Ünlü Ressamların Hayatını Konu Alan 8 Muhteşem Film

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Resim, duygu ve düşüncelerin belirli estetik kurallar çerçevesinde, iki boyutlu bir düzlem üzerine yansıtılmasına dayanan bir sanat dalıdır. Güzel sanatlar arasında özel bir yere sahip olan resim, özellikle batı medeniyetlerinin ilerlemesinde etkili bir rol oynamıştır. Öyle ki ressam dendiğinde aklımıza gelen neredeyse tüm isimler Avrupa kıtasından çıkmıştır.
Picasso, Van Gogh, Monet, Kandinsky ve Dali gibi evrenselliği yakalayan ressamlar dünyanın neresine gidersek gidelim tanınır ve bilinir. Sadece bu bile adı geçen ressamların ne kadar özel ve değerli olduğunu göstermektedir. Tabii ki bu derece etkiye sahip ressamlar beyaz perdenin de konusu olmuş ve başarılı birçok yapım sinemaya kazandırılmıştır.
Ben de ünlü ressamların hayatlarını konu alan filmleri sizler için derledim.

1) Lust For Life – Ölmeyen İnsanlar (1956)

IMDb: 7,4
Yaşama Tutkusu, ressam Vincent van Gogh’un hayatını konu alan ve aynı adlı Irving Stone romanından uyarlanmış olan 1956 ABD yapımı biyografik filmdir. Romanı filme Norman Corwin uyarladı; filmin yönetmenliğini Vincente Minnelli, yapımcılığını ise John Houseman üstlendi. Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını ve Altın Küre Drama Dalında En İyi Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü’nü kazanmıştır.

2) Frida (2002)

IMDb: 7,4
Frida, Meksikalı sürrealist ünlü ressam Frida Kahlo‘nun sanat ve yaşam hikayesini konu alan 2002 yılında çevrilmiş biyografik film. Film 6 dalda Akademi Ödülü’ne aday olmuş ve makyaj ve özgün müzik dalında 2 Oscar kazanmıştır.

3) Adrei Rublev (1996)

IMDb: 8,2
Tarkovsky`nin bu şaheseri, ilk gösteriminde sansürlenerek 39 dakika kısaltılmıştır. Film, tam olarak biyografiden çok, sanatın özü, inancın önemi ve ikiyüzlülük temalarıyla öne çıkmaktadır. Öte yandan, film aynı zamanda, zulüm ve teknoloji karşısında sanatsal özgürlüğün dile getirildiği bir manifesto niteliği de taşımaktadır.
Tarkovski filmi siyah-beyaz çekmeyi tercih etmiştir. Yalnız ikonlar renklidir. Yönetmen tercihinin nedenini, insanların günlük hayatta renklere dikkat etmemeleriyle açıklamıştır. Film, 1969 yılında 22. Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünü kazanmıştır.

4) Edvard Munch (1974)

IMDb: 8,4
1974 yılında, Peter Watkins tarafından Norveç Televizyonu için çekilen bu uzun ama büyüleyici biyografi, ‘Çığlık’ı çizen adamın profilini çıkarırken drama teknikleriyle belgesel tekniklerini harmanlıyor. Munch’un konuşmadığı sahnelerde, İngilizce bir belgesel seslendirmesiyle akademik tonda Avrupa sanat dünyasındaki eğilimler, dünyadaki önemli olaylar bir bağlam içinde inceleniyor.

5) Surviving Picasso – Picasso’yla Yaşamak (1996)

IMDb: 6,4
James Ivory’nin Arianna Huffington’ın kitabından uyarladığı Surviving Picasso, 20. yüzyıl resim sanatının dehalarından Pablo Picasso’nun yaşamından bir kesiti, ressamın sanatını ve özel hayatını etkilemiş önemli bir figürün -sevgililerinden biri olan Francoise Gilot’un- bakış açısından anlatmayı denemiş biyografik bir film.

6) Van Gogh (1991)

IMDb: 7,3
Van Gogh, 1991 yapımı bir Fransız filmidir. Yönetmenliğini Maurice Pialat’ın yaptığı filmin konusu, Hollandalı izlenimci ressam Vincent van Gogh’un trenle yaptığı bir seyahatte gittiği bir köyde başlar. Köyde sanata müthiş derecede önem veren Dr. Gachet, Van Gogh’u evine davet eder. Teklifi geri çevirmeyerek kabul eden Van Gogh kendisini sıra dışı olayların içinde bulur.

7) Caravaggio (1986)

IMDb: 6,7
Yönetmen Derek Jarman, 17. Yüzyıl ressamlarından Michelangelo Caravaggio’ya ithafen yazıp yönettiği bu filmde ressamın yaşamını ve sanat tutkusunu resimleri üzerinden inceliyor. Çizgisel olmayan anlatımı, kırmızı ve mavi renklerin doldurduğu stilize kareleriyle sıra dışı bir biyografik film yaratırken, hem dini inançlarıyla cinsel kimliğinin çakıştığı ressamın portresini çiziyor hem de kendisinin sonuna kadar savunduğu sinema sanatını ortaya koyuyor.

8) Loving Vincent – Vincent’ten Sevgilerle (2017)

IMDb: 7,8
Film, 65.000 kareden oluşmaktadır ve bu karelerin her biri, 125 kişilik ressam ekibi tarafından yaratılan Van Gogh’la aynı tekniği kullanarak tuval üzerine yağlı boya ile yapılan resimlerden oluşmaktadır. 30. Avrupa Film Ödülleri’nde “En İyi Animasyon Film” ödülüne layık görülen “Vincent’ten Sevgilerle”, 75. Altın Küre Ödülleri’nde de En İyi Animasyon Film Ödülü’ne de aday olmuştur.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.?

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version