Aç Karnına Kahve İçilir mi? Sabah Aç Karnına Türk Kahvesi İçmek Zararlı mı?

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Sabah aç karnına kahve içmek pek çok açıdan soru işaretleri taşıyan bir konu. Dünyada bir günde ortalama 2.5 milyar fincan kahve tüketiliyor. Yani her gün milyonlarca insan kahve içiyor. Kimimiz sabahları daha iyi hissetmek için, kimimiz kilo vermek için, kimimiz gün içinde küçük keyif molaları yaratmak adına kahve tüketiyoruz.
Başarılı isimler de kahve sık tüketirler. Birçoğu kahve içmenin yaşamının vazgeçilmez bir parçası olduğunu söylüyor: Elon Musk, Howard Schultz, Zuckerberg Gibi İsimlerden Daha Fazla Kahve Tüketiyor musunuz?
Fakat çok severek içtiğimiz kahveyi aç karna içtiğimizde neler oluyor? Aç karnına kahve içmek zayıflatır mı? Sabah aç karnına kahve içmek zararlı mıdır? Aç karnına Türk kahvesi içmek zararlı mı? Bazıları sabah içilen şekersiz ve sade kahvenin yararlı olduğunu söylerken bazıları bunun zararlı olduğu düşüncesinde. Kahveseverler de sıkça bu ikilemlerde kalabiliyorlar. Tüm bu sorulara bu içerikte cevap bulabileceksiniz.
Uyarı: Burada yer alan bilgiler genel bilgilerdir. Kahve tüketiminiz ile ilgili doktorunuza danışmanın en sağlıklı yöntem olduğunun altını çizelim.

Kahve içmek zararlı mı?

kahve içmek zararlı mı
Güçlü antioksidan olarak bilinen kahve birçok noktada sağlığımıza faydalıdır. Mesela kılcal damarlardaki kan akış hızında %30’luk bir artış sağlıyor, hafızayı güçlendiriyor, kalori yakımını hızlandırıyor, depresyon oranını düşürüyor, karaciğer ve kalp rahatsızlıklarını engelliyor, ağrıları azaltıyor, tip 2 Diyabet riskini azaltıyor. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz “Kahvenin Sağlığa 19 Faydası” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.
Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndaki bilim insanları her cinsiyetten ve yaş grubundan 300 bin insanı, 30 yıl boyunca inceleyen 3 çalışmadan elde edilen sonuçları derlediler. Sonuçlara göre orta derecede kahve içen insanlarda ölüm riskinin düşük olduğunu keşfettiler. Buna ek olarak kahvenin faydaları doğrudan biyolojik olarak değil psikolojik anlamda da oldukça etkili. Günde bir fincandan fazla tüketmediğiniz sürece her anlamda faydalı olduğu söyleniyor.
Fazla tüketmek elbette zararlıdır. Kafeinin de yüksek dozda tüketiliyor olması uykuda huzursuzluk, insomnia, anksiyete gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bunlar dışında Kalsiyum (Ca) ve Demir (Fe) emilimini de yavaşlatabilir.
Kısacası kahvenin negatif etkilerini hissetmemek ve pozitif etkilerinden faydalanmak tamamen sizin elinizde!
Doktor Öz ve ekibi, günde 3 bardak kahveyi geçmememiz gerektiğini söylüyor.

Aç karnına kahve içmek zararlı mı? Aç karnına kahve içilir mi?

aç karnına kahve içmek zararlı mı
Aç karnına kahve içmek konusu birçok kez, birçok kişi tarafından ele alınmış ama bu konuyla ilgili çok kesin bilgiler olmasa da birtakım araştırmalar bize yol gösteriyor. Düzenli olarak her gün kahve içmek yanlış değil fakat aç karnına kahve içmek zararlı.
Bedenimiz tükettiği yiyecekleri sindirmek için midemizde bir asit salgılar. Bu asidin adı hidroklorik asittir. Biz aç kaldıkça bu asit daha fazla salgılanır. Henüz dolmamış olan boş bir mide ise artan asit miktarını nötrleyecek besin bulamaz. Bu noktada ise vücudumuz zıt bir tepki vererek vücutta bu asidi azaltmaya başlar. Aç karnına kahve içmek bedenimizdeki asit miktarını arttırıyor. Bu olay çok sık yaşandıkça sindirim sistemimizde yavaşlamalar başlıyor. Ayrıca boş bir mideye bolca kahve almak zamanla kronik hazımsızlık, mide yanması, mide ekşimesi, reflü, ülser vb. rahatsızlıklara neden olur.
Üstelik çok ilginçtir ki düzenli olarak kafeinsiz kahve tükettiğinizde bile, bunu boş bir mide ile yapıyorsanız zamanla midenizin astarına zarar verebilecek olan asit üretimi yine uyarılır.

Sabah aç karnına kahve içmek zararlı mı?

sabah aç karnına kahve içmek
Aç karnına kahve içmenin zararlı olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla bu eylemin sabah ya da akşam olması bir şey değiştirmiyor. Sonuç olarak sabah aç karnına kahve içmek zararlıdır.
Hatta gece boyunca mideniz boş kaldığı için, sabah aç karna kahve içtiğinizde normal bir zamandaki aç halinize göre daha fazla zarar görme olasılığınız yüksek.

Sabah aç karnına Türk kahvesi içmek zararlı mıdır?

aç karnına türk kahvesi içmek
Türk kahvesi, tüm kahvelerin temelini oluşturan bildiğimiz kahve çekirdeğinin en küçük parçalarda öğütülmesi ve cezve ile demlenmesi sonucu elde edilir. Dolayısıyla kimyasal içeriği bakımından filtre kahve, espresso gibi tüm kahvelerden farksızdır. Sindirim sisteminde bozulmalara sebep olduğu için aç karnına Türk kahvesi içmek zararlıdır. Aynı şekilde filtre kahve de kahve çekirdeğinin daha kalın çekilmesi ile ile elde edilir. Dolayısıyla sabah aç karnına filtre kahve içmek de zararlıdır.

Kahve içmek zayıflatır mı? Kilo verdirir mi?

kahve içmek zayıflatır mı
Türkiye’de kahvaltı alışkanlıkları gereği genelde sabahları siyah çay tercih edilse de birçok kişi kahveyi tercih edebiliyor. Kahvenin içinde uyarıcı maddeler bulunur. Dolayısıyla güne başlarken kendinizi daha dinç hissetmek, daha enerjik bir moda girmek için kahve etkilidir. Sabahları içilen bir fincan şekersiz kahvenin sindirim sistemini hızlandırdığı ve yağ yakımını kolaylaştırdığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Fakat aç karna kahve içmenin özellikle hassas midesi olanlar için faydalı olmadığını belirtelim. Gün içinde kahve tüketimi de zayıflatma özelliğine sahiptir.
Yağ yakıyor diye de günde 3-4 bardak kahve içmek yanlıştır. Unutmayalım ki kahve, kilo verme konusunda sadece bir yardımcıdır. Tek başına ciddi boyutlarda bir etki yaratmaz.

Spordan sonra ya da önce kahve içmek faydalı mıdır?

spordan sonra kahve içmek
Spordan önce ve sonra kahve tüketmek de birçok yönden faydalıdır. Spora başlamadan yarım saat önce tüketilen kahve, yağ yakımını kolaylaştırarak spor esnasında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Spor sonrasında içilen kahve ise kaslarımız için adeta yakıt gibidir. Bu da bir sonraki spor seansımız için bize daha fazla güç sağlar.

Türk Kahvesi Diyeti: Türk Kahvesi içmek zayıflatır mı?

türk kahvesi diyeti
Kahvenin yağ yakıcı özelliğinden bahsetmiştik. Filtre kahve, espresso, aeropress, V60 ya da Türk kahvesi… Asla fark etmiyor! Kahve, bu yağ yakıcı özelliği sayesinde diyet yapanların en büyük dostu.
Durum böyle olunca biz de son zamanlarda 7 günde 7 kilo verdirdiği söylenen Türk kahvesi diyetini burada paylaşmak istedik.
1.gün:
Sabah:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
2 adet haşlanmış yumurta
1 kase domates ve lahana salatası
Akşam:
200 gram buğulama balık
1 kase yeşillik ve lahana salatası
2.gün:
Sabah:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
1 dilim kepekli tost ekmeği
Öğle:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
200 gram ızgara balık
1 kase yeşillik ve lahana salatası
Akşam:
200 gram yağsız haşlanmış dana eti
1 kase light yoğurt
3. gün:
Sabah:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
1 dilim kepekli ekmek
Öğle:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
1 adet haşlanmış yumurta
1 adet haşlanmış havuç
Akşam:
2 adet elma
4.gün:
Sabah:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
1 tabak taze veya haşlanmış sebze (patates hariç)
2 adet yeşil elma
Akşam:
200 gram haşlanmış et
1 kase lahana salatası
5.gün:
Sabah:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
2 adet yeşil elma
1 adet haşlanmış havuç
Öğle:
400 gram buğulama balık
1 bardak domates suyu
Akşam:
Folyoda pişmiş 200 gram balık
1 kase lahana salatası
6.gün:
Sabah:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
200 gram tavuk fileto
Havuç ve lahana salatası
Akşam:
2 haşlanmış yumurta
1 kase taze havuç salatası
7.gün:
Sabah:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Öğle:
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
200 gram buharda pişmiş dana ya da sığır eti
2 adet yeşil elma
Akşam:
200 gram ızgara balık
1 kase lahana ve yeşillik salatası

Kahve içerek zayıfla: Yağ Yakan Kahve Tarifi

yağ yakan kahve
Diyet yaparken bu kahve tarifinin yağ yakımını hızlandırdığı söyleniyor. Tarifimiz şu şekilde: 1 su bardağı light sütü cezveye koyup 1 adet çubuk tarçını içine atın. Orta ateşte bir taşım kaynattıktan sonra sütü ocaktan alın ve 3-4 saat bekletin. Hatta bir gece boyunca da bekletebilirsiniz. Tarçının özleri süte iyice dahil olduktan sonra içine 1 tatlı kaşığı Türk Kahvesi ya da granül kahve ekleyin. Tekrar ocağa alıp bu karışımı ısıtın. Bu yağ yakan kahve kürünü saat 17:00-18:00 sularında içmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü akşam yemeği öncesi tıkayıcı, iştah kapatıcı bir özelliği bulunuyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/