Araştırmalara Göre Mavi Telefon Işığı Görme Bozukluğuna Yol Açıyor

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Çoğumuz için telefonların hayatın birer vazgeçilmezi olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Peki her daim baş parmaklarımızın dokunduğu ekranların zararı hakkında bilginiz var mı?
Yapılan bir çalışmaya göre akıllı telefon ya da tabletlerin ekranlarını aydınlatan mavi ışık gözlerimizdeki hücreleri değiştiriyor ve bu da uzun vadede körlüğe kadar yol açabiliyor.
Toledo Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, hem güneşten hem de akıllı telefonlarımızdan yayılan mavi ışığın gözlerimiz üzerindeki etkisini araştırdı. Yapılan araştırma sonucunda mavi ışığın, ışığı algılayıp beyni uyaran retinal moleküllerdeki zehirli reaksiyonları harekete geçirdiği saptandı. Gözde zehirli kimyasalların üretilmesinde de payı olan mavi ışık, 50-60 yaşlarında başlayacak körlüğün de başlıca sebebi olabiliyor.
Araştırmacılar, günlük hayatta nasıl bir etkisinin olduğunu saptamak için televizyon, akıllı telefon ve tabletlerden gelen mavi ışık üzerine çalışmaya devam ediyor. İnsanları ultraviyole ve mavi ışıktan korunmak için güneş gözlüğü takmalarını da öneren bilim insanları bu dijital araçları karanlıkta kullanmanın zararını da altını çizerek vurguluyorlar.
Son yıllarda Apple, Amazon ve Google da bu zararın farkına varmış olacak ki piyasaya sürdükleri ürünlerde kullanıcının mavi ışığa çok maruz kalmaması için mavi ışık filtresini eklediler. Örneğin, iOS ve MacOS cihazlarına ekran rengini sıcak renklere dönüştüren gece modu özelliği eklendi.
Mavi ışık aynı zamanda uykumuzu da etkilemekte. Ulusal Uyku Federasyonu’na (National Sleep Federation) göre mavi ışık, geceleri karanlık ortamda salgılanan ve normal vücut ritimlerini korumada büyük önem taşıyan melatonin hormonu salgılanmasını engelleyen etmenlerden biridir. Mümkün olduğu kadar karanlık bir ortamda uyumak, vücudun ihtiyacı olan uykuyu sağlarken aynı zamanda da zihni dinlendiriyor ve bedeni yeni güne hazırlıyor.
Kategoriler: Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/