Uzay Filmleri Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Uzay filmleri deyince aklımıza hemen içinde bulunduğumuz o inanılmaz kavram geliyor: uzay. Geçmişten günümüze hep merak konusu olan, hayal gücümüzü inanılmaz besleyen, günümüzde hakkında birçok bilgiye sahip olduğumuz kavram, uzay. Her ne kadar önemli ilerlemeler kaydettiğimiz bir alan da olsa halen hakkında bilmediğimiz, soru işareti olan o kadar şey var ki. Ulaşamadığımız o kadar noktası var ki.
Böylesine büyülü bir konuda romanlar, hikayeler, masallar yazıldı; harika filmler, belgeseller çekildi. Bu yazımda uzay temalı çekilmiş en iyi 10 filmi sizlerle paylaşmak istedim. İşte o uzay filmleri:

1) Sunshine – Gün Işığı (2007)

IMDb: 7,3

Yıl 2057. Güneş ölüyor ve buna bağlı olarak da Dünya da yok olmakta. Bir grup astronot, Güneşi yeniden hayata döndürmek üzere göreve gönderilirler ancak başarısız olurlar. Yedi yıl sonra bir başka ekip aynı misyonla gönderilir. Bu Dünya için son umuttur. Icarus II adlı uzay gemisi, ekibin başında Kaptan Kaneda ile yola çıkarak, taşıdıkları nükleer başlıkla Güneş’in yeniden hareketini sağlamayı hedef almışlardır. Herkes nefeslerini tutmuş bu ekibi beklerken aniden bağlantı kesilir. Ekip, Güneş ile baş başadır artık. Trainspotting ile ün salan yönetmen Danny Boyle bu bilim kurgu ile yeni bir heyecana ve gerilim dolu anlara sürüklüyor.

2) Apollo 13 (1995)

IMDb: 7,6

Apollo 13 ekibi aya gitmek için hazırlanmaktadır. Dönemin en ünlü astronotları olan Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert’tan oluşan ekip tüm hayatlarını bu heyecan verici görev için hazırlanarak geçirmişlerdir. Artık her şey yolunda gidiyor gibidir. Ta ki daha aya varmadan oksijen tanklarından biri patlayana ve ölümle imtihan başlayana kadar. Artık Apollo 13’ün aya gitmesi bir yana, dünyaya dönmesi bile mucizelere bağlıdır. Artık sadece üç astronot ve onları kurtarmak için elinden geleni yapacak olan NASA vardır. Amerikan tarihinin en büyük krizlerinden biri olarak anılan Apollo 13 projesi gerçekler baz alınarak film haline getirilmiştir.

3) Gravity – Yerçekimi (2013)

IMDb: 7,7

Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Her şey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik, çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. Yeryüzü ile iletişimleri tamamen kopmuştur ve sonsuz karanlıkla başbaşadırlar. Şimdi korkunun yerini panik alır, üstelik var olan sınırlı oksijenleri de gitgide tükenmektedir.

4) Moon – Ay (2009)

IMDb: 7,9

Astronot Sam Bell, Lunar Industries ile üç senelik bir kontrata imza atmıştır. Sözleşmede gezegenimizi besleyen önemli enerji kaynaklarından olan Helium-3’ü keşfetmek üzere Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilmesi yer almaktadır. Bu meşakkatli görevde yalnızlık artık kaderi olacaktır. Görevi esnasında başına talihsiz bir kaza geliverir. Uydu bağlantısının da kopmasıyla tüm iletişimi kaybeden Sam’i zor zamanlar beklemektedir. Neyse ki Ay’da çekmek zorunda olduğu çile günlerinin sonlarına yaklaşmıştır ve evine dönüp karısına ve kızıyla özlem gidermeye ramak kalmıştır. Sonunda Sarang üssünden ayrılacak ve bir robot olan Gerty’den başka kişilerle konuşabilecektir. Tabi ki şanssızlıklar Sam’in peşini bırakmaz çünkü bu defa da sağlığından olmuştur.

5) The Martian – Marslı (2015)

IMDb: 8,0

Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim insanları durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir kararın eşiğine gelecektir.

6) Solaris (1971)

IMDb: 8,1
Andrey Tarkovski’nin 1971 yılında çektiği, gösterime 1972 yılında giren filmi Solaris, Polonyalı yazar Stanislaw Lem’in aynı adlı romanından uyarlanan bir film. Solaris, genel itibariyle Solaris adlı bir gezegenin yörüngesinde bulunan uzay istasyonunda yaşananları, bu istasyonda yaşayan kişilerin ruhsal durumlarını ve bu ruhsal durumların o karakterlere düşündürdüğü (sordurduğu) felsefi soruları konu alıyor. Tarkovski izleyiciyi, bu filmden önce çektiği diğer iki filminde (Ivanovo detstvo, 1962 ve Andrey Rublev, 1966) olduğu gibi yine durgun sahnelerle ve çekimlerini yavaş ve detaycı tutarak makineden çok insan gözünü andıran kamerasıyla, anlatmakta olduğu felsefi sorular üzerinde düşündürmek ve izleyiciye hissettirmek istediği hisleri hissettirmek amacıyla hareket ediyor.

7) A Trip to the Moon – Ay’a Seyahat (1902)

IMDb: 8,2

Bir grup astronot, önderleri olan profesörün talimatları ve bilgisi ile Ay’a doğru yolculuğa çıkarlar. Orada yaşayan adamlar tarafından tutsak edilirler. Film onların oradan kaçıp dünyaya geri dönme maceralarını konu almaktadır. Prof. Barbenfouillis başkanlığındaki ekip dev bir bombardıman silahı ile fırlatılırlar. Ay’a vardıklarında onları kaçıranlar, tutsakları Ay kralının sarayına götürülürler. George Méliès’in bu ünlü kısa filmi sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak tanınmıştır.

8) 2001: A Space Odyssey – 2001: Bir Uzay Destanı (1968)

IMDb: 8,3

1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filmi. Filmin bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa bir öyküsünden esinlenen senaryosu, Kubrick ve Clarke tarafından kaleme alınmıştır. Film insanın evrimi, teknoloji, yapay zeka tematik unsurlarını işler ve bilimsel gerçekliği, öncü görsel efektleri, provokatif belirsizliği ve bazı yorumculara göre içerdiği gerçeküstü betimleme, geleneksel anlatım teknikleri yerine sessizlik ve asgari düzeydeki karşılıklı konuşmaları ile ün yapmıştır.

9) Alien – Yaratık (1979)

IMDb: 8,5

Yönetmenliğini Ridley Scott’un yaptığı Alien tüm zamanların en önemli bilim-kurgu ve korku filmlerinden biri. Üstünden 35 yıl geçmesini rağmen hala popülerliğini koruyan Alien’da uzaylı yaratık olarak karşımıza çıkan Xenomorph’ların tasarımı ise H.R. Giger’a aittir. Özel bir şirketin uzay gemisinde görevli olan 7 kişilik ekibin uyanma sekansıyla başlayan filmde ayrıntılı olarak tasarlanan uzay gemisini de yakından tanıma fırsatı buluruz.

10) Interstellar – Yıldızlararası (2014)

IMDb: 8,6

Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir.

This post is also available in: English Français Español

Kategoriler: İletişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/