Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter çikolata, birçok çikolata çeşidinden sadece biri. Diğer çikolata türlerine göre daha yüksek bir oranda kakao içeriyor. Çikolata tüketimi denince akla genellikle sağlıksız beslenmeyle ilgili durumlar gelir. Fakat sınırı aşmamak şartıyla bitter çikolata tüketmenin bedenimize birçok faydası var. Bitter çikolatanın faydaları nelerdir? Hep birlikte yakından bakıyoruz.


1) Besleyici özellik 

Bitter çikolatanın faydaları        

Bitter çikolata, içinde insan vücudunun beslenmesi ve enerji sağlayabilmesi için çeşitli maddeler barındırır. Yüksek miktarda çözünür lif ve mineral içerir. Günlük bitter çikolata tüketiminize dikkat ederseniz, bu besleyici özellik ortaya çıkacaktır. Sağlığa da faydalı olacaktır.

Aynı zamanda çikolata, kafein ve teobromin gibi bileşenler içerir. Fakat çikolatada bulunan kafein miktarı kahveyle kıyasladığımızda çok küçük. Bu nedenle uyku düzeninizde herhangi bir değişiklik yaratmaz. Yani bir diğer deyişle bitter çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor.


2) Güçlü antioksidan üretimi

bitter çikolata fayadaları

Bitter çikolatanın güçlü antioksidan üretimi, çalışmalara göre kakao ve bitter çikolatanın yaban mersini ve test edilen birçok meyveden daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğunu kanıtlıyor. Aynı zamanda işlenmemiş kakao çekirdekleri, gıdalar arasında en yüksek puanı aldı.


3) Cilt sağlığına iyi gelir

bitter çikolata faydaları

Bitter çikolata, güneş ışınlarının vücudunuzda oluşturduğu problemlerin iyileşmesine yardımcı olur. Cildinizin öncekinden daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Kolaylıkla cilt sağlığına iyi gelir.


4) Bazı hastalıkların önüne geçebilir

bitter çikolata faydaları

Bitter çikolatanın Alzheimer gibi hastalıklarda önemli rol oynadığını biliyor muydunuz? Bu gibi durumlarda bitter çikolata tüketiminin Alzheimer hastalığında önleyici bir etkisi var.

Ayrıca aşırı tüketime kaçmamak şartıyla bitter çikolata tüketimi, kolestrol değerinizi düzenlerken tansiyon düşürücü bir etkiye de sahiptir. Bu nedenle bazı hastalıkların önüne geçtiği araştırmalar sonucuyla netleşti.


5) Diyabet düşmanı olarak bilinir

bitter çikolata faydaları

Şeker hastalarının tatlı krizlerinde önemli rol oynayan bitter çikolata, diyabet düşmanıdır. İnsülin direncinin düşmesini sağlar. Ayrı olarak kan şekerini düzenlemesi nedeniyle bitter çikolatayı tercih etmeniz, vücudunuza yapacağınız en büyük iyiliklerden biridir.


6) Kalp hastalığı riski azalır

Bitter çikolata, arterlerde oluşan kolestrol daha az birikir. Bu nedenle kalp hastalığı riski azalır. Bunun üzerine 470 yaşlı erkek üzerinde hazırlanan bir çalışmanın sonucunda kakaonun kalp hastalığı sebebiyle ölüm riskini 15 yılda %50 oranında azaltabildiği görüldü.


7) Görme netliği sağlar

çikolata faydaları

Kakaonun içinde bulunan sağlıklı flavonoidler, bitter çikolata tüketiminde kişide görme netliği sağlar. Bu kimyasalı içinde barındıran çikolata, yapılan çalışmalarda beyin ve kan akışını artırdığını gösterir. Görme açısını geliştirdiği ve daha net bir bakış sunduğu söylenir.


8) Enerji Kaynağı

çikolata faydaları

Bitter çikolata, iyi bir enerji kaynağıdır. Spor çalışmanızdan önce kahve veya yoğurt ile tüketimi tercih edilirse hareket kaynağınızın daha iyi çalışmasını sağlar. Böylece spor sırasında performansınız ortaya çıkabilir.


9) Beyin fonksiyonlarını iyileştirmede etkili

çikolata faydaları

Gönüllü olarak gerçekleşen bir çalışmada çalışanlar, bitter çikolata tüketiminin beyin fonksiyonlarını iyileştirmede etkili olduğunu buldu.

Beş gün boyunca tüketilen kakaonun beyindeki kan akışını iyileştirdiği gözlemlendi. Kakao tüketimiyle, bilişsel bozukluk yaşayan yaşlılarda bu işlevin arttığı görünür. Aynı zamanda sözel akıcılığı geliştirebildiği düşünülmekte.


10) Bağırsaklara iyi gelir

Bitter çikolata tüketimi, bağırsaklara iyi gelir. Bu nedenle kilo kaybına yardımcı olan bir niteliktedir. Her gün çikolata tüketmek, her ne kadar kilo kaybından çok uzakta bir durum gibi görünüyor. Fakat de iştah kontrol etmede iyi bir işlev sağlıyor. Bu nedenle kilo kaybında önemli rol oynamakta.

Günde önerilen miktarlarda çikolata tüketmek, iştahınızı kesmede ve bağırsakları düzenlemede gerekli olmakta.


11) Kanserin önlenmesinde bir rolü var

çikolata faydaları

Bununla ilgili kanıtlar kısıtlı olsa da, kakaonun kanserin önlenmesinde rol oynadığı düşünülmekte. Vücutta fazlasıyla oluşan serbest radikaller hücrelerinize hücum eder. Bu durum da düşük dereceli bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlar. Kakaonun bu sisteme düzenleyici bir etkisi var.


12) Stresi azaltır

çikolata faydaları

Bitter çikolata tüketimi, zor olan stresli konularda size yardımcınız olur. Bitter çikolata tüketiminde insan vücudunda endorfin hormonu salgılar. Bu durumda zor duyguların üstesinden gelmeye açık bir konu oluşur ve ortaya çıkardığı mutluluk hissiyle, stres azalır.


Patates Diyeti: Bir Haftada 6 Kilo Verdiren Diyet

This post is also available in: English

Kategoriler: Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/