Kabızlık için Şifalı Bitkiler

Kabızlık, günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek rahatsızlıkların başında gelmektedir. Pek çok kişi kabızlık sebebiyle şiddetli karın ağrısı çekmektedir. Ayrıca kabızlık, sık rastlanılan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Kabızlık bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kabızlığı tam olarak dışkının sindirilememesi olarak açıklayabiliriz. Kabız olan bir kişi boşaltımını kolay bir şekilde yerine getiremeyip güçlük çekmektedir. Kişi kabız olduğunu; eğer idrarı hafta iki ya da üç defadan az yapıyorsa, idrar kuru ve sert ise büyük bir ihtimalle anlayabilir. Yani kişinin tuvalete çıkma sıklığı önem teşkil etmektedir. Tabi tuvalete çıkma durumu kişiden kişiye değişebilmektedir. Ayrıca kabız olan bir kişi dışkısını yaparken aşırı derecede zorlanmaktadır. Kabızlığa yol açan en büyük nedenlerden biri kişinin az sıvı tüketimidir. Bol sıvı tüketimi bu rahatsızlığı çözmede bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Kabızlık sorunu çeken insanların birçoğu genellikle hastaneye gitmeden iyileşebilmektedir. Ancak bazıları içinse hastaneye gidilmesi şarttır. Bazı insanlar kabızlık gibi rahatsızlıklardan dolayı doktora danışmaya çekinmektedir. Bu gibi durumlar kişide ciddi sorunlara yol açabilir, bu sebepten ötürü herhangi bir çekinme duymadan doktora başvurulmalıdır. Bunların dışında, düzenli spor yapmak kabızlığa faydası olan faktörler arasında yer almaktadır.

Yukarıda kabızlığın ne olduğunu ve belirtilerini açıklamaya çalıştık. Kabızlık sonucunda kişiler doktora başvurduğu zaman tıbbi ilaç tüketmektedirler. Biz de sizler için bu yazımızda kabızlık için şifalı bitkiler listesi hazırlamaya çalıştık. 

Bamya 

Bamyanın içerisinde bulunan lifler sayesinde sindirim sistemimiz daha rahat bir şekilde çalışmaktadır. Bamyada bulunan bu lifler sayesinde bağırsaklar daha düzenli çalışmaktadır. Bu sayede kabızlık giderilmiş olmaktadır. Kabızlığa sağladığı faydalar dışında bamyanın bağışıklık sistemini koruma, göz sağlığına iyi gelme gibi faydaları da vardır. 
Keten Tohumu 
Keten tohumu da kabızlıkta kullanılan bir diğer seçeneklerden biridir. Birçok kişi kabızlığı, hastaneye gitmeden doğal çözümlerle gidermenin yollarını ararken keten tohumunu kullanmaktadır. Keten tohumunda bulunan musilaj sayesinde, dışkı hızlı bir şekilde vücuttan dışarı atılmaktadır. Bu durumda diyebiliriz ki keten tohumunda da tıpkı bamyada olduğu gibi sindirimi kolaylaştıran çözünür lifler bulunmaktadır. 
Keçiboynuzu 
Keçiboynuzu, sindirim sisteminin düzene girmesinde ve iyileştirilmesinde sıkça başvurulan ve kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Keçiboynuzu oldukça hafif bitkilerin arasında yer almaktadır. İçerisinde barındırdığı düşük orandaki yağ miktarı, keçiboynuzunu birçok rahatsızlığın tedavisinde kullandırmaktadır. Keçiboynuzunu, kabızlığın giderilmesi için kullandığınız zaman birden fazla şekilde kullanıp tüketebilirsiniz. Bu kullanım şekillerine örnek verecek olursak; keçiboynuzunu kaynatıp içmek veya başka besinlerle karıştırıp çayını yapıp içmeyi verebiliriz.
Anason 
Pek çok sindirim sorunlarının çözümünde kullanılan anason, ülkemizde birçok yerde yetiştirilmektedir. Anasonun da yukarıda belirttiğimiz diğer bitkiler gibi kabızlığa bazı faydaları vardır. Anason özellikle midede oluşan gazı, krampı ve şişkinliği yok edici bir etkisi vardır. Bu nedenle sıkça başvurulan bitkilerden bir tanesidir. 
İncir
İncir kabızlığa iyi gelen bitkilerin başında gelmektedir. Sebebi ise incirin sahip olduğu çözünür ve çözünmez liflerdir. Bu lifler dışkının daha yumuşak bir şekilde ve daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. İncirin taze ya da kuru olması fark etmez her türlü tüketilebilir.
Yukarıda açıklamış bulunduğumuz birçok bitkinin kabızlığı gidermesi konusunda çok fazla faydası bulunmaktadır. Tabi doğru, orantılı ve düzenli kullanıldığı sürece bu faydalar oluşmaktadır. Hastalıkların tedavilerinde kullanılan diğer bitkisel ilaçlar gibi bu ilaçların da aşırı tüketimi sonucu birçok yan etki ile karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi olan alerjik reaksiyondur. Bir diğeri de zehirlenmedir. Nasıl ki tıbbi ilaçları fazla kullandığımız zaman zehirlenip hatta ölebilmekteysek, aynı şey bu bitkiler için de geçerlidir. O yüzden bu bitkileri doktor kontrolünde kullanmaya ve güvenilir yerlerden almaya dikkat ediniz.
Kategoriler: Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/