Afrodizyak Nedir? Adını Afrodit’ten Alan Aşk İlacı

afrodizyak-nedir-1

Herkes cinsel hayatında daha aktif ve heyecanlı zamanlar yaşamayı ister. Fakat zaman zaman daha az istekli anlar olabilir. İşte tam burada bir kahraman devreye giriyor; afrodizyak. Afrodizyak, cinsel arzuyu, uyarılmayı, davranışı, performansı veya zevki artıran herhangi bir madde veya besinlerdir. İnsanlar cinsel yaşamlarını bir adı öteye taşımak için afrodizyak almak ister. Bunun ise birkaç yan etkeni vardır. Bu etkenler düşük libidoyu veya cinsel performansı bir üst seviyeye taşımayı içerebilir, ancak kimi zaman bireyler yalnızca seksten daha fazla zevk almak isteyebilirler. 

Cinsel istek ve hazzı artırma iddiasında olan birçok ürün varken, afrodizyakların etkinliği henüz kesin olarak belirlenmemiştir. Araştırmalar genellikle bazı maddelerin etkinliğini göstermede başarısız oldu ve hatta bazı durumlarda bazı maddelerin olumsuz yan etkileri olabileceğini bile gösterdi. 

“Afrodizyak” kelimesi, Yunan mitolojisin en ünlü tanrıçası olan aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’in adından geldiğini biliyoruz. Yani binlerce yıldır minerallerden, besinlere, yiyeceklerden bitkilere kadar her şeyde kullanıldığını biliyoruz. Kendinizi bir an Afrodit’in sofrasında misafir olarak hayal edin, Şahane olmaz mıydı?


Afrodizyak Tarihi

Sildenafil ilacının bilinen adıyla Viagra piyasaya sürülmesi, afrodizyakların kullanımına daha fazla ilgi gösterilmesine yardımcı olur, ancak kullanımları aslında binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İnsanlık tarihi boyunca insanlar, arzuyu ve hatta doğurganlığı artırmaya yardımcı olmak için gıdalara ve diğer doğal maddelere yöneldiler. Çikolata, tarçın, karanfil, zencefil ve istiridye gibi besinlerin tarih boyunca insanların uyarılması ve cinsel performansını artırmasında büyük katkı sağladığına inanılmıştır.

Afrodizyakların binlerce yıldır popüler kalmasının nedeni, insanların kendilerini iyi hissetmelerine ve daha fazla zevk almalarına yardımcı olmayı vaat etmeleridir. Yiyeceklerin ve maddelerin cinsel hayatı ve işlevi nasıl etkilediğini keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Fakat afrodizyaklar büyük ihtimalle cinsel yaşamlarını geliştirmekle ilgilenen insanlara hitap etmeye devam edecektir. 


Afrodizyağı Denemeniz İçin Bir Kaç Neden

İyi bir cinsel yaşamdan genellikle sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin önemli bir parçası olarak bahsedilir, bu nedenle seksi daha keyifli hale getirebilecek ürünler bulma konusunda bu kadar büyük bir ilgi olması şaşırtıcı değildir. İnsanların afrodizyak denemelerinin birkaç farklı nedeni vardır:

Cinsel İşlev Bozukluğu

Afrodizyaklar, cinsel yaşamınızı renklendirmeye yardımcı olmak için denemek istediğiniz bir şey olabilir, ancak bazı durumlarda insanlar cinsel sorunları çözmeye yardımcı olmak için bunları kullanmak isteyebilir.

 • Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel işlev bozukluğunun yaygın olduğunu gösteren araştırmalar biliniyor.
 • Kadınlar arasında en sık bildirilen cinsel problemler istek ve uyarılma ile ilgili sorunlardır.
 • Erkeklerde en sık görülen sorunlar erken boşalma ve sertleşme sorunudur.

Zevk ve Performans

İnsanların afrodizyaklara yönelmesinin tek nedeni cinsel sorunlar değildir. Mükemmel seksi vaadi, performansı, isteği ve ilişkiye katılımı artıran her türlü şey her zaman ilgi çekicidir. Böyle olunca insanların, tüm bu vaadleri yerine getirecek takviyelere yönelmeleri hiçte şaşırtıcı değildir. Afrodizyakların genellikle seksi daha arzu edilir, heyecan verici ve zevkli hale getirdiği iddia edilir, ancak bunları gerçekten yapıp yapamayacakları hala araştırılmaktadır.


Afrodizyak Türleri

Bazı farklı afrodizyak türleri şunları içerir:

 • Ambrien, Yohimbin, azgın teke otu ve ginseng gibi maddeler içeren doğal takviyeler
 • İstiridye ve bitter çikolata gibi yiyecekler
 • Karanfil ve adaçayı içeren otlar
 • Alkol gibi psikoaktif maddeler

Afrodizyaklar, nasıl çalışması gerektiği konusunda birkaç farklı kategoriye girme eğilimindedir. Örneğin:

 • Acı biberler ve diğer bazı baharatlar bazen vücut ısısını artırdıkları için uyarılma hissi veren afrodizyaklar olarak kabul edilir.
 • Yumurtanın veya bazı hayvanların üreme organlarının cinsel gücü veya performansı arttırdığına inanılır.
 • Görme , koku ve tat gibi duyuları uyandıran yiyeceklerin genellikle afrodizyak özelliklere sahip olduğu varsayılır. Duyuları harekete geçirerek, bu tür maddelerin insanların cinsel olarak daha fazla uyarılmış hissetmelerine yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Nadir ve egzotik yiyecekler veya baharatların genellikle afrodizyak etkileri olduğu düşünülür. 
 • Bazı meyve ve sebzeler de dâhil olmak üzere cinsel organlara benzeyen yiyeceklerin de kimi zaman uyarıcı olduğuna inanılır. 

Afrodizyaklar tipik olarak üç farklı kategoriye ayrılıyor. Bu tür maddelerin genellikle libidoyu, gücü veya zevki arttırdığı iddia ediliyor.

 • Libido: Düşük arzu, orta yaştaki kadınların yaklaşık %70’ini etkileyen orta yaşlı kadınlar için en yaygın cinsel sorundur. Bununla birlikte, düşük libido, her yaştan erkek ve kadını etkileyebilecek bir durumdur. Takviyeler genellikle libidoyu artırmak için pazarlanmaktadır, ancak bu maddelerin etkinliği şüpheli olmaya devam etmektedir. 
 • Güç: Afrodizyakların genellikle cinsel gücü ve performansı arttırdığı da iddia edilir. Bazı maddeler dayanıklılık, yağlama ve dayanıklılığı artırmak için pazarlanmaktadır.
 • Cinsel Zevk: Son olarak, bazı afrodizyaklar genel cinsel zevki artırdığı iddiası ile satılmaktadır. Bu tür ürünlerin seksi daha keyifli hale getirdiği düşünülüyor. Sağlıklı bir cinsel yaşamdan hoşlanan insanlar bile, daha keyifli seksin cazibesini afrodizyak denemek için iyi bir neden bulabilir.

Bir çok takviyenin libido veya cinsel dayanıklılığı yükseltme konusunda vaatler vermesine rağmen, diyet takviyelerinin belirli kurumlar tarafından düzenlenmediğini, bu nedenle bu ürünlerin güvenliği ve etkinliğinin her zaman net olmadığını belirtmek gerekiyor.


Afrodizyak Etkisi

afrodizyak-nedir

Asıl soru şu: Afrodizyaklar gerçekten işe yarıyor mu? Bazı kanıtlar, azgın teke otu gibi bazı doğal takviyelerin olası etkilerini desteklemektedir, ancak bu bulguların çoğunun hayvan çalışmalarından geldiğini belirtmek önemlidir.

Doğal Takviyeler 

Afrodizyak olarak pazarlanan takviyelerde genellikle içerik olarak bulunan bir dizi doğal madde vardır.

 • Sperm balinalarının sindirim sisteminden salgılanan bir madde olan Ambrien’in , hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda testosteron seviyelerini arttırdığı ve bunun da cinsel ilgi ve davranışların artmasına neden olduğu bulunmuştur.
 • Çin tıbbında sıklıkla kullanılan bir çiçekli bitki türü olan azgın teke otu , libidoyu ve hazzı artırmak için afrodizyak olarak kullanılmıştır. Bazı hayvan çalışmaları, bitkinin afrodizyak özelliklere sahip olabileceğini ve hormon regülasyonu üzerinde bir etkisi olduğunu göstermiştir.
 • Yohimbe , Afrika ve Hindistan’da yetişen ağaçların kabuklarından elde edilen bir maddedir.  Bununla birlikte, yohimbe düzensiz kalp atışı ve kaygı gibi yan etkilere de yol açabilir.
 • Genellikle tamamlayıcı tıpta ve besin takviyesi olarak kullanılan bir bitkinin kökü olan ginseng , bu amaçtaki etkinliği belirsiz olsa da bazen afrodizyak olarak da kullanılır. Bir çalışma, ginsengin afrodizyak özelliklere sahip olabileceğine dair ortaya çıkan bazı kanıtlar buldu, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Ginseng, kan incelticiler de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşim etkilerine sahip olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.


Gıda Afrodizyakları

Yiyecekler genellikle afrodizyak özellikleri nedeniyle de lanse edilir. Bazı yiyecekler insanlık tarihi boyunca hazzı, cinsel performansı ve libidoyu artırmak için kullanılmıştır. Afrodizyak olarak kullanılan yiyecekler, daha yaygın olarak bulunan yiyecekleri veya elde edilmesi çok daha zor olan nadir yiyecekleri içerebilir. 

Peki yedikleriniz gerçekten seks hayatınızı geliştirebilir mi?

Hiçbir araştırma, belirli yiyeceklerin cinsel istek veya performansı etkileyebileceğini göstermese de, bu, yiyeceklerin cinsel yaşamınızı uyarmada bir rol oynayamayacağı anlamına gelmez. Besleyici ve sağlıklı bir diyet uygulamak, genel olarak sağlıklı ve enerjik hissetmenize yardımcı olabilir – bu da cinsel istek ve davranışlar üzerinde etkili olabilir. Kendinizi iyi hissettiğinizde, sekse daha fazla ilgi duyma olasılığınız da doğal olarak artar.

Bazı yiyeceklerin cinsel yaşamınız için faydalı olabilecek özellikleri de olabilir. Örneğin, omega 3 içeren besinler, cinsel organlar da dâhil olmak üzere vücuttaki kan akışını artırmaya yardımcı olur. 

 • Bitter çikolata olası bir afrodizyak olarak uzun zamandır tavsiye ediliyor ve araştırmalar kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bile gösteriyor. Bununla birlikte, çeşitli doğal cinsel güçlendiricileri inceleyen bir çalışma, bitter çikolatanın afrodizyak olarak herhangi bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı.
 • Alkolün uyarılma düzeylerini artırmada etkisi olduğu yapılan araştırmalarda gösterilmiştir. Bazı çalışmalar, düzenli kırmızı şarap tüketen kadınlar ile cinsel sağlığın daha iyi olması arasında bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Her gün bir ila iki bardak kırmızı şarap içen kadınlar, genel olarak daha fazla cinsel istek ve daha iyi cinsel işlev görüldü.

Bununla birlikte, düşük ila orta düzeyde alkol alımının inhibisyonları azaltıp arzuyu artırabildiğini, aşırı alkol kullanımının da cinsel performansı engelleyebileceğini belirtmek önemlidir.


Hangi Besinlerde Afrodizyak Bulunur?

afrodizyak-besinler

Afrodizyak olarak hareket ettiği bilinen diğer maddeler şunlardır:

 • Nar
 • İncir
 • Çam fıstığı, badem, ceviz
 • Maca
 • Kabak
 • Kuşkonmaz
 • Karpuz
 • Kereviz
 • Muz
 • Sarımsak
 • Somon
 • Kahve
 • Safran 
 • Avokado
 • Bal
 • Çilek

Bu gıdaların cinsel arzuyu gerçekten etkilediğini gösteren bilimsel kanıtlar eksik olsa da, birçoğunun potasyum, çinko ve fitokimyasallar gibi refahı artırabilecek şeyler nedeniyle işe yaradığı iddia ediliyor.


Afrodizyakların Psikolojik Etkileri

Plasebo etkisinin saf gücünü göz ardı etmemek gerekiyor. Plasebo, yine de terapötik bir etkiye neden olan aktif olmayan veya inert bir maddedir. Bir şeyin, maddenin kendisinden daha faydalı bir etkiye sahip olacağına dair inançtır. Başka bir deyişle, bir şeyin bir etkisi olacağına inanıyorsanız, olumlu bir sonuç alma olasılığınız daha yüksek olabilir.

Bazı insanlar, istiridye veya bitter çikolata gibi besinlerin cinsel yaşamlarını geliştirdiğine gönülde inanırlar. Ve bu doğru olabilir, ancak bu yiyeceklerin tüm farkı yaratan seks artırıcı etkileri olduğuna inanmanın bir sonucu olabilir.


Seks Hayatınızı İyileştirmenin Diğer Yolları

seks hayatını geliştirme

Seks hayatınızı iyileştirmek istiyorsanız, yardımcı olabilecek yapabileceğiniz bazı şeyler var:

 • Sağlıklı diyetle beslenin. Araştırmalar, yağsız et, sebze, meyve ve kepekli tahılları vurgulayan bir diyetin hormon seviyelerini, kan akışını ve sinir fonksiyonlarını iyileştirebileceğini gösteriyor.
 • Düzenli egzersiz yapın. Araştırmalar, fiziksel aktivitenin cinsel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Küçük aktivite patlamaları bile genel cinsel işleve yardımcı olabilir.
 • Stres seviyenizi kontrol edin. Stresin libido üzerinde ciddi bir etkisi olabilir, bu nedenle stres seviyelerini etkili bir şekilde yönetmenin yollarını bulmak önemlidir. İyi kişisel bakım ve meditasyon , farkındalık , derin nefes alma ve görselleştirme gibi teknikler stresi azaltmak için yardımcı olabilir.

Seks hayatınızı güçlendirmenin yollarını bulmanın eğlenceli olabileceğini unutmayın! Cinsel bir sorunu çözmek için bir madde veya takviye denemeyi düşünüyorsanız, her zaman doktorunuzla konuşmalısınız, ancak bazı yiyecekleri diyetinize dahil etmek afrodizyaklarla eğlenmenin güvenli ve lezzetli bir yolu olabilir.


Bir afrodizyak denemekle ilgileniyorsanız, izlemeniz gereken bazı potansiyel tuzaklar ve almanız gereken önlemler vardır.

 • Önce doktorunuzla konuşun . Tıbbi temeli olabilecek sorunları çözmek için afrodizyaklara güvenmeyin. Cinsel sorunlar genellikle altta yatan tıbbi veya zihinsel sağlık durumunun bir işareti olabilir, bu nedenle cinsellikle ilgili olanlar da dahil olmak üzere belirtileriniz hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. İnsanlar bazen utandıkları için bu tür konuları doktorlarına getirmekte tereddüt ederler, ancak bu önemli bir şeyden bahsetmeniz gerekir.
 • Potansiyel yan etkilere ve etkileşimlere karşı dikkatli olun . Ayrıca, bir şeyin “doğal” olduğu için güvenli, zararsız veya yan etkisi olmadığını varsaymayın. Doğal maddeler bile olumsuz etkilere sahip olabilir veya aldığınız diğer ilaçlar veya takviyelerle etkileşime girebilir.
 • Cinsel istek ve davranışın tek boyutlu olmadığını unutmayın . Fiziksel faktörler önemli bir rol oynar, ancak işte önemli kişilerarası ve psikolojik faktörler de vardır. Kendiniz, eşiniz ve ilişkiniz hakkında nasıl hissettiğinizin tümü, cinsel aktiviteyi ne sıklıkta arzu ettiğiniz ve bu aktiviteye katıldığınız üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

Düşük libido veya seksi zorlaştıran veya imkansız kılan fiziksel sorunlar dahil cinsel işlevle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Bu tür sorunlar genellikle tedavi edilebilir veya tedavi edilmesi gereken altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Seks hayatınızı renklendirmek için bir afrodizyak kullanmayı denemek istiyorsanız, elde edebileceğiniz etkiler konusunda gerçekçi olmanız önemlidir. Afrodizyakların sihirli bir ilaç olmadığını unutmayın. Araştırmalar, bazı maddelerin faydalı etkileri olabileceğini öne sürse de, genel sağlık, diyet, zindelik ve stres seviyeleri gibi faktörlerin cinsel sağlık üzerinde genellikle çok daha büyük bir etkisi vardır. 


Erotik Filmler

This post is also available in: English

Kategoriler: Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/