Unutkanlıkla Mücadele Etmek İçin 7 Öneri

Hepimiz farklı sebeplerden dolayı bazen çok önemli bazense sıradan işlerimizi unutabiliyoruz. Ve bu unutkanlıklarımız genellikle gün içerisinde zaman kaybına sebep oluyor. Araştırmalar unutkanlığın birçok sebebi olduğunu ve bu sebeplerin herkes için farklı olabileceğini kanıtlıyor. Stres, üzüntü, uykusuzluk, ilaç/alkol kullanımı vb. faktörler unutkanlığın sebepleri arasında gösteriliyor. Hiçbir insanın bu gibi faktörlerden tamamen uzak durabilmesi mümkün değil. Peki bu faktörlerin etkisini minimize edip, unutkanlığa sebep olmalarını nasıl engelleyebiliriz?

1) Yapmanız gerekenleri listesi

Her hafta için yapmanız gerekenleri listeleyin ve mümkünse listenizi gün gün, kategori kategori gruplandırın/ayırın. Bu listeyi yalnızca ajandanızdan takip ediyor olmakla kalmayın ve size tanıdık nesnelerin (buzdolabı, çalışma masası) üzerine yapıştırın. 

2) Teknolojiden yararlanın

Akıllı telefonlar veya bilgisayarlar için olan takvim uygulamaları, hatırlatıcılar hem kısa hem uzun vadeli kurtarıcılardır. Size en uygun uygulamayı ajandanıza entegre edin.

3) Sık kullanılan eşyalar için bir kutu edinin

Uzmanlar bu yöntemin özellikle sabahları erken saatte evden çıkan ve bir şeyleri evde unutanlar için çok verimli olduğunu vurguluyor. Evden çıkarken her zaman yanınıza aldığınız eşyalarınız için bir kutu alın. Ve eve geldiğiniz an bu eşyalarınızı o kutunun içine koyun. 

4) Görsel hatırlatıcılar oluşturun

Küçük ve önemsiz gibi gözükse de bazen için hayat kurtarıcı bir öneri. Bu yöntem her unutkan insan için farklı çalışabiliyor. Örneğin; ütüyü prizden çıkartmayı unutan insanların bazılarına ütüye kırmızı bir kurdele bağlaması önerilirken, bazılarına ütü masasının üzerine post-it yapıştırması öneriliyor. 

5) Görevinizi/işinizi sık sık sesli bir şekilde tekrar edin

Bu öneri dışarıdan belki biraz tuhaf görünebilir. Ancak yine uzmanlar, bu yöntemin çok geçerli ve etkili bir yöntem olduğunu vurguluyor. 

6) Ertelemeyin

Yapmanız gereken küçük/büyük herhangi bir işi ertelemekten mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Unutkanlığın en büyük sebeplerinden biri de işinizi sürekli olarak ertelemek. 

7) Uyku ve beslenme düzeni

Uykusuzluk ve düzensiz beslenmek yorgunluğa; yorgunluk dikkat eksikliğine ve dikkat eksikliği de unutkanlığa sebep olacaktır. Bu yüzden unutkanlığınızı minimuma indirmek için uyku ve beslenme düzeninize de dikkat ediyor olmalısınız. 
Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/