IMDb, 2020 Yılına Damga Vuran 10 Diziyi Açıkladı

Netfleaks

Netfleaks

İzlemelere doyamadığım benim ❤️

Dijital dünyanın en büyük sinema, dizi, belgesel, TV şovu platformu olan IMDb, her yıl Aralık ayında o yılın en iyilerini açıklıyor. IMDb şimdi de bu yıla damga vuran en iyi dizileri açıkladı.
Peki bu diziler hangileri? Gelin birlikte bakalım.

10. The Crown (IMDb: 8,7)

İngiltere-ABD ortak yapımı The Crown, İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth‘in evliliği ve tahta geçmesi sonrası 10 yıllık dönemi ele alıyor. Dizide 20’li yaşlarının ortasında ve yeni evli bir kadın olarak göreceğimiz II.Elizabeth’in Winston Churchill’le arasındaki iletişime dair önemli detaylara da şahit oluyoruz. Oyuncu kadrosunda Matt Smith, John Lithgow ve Victoria Hamilton gibi isimlerin yer aldığı dizinin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry bulunuyor.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %89 Google: %94
Tür: Drama, Tarih
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 58 dk – Toplamda 5 Sezon 41 bölümİnceleme ve yorum: Dizinin merkezinde olan Kraliçe II.Elizabeth ve kraliyet ailesindeki birçok kişi günümüzde hala hayattalar. The Crown buna rağmen çokça eleştiri içeren, yer yer birtakım skandalları anlatan cesur bir dizi. Diziyi kesinlikle bir tarih belgeseli beklentisiyle izlemeyin çünkü gerçek olaylara dayandığı kadar bolca kurgu olaylar da barındırıyor. Kostümüyle, dekoruyla, renkleriyle gerçekten cezbedici bir dönem yapımı. Oyunculuklar ise şairane. Oyuncuların tamamı dizi sektöründe kendini kanıtlamış isimler. Dönem yapımları sevmiyorsanız bile mutlaka şans vermeniz gereken bir dizi olduğunun altını çizelim.


9. The Witcher (IMDb: 8,2)

Dizi oldukça fantastik bir evrende yaşanıyor; cüceler, elfler, ejderhalar, cadılar ve dahası. Yüzyıllardır insanlar ile bir arada yaşayan farklı türler barışı bozmaya karar verir ve olaylar gelişir. Bu sırada Witcher olarak nam salmış olan ve para için canavarları öldüren Geralt of Rivia, huzuru sağlamaya çalışır. Tüm dengeyi değiştirecek güce sahip olan bir çocuğu korumak isteyen Witcher, vaadedilen çocuğunu ararken bir yandan kötülüklerle diğer yandan ise aşkla savaşacaktır.
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %67 Google: %95
Tür: Fantastik, Macera, Aksiyonİnceleme ve yorum: The Witcher, Netflix’in ilgi ve kullanıcı kaybettiği sıralarda stratejik bir hamle yaparak gündeme bomba gibi düşürdüğü bir yapım! Halihazırda kitabı olan ve oyunu olan bir hikayeyi dizi yapacağını duyurduğu anda hepimiz çok heyecanlandık. Hayal kırıklığı yaşamaktan korktuk fakat dizi büyük çoğunluğu tatmin etmeyi başardı. Diziyle ilgili söylememiz gereken bir diğer şey izleyiciye yaşattığı görsel şölen. Zaten bu dizi, Netflix’in bu zamana kadar en fazla görsel efekt kullanılan yapımıymış. Dizinin en çok eleştirilen tarafı biraz karmaşık olması. Fakat diziyi beğenenler de bu karmaşıklığın diziyi özel kılan şey olduğunu dile getiriyor.


8. Westworld (IMDb: 8,7)

Bizi karanlık bir geleceğe götüren Westworld, zengin bir topluluğa hitap eden bir eğlence parkını konu alıyor. Yapay zekalar, robotlarla dolu bu eğlence parkında ziyaretçiler de oyunun bir parçası. Oynanan her oyun yasal ve zenginlerin oyun içindeki robotlara her şeyi yapabileceği türden tehlikeli bir dünya. Vahşi batı macerası temalı kısımda kimsenin tahmin edemeyeceği bir problem yaşanır. Eğlenceye gelen müşterilerin peşinde keskin bir nişancı vardır. İnsan emrindeki robotların bir hata sonucunda bilinç kazandığı bu tehlikeli oyun insanlar ve robotlar arasındaki çekişmeyi gelecekten günümüze getiriyor. Bu savaşın galibi sizce kim olur?
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %82 Google: %92
Tür: Drama, Gizem, Bilim Kurgu
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat 2 dk – Toplamda 4 Sezon 29 bölüm
7. The Umbrella Academy (IMDb: 8,0)

The Umbrella Academy’de birbirinden özel yeteneklere sahip kardeşler babalarının ölümüyle bir araya geliyor. Alışılmışın dışında bir süper kahraman dünyası sunan The Umbrella Academy, yarattığı evren ile sizi bir dizi maratonuna çağırıyor. Oyuncu kadrosuna baktığımızda birbirinden başarılı isimleri görebiliriz: Ellen Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan.
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %75 Google: %95
Eleştirmen Puanı (Metascore): 61/100
Tür: Aksiyon, Macera, Komediİnceleme ve yorum: The Umbrella Academy aslında bir çizgi roman uyarlaması. Ama bildiğimiz Daradevil, Punisher, Batman gibi asil ve karizmatik hikayeye ve karakterlere dayanmıyor. Aksiyonun ve maceranın komedi ile harmanlandığı eğlenceli bir yapım. Fantastik komedi türünde diziler ilginizi çekiyorsa The Umbrella Academy ile keyifli zaman geçirmeniz mümkün.


6. The Queen’s Gambit (IMDb: 8,7)

Dizinin senaryosu, Walter Tevis’in 1983 yılında kaleme aldığı aynı isimli romanına dayanır. 1950’li yıllarda Kentucky’de bir yetimhanede büyüyen satranç dâhisi bir kız Beth Harmon’un hikayesi anlatılır. Sessiz ve somurtkan olan Beth’in oynadığı ilk satranç oyunuyla hayatı değişir. 16 yaşında Amerika Birleşik Devletleri Açık Şampiyonası’nda yarışır. Ancak Beth profesyonel çevreye girdikçe riskler artmaya başlar. Üstelik Beth yetimhanede verilen bir sakinleştirici hapa bağımlı olmuştur. Hapı alkolle alan Beth gün geçtikçe tam bir bağımlıya döner.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %100 Google: %98
Tür: Drama, Mini-dizi
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 50 Dakika – 1 Sezon 7 Bölümİnceleme ve yorum: Konusu satranç üzerinden şekillenen diziden yavaş ve sıkıcı olması beklenebilir. Ancak tüm bu beklentilerin aksine son derece hızlı akan ve izleyiciyi içine çeken bir yapım olmuş. İçine çeken konusu ve oyuncu kadrosunun yanı sıra dizide kadın hakları üzerine vurgular da vardır. “Kendine yetebilen kadın güçlüdür.” düşüncesine yer verilen dizide toplumdaki toplumsal cinsiyet ilişkisi de ele alınır.


5. The Mandalorian (IMDb: 8,7)

Mandalorian, çocukken ailesini kaybeder ve Mandalorianlar tarafından yetiştirilir. Onlara özgü bir maske takar ve yüzünü kimseye göstermez. Karakterimiz bir kafatası avcısı aynı zamanda da silahşördür. Evrenin her yerine hizmet götürür ve para karşılığında işler yapar. Greef Karga, Mandalorian’a bir paketi teslim alıp ona getirme görevi verir. Paketi alır ve bunun çocuğa benzeyen bir varlık olduğunu fark eder. Bu çocuksu varlığın öldürüleceğini anladığında ise onu teslim etmekten vazgeçer. Yeni Galaktik Cumhuriyeti de çocuksu varlığın peşindedir. Mandalorian ise kaçırmaya kararlıdır ve bu yolda eski bir asker olan Cara Dune ona yardım edecektir.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %93 Google: %97
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 40 Dakika – 3 Sezon 18 Bölüm
4. Ozark (IMDb: 8,4)

Ozark, kara para aklama işinde uzmanlaşmış bir yatırım bankacısı babanın para aklama hikayesini ve bu yolda ailesiyle yaşadığı sorunları anlatıyor. Baba Martin daha fazla para aklamak adına ailesi ile Ozark’a gidiyor. Her şey planda kolay gibi görünse de bu tuhaf yer ve yaşanan problemler yüzünden ailenin ve Martin’in başı bir türlü beladan kurtulmuyor.
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %81 Google: %93
Eleştirmen Puanı (Metascore): 66/100
Tür: Suç, Drama, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 1 Sezon 38 bölümİnceleme ve yorum: Dizinin baş karakterini oynayan Jason Bateman dizinin aynı zamanda yapımcısı ve dört bölümünün de yönetmeni. Tıpkı After Life’taki Ricky Gervais gibi. Bu da diziye bizce muazzam bir bütünlük katıyor. Ozark, kötü amaçlar için kullanılan dahiyane zekanın zorlu bir para aklama hikayesi! Breaking Bad ile benzerliği sıkça konuşuluyor fakat bizce çok farklı yapımlar. Dizinin renk paleti biraz ağır ve karanlık renklerden oluşuyor. Bu birazcık bunaltıcı olsa da gerilimi sürekli yüksek tutuyor. Ozark’ın aksiyon, gerilim temposu bir an bile düşmüyor. Hikayeler mükemmel şekilde bir araya geliyor ve olay örgüleri çok başarılı.


3. Dark (IMDb: 8,8)

Netflix bilim kurgu dizileri arasında son yılların yükselenlerinden! Bilim kurgu ve gerilim türündeki Dark, küçük bir kasabadaki iki çocuğun kaybolmasının ardından yaşanan gizemli olayları ele alıyor. Hikayenin farklı zaman dilimlerinde geçmesi ve gizemi onu diğer bilim kurgu dizilerinden ayırarak anlaşılması güç bir bulmaca haline getiriyor. Korku ve gerilim dolu dizinin yönetmenliğini Who Am I, Das letzte Schweigen, Nuit Blanche gibi filmlerin yönetmenliğini de yapan Baran bo Odar yapmıştır.
IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96
Eleştirmen Puanı (Metascore): 67/100
Tür: Bilim Kurgu, Drama, Gizem, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 3 Sezon 26 bölümİnceleme ve yorum: Büyük bir karmaşa ve bir türlü çözülemeyen gizem… Dark her şeyiyle odaklanmayı gerektiren, zihin bulanıklığının tavan yaptığı, zaman kavramının yok olup gittiği son zamanların en etkili etkileyici dizilerinden. Olayları, kişileri, zamanları çözüp kavrayabilmek adına not almanız ve dizinin size verdiği bazı şemalara bakarak diziyi izlemeniz gerekebiliyor. Bu da bu diziyi “otur izle” deneyiminden çok öte bir noktaya taşıyor. Almanca olması da Dark’a bambaşka bir doku katıyor. Ayrıca dizinin birçok noktasında bir sürü ipucu veriliyor. Bu detayları yakalayıp sonuç üzerindeki etkisini görmek, dizinin seyir zevkinin yanı sıra bambaşka bir tatmin sağlıyor. İlk birkaç bölüm size sıkıcı gelebilir. Çok fazla karakter var ve hepsi bir şekilde hikayenin içinde. Fakat birkaç bölüm sonra zihninizi sarıp sarmalayan, düşüncelerinizi fazlaca meşgul eden mükemmel bir dizi izliyor olacaksınız.


2. La casa de papel (IMDb: 8,4)

Tarihin azılı suçlularını bir araya getiren Profesör’ün aklında büyük bir soygun vardır. İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymak için uzun süre plan yapar. Ekibi toplar ve onları eğitmeye başlar. Her türlü ihtimali göz önüne alan Profesör her alanda eğitim verir. Artık plan kusursuz bir şekilde hazırdır ve ekip darphaneye adımını atar. Ardından ise tüm İspanya ve dünya gözü darphaneye çevirir. İçerideki rehineler, dışarıda soygunu destekleyen koca bir kitle, polis teşkilatı, soygun ekibi ve hızla geçen dakikalar. Akıl almaz bir soygun sizi içine çekecek.
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %93 Google: %96
Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat 10 dk – Toplamda 4 Sezon 31 bölümİnceleme ve yorum: Çarpıcı sahneleri olan, sosyolojik ve felsefi değerler taşıyan, her fırsatta insan psikolojisinin derinliklerine inen, zekaların hayranlık uyandırdığı ve tansiyonun bir dakika bile düşmediği eşsiz bir macera! Asla standart bir soygun ve aksiyon dizisi değil. Bu görüntüsünün arkasında uçsuz bucaksız derinliği olan bir hikaye. İspanyol dizisi olan La Casa de Papel, Avrupa’dan çıkmış son zamanların tartışmasız en iyi dizisi. Bütün bunların yanında müzikleri, sanat yönetmenliği, oyunculukları, cast’ı, kurgusu ile fenomen olmuş bir yapım! İzlemediyseniz hemen izleyin, derhal! 🙂


1. The Boys (IMDb: 8,7)

Bugüne kadar alıştığınız süper kahraman hikayelerinden çok başka bir dizi, The Boys. Süper kahramanlar güçlerini ve sahip oldukları şöhreti kötüye kullanırlar. Büyük bir şirket tarafından yönetilen süper kahramanların kariyerleri oldukça parıltılı gözükmektedir ve halk da onların daimi destekçisidir. Fakat işler hiç de sanıldığı gibi değildir. Bu yozlaşmış evrende kendilerini kanunu korumaya adamış eski kötülerden oluşan The Boys ekibi onların dilinden anlayacaktır ve kötü kahramanları ortadan kaldırmaya kararlıdır.
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %90 Google: %95
Tür: Aksiyon, Komedi, Suç
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 3 Sezon 17 bölüm

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version