Tim Burton Filmleri: Sıra Dışı Yönetmenin En İyi 10 Filmi

tim burton filmleri

Tim Burton, kendine has tarzıyla ve filmleriyle fantastik sinemanın en sevilen yönetmenlerinden biri. Tim Burton filmleri de bu sıra dışı tarz ile biliniyor. Yarattığı karakterler ve evrenler başta olmak üzere, fantastik sinemayı pek çok başka türle harmanlayarak çektiği filmler, Tim Burton’ı sinema tarihinde ayrı bir yere koyuyor. Biz de sıra dışı yönetmenin IMDb puanlarına göre en iyi filmlerini sizler için derledik. Gelin, en iyi Tim Burton filmleri listemize yakından bakalım.


10) Batman Returns – Batman Dönüyor (1992) | IMDb: 7.0

batman returns

 • Tür: Aksiyon, Suç, Fantastik
 • Oyuncular: Michael Keaton, Michelle Pfeiffer, Danny DeVito

Tim Burton’ın ikinci Batman filmi olan Batman Returns, ilk film kadar olmasa da hem Tim Burton hem de Batman hayranları tarafından oldukça sevilmektedir. Bir kez daha Batman rolüyle karşımıza çıkan Michael Keaton, ilk filmde Joker’i alt ettikten sonra bu sefer de Penguen ile bir mücadele içine giriyor. Efsanevi çizgi romanın bir diğer unutulmaz karakteri Kedi Kadın da Tim Burton dokunuşlarıyla filmdeki yerini alıyor.


9) Pee-wee’s Big Adventure – Pee-wee’nin Büyük Macerası (1985) | IMDb: 7.0

pee-wee's big adventure

 • Tür: Macera, Komedi, Aile
 • Oyuncular: Paul Reubens, Mark Holton, Diane Salinger

Tim Burton’ın ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi olan film, aslında bir çocuk filmidir. Bu nedenle Pee-wee Tim Burton filmleri arasında farklı bir yere sahiptir. Pee Wee Herman adındaki çocuk ruhlu bir adamın bisikleti çalınır. O da bisikletini bulmak için tüm ülkeyi karış karış aramaya koyulur. Film, bir çocuk filmi olarak anılır fakat karakterin yolculuğu boyunca bisikletiyle ilgili gördüğü tuhaf kâbuslar, bugün bile onun bir çocuk filmi olup olmadığının tartışılmasına neden olur.


8) Sleepy Hollow – Hayalet Süvari (1999) | IMDb: 7.3

sleepy hollow tim burton filmleri

 • Tür: Fantastik, Korku, Gizem
 • Oyuncular: Johnny Depp, Christina Ricci, Christopher Walken

Washington Irving tarafından yazılan Sleepy Hollow Efsanesi romanından uyarlanan film, 1799 yılı New York’unda geçiyor. Ichabod Crane adındaki bir polis müfettişi, işlenen seri cinayetleri aydınlatmak üzere Sleepy Hollow kasabasına gönderilir. Kasabada öldürülen tüm kurbanların tek bir ortak noktası vardır; o da kafalarının kesilerek öldürülmesi! Kasaba halkı bu cinayetleri bir hayaletin işlediğine inanır. Ichabond Crane ise bu söylentilere inanmaz ve olayların gerçek yüzünü ortaya çıkarmak için çalışmalara başlar.


7) Corpse Bride – Ölü Gelin (2005) | IMDb: 7.3

corpse bride tim burton filmleri

 • Tür: Animasyon, Dram, Aile, Romantik
 • Seslendirenler: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Emily Watson

Tim Burton filmleri denilince aklımıza birkaç efsane animasyonun gelmesi işten bile değil. Corpse Bride ise bu animasyonların en meşhurlarından biri. Victor Van Dort ve Victoria Everglot, yakın zamanda evlenmeyi planlayan nişanlı bir çifttir. Van Dort ailesi sosyetede tanınan, Everglot ailesi ise paraya ihtiyacı olan bir ailedir. Çift, düğün hazırlıklarını sürdürürken Victor Van Dort, bir gün bir iskelet bulur ve o iskeletin parmağındaki yüzüğü kendi parmağına takar.

Ancak yüzüğün sahibi olan iskelet Emily ya da diğer adıyla Ölü Gelin’dir. Victor Van Dort kendini bir anda ölüler diyarında Emily ile evlenmiş şekilde bulur. Ne yapacağını bilemeyen Victor Van Dort, ölüler diyarındaki eşi Emily ve dünyadaki nişanlısı Victoria arasında tercih yapmak zorundadır.


6) Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (2007) | IMDb: 7.3

sweeney todd

 • Tür: Dram, Korku, Müzikal, Gerilim
 • Oyuncular: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall, Sacha Baron Cohen, Jayne Wisener

Esasen 1936 yılında sahnelenen bir Broadway Müzikali olan Sweeney Todd, Tim Burton’ın eşsiz dokunuşlarıyla 2007 yılında kendine sinema perdesinde yer buldu. Eşi ile birlikte İngiltere’de yaşayan Sweeney Todd, berberlik yapmaktadır. Kendi hâlinde bir yaşantısı varken, bir iftira sonucu hapse atılır, hatta bununla da kalmayıp sürgüne gönderilir. İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Sweeney Todd, yıllar yıllar sonra yaşadığı yere geri gelir.

Ancak her şey o kadar değişmiştir ki… Kendisine hemen bir berber dükkanı açar ve ona bu iftirayı atanları bulmaya çalışır. En büyük yardımcısı ise alt katında pastane işleten Bayan Lovett olur. Sweeney Todd, berber dükkanında adeta bir cellada dönüşürken, Bayan Lovett, ünü tüm şehre yayılmış keklerinin ve çöreklerinin kokusuyla herkesi baştan çıkarır.


5) Batman (1989) | IMDb: 7.5

batman 1989 film

 • Tür: Aksiyon, Macera
 • Oyuncular: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Robert Wuhl, Pat Hingle, Billy Dee Williams

Pek çok Batman hayranının en sevdiği Batman uyarlaması olan film, özellikle Michael Keaton’ın Batman, Jack Nicholson’ın da Joker rolündeki unutulmaz performanslarına sahne oluyor. Hikâye ise hepimizin bildiği Batman hikâyesi. Ancak tek bir farkla! O da elbette ki Tim Burton dokunuşu. Tim Burton, bilinen Batman hikâyesini, evrenini ve karakterlerini kendine has sinema tarzıyla ve üslubuyla yeniden canlandırıyor.


4) Beetle Juice – Beter Böcek (1988) | IMDb: 7.5

Beetle Juice beter böcek

 • Tür: Komedi, Fantastik
 • Oyuncular: Michael Keaton, Winona Ryder, Alec Baldwin, Geena Davis, Annie McEnroe, Catherine O’Hara

Tim Burton filmleri denilince ilk akla gelen yapımlardan biri Beetle Juice! Tim Burton’ın en sevilen filmlerinden olan Beter Böcek, eğlenceli bir hayalet hikâyesi. Barbara ve Adam, evli ve genç bir çifttir. Bir gün bir trafik kazası geçirirler. Evlerine döndüklerinde ise evde başkalarının yaşadığını görürler. Ev, bu kişiler tarafından satın alınmıştır.

Ne olduğuna anlam veremeyen Barbara ve Adam, aslında o kazada ölmüştür ve bunu anladıklarında evlerini satın alan kişileri hayalet olarak evden kaçırmaya karar verirler. Ancak ikisi de bu iş için yeterli yeteneklere sahip değildir. Bu yüzden Beter Böcek adındaki bir başka hayaletten yardım isterler.


3) Ed Wood (1994) | IMDb: 7.8

ed wood film

 • Tür: Biyografi, Komedi, Dram
 • Oyuncular: Johnny Depp, Martin Landau, Bill Murray, Sarah Jessica Parker, Patricia Arquette

Kimilerine göre sinema tarihinin en kötü yönetmeni, kimilerine göre de kendine has tarzıyla özgün filmler çeken bir dahi… Kimden mi bahsediyoruz? Tim Burton’ın hayran olduğu ve örnek aldığı yönetmen Ed Wood! Ed Wood’un çektiği filmlerin, sinema tutkusunun, kısaca kariyerinin ve hayatının anlatıldığı film, Tim Burton’ın da en sevdiği filmlerinden biri.


2) Edward Scissorhands – Makas Eller (1990) | IMDb: 7.9

makas eller tim burton filmleri

 • Tür: Dram, Fantastik, Romantik
 • Oyuncular: Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Anthony Michael Hall

Modern Frankenstein olarak da tanımlanan film, Tim Burton filmleri arasında en ikonik karakterlerden birini barındırıyor: Edward Scissorhands! Bir mucit tarafından yapılan Edward, mucidin ani ölümü üzerine tamamlanamamıştır. Bu yüzden de ellerinin yerinde uzun makaslar vardır. Kendini eksik hisseden ve mütevazı bir yaşam süren Edward’ın hayatı, Peg Boggs adındaki bir kadının onu evine götürmesiyle değişir. Edward, Suburbia adı verilen bir cennet diyarında fantastik maceralara atılacaktır.


1) Big Fish – Büyük Balık (2003) | IMDb: 8.0

Big Fish

 • Tür: Macera, Dram, Fantastik, Romantik
 • Oyuncular: Ewan McGregor, Albert Finney, Jessica Lange, Marion Cotillard, Helena Bonham Carter

William Bloom’un babası kanser nedeniyle ölmek üzeredir. Bu yüzden aile evine dönen William, ölüm döşeğindeki babasını daha yakından tanımak ister. Babası gezgin bir satıcıdır ve anlatılanlara göre efsanevi bir kişiliğe sahiptir. William da tüm bu anlatılanlar ışığında babasının gençliğinde yaşadıklarına dair birtakım öyküler toplamaya başlar. Öyküleri topladıkça babasının zaferleri, zaafları, kısacası tüm yaşadıkları ortaya çıkar.


İlginizi çekebilecek diğer film listelerimiz:

Ters Köşe Filmler

21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

Doğal Afet Temalı Filmler

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version