Denizler ve Okyanuslar Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Okyanus kelimesi telaffuz edildiği anda bile insanda genel bir sakinlik ve mutluluk duygusu uyandırıyor. Birçoğumuz denize yakın bir yerde oturmaktan veya suya bakmaktan hoşlanırız. Çoğu zaman, sadece suyun yumuşak hareketlerini gözlemleyerek uzun süre vakit geçirebiliriz. Çünkü her zaman meşgul, akıllı ekranlara bağlı yaşamlarımızda, beynimize rahatça dinlenip dolaşması için pek fırsat vermiyoruz fakat suya yakın, suyun içinde veya altında olduğumuz zaman farkında olmadan bilişsel bir mola verebiliyoruz.

Yüz yıllardır insanoğlu için gizemini koruyan okyanuslar, derinlerde birçok şaşırtıcı gerçek barındırıyor.

1) Dünyanın en uzun dağ silsilesi su altında bulunur. 56.000 km üzerinde okyanus havzalarının merkezi boyunca uzanan bir dağ zinciridir.

2) Işık okyanus yüzeyinden sadece 300 metre kadar derinliğe inebilir. Okyanuslardaki 300 metreden sonraki kısımda karanlık hakimdir.

3) Dünyadaki okyanuslar ve denizler, kıymetli altın metalinden yaklaşık yirmi milyon ton içeriyor.

4) Okyanusun derinliklerinde, karadaki en gür ormanlara bile rakip olabilecek Kelp Ormanları vardır. Kelpler hem deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor hem de tiroid rahatsızlıklarına ve iyot eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara iyi geliyor.

5) Tüm okyanuslardaki gelgitler ve dalgalar enerjiye çevrilebilirse, dünyadaki tüm enerjinin 5 katı kadar çevre dostu bir enerji üretilebilir.

6) Dünyadaki okyanusların %95’i henüz hala keşfedilememiştir. Bildiklerimizin ötesinde keşfedilecek daha çok şey var. Okyanusta yaşayan canlı türlerinin %86’sı da henüz keşfedilememiştir.

7) Okyanusun altındaki Kaplıcalar 650 Fahrenheit sıcaklığa sahip yani kurşun eritecek kadar sıcak.

8) Okyanusun en uzak noktası olarak kabul edilen alana “Nemo Noktası” denir. “Nemo” ismi, Jules Verne’nin Deniz Altında Yirmi Bin Fersah kitabındaki Kaptan Nemo’dan geliyor.

9) Dünyadaki yaşamın yüzde 94’ü suculdur. Bu da biz kara canlılarını gezegenin tüm sakinlerine kıyasla çok küçük bir azınlık yapar.

10) Her yıl, çoğu plastik olmak üzere milyarlarca ton çöp okyanusa dökülür.

Denizlerin ve okyanusların derinliklerindeki kirliliğe dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla başlatılan ‘Sonsuz Okyanus’ (Endless Ocean) kampanyasına 1 dakika gibi kısa bir süre ayırarak çözeceğiniz anketle siz de katılabilirsiniz.

8 soruluk olan bu anketin linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Gürallar Cam Ambalaj (GCA) ve Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE) önderliğinde Cam Dostları (Friends of Glass) platformu kapsamında yürütülen kampanya, on iki Avrupa ülkesinde eş zamanlı olarak hayata geçirildi ve kampanyanın uygulandığı ülkelerdeki tüketici alışkanlıklarının karşılaştırılmasına olanak vererek bir “tüketici barometresi” oluşmasına destek olacak.
Kategoriler: Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/