koşuya çıkmış bir kadını cinsel bir saldırıda bulunduklarına dair bir iddiayla tutuklanan bu beş genç ülke çapında ses getiren bir davanın içinde kendilerini bulacaklardır.
IMDb: 8,9 Rotten Tomatoes: %96 Google: %96 CEOtudent: 8,7
Eleştirmen Puanı (Metascore): 86/100
Tür: Biyograf, Suç, Drama
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat 13 dk – Toplamda 1 Sezon 4 bölüm
İnceleme ve yorum: Tek sezonluk ve 4 bölümlük bir mizi dizi olan When They See Us, her şeyden önce gerçekliğiyle etkiliyor. Senaryosu da gerçek bir hikayeye dayanan dizi, ırkçılığın dünya için ne kadar büyük bir sorun olduğunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Dizi haksızlığın, adalet sistemindeki çarpıklıkların, insanlar için çaresizliğin ne demek olduğunu çok iyi anlatıyor. Dizinin yapımcılarının Oprah Winfrey ve Robert De Niro olduğunu da belirtelim.

NETFLIX’TE İZLE


4. Black Mirror (IMDb: 8,8)

Gelişen ve değişen toplumun gün geçtikçe bireyler üzerindeki etkileri de değişiyor. Yeni teknolojilerin getirileri, değişen siyaset, medya, sanat anlayışının değişimi her bölümü farklı olan dizide bilim kurgu ögeleriyle anlatılmaya çalışılır. Gelişen teknoloji dünyayı daha yaşanır bir hale mi getirir yoksa tutsak olarak yaşanacak bir evrene mi hapseder insanları? Boynunuza takılan çipler ile yaşamak, telefonunuz ya da bilgisayarınız aracılığı ile attığınız her adımın izlenmesi nasıl olurdu? Black Mirror tüm ürkütücülüğü ile geleceğin teknolojilerine ve yaşamlarına ışık tutuyor.
IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %83 Google: %94 CEOtudent: 8,7
Eleştirmen Puanı (Metascore): 76/100
Tür: Drama, Bilim Kurgu, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 5 Sezon 22 bölüm
İnceleme ve yorum: Her bölümü ayrı senaryolardan, ayrı oyunculardan oluşan ve Netflix drama dizileri denildiği anda ilk akla gelen yapımlardan Black Mirror bir antoloji dizisi. Sürekli aynı konudan sıkılanlardansanız listenizin başında olması gereken bir yapım. Her sezonun ve her bölümün ortak tarafı ise insanlık ve teknoloji. Bu temada ilerleyen dizi devlet, teknoloji, toplum, birey gibi temel kavramları sorgulatarak sarsıcı bir etki yaratıyor. Her bölümün sonunda çarpıcı bir final ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca dizinin fütüristik gerçekliği o kadar güçlü ki, seyircilerin birçoğunda anksiyeteye sebep olduğu söyleniyor.

NETFLIX’TE İZLE
5. Narcos ve Narcos Mexico (IMDb: 8,8) – (IMDb: 8,4)

Netflix drama dizileri listemize yine bir efsane ile devam ediyoruz! Pablo Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış dizi, büyük bir uyuşturucu şebekesini engellemek için çalışan kolluk kuvvetlerini anlatıyor. Meksikalı ajan Javier Pena, Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletle’den Kolombiya’ya yollanmıştır. Dizinin devamı olan Narcos: Mexico, bağımsız uyuşturucu kaçakçılarını ve 1980’lerdeki Guadalajara Karteli’nin yükselmesini anlatır. DEA ajanı Kiki Camarena’nın bu kartellere karşı mücadelesi dizinin odak noktasıdır.
Narcos – IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %89 Google: %94 CEOtudent: 8,6
Narcos Mexico – IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %88 Google: %95
Narcos – Eleştirmen Puanı (Metascore): 77/100
Narcos Mexico – Eleştirmen Puanı (Metascore): 80/100
Tür: Suç, Drama
İnceleme ve yorum: Narcos, Netfix dizileri arasında öne çıkan büyük bir yapım. Başarılı oyunculuklardan Güney Amerika’nın bohem atmosferine, gerçek bir yaşam öyküsüne dayanmasından etkileyici olay örgüsüne kadar eşsiz bir dizi. Bilhassa Breaking Bad, Ozark gibi pasif suç dizilerini seviyorsanız Narcos ve Narcos Mexico sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

NETFLIX’TE İZLE


6. Peaky Blinders (IMDb: 8,8)

İkinci Dünya Savaşı’nın henüz bittiği dönemlerde, İngiltere’de Shelby’lerin çetesine konuk oluyoruz. Birçok ödül kazanmış Peaky Blinders, belli bir tarihi dönemi anlatan dizileri sevenler için kaçırılmaması gereken bir dizi. Genel olarak İngiltere’de çete hayatını anlatan Peaky Blinders aksiyonu ve sanatsal yönüyle izleyenleri fazlasıyla tatmin ediyor.
IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %92 Google: %96 CEOtudent: 8,4
Tür: Suç, Drama
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 7 Sezon 37 bölüm
İnceleme ve yorum: Dönem dizileri arasında başı çeken yapımlardan biri. Dizi, içinde bulunduğu dönemi her şeyiyle muazzam yansıtıyor. Bunu yalnızca prodüksiyon olarak yapmıyor. 1919 yılının sosyoekonomik, politik ve toplumsal atmosferine de ışık tutara yapıyor. Ayrıca Peaky Blinders’ın çok başarılı bir görüntü yönetmeni var. Dizinin yarattığı görsel haz bile izlenmesi için yeterli. Dizinin baş karakteri Thomas Shelby de son zamanların büyük hayran kitleleri kazanan kurgu karakterlerinden biri.

NETFLIX’TE İZLE


7. Anne with an E (IMDb: 8,7)

Anne with an E, tüm sorunlara, yaşanan kötü şeylere, zor engellere rağmen sevilmeyi bekleyen, yeryüzündeki varlığını kabul ettirmek isteyen ve bu uğurda büyük bir savaş veren bir kadının çocukluktan yetişkin olmaya doğru giden yolculuğunu anlatıyor. Kanadalı roman yazarı Lucy Maud Montgomery’e ait olan “Anne of Green Gables” adlı eserden uyarlanan dizinin senaryosunu ise Breaking Bad’in senaristi Moira Walley-Beckett yazıyor.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %60 Google: %98 CEOtudent: 9,0
Eleştirmen Puanı (Metascore): 79/100
Tür: Drama
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 3 Sezon 27 bölüm
İnceleme ve yorum: 1800’lü yılları anlatan bu dizi de mükemmel bir dönem atmosferi sunuyor. Bu atmosfer, etkileyici doğa görüntüleriyle birleşince ortaya zengin bir görsellik çıkıyor. Karakterler o kadar gerçekçi ki sanki yanınızda nefes alıyorlar. Bunların dışında aile olmaya, sevgiye, arkadaşlığa, bir çocuğun iç dünyasına dair duygusal anlamda etkili anlatılar sunuyor. Anne with an E her şeyiyle kalbinizi ısıtacak sıcacık bir yapım.

NETFLIX’TE İZLE
8. Better Call Saul (IMDb: 8,7)

Suç ve Dram temasının işlendiği Better Call Saul’da olaylar 2002 yılı dönemlerinde başlamaktadır. Breaking Bad’den tanıdığımız Saul’un hikayesine odaklanan dizide, Breaking Bad’in efsaneleşmiş karakterlerini bolca görmek mümkün. Birtakım mali zorluklar içerisinde bir avukat olan Jimmy, davaları kazanmaya çalışmak dışında müşteri kazanmayıda hedef haline getirmiştir. Tüm bunlar yaşanırken Jimmy’i etrafındaki tehlikelerle de boğuşmak zorundadır.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %97 Google: %94 CEOtudent: 8,9
Eleştirmen Puanı (Metascore): 84/100
Tür: Suç, Drama
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 46 dk – Toplamda 6 Sezon 63 bölüm
İnceleme ve yorum: Sıkıcı bir avukat dizisi gibi göründüğünü düşünebilirsiniz fakat kesinlikle değil. Suç, macera gibi öğelerin yanında Better Call Saul çok başarılı bir drama dizisi. Tıpkı Breaking Bad’de olduğu gibi, yine bir adamın arzuları ve hayatın gerçekliği arasında sıkışıp bambaşka bir dönüşüm geçirmesini izliyoruz. Tüm karakterler o kadar derin ki, diziyi izlerken “bu adamın da bir hikayesi var ama neyse” deyip duruyorsunuz. Breaking Bad özlemini de fazla fazla gideren müthiş bir yapım.

NETFLIX’TE İZLE


9. House of Cards (IMDb: 8,7)

Birçok izleyicinin en iyi Netflix dizisi olarak listenin başına koyduğu House Of Cards, Amerikan siyasetine doğru ilginç bir yolculuğa sürüklüyor. Siyasi güç sahibi olmak isteyen taraflar, birbirleri üzerinde baskı kuruyor bununla birlikte kirli bir savaşın oyunu haline dönüşüyor. O sırada Frank Underwood isimli bir politikacıya dış işleri bakanı olma sözü verilir lakin bu söz havada kalır ve yerine getirilmez. Birçok kritik bilgiye sahip bu isim hırs yaparak gözünü en tepeye diker ve rakipleriyle rekabet ederek yükselmeye başlar.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %77 Google: %91 CEOtudent: 8,3
Eleştirmen Puanı (Metascore): 76/100
Tür: Politika, Drama
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 51 dk – Toplamda 6 Sezon 73 bölüm
İnceleme ve yorum: Entrikanın tavan yaptığı son dönemlerin en başarılı politik dizilerinden biri. Dizinin en önemli karakterlerinden Frank Underwood’un zekası fazlasıyla etkileyici. Dizinin en ilginç tarafı ise karakterlerin sık sık dizi anında ekrana bakıp seyirci ile konuşması. Buna sinemada “dördüncü duvarı yıkmak” deniyor. Riskli bir anlatım tekniği olsa da başarabilen yapımlara iyi bir avantaj sağlıyor. House of Cards da bunun en iyi örneklerinden. Ayrıca dizinin Emmy kazanan ilk online dizi olduğunu da hatırlatalım.

NETFLIX’TE İZLE


10. Dark (IMDb: 8,7)

Netflix bilim kurgu dizileri arasında son yılların yükselenlerinden! Bilim kurgu ve gerilim türündeki Dark, küçük bir kasabadaki iki çocuğun kaybolmasının ardından yaşanan gizemli olayları ele alıyor. Hikayenin farklı zaman dilimlerinde geçmesi ve gizemi onu diğer bilim kurgu dizilerinden ayırarak anlaşılması güç bir bulmaca haline getiriyor. Korku ve gerilim dolu dizinin yönetmenliğini Who Am I, Das letzte Schweigen, Nuit Blanche gibi filmlerin yönetmenliğini de yapan Baran bo Odar yapmıştır.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 CEOtudent: 8,5
Eleştirmen Puanı (Metascore): 67/100
Tür: Bilim Kurgu, Drama, Gizem, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 3 Sezon 26 bölüm
İnceleme ve yorum: Büyük bir karmaşa ve bir türlü çözülemeyen gizem… Dark her şeyiyle odaklanmayı gerektiren, zihin bulanıklığının tavan yaptığı, zaman kavramının yok olup gittiği son zamanların en etkili etkileyici dizilerinden. Olayları, kişileri, zamanları çözüp kavrayabilmek adına not almanız ve dizinin size verdiği bazı şemalara bakarak diziyi izlemeniz gerekebiliyor. Bu da bu diziyi “otur izle” deneyiminden çok öte bir noktaya taşıyor. Almanca olması da Dark’a bambaşka bir doku katıyor. Ayrıca dizinin birçok noktasında bir sürü ipucu veriliyor. Bu detayları yakalayıp sonuç üzerindeki etkisini görmek, dizinin seyir zevkinin yanı sıra bambaşka bir tatmin sağlıyor. İlk birkaç bölüm size sıkıcı gelebilir. Çok fazla karakter var ve hepsi bir şekilde hikayenin içinde. Fakat birkaç bölüm sonra zihninizi sarıp sarmalayan, düşüncelerinizi fazlaca meşgul eden mükemmel bir dizi izliyor olacaksınız.

NETFLIX’TE İZLE


11. Tepedeki Ev (IMDb: 8,7)

Son romanını yazma aşamasında olan Steven, romanının içeriği için araştırma yapmaktadır. Hayalet konulu bir hikaye araştırırken, kız kardeşinden bir telefon alır. O telefon sonrası hiçbir şey aynı kalmaz. Dağılmış bir aile eski evlerinin zihinlerden çıkmayan anılarla ve evden uzaklaşmalarına neden olan korktucu olaylarla yüzleşir. Aradan 26 yıl geçmiştir ancak aile Tepedeki Evde yaşadıklarını tam anlamıyla unutabilmiş değildir.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %93 Google: %96 CEOtudent: 8,7
Eleştirmen Puanı (Metascore): 79/100
Tür: Drama, Korku, Suç
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 50 dk – Toplamda 2 Sezon 13 bölüm
İnceleme ve yorum: The Haunting of Hill House, geçmişte yaşanan korkunç olaylara sürekli Flash Back yapan başarılı bir korku dizisi. Hepimizin bildiği “Perili ev” klişesini en iyi şekilde işleyen yapımlardan biri. Dizinin anlatım olarak en güzel yanı iki farklı zaman diliminde geçmesi. Dizi, bu evde çocukluklarını geçiren aile bireylerinin yıllar sonra hala taşıdıkları travmaları sarsıcı bir biçimde anlatıyor. Aynı zamanda tüm bu doğaüstü olaylara neden olan büyük gizemi çözmeye çalışırken buluyorsunuz kendinizi. Ve dizinin sonunda şaşırtıcı sonuçlara ulaşıyorsunuz. Tepedeki Ev, bir korku dizisi olduğu kadar aynı zamanda bir psikolojik gerilim ve bir aile draması dizisi.

NETFLIX’TE İZLE


12. The Crown (IMDb: 8,7)

İngiltere-ABD ortak yapımı The Crown, İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth‘in evliliği ve tahta geçmesi sonrası 10 yıllık dönemi ele alıyor. Dizide 20’li yaşlarının ortasında ve yeni evli bir kadın olarak göreceğimiz II.Elizabeth’in Winston Churchill’le arasındaki iletişime dair önemli detaylara da şahit oluyoruz. Oyuncu kadrosunda Matt Smith, John Lithgow ve Victoria Hamilton gibi isimlerin yer aldığı dizinin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry bulunuyor.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %89 Google: %94 CEOtudent: 8,8
Eleştirmen Puanı (Metascore): 81/100
Tür: Drama, Tarih
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 58 dk – Toplamda 5 Sezon 41 bölüm
İnceleme ve yorum: Dizinin merkezinde olan Kraliçe II.Elizabeth ve kraliyet ailesindeki birçok kişi günümüzde hala hayattalar. The Crown buna rağmen çokça eleştiri içeren, yer yer birtakım skandalları anlatan cesur bir dizi. Diziyi kesinlikle bir tarih belgeseli beklentisiyle izlemeyin çünkü gerçek olaylara dayandığı kadar bolca kurgu olaylar da barındırıyor. Kostümüyle, dekoruyla, renkleriyle gerçekten cezbedici bir dönem yapımı. Oyunculuklar ise şairane. Oyuncuların tamamı dizi sektöründe kendini kanıtlamış isimler. Dönem yapımları sevmiyorsanız bile mutlaka şans vermeniz gereken bir dizi olduğunun altını çizelim.

NETFLIX’TE İZLE


13. Mindhunter (IMDb: 8,6)

FBI davranış bilimleri departmanının kuruluş hikayesini anlatan Mindhunter, gerçek bir hikayeye sahip. Genel olarak insanların neden suç işlediğini ve bir insanı suça iten unsurları irdeleyen Mindhunter, size sosyoloji ve psikoloji konusunda yeni bakış açıları kazandıracaktır. Karakterler ve karakterlerin konuştukları seri katiller, zamanında gerçekten yaşadığı için dizinin etkileyiciliği de buna paralel olarak artıyor. Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv gibi oyuncuların oynadığı Mindhunter, suç, psikoloji ve sosyoloji sevenler için biçilmiş kaftan olsa da, herkes için bir çırpıda bitirebilecek diziler arasında yerini alıyor.
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %97 Google: %95 CEOtudent: 9,2
Eleştirmen Puanı (Metascore): 80/100
Tür: Suç, Drama, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 2 Sezon 19 bölüm
İnceleme ve yorum: Mindhunter her şeyden önce 1970’li yılların havasını çok iyi yansıtan bir dizi. İlk sezonda olaylar özellikle Holden Ford karakteri üzerinden ilerliyor. Fazla idealist ve çok zeki bir adam. Bu yönüyle sizde hayranlık uyandırması muhtemel. Psikolojik savaş denilebilecek sahneler var. Holden Ford, suçluları psikolojik zayıflıkları üzerinden tuzağa düşürmeye çalışıyor. Onların travmalarını yakalamaya ve bunların üzerine oynamaya çalışıyor. Dizinin bu sahneleri özellikle çok beğenildi. Dizinin diğer bir çarpıcı yönü ise dizideki seri katillerin kurgu karakterler olmaması. Bu seri katillerin tamamı aslında dünya tarihin en azılı seri katilleri. Bu katilleri canlandıran oyuncuların benzerlikleri de dikkat çekiyor. Psikolojik-suç sevenlerin çok beğeneceğini düşündüğümüz bir yapım.

NETFLIX’TE İZLE14. After Life (IMDb: 8,5)

After Life‘ı izledikten sonra istemsizce Ricky Gervais yine yapmış yapacağını diyorsunuz. Hem dramı hem de komediyi sonuna kadar gördüğümüz dizide ince detaylarla verilen öğütler de gözden kaçmıyor. Eşinin ölümünü kabullenmekte zorlanan bir gazete yazarının gündelik hayatına konuk olduğumuz dizide, tecrübeli isimlere bir de sevimli bir köpek eşlik ediyor.
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %74 Google: %96 CEOtudent: 8,4
Eleştirmen Puanı (Metascore): 59/100
Tür: Komedi, Drama
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 30 dk – Toplamda 3 Sezon 18 bölüm
İnceleme ve yorum: Diziyi hem yazan, hem yöneten hem de başrolünü oynayan bir adam düşünün. İşte bu adam ünlü komedyen Ricky Gervais. Bu her ne kadar garip görünse de aslında dizinin başarısında büyük etkisi var. Dizi sürekli depresif ve intihara meyilli bir adamın hikayesini anlatıyor gibi görünebilir fakat aslında komedinin ve dramanın müthiş bir sentezi. Olay örgüsü olarak biraz yavaş ilerliyor. Bu yönüyle sıkıcı bulmanız normal fakat dizideki başarılı durum komedileri de biraz bu şekilde ortaya çıkıyor. Son dönemlerin en kaliteli, en orijinal, en kendine has yapımlarından biri.

NETFLIX’TE İZLE


15. O Mecanismo (IMDb: 8,4)

Brezilya’da yaşanan gerçek olaylardan esinlenilen dizinin senaryosunu Elena Soarez kaleme almıştır. Bir grup dedektif tarafından ortaya çıkarılan büyük bir yolsuzluk olayının ardından bunun çevredeki insanlara yansımalarını izleyeceğimiz dizide başrollerde Selton Mello, Carol Abras, Enrique Diaz gibi isimlerle karşılaşıyoruz.
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %80 Google: %95 CEOtudent: 8,5
Tür: Suç, Drama, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 41 dk – Toplamda 2 Sezon 16 bölüm
İnceleme ve yorum: The Mechanism olarak da bilinen yapım başarılı bir Güney Amerika dizisi. Temposu düşük bir yapım dolayısıyla aksiyon beklentisi ile izlememenizi tavsiye ediyoruz. Dizinin en ilgi çekici tarafı tamamen gerçek olaylara dayanması. Suç dizisi olduğu kadar aslında politik ve sosyolojik bir dizi. Dünya düzeni, medya, politika, yolsuzlukluk gibi konular ilginizi çekiyorsa mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

NETFLIX’TE İZLE


16. Outlander (IMDb: 8,4)

Claire Randall 1945 senesinde yaşayan evli bir savaş hemşiresidir. 1743 senesine yaptığı seyahatle İskoç savaşçısı Jamie Fraser ile evlenir. Claire giderek Jamie’ye karşı bir şeyler hisseder fakat zaman yolculuğu onun iki erkek arasında kalmasına neden olacaktır. Diana Gobaldon’ın aynı isimli kitabından uyarlanan Outlander, aşk, bilim kurgu ve tarihin harmanlandığı bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %91 Google: %96 CEOtudent: 8,7
Eleştirmen Puanı (Metascore): 73/100
Tür: Drama, Fantastik, Romantik
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat 4 dk – Toplamda 6 Sezon 68 bölüm
İnceleme ve yorum: Outlander’ı diğer dönem dizilerinden farklı kılan zaman yolculuğu barındırıyor olması. Fakat bu böyle “bilim kurgu” kafasında bir zaman yolculuğu değil, daha çok inanç, spiritüel öğeler etrafında gerçekleşiyor. Ayrıca olay örgüsü diziyi sürükleyici kılıyor. İlk birkaç bölüm belki biraz sabretmeniz gerekebilir fakat karakterleri tanıdıkça bağımlısı olmaya başlıyorsunuz. Oyunculuklar gayet başarılı ve dizi boyunca etkileyici bir aşk öyküsüne de tanık oluyoruz.

NETFLIX’TE İZLE


17. Ozark (IMDb: 8,4)

Ozark, kara para aklama işinde uzmanlaşmış bir yatırım bankacısı babanın para aklama hikayesini ve bu yolda ailesiyle yaşadığı sorunları anlatıyor. Baba Martin daha fazla para aklamak adına ailesi ile Ozark’a gidiyor. Her şey planda kolay gibi görünse de bu tuhaf yer ve yaşanan problemler yüzünden ailenin ve Martin’in başı bir türlü beladan kurtulmuyor.
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %81 Google: %93 CEOtudent: 8,8
Eleştirmen Puanı (Metascore): 66/100
Tür: Suç, Drama, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 1 Sezon 38 bölüm
İnceleme ve yorum: Dizinin baş karakterini oynayan Jason Bateman dizinin aynı zamanda yapımcısı ve dört bölümünün de yönetmeni. Tıpkı After Life’taki Ricky Gervais gibi. Bu da diziye bizce muazzam bir bütünlük katıyor. Ozark, kötü amaçlar için kullanılan dahiyane zekanın zorlu bir para aklama hikayesi! Breaking Bad ile benzerliği sıkça konuşuluyor fakat bizce çok farklı yapımlar. Dizinin renk paleti biraz ağır ve karanlık renklerden oluşuyor. Bu birazcık bunaltıcı olsa da gerilimi sürekli yüksek tutuyor. Ozark’ın aksiyon, gerilim temposu bir an bile düşmüyor. Hikayeler mükemmel şekilde bir araya geliyor ve olay örgüleri çok başarılı.

NETFLIX’TE İZLE


18. The Last Kingdom (IMDb: 8,4)

Uhtred bir İngiliz Kralı’nın oğludur. Babasını bir savaşta kaybetmesinin üzerine Kont Ragnar’ın kölesi haline gelir ve Paganların yaşadığı bir bölgeye sevk edilir. Uhtred o bölgede çocukluğunu geçirir. Bir saldırı sonucu, Kont Ragnar öldürülür. Bunun üzerine Uhtred İngiltere’ye döner. Babasının ölmesi üzerine tahtın yeni sahibi olan amcası, tahtın varisi olan Uhtred’i öldürmeyi düşler. Ortaya Kont Ragnar’ın, Uhtred tarafından öldürüldüğü dedikodusunu atar. Bu dedikodunun üstüne ne paganlar ne de İngilizler Uhtred’e yardım etmezler. Yardım aramak için çalışırken Wessex Kralığı’na yolu düşer. Burada tanıştığı Alfred adlı kişi, İngiltere’yi pagan istilasından kurtarmak istemektedir. Pagan istilasından kurtulan ülkeyi tek çatı altında toplamak en büyük hayalidir. Uhtred ise paganları mı yoksa İngilizleri mi seçeceğini bilemez ve bir ikilemin ortasında kalır.
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %91 Google: %97 CEOtudent: 8,6
Eleştirmen Puanı (Metascore): 78/100
Tür: Aksiyon, Drama, Tarih
İnceleme ve yorum: Vikings, Spartacus gibi savaş, politika ve tarihin bir arada olduğu yapımlardan hoşlanıyorsanız The Last Kingdom’ı mutlaka izlemelisiniz. Dizide tarih sayfalarında adını duyduğumuz birçok ismin kurgusal karakterler olarak izlemeniz mümkün.

NETFLIX’TE İZLE

 


19. Unbelievable (IMDb: 8,4)

Dizi gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Marie genç bir kızdır. Tecavüze uğradığı için şikayette bulunur. Ancak bu şikayetin asılsız olduğu söylenerek Marie suçlanır. Bu olaya ise bakması için iki kadın dedektif görevlendirilir. Marie gerçekten doğruyu mu söylüyordur yoksa karşısındaki insanları kandırmaya mı çalışıyordur?
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %98 Google: %92 CEOtudent: 8,8
Eleştirmen Puanı (Metascore): 83/100
Tür: Suç, Drama
İnceleme ve yorum: Dizinin başrol oyuncusu Kaitlyn Dever, Unbelievable’ı başarılı yapan başlıca neden. Kaitlyn’in oyunculuğu sıradan bir soruşturmayı büyük bir gizeme dönüştürmeye yetiyor. Suçlunun kim olduğuna dair yapılan tahminlere, mantık yürütme çabalarına, doğruların sorgulanmasına dahil olmadan duramıyorsunuz. Dizi bu anlamda seyircisini hikayeye dört dörtlük bir biçimde dahil etmeyi başarıyor. Bizim en beğendiğimiz noktalardan biri de konunun işlenişi ve ele alınışı. TV yapımlarında, dizilerde ve filmlerde incelenmesi ve konuşulması zor olan bir konu olan tecavüzün, kişilerde yarattığı psikolojik ve dramatik enkaz çok başarılı bir şekilde anlatılıyor.

NETFLIX’TE İZLE20. Atypical (IMDb: 8,3)

Sam Gardner, 18 yaşında otizmli bir gençtir. Atypical, Sam’in sosyalleşme serüvenini ve ailesiyle yaşadığı zorulukları anlatıyor. Ana fikrinde otizmli bireyler ve yaşadıkları konu ediliyor aynı zamanda “normal” kavramının üstünde durularak izleyici bu konuda düşünmeye davet ediliyor.
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %87 Google: %97 CEOtudent: 8,2
Eleştirmen Puanı (Metascore): 66/100
Tür: Komedi, Drama
İnceleme ve yorum: Atypical, Otizmi duygu sömürüsünden uzak, olduğu gibi anlatan trajikomik bir dizi. Zor rollerin adamı Keir Gilchrist çok çok başarılı bir performans sergiliyor. Dizinin bölümleri 20’şer dakikalık ve o çok akıcı. Bir çırpıda bitirebileceğiniz, izlerken içinizi sıcacık yapacak keyifli bir dizi.

NETFLIX’TE İZLE


21. Prison Break (IMDb: 8,3)

Cinayetten haksız yere tutuklanan abisini Fox River Hapishanesi’nden kaçırmaya karar veren Michael Scofield bir yapı mühendisidir. Abisi ABD Başkan Yardımcısının kardeşini öldürmekle suçlanmaktadır ve bu suçun bedeli idamdır. İnanılmaz derecede zeki olan Michael Scofield, akla sığmayan bir plan yapar. Bankaya giderek soygun yapar ve abisinin bulunduğu hapishaneye gönderilmesini sağlar. Micheal’ın dahiyane bir planı vardır. Ancak ünlü bir mafya tetikçisi, azılı bir gardiyan ve diğer mahkumlar Micheal’ın planını zora sokmaktadır.
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %60 Google: %96 CEOtudent: 8,8
Eleştirmen Puanı (Metascore): 65/100
Tür: Aksiyon, Suç, Drama
İnceleme ve yorum: Birçoğumuzun ilk yabancı dizi deneyimi olan Prison Break efsanesini bu listeye koymadan edemedik. İzlemediyseniz bile hakkında bir sürü şey duymuş olabilirsiniz. Baştan sona nefes kesen bir macera… Bunun yanında zehir gibi bir zekanın başarabildikleri karşısında şoktan şoka giriyorsunuz. Bizce daha fazla övmeye gerek yok. Prison Break zaten dizi dünyasında bir başyapıt, bir klasik…

NETFLIX’TE İZLE


22. Godless (IMDb: 8,3)

1880’ler Batı Amerika’sında korku saçan kanun kaçağı Frank Griffin, eskiden ortağı olan ve sonrasında düşmanı olan Roy Gode’un peşine düşer. Bu kovalamacanın sonunda, La Belle adında tamamı kadınlardan oluşan kasabaya yolları düşmüştür.
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %85 Google: %95 CEOtudent: 8,6
Eleştirmen Puanı (Metascore): 75/100
Tür: Vahşi Batı, Drama
İnceleme ve yorum: Godless, çekim teknikleriyle, kostümleriyle, dekoruyla modern Western türünün eşsiz bir örneği. Vahşi batı hasreti çekenleri aşırı tatmin edecek bir yapım. Konu olarak Western türünden biraz farklılaşıyor. Soluk benizli, kızılderili, siyah adam gibi temalardansa dönemin acımasızlığını konu ediniyor. Bazen diziyi bir sanat filmi havasına büründüren sahnelerle karşılaşıyorsunuz, bazen aksiyon bir an bile dinmiyor. Dinamiği ve matematiği alışılmışın dışında bir dizi. Mutlaka bir şans verin! Netflix drama dizileri arasında görebileceğiniz nadir vahşi batı temalı yapımlardan.

NETFLIX’TE İZLE


23. Sex Education (IMDb: 8,3)

Annesi bir sex terapisti olan ergenlik çağındaki Otis’in dünyasında başlayan dizi, zamanla o bölgedeki hayatlara da ışık tutuyor. Çoğu insan için ergen olmak garip, rastgele ve kafa karıştırıcıdır. Sex Education yalnızca bunu anlamakla kalmıyor, aynı zamanda tamamen içine eğiliyor. Cinsellik ve anatomi konularına dair eğitici bir tutum takınırken eğlendirmekten ve güldürmekten geri kalmıyor.
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 CEOtudent: 9,0
Eleştirmen Puanı (Metascore): 80/100
Tür: Komedi, Cinsellik, Drama, Gençlik
İnceleme ve yorum: Sex Education son birkaç yılın en popüler Netflix dram dizilerinden biri. Dizinin ilk etapta gençlik dizisi gibi görünmesi çok normal fakat bu dizi aslında yeni nesil bir cinsel sağlık dersi. Evet şaka yapmıyoruz! Dizi hepimizin cinselliğe olan bakış açısını sorgulamasına, cinselliğe dair doğru bilinen yanlışları olaylarla kavramamızı sağlıyor. Tüm bunların yanında eğlendiriyor, güldürüyor ve merak ettiriyor. Dizinin en beğenilen yanlarından biri de renk paleti. Capcanlı renkler dizinin seyir zevkini bambaşka bir noktaya taşıyor.

NETFLIX’TE İZLE


24. Lucifer (IMDb: 8,2)

Cehennemin karanlık lordu Lucifer, içindeki bulunduğu karanlık dünyada mutsuz ve sıkışmış bir haldedir. İstifa eder ve Los Angeles’ta bir bar açar. En önemli yeteneği insanların gizli tutkuları ortaya çıkarmak olan Lucifer, yanında işlenen cinayet sonrasında Los Angeles Polis Departmanına suçlulara yardım etme konusunda destek olmaya başlar. Diğer taraftan Amenadiel isimli bir melek de başıboş kalmış olan cehenneme dönmesi konusunda baskı yapmaktadır.
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %87 Google: %96 CEOtudent: 8,1
Eleştirmen Puanı (Metascore): 49/100
Tür: Suç, Drama, Fantastik
İnceleme ve yorum: Lucifer aslında bir DC Comics karakteri. Yani çizgi roman kökenli bir karakter. Bunu diziyi izleyenlerin birçoğu bile bilmiyor olabilir. Fakat çizgi romandaki gibi değil de bir polisiye/suç uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Lakin fantastik tarafından da ödün vermiyor. Böyle olmasına rağmen çizgi roman severler tarafından bile oldukça beğenilen bir yapım. Dizinin başrol oyuncusu Tom Ellis ise dillere destan bir performans sergiliyor.

NETFLIX’TE İZLE


25. Altered Carbon (IMDb: 8,1)

İngiliz yazar Richard K. Morgan’ın aynı adlı kitabından uyarlanmış bilim kurgu dizisidir. İnsan bilincinin herhangi bir bedene aktarılabildiği ve vücudun sadece bir meta olarak ele alındığı dizide asıl işlenen konu ölümsüzlüktür. Ölüm artık insanlar için kaçınılmaz bir son değildir. Daha güçlü ve daha gelişmiş bedenlerde hayata dönmek mümkündür. Eskiden bir savaşçı olan Takeshi Kovacs, yeni dünyaya karşı yapılan ayaklanmadan dolayı yüzyıllar boyunca hapsedilir. Kurtulabilmesi içinse gizemli bir cinayeti çözmesi gerekir.
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %76 Google: %96 CEOtudent: 8,2
Eleştirmen Puanı (Metascore): 64/100
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon
İnceleme ve yorum: Tam bir biopunk dizisi! Ve diziyle ilgili şöyle enteresan bir bilgi var: Altered Carbon ilk sezonuyla Game of Thrones’un ilk 3 sezonunun bütçesini aşmış durumda. Görsel olarak muazzam bir yapım. Akışı ve olay örgülerini anlamak için çaba göstermeseniz bile bu görsellik sizi ekran başında tutmaya yetiyor.

NETFLIX’TE İZLE


26. Orange is the New Black (IMDb: 8,1)

Komedi ve dramın son derece ustaca sentezlendiği dizide aile ilişkileri, din olgusu, eşcinsellik, hapishane yaşamı, kültür çatışmaları, kadın ilişkileri ve ırkçılık gibi bir çok konuya değiniliyor. Dizinin oyuncu kadrosuna baktığımızda ise şu isimleri görüyoruz: Taylor Schilling, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Laura Prepon, Natasha Lyonne.
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %90 Google: %95 CEOtudent: 8,0
Eleştirmen Puanı (Metascore): 80/100
Tür: Komedi, Suç, Drama
İnceleme ve yorum: Orange Is the New Black tıpkı Vis a Vis gibi bir kadın hapishanesinde geçiyor. Karakterlerin sık sık geçmiş hikayelerini görüyoruz. Komedinin birazcık daha ön planda olduğu bir dizi. Karakterlerin derinliğine inilerek nasıl suçlu oldukları anlatılıyor aslında. Ayrıca dizide Türk karakterler görmek mümkün. Orta standartta iyi bir dizi. İyi zaman geçirmek için izlenebilir.

NETFLIX’TE İZLE27. Unorthodox (IMDb: 8,1)

Bazen yaşadığınız toplumda kendinizi sıkışmış ve bunalmış hissediyor musunuz? Peki, buna cevabınız evet ise kaçmaya yeltendiniz mi hiç? Unorthodox, Yahudi bir genç kız olan Esty’nin katı kurallarla çevrili topluluğundan kaçışını konu alıyor. Tıpkı annesi gibi o toplulukta farklı ve sıkışmış hisseden Esty’nin peşini ise bırakmıyorlar. Tek başına, daha önce tek başına hiç hareket etmemiş birisi başka bir ülkede nasıl yaşama uyum sağlayabilir? Merak ediyorsanız Unorthodox sizi bekliyor.
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %95 Google: %95 CEOtudent: 8,5
Eleştirmen Puanı (Metascore): 85/100
Tür: Drama
İnceleme ve yorum: Unorthodox, gerçek bir hikayeden uyarlanan ve sinematografisi çok başarılı olan film gibi bir dizi. Bir kadının özgürlüğe kaçış hikayesi çok dokunaklı detaylarla karşımıza çıkıyor. Müzikleriyle, görüntü yönetmenliğiyle çok zengin ve sanatsal anlatımı çok güçlü bir yapım. Yeni Netflix drama dizileri arasında da öne çıkıyor.

NETFLIX’TE İZLE


28. Dead to Me (IMDb: 8,1)

Garip bir mizah anlayışı olan ve de aynı zamanda öfke sorunlarına sahip olan genç kadın Jen’in hikayesi konu alınır. Kocasını kaybeden Jen, kendinden çok farklı olan bir kadınla tanışır. Kocasını kaybettikten sonra aylarca uyuyamayan Jen, ilk defa yeni tanıştığı bu eşsiz kadının sohbeti sayesinde uyumaya başlar. Bu iki kadın arasında çok güçlü bir bağ oluşur ve ikisinin hayatı da değişmeye başlar.
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %91 Google: %94 CEOtudent: 8,6
Eleştirmen Puanı (Metascore): 68/100
Tür: Komedi, Drama
İnceleme ve yorum: Dead to Me komedinin ve dramanın başarılı bir örneği. İki kadının dostluğu üzerinden ilerleyen sıcacık ve keyifli bir dizi. Dizi ölüme, öldürmeye dair düşüncelerinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlıyor. Yaşananlardan dolayı birini cezalandırmak gerekiyor fakat kimi? Dizi sizi bu çıkmazda deliye döndürüyor adeta. Sürükleyiciliğiyle de ön planda olan bir yapım.

NETFLIX’TE İZLE


29. GLOW (IMDb: 8,0)

Orange is the New Black ekibinin yeni dizisi GLOW, Hollywood’da uzun süre tutunamayan ve televizyonda yayına girecek olan kadın güreş programının kadrosunu oluşturan 14 kadının yaşadıklarını konu ediniyor. Fakat bu asıl hikaye bu kadınlardan biri olan Ruth üzerinde odaklanıyor. Ruth’un bu 14 kadın arasındaki en büyük rakibi ise Debby. Ayrıca bu 14 kadının başında Sam var. Düşük bütçeli işlerden bunalan Sam, güreş dünyasının yeni starları olmak için kıyasıya mücadele eden bu kadınlara yardım ediyor.
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %92 Google: %90 CEOtudent: 8,4
Eleştirmen Puanı (Metascore): 82/100
Tür: Komedi, Drama, Spor
İnceleme ve yorum: Açılımı Gorgeous Ladies of Wrestling olan GLOW dizisi, 80’li yıllarda gerçekten de ABD’de yayınlanan ve popüler olan şov programının hikayesini anlatıyor. Dizi beklenenin üzerinde bir beğeni topladı ve tam 4 sezon çekildi. 80’li yılların renkli televizyon dünyasına rüya gibi yolculuk yapıyorsunuz. Oyunculuklar çok başarılı.

NETFLIX’TE İZLE30. The OA (IMDb: 7,9)

Doğaüstü olayları konu edinen The OA ya da açılımıyla Original Angel (Orijinal Melek), yedi yıl önce kaybolan görme engelli Prairie Johnson’ın, aradan seneler geçtikten sonra geri dönmesi ve artık gözlerinin görüyor olmasıyla başlamaktadır. Bu ilginç olaydan sonra, bir lise matematik öğretmeni ve dört öğrencisinin hayatları tamamıyla değişecektir. Geri dönülemez bir yola giren bu insanların, sürprizlerle dolu hikayesini mutlaka izleyin.
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %84 Google: %91 CEOtudent: 8,0
Eleştirmen Puanı (Metascore): 63/100
Tür: Gizem, Drama, Bilim Kurgu, Fantastik
İnceleme ve yorum: The OA, Netflix’in Türkiye’de yükselişe geçtiği 2016 yılının sonlarında yayına aldığı gizem dolu bir yapım! Dizideki karakterlerin tamamı geçmişinde kötü şeyler yaşamış ya da mevcut yaşamında mutluluğu bulamamış bireyler. Bu da dizinin sosyolojik kurgusunu çok özel kılıyor. Hatta yer yer kendi yaşamınızı sorgulamanıza sebep oluyor. Dizi dini, felsefi, spiritüel mesajlarla bezenmiş ve sık sık mitolojik, felsefik referanslara dayandırıyor kendini.

NETFLIX’TE İZLE


Yeni yapımlar eklendikçe listeyi güncelleyeceğiz. Son güncelleme: 25 Ağustos

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version