Bilim Kurgu Filmleri: Geçmişten Günümüze En Sevilen 51 Bilim Kurgu Filmi

Ezgi Diliçıkık

Ezgi Diliçıkık

Environmentalist, Digital Addict

bilim kurgu filmleri

Bilim kurgu filmleri, çoğunlukla geleceğe odaklanan, uzay araçlarının, yapay zekanın, robotların, dünya dışı yaşam formlarının, farklı gezegenlerin ve zamanda yapılan yolculukların konu edildiği filmlerdir. Genellikle farklı fenomenleri bilim temeline mümkün olduğunda oturtmaya çalışarak izleyici etkileyen bilim kurgu filmleri, insanın evreni, kendini, başka canlıları nasıl anladığı ve anlamlandırıldığı üzerine konuşur.

Özellikle Stanley Kubrick’in 2001: Space Odyssey filmiyle 1968 yılında bir dönüm noktasına giren bilim kurgu filmleri, şu anda gişesi en yüksek filmler arasında yer alıyor. Bu içerikte, büyük başarı yakalayan bilim kurgu filmlerini sizler için sıraladık. 


51) Under the Skin – Derinin Altında (2013) | IMDb: 6.3

under the skin

Hikaye, Isserley adında bir uzaylının güzel bir kadın formuna bürünerek dünyaya inmesi ve İskoçya’da otostop çeken insanları avlamasıyla başlıyor. Uzaylının kurbanlarını yuttuğu sahneler için kullanılan efektler gerçekten etkileyici. Ayrıca Isserley’nin İskoç yerlileriyle etkileşime girdiği, seks, arzu ve aşkın doğasını bizlere yeniden sorgulatan ve bu sorgulama sırasında bizleri epey zorlayan bir yapım.


50) Transcendence – Evrim (2014) | IMDb: 6.3

transcendence

Dr. Will Caster, büyük buluşlara imza atmış, yapay zeka üzerine çalışan bir bilim insanıdır. Yapay zeka üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle radikal birtakım grupların hedefi olan Caster, uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeder. Caster’ın eşi Evelyn de bir bilim insanıdır ve Evelyn, Will’in zihnini gelişmiş bir yapay zekaya entegre ederek onu bir anlamda hayata döndürür.

Bedeni olmasa da Will artık yapay zekâsı sayesinde internet aracılığıyla yaklaşan terörizme karşı tüm dünyayı uyarır. Terörist grupların Will’in hala yaşadığını öğrenmesiyle birlikte Will’in bilincinin entegre edildiği yapay zekayı yok etmeye çalışırlar.


49) Lucy (2014) | IMDb: 6.4

lucy bilim kurgu filmleri

Oldukça basit bir şekilde Bay Jang’a bir evrak çantasının teslimatını yapması gereken Lucy, uyuşturucu kaçakçılarının eline düşerek midesine yerleştirilen uyuşturucu ile seyahat edecektir. Ancak Lucy’nin midesine yerleştirilen yeni bir formüle sahip olan bu uyuşturucu patlar ve Lucy’nin hem vücudu hem de zihni tam potansiyeli ile çalışmaya başlar.

Lucy’nin yeni güçlerini anlamak için Profesör Norman ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Lucy, beyninin sınırlarını ortadan kaldırdıkça kendisini bu hale getirenlerden intikam almak dışında farklı amaçlara yönelecektir. Lucy bilim kurgu filmleri arasında teknik yönleriyle eleştirilse de izlemesi oldukça keyifli bir yapım.


48) The Endless (2017) | IMDb: 6.5

the endless

Film, yıllar önce kaçtıkları UFO tarikatını, aldıkları şifreli bir mesaj sonrasında yeniden ziyaret eden iki kardeş etrafında şekilleniyor. Tarikatın yerleştiği kampın etrafında açıklanamayan olaylar yaşayan kardeşler, tarikatın inançlarına dair şüphe duymaya başlarlar. Tarikat üyelerinin alışılmadık bir hazırlık içinde olmaları esnasında bu iki kardeş imkansıza yakın bir gerçeği keşfetmek üzeredirler. Şayet başarısız olurlarsa, hayatlarının devamını tarikata adamak zorundadırlar.


47) Annihilation – Yok Oluş (2018) | IMDb: 6.8

Annihilation bilim kurgu filmleri

Annihilation, Jeff VanderMeer’in aynı isimli ve Nebula ödüllü romanından uyarlanıyor. Film, hücresel biyolog olan Lena’nın Dünya üzerinde birden meydana gelen, gitgide genişleyen ve radyo sinyallerinin, ötesini göremediği Shimmer isimli bölgeye araştırmacı bir ekip ile birlikte girişi etrafında şekilleniyor.

Lena, tıpkı kendisi gibi Shimmer’a araştırma amacıyla giren ve hafızasını kaybeden eşi Kane’in başına gelenlerle ilgili ürpertici gerçekleri keşfediyor. Bilim kurgu-korku filmi olan Annihilation, kendi kendini yok etme, yeniden doğuş gibi büyük kavramları işliyor. Akıl karışıklığı yaşamak ve derin düşüncelere dalmak için ideal bir film.


46) Independence Day – Kurtuluş Günü (1996) | IMDb: 7.0

Independence Day

Amerika Birleşik Devletlerinin Kurtuluş Günü olan 4 Temmuz’a yalnızca 2 gün kala, 2 Temmuz’da tüm dünyadaki iletişim sistemleri birdenbire alışılmadık bir atmosfer olayı sonucu bozulur. Yapılan gözlemler sonucunda Dünya’ya doğru yaklaşan uzay araçlarının varlığı belirlenir. Uzaylılarla iletişime geçmek için sarf edilen her çaba sonuçsuz kalır.

İşte bu aşamada eski bir bilim insanı olan şimdi ise kablo teknisyenliği yapan David Levinson, uzaylılarla iletişime geçerek onların bir gün içerisinde Dünya’yı yok etme planlarının olduğunu ortaya çıkarır. Dünya’nın en önemli şehirlerine saldırmayı planlayan uzaylılarla savaş, tam da 4 Temmuz’da yani Kurtuluş Günü’nde gerçekleşecektir.


45) Deja Vu (2006) | IMDb: 7.0

dejavu

Çok gizli bir program kapsamında bir araya gelen bir ekip, ardında yüzlerce ölü bırakan bir feribot patlamasında sorumlu olan bir suçluyu yakalamak için ATF ajanı Doug Carlin’i görevin başına getiriyor.

Bu gizli programın şaşırtıcı teknolojisi, ekibin zamanı dört gün geriye almasına ve suçlunun kendisini ele verebilecek bir kadını öldürmeyi planlarken hareketlerini izlemesine olanak tanıyor. Doug, teknolojinin, kolluk kuvvetlerinin hayalini kurduğu şeyi yapmasına izin verebileceğini fark eder: suçu önlemek için zamanda geriye gitmeye…


44) A.I. Artificial Intelligence – Yapay Zeka (2001) | IMDb: 7.2

Artificial Intelligence

Hikâyenin kahramanı David, 11 yaşında normal bir çocuk gibi görünmektedir. Ancak diğer “normal” çocuklarından küçük bir farkı vardır: David, bir çocuk robottur. David, ailesiyle birlikte bir yaşam sürerken ailenin artık David ile birlikte olmak istememesi ile birlikte terk edilir.

Yaşadıklarına anlam veremeyen David, sadece bir robot olduğunu anlamasıyla birlikte tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkarak kendi gerçekliğinin peşinden koşar. Spielberg’in bir başka ikonik yapımına listemizde yer verirken başrollerden birinin de başarılı oyuncu Jude Law olduğunu belirtmekte fayda var.


43) Superman (1978) | IMDb: 7.3

superman

Dünyanın en tanınan süper kahramanı olan Superman’in başlangıç hikayesini anlatan Superman, Kripton gezegeninin yok oluşuyla başlıyor. Gezegeni terk edemeyen Kriptonlular, bir bebeği ellerindeki kapsülle birlikte, kurtulması umuduyla uzayın derinliklerine yollarlar. Kripton’dan Dünya’ya uzun bir yolculuk yapan bu bebek, Kansas’ta bir çiftliğe düşer.

Çiftliğin sahibi olan Kent’ler, bu bebeği kendi bebekleri gibi büyütür, sever ve ona Clark adını verirler. Clark Kent büyüdükçe inanılmaz güçlere sahip olduğunun farkına varır ve güçlerini insanlardan gizler. Yetişkin Clark, Metropolis’te bir gazetede muhabir olarak çalışmaya başlar. Sakin ve mutlu bir hayat sürmek isteyen Clark’ın aksine, Lex Luthor’un farklı amaçları vardır. Clark Kent, dünyayı Lex Luthor’un kötü amaçlarına alet etmemek için elinden geleni yapacaktır.


42) Rise of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (2011) | IMDb: 7.5

Rise of the Planet of the Apes

Hikayenin merkezinde deneysel bir ilaçla gerçekleştirilen bir deney sonrası insan benzeri bir zekaya ve duygulara sahip olan şempanze Caesar bulunuyor. Söz konusu ilacın yaratıcısı olan Will Rodman ve primatolog Caroline Aranha tarafından bir çocuk misali yetiştirilen Caesar, gelişen olaylar neticesinde ailesinden koparılır ve kendini San Bruno’da bir maymun barınağına hapsedilmiş olarak bulur.

Hem kendisi hem de hapsedilen arkadaşları için adaletin peşinde olan Caesar, ilaca ulaşarak bu ilacı diğer maymun arkadaşlarına da enjekte eder. Zekileşen maymunlar, liderleri Caesar ile birlikte bir ordu kurarak şehirden kaçarlar. Gelinen son noktada, insanlar ve maymunlar arasındaki değişen ilişki, gezegenin kaderini sonsuza kadar değiştirecektir. The Lord of the Rings’ten tanıdığımız Andy Serkis, ikonik Gollum karakterinden sonra motion picture yöntemi ile bu defa Caesar’a hayat veriyor.


41) Upgrade – Yükseltme (2018) | IMDb: 7.5

upgrade bilim kurgu filmleri

Grey Trace bir akşam eşiyle birlikteyken acımasız bir saldırıya uğramıştır. Bu saldırıda karısını kaybetmiş ve belden aşağısı felç olmuştur. Belli bir zaman geçtikten sonra Trace, bir milyarderden deneysel bir tedaviye katılması için teklif alır. Tabi bilim kurgu filmleri çerçevesinde böyle deneyler hiçbir zaman yolunda gitmez…

Trace’in bedenine tedavi için STEM olarak adlandırılan bir yapay zeka implantı yerleştirilmiştir. Bu deneysel tedavi sonucunda Trace, sadece yürüme yeteneğini geri kazanmakla kalmamış ayrıca insan üstü yeteneklere de sahip olmuştur. Trace’in ilk işi ise karısını öldüren ve hayatını elinden alan insanlardan intikam almak olacaktır.


40) Source Code – Yaşam Şifresi (2011) | IMDb: 7.5

Source Code

Yüzbaşı Colter Stevens gözlerini açtığında kendini birden bire bir trende bulur. Bu trene nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri yoktur. Yaşadığı panikle kendini tuvalete atan Stevens, aynada gördüğü yüz karşısında büyük şaşkınlık yaşar. Bu yüz, kendisinin değildir. Cüzdanında bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliğini bulur. Tam bu sırada trende devasa bir patlama yaşanır ve Colter kendini bir laboratuarda bulur.

Burada Goodwin’den yaşadığı durumun detaylarını öğrenen Colter, trendeki bombacının kimliğini öğrenmek için sekiz dakikası olduğunu anlar. Her patlama öncesi bombacının kimliğine bir adım daha yaklaşan Colter, her seferinde bu tehlikeli kişiyi elinden kaçırır. Detaylara daha fazla hakim oldukça bu faciayı tamamen önleyebileceğine dair düşüncelere kapılır. Ancak sekiz dakika yeterli olacak mıdır?


39) Predestination – Zamanın Ötesinde (2014) | IMDb: 7.5

predestination

Predestination, zamanda yolculuk yaparak gerçekleşmiş ya da gerçekleşmesi olası felaketlerin önüne geçmek ve bunlardan sorumlu olanları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikayesini işliyor. Film bilim kurgu filmleri tarafından sıklıkla kullanılan bu elementleri kendine has tarzıyla harmanlıyor.

Filmdeki ajanımızın görevi ise oldukça zordur. Zira 1975 yılında New York’ta yaşanan bir patlamayı engellemek zorundadır. Bunun için 11.000 insanın ölümünden sorumlu olan Fiyasko Bombacısı’nı bularak patlamanın gerçekleşmemesini sağlamalıdır. Predestination son dönemde çıkan bilim kurgu filmleri arasında belki de en çok kafa karıştıran yapım.


38) Close Encounters of the Third Kind – Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (1977) | IMDb: 7.6

Close Encounters of the Third Kind

Steven Spielberg imzalı Üçüncü Türden Yakınlaşmalar, uzaylılarla iletişime geçmeye çalışan bir grup insanı anlatan bir bilim kurgu başyapıtı. Sakin bir hayat yaşayan elektrik teknisyeni Roy Neary, dünyada tanımlanamayan uçan cisme rastlayan birçok insandan biridir.

Dünyadaki birçok insanla birlikte Roy da uzaylılar hakkındaki gerçeğin peşinden gitmek için her şeyden vazgeçmeye hazır durumdadır. Steven Spielberg’in kariyerinin başlarında imza attığı bu film, Jaws’ın ardından inanılmaz bir ticari başarı yakalamıştır. Öyle ki film, ilerleyen zamanlardan baştan kurgulanarak sayısız defa vizyona girmiştir.


37) Dawn of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (2014) | IMDb: 7.6

dawn of the planet of the apes

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ın devam filmi olan Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti’nde Caesar önderliğinde git gide büyüyen, genetik olarak evrimleşmiş maymunlar ulusu, on yıl önce ortaya çıkan yıkıcı ALZ-113 virüsünden kurtulan bir grup insan tarafından tehdit edilmektedir. Kırılgan bir barışta yaşayan insanlar ve maymunlar, Dünya üzerinde hakim ırkın kim olacağı konusunda savaşın eşiğine gelirler.


36) The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi (2004) | IMDb: 7.6

the butterfly effect

Üniversite öğrencisi Evan Treborn’un baş ağrıları o kadar acı verici ki, bu baş ağrıları Evan Treborn’un sık sık bayılmasına yol açıyor. Evan, bir gün yurt odasında eski günlüğünün sayfalarını kurcalarken bilinçsiz bir şekilde zamanda geriye yolculuk ederek çocukluğundaki kırılma noktalarına uğrayabiliyor, hatta bu anları değiştirebiliyor.

Evan, geçmişi sadece kendisi için değil, babası tarafından taciz edilen Kayleigh gibi arkadaşları için de değiştirebiliyor. Ancak geçmişi değiştirmek, bugünü çok büyük ölçüde değiştirir. Sonuç olarak Evan kendini çok farklı alternatif gerçeklikler içinde bulur.


35) Minority Report – Azınlık Raporu (2002) | IMDb: 7.6

Minority Report

Kahinler ve ileri düzey teknolojiler aracılığıyla suçluların henüz suç işlemeden yakalandığı bir gelecekte yaşayan Dedektif John Anderton, polis biriminin başındaki isimdir. Anderton’un bu sisteme inancı tamdır. Ancak bir gün, bizzat kendisi bir cinayetle suçlandığında kendi birimi onun peşine düşecektir. Kölesi olduğu sistemin kurbanı olacak olan Anterton, peşindekilerden kurtularak sistemin açıklarını gün yüzüne çıkarabilecek midir?


34) Ex Machina (2014) | IMDb: 7.7

ex machina bilim kurgu filmleri

Silikon Vadisi’nin en başarılı teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışan 24 yaşındaki Caleb, şirketin düzenlediği bir yarışmada şirketin CEO’sunun dağ evinde onunla birlikte 1 hafta geçirmeye hak kazanmıştır.

Ancak Caleb, bu dağ evinde aslında konuk değil, bir denektir. Dünyanın ilk gerçek yapay zekâsıyla tanışan Caleb’i ahlaki açıdan birçok karar beklemektedir. Ex Machina, apokaliptik/fütüristik alışılmadık bir film, aynı zamanda zamanının ilerisinde bir bilimkurgu eseri olarak görülüyor.


33) Gravity – Yerçekimi (2013) | IMDb: 7.7

gravity

Ryan Stone (Sandra Bullock), emekli olmadan önceki son uçuşunun komutasında kıdemli astronot Matt Kowalski (George Clooney) ile ilk mekik görevini gerçekleştiren parlak bir mühendistir. Her zamanki gibi gerçekleşen, rutin bir uzay yürüyüşünde ters giden olaylar neticesinde bir felaket meydana gelir.

Mekik yok olur ve Stone ve Kowalsky uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. Birbirlerinden başkta tutunacak başka dalları kalmayan ikili uzay boşluğunda sürüklenirler.


32) Serenity – Gizemli Yolculuk (2005) | IMDb: 7.8

serenity

Dünya dışı bir göreve çıkan Serenity uzay aracının mürettebatı, yolculuk sırasında karşılaştıkları birine yardım etmeye karar verirler. Başlangıçta normal görünen her şey, aslında tam tersine dönmek üzeredir. Yardıma muhtaç olan, gerçek yüzünü göstermek üzeredir. Sonsuz uzay boşluğunda, bir uzay aracında sıkışan çaresiz mürettebat için korkunç bir kovalamaca oyunu başlamak üzeredir.


31) Ghostbusters – Hayalet Avcıları (1984) | IMDb: 7.8

ghostbusters

İkonik bir film olan Ghostbusters, Dr. Peter Venkman ve 3 akademisyen arkadaşının Columbia Üniversitesinden atıldıktan sonra kendilerine bir hayalet avcılığı şirketi kurmalarıyla başlıyor. New Yorkluları şehrin her yanına dağılmış halde olan hayaletlerden kurtarmaya başlayan ekip, televizyon reklamlarıyla birlikte kendilerinden oldukça fazla söz ettiriyorlar.

Ekibin viyolonselist Dana Barrett’in dairesinde keşfettikleri gerçekle birlikte dünyayı büyük bir yıkımdan kurtarmaları gerektiği anlaşılacaktır. Ghostbusters, eski bilgisayar oyunları ve müzikleriyle birlikte 1980’lerin en önemli pop kültür unsurlarından biri.


30) E.T. the Extra-Terrestrial (1982) | IMDb: 7.8

e.t. the extra-terrestrial

Dünya’yı ziyaret eden zararsız bir grup uzaylı, bu küçük seyahatleri sırasında talihsiz bir arkadaşlarını Dünya’da unuturlar. 3 milyon ışık yılı uzaktaki evini özleyen zararsız, sevimli uzaylı, hiç tanımadığı bir gezegende tek başına kalmıştır.

10 yaşındaki Elliot’un yolu bu uzaylıyla kesişir ve ona “E.T.” adını verir. Elliot, E.T.’yi sahiplenerek onu evine davet eder. Elliot ve E.T. birlikte insanlığın önyargılarını yıkacak ve E.T.’nin eve dönüş yolunu bulmaya çalışacaklardır. Bilim kurgu filmleri türünün kült eseri E.T., yıllar geçse de eskimeyen bir atmosfere sahip.


29) Rogue One – Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi (2016) | IMDb: 7.8

rogue one star wars

Bir süper silahın, Ölüm Yıldızı’nın varlığını öğrendiklerinde, İmparatorluğa karşı olan İsyan için savaş kaybedilmiş gibi görünüyordu. Ölüm Yıldızı’nın yapısında bir zayıflık keşfettiklerinde, Asi İttifakı, Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalmak için umutsuz bir göreve başlamalıdır. Tüm galaksinin geleceği artık başarısına bağlı. Rogue One, Lucasfilm’in ara dönem filmlerinin ilki olarak pazarlandı. Film, Star Wars: Episode IV’ten öncesini anlatıyor.


28) Avatar (2009) | IMDb: 7.8

avatar bilim kurgu filmleri

Pandora’nın yemyeşil uzaylı dünyasında, ilkel görünen ancak son derece gelişmiş varlıklar olan Na’viler yaşamakta. Maalesef Dünya gezegeninden gelen büyük firmalar, bu gezegenin yerüstü ve yeraltı kaynaklarını gezegenin yerlilerini umursamadan sömürmeye başlamıştır.

Gezegenin atmosferi insanlar için uygun olmadığından, Avatarlar olarak adlandırılan insan/Na’vi melezleri, Pandora’da serbest dolaşıma el vermek için insan zihniyle bağlantı kurarak birer “Avatar” görevi görüyor. Felçli eski bir denizci olan Jake Sully, böyle bir Avatar aracılığıyla tekrar hareket etme imkanı bulur ve bir Na’vi kadınına aşık olur. Onunla arasındaki bağ güçlendikçe, Pandora’nın hayatta kalması için bir savaşa çekilirler.


27) Mr. Nobody – Bay Hiçkimse (2009) | IMDb: 7.8

mr nobody

Mr. Nobody filmi, bir zihin oyunu olarak değerlendiriliyor. Mr. Nobody, 2092 yılında hala hayatta olan son ölümlü insandır. 117 yaşındadır ve adı Nemo’dur. Ölümün eşiğindeki Nemo, çocukluğundan bir anı hatırlar. Bu anıda Nemo bir tren istasyonundadır.

Tren kalmak üzeredir. Nemo, annesiyle birlikte de gidebilir, babasıyla da kalabilir. Nemo’nun yapacağı herhangi bir seçim sonsuz olasılıkla taçlandırıacaktır. Bu pek çok farklı olasılık onu farklı gezegenlere, farklı ölümlere ve farklı aşklara yönlendirecektir. Eğer farklı atmosferdeki bilim kurgu filmleri seviyorsanız, Mr. Nobody kesinlikle göz atmanız gereken bir film.


26) Gattaca (1997) | IMDb: 7.8

gattaca

Çok da uzaklarda olmayan bir gelecekte insanlar yıldızlara seyahat ediyorlar. İnsanlardan kasıt ise “mükemmel” insanlar olarak belirtilebilir. Öyle ki Vincent Freeman, genetik yapısı göz önüne alınarak yıldızlara seyahat etmesi uygun bulunmayan, sıradan işler için seçilmiş olan alt sınıftan biri. Ancak bu Vincent’in yıldızların hayalini kurmasına engel değil.

Vincent, geçirdiği araba kazası sonucu felç kalan ancak kaza öncesi genetik olarak yıldızlara seyahat etmesi uygun bulunan Jerome Morrow’un kimliğini çalar. Vincent birçok testten yardım alarak geçer. Uzay görevine hazırlanılırken bir program direktörünün öldürülmesiyle birlikte soruşturma başlatan polis, Vincent’in karanlık sırrını öğrenecek midir?


25) Children of Men – Son Umut (2006) | IMDb: 7.9

Children of Men

İnsanlık, yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. 2027 yılından beri dünya üzerinde hiç doğum yaşanmamıştır. Üremek artık insanlık için olasılık dahilinde görünmemektedir. Dünyanın kalan en genç insanının 18 yaşında hayatını kaybetmesiyle birlikte, son umutlar da tükenmek üzeredir.

Dünyanın bu durumu karşısında ülkeler karmaşaya sürüklenmiş, askeri emperyalist düzen kuran ülkeler bir şekilde kendi içlerinde düzeni sağlamışlardır. Büyük Britanya da bu bölgelerden biridir. Ülkeye gelmeye çalışan birçok mülteci bulunmaktadır. Başrolümüz Theo bir bürokrattır. Sevgilisi Julian da mülteci haklarını korumaktadır. Theo’dan istenen tek bir şey vardır: destek. Theo, kendini içinde bulduğu durumdan nasıl çıkacaktır?


24) Arrival – Geliş (2016) | IMDb: 7.9

arrival bilim kurgu filmleri

Dünyanın 12 farklı noktasına 12 uzay gemisi iniş yapmıştır. Bu uzay gemileriyle herhangi bir iletişim kurulamayınca yetkililer uzman bir ekip toplamaya ve Dünya’ya iniş yapan bu uzaylıların amaçlarını anlamaya çalışırlar. Bir Dilbilim Profesörü olan Louise Banks, seçkin araştırmacı ekipte yer almaktadır.

Dünya’nın farklı ulusları küresel savaşın eşiğinde sallanırken, Banks ve ekibi, dünya dışı ziyaretçilerle iletişim kurmanın bir yolunu bulmak için zamana karşı yarışmalılardır. Louise, uzaylılarla iletişim kurmayı sağlayarak, hayatını ve muhtemelen tüm insanlığı tehlikeli bir savaştan çekip kurtarma şansına sahip olur. Arrival son dönem bilim kurgu filmleri arasında zekice işlenmiş senaryosuyla öne çıkıyor.


23) Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014) | IMDb: 7.9

edge of tomorrow

Dünya, bilinmeyen bir uzaylı ırkın saldırısı altındadır. Bu bilinmeyen uzaylı ırkını yenmek neredeyse imkansızdır. Binbaşı William Cage, kendini birden bir intihar görevinde bulduğunda daha önce hiç savaşta bulunmamıştır.

Savaşın ilk dakikalarında öldürülen Cage, artık her gün yeniden uyanarak bu savaşı ve ölümü tekrar tekrar yaşamaktadır. Sürekli savaşmanın verdiği gelişmeyle birlikte Cage, Özel Kuvvetler savaşçısı Rita Vrataski’nin dikkatini çeker. Cage ve Vrataski birlikte bu sonu gelmez döngüde savaşı kazanmaya çalışacaklardır.


22) Star Trek (2009) | IMDb: 7.9

star trek bilim kurgu filmleri

James T. Kirk’ün babası yarı insan mirası nedeniyle Vulcan’da küçümsenen Spock’u arayan bir Romulan maden gemisine karşı yapılan direnişte hayatını kaybeder. Üstelik bu gün James T. Kirk’ün doğduğu gündür. Aradan geçen 25 yılın ardından Kirk, Kaptan Christopher Pike tarafından Yıldız Filosuna alınır.

Bu bazı akademisyenleri kızdırsa da Vulcan’da ortaya çıkan acil bir durum neticesinde görevlendirilen USS Enterprise’a Kirk, Nyota Uhura, Hikaru Sulu, Pavel Chekov gibi gelecek vaad eden öğrenciler yerleştirilmiştir. Efsanevi Star Trek macerasının yeni versiyonu, efsanelerin sonsuza kadar değiştirildiği, sınırlarda bir macera yaşayacaktır.


21) The Man from Earth – Dünyalı (2007) | IMDb: 7.9

the man from earth

Profesör John Oldman için düzenlenen sürpriz bir veda partisi, emekli bilim adamının meslektaşlarına hayal edebileceklerinden daha uzun ve garip bir geçmişi olduğunu açıklamasının ardından gizemli bir sorgulamaya dönüşür. Oldman, iş arkadaşlarına 14.000 yıldır yaşadığından ve ölümsüz olduğundan bahseder.

Ortaya atılan bu iddia üzerine arkadaşları Oldman’ın ya delirdiğini, ya kendilerini sınadığını, ya da en kötü senaryoda doğruyu söylediği ihtimalleri üzerinde dururlar. Oldukça düşük bütçeli bir yapım olan The Man from Earth, tek bir mekanda geçmektedir. Seyirciyi film boyunca sorgulamaya iten, kafaları karıştıran filmde, herhangi bir şekilde özel efekte dahi ihtiyaç duyulmamıştır.


20) Planet of the Apes – Maymunlar Gezegeni (1968) | IMDb: 8.0

planet of the apes

Uzak bir gelecekte, bir grup astronot, uzay gemileriyle birlikte keşfedilmemiş bir gezegene inerler. Bu gezegende, medeniyetin temel oyuncuları maymunlar, konuşmayı bilmeyen, mağaralarda yaşayanlar ise insanlardır. İnsan avcısı maymunlar tarafından esir alınan astronot George Taylor, gelişmiş bir insan olarak dikkatleri üzerine çeker.

Maymun medeniyetinin lideri olan Dr. Zaius, bu yeni insanların gezegenlerindeki düzeni karmaşaya çevireceği korkusuyla Taylor ve benzeri insanların yok edilmesi gerektiğini düşünür. Bu yok oluştan kaçma amacıyla, maymun bilim insanları Cornelius ve Dr. Zira ile birlikte kaçmaya çalışan Taylor, acımasız bir gerçekle yüz yüze gelecektir.


19) The Terminator – Terminatör (1984) | IMDb: 8.0

the terminator bilim kurgu filmleri

Zamanından 45 yıl sonrasını anlatan, tamamen robotların kontrolüne girmiş, yalnızca bir grup cesur insanın mücadele etmeye devam ettiği uzak bir geleceği anlatan Terminatör’ün ilk filminde, gelişen yapay zeka mevcut insan direnişine son verebilmek için akıllıca bir plan yapar ve geçmişe direnişin eski lideri Sarah Connor’ı öldürmesi için bir Terminatör gönderir.

Sarah Connor ise direnişin en büyük ismi olacak John Connor’ın annesidir. Terminatör, Sarah’yı yok ederek John’un doğmasına da engel olmaya çalışacaktır. Başarılı yönetmen James Cameron’ın elinden harika bir kült, post-apokaliptik, bilimkurgu, aksiyon izlemek isteyenler için birebir. Ayrıca Arnold Schwarzenegger’i Arnold Schwarzenegger yapan bu film kaçırılmamalı. Aktörün de seriye kattığı değer yabana atılamaz.


18) The Martian – Marslı (2015) | IMDb: 8.0

the martian bilim kurgu filmleri

Mars’taki bir görev sırasında çıkan şiddetli fırtınada Astronot Mark Watney’in öldüğü varsayılır ve ekibi tarafından gezegende tek başına geride bırakılır. Yetersiz malzemelerle, hayatını sürdürmek için yaratıcılığını, zekasını ve ruhunu kullanmalı ve Dünya’yı yaşadığından haberdar etmenin bir yolunu bulmalıdır.

Milyonlarca mil ötede, NASA ve uluslararası bilim adamlarından oluşan bir ekip, “Marslıyı” eve getirmek için yorulmadan çalışırken, ekip arkadaşları aynı anda, imkansız değilse de cüretkar bir kurtarma görevi planlar. The Martian bilim kurgu filmleri arasına şüphesiz adını altın harflerle kazıdı. 


17) Her – Aşk (2013) | IMDb: 8.0

her 2013 film

Theodore, boşanmasının son aşamalarındaki yalnız bir adamdır. Mektup yazarı olarak çalışmadığı zamanlarda, boş zamanı video oyunları oynayarak ve ara sıra arkadaşlarıyla takılarak geçiren Theodore, Dünyanın ilk yapay zekalı işletim sistemi olarak tanıtılan yeni OS1’i satın almaya karar verir. Theodore, OS1’inin arkasındaki ses olan Samantha’ya yakınlık duymaya başladığını fark eder.

Birlikte vakit geçirmeye başladıklarında daha da yakınlaşırlar ve sonunda aşık olurlar. Bir işletim sistemi olarak Samantha, Theodore’a başkalarının yapmadığı şekilde yardım etmek için kullandığı güçlü bir zekaya sahiptir, ancak Theodore’un bir işletim sistemine aşık olma konusundaki içsel çatışmasıyla başa çıkmasına nasıl yardımcı olabilir?


16) Twelve Monkeys – 12 Maymun (1995) | IMDb: 8.0

twelve monkeys bilim kurgu filmleri

James Cole, 2035 yılında, zamanda geriye gitmeyi ve yıkıcı bir vebayı önlemeyi kabul ederse şartlı tahliye hakkı kazanabilecek bir eyalet mahkumudur. Söz konusu virüs, dünya nüfusunun çoğunu yok etmiştir. Dünyanın geri kalanı ise hava zehirli olduğu için yeraltında yaşamaktadır. Cole, 1990 yılına, vebanın başlamasından altı yıl öncesine döner.

Ancak kısa süre sonra bir psikiyatrik tesiste hapsedilir çünkü insanlara yaptığı uyarılar çılgıncadır. Orada Dr. Kathryn Railly ve ünlü bir virologun çılgın oğlu Jeffrey Goines ile tanışır. Cole, görevinde yardımını almak için Dr. Railly’yi kaçırır. Cole burada On İki Maymun Ordusu adlı hayvan hakları savunucularının duvar yazılarını keşfeder.

Ancak bu gizemi araştırırken sesler duyar, yönünü kaybeder ve kendi akıl sağlığından şüphe edecek noktaya ulaşır. Cole’un, deli gibi görünen Goines’in bulmacanın anahtarını elinde tutup tutmadığını anlaması gerekir.


15) Jurassic Park (1993) | IMDb: 8.1

jurassic park

Fosilleşmiş bir sivrisinekten alınan dinozor kanıyla birlikte Dr. Hammond’ın liderliğindeki bilim insanları dinozorların DNA’sını çözerek günümüz dünyasına dinozorları getirme imkanı bulurlar. Jurassic Park ise bu dinozorlara ev sahipliği yapan, bir nevi hayvanat bahçesi haline gelir.

Dünyanın en özel hayvanat bahçesinin ilk ziyaretçileri ise bir dinozor uzmanı, bir matematikçi, bir avukat ve bir bitkibilimciyle birlikte Dr. Hammond’ın torunları olmuştur. Dinozor embriyolarını ele geçirmek amacıyla hareket eden biri güvenliği devre dışı bıraktığında parktaki bütün dinozorlar serbest kalır. İlk filmin ardından 2 filmi daha çekilen bu üçleme, Spielberg’in en ikonik eserlerinden biri.


14) Blade Runner – Bıçak Sırtı (1982) | IMDb: 8.1

blade runner bilim kurgu filmleri

1982 yılında çekilen Blade Runner, kendisinden çok uzak bir yıl olan 2019 yılında geçiyor. İnsandan ayırt edilemeyen robotların üretildiği 2019 yılında Distopik bir tarih ortaya konuluyor. Üretilen bu insansı robotlar, yasa dışı işlerde kullanılmaktadır ve bu robotların yakalanması için kurulan özel bir birim olan Blade Runners’ta uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, işini bırakmasından hemen önce son bir görevi kabul eder.

Deckard’ın görevi Los Angeles’a görevlerini gerçekleştirmek için gelen replikantları yakalamaktır. Ancak replikantları tespit etmek insana olan benzerlikleri nedeniyle oldukça zordur. Blade Runner, bilim kurgu klasiklerinden biri olmasının yanında distopik film türünün de önemli oyuncularından biridir.


13) Mad Max: Fury Road – Çılgın Max: Öfkeli Yollar (2015) | IMDb: 8.1

mad max fury road

Mad Max: Fury Road, gezegenin en ücra köşelerinde, insanlığın parçalandığı ve neredeyse herkesin hayatın gereklilikleri için savaşmaktan kendini kaybettiği ıssız bir çöl manzarasında geçen apokaliptik bir hikaye. Bu distopyada, düzeni yeniden sağlayabilecek iki isyancı var:

Karısının ve çocuğunun kaosun ardından kaybolmasının ardından huzur arayan Max ve çölü aşıp anavatanına geri dönmeyi başarabileceğine inanan bir kadın Furiosa. George Miller tarafından yazılıp yönetilen Mad Max: Fury Road, Mad Max serisinin dördüncü filmi.


12) V for Vendetta (2005) | IMDb: 8.1

v for vendetta

Uzak bir gelecekte, faşist ve zalim Norsefire Partisi’nin yönetimi altındaki Birleşik Krallık’ta yaşayan Evey Hammond, ortalama bir vatandaştır. Devlet tarafından işletilen İngiliz Televizyon Ağı’nın bir çalışanı olan Evey, kısa süre sonra, yalnızca “V” harfiyle bilinen esrarengiz ve yaşamdan daha büyük bir özgürlük savaşçısıyla birlikte devletin bir numaralı düşmanı haline gelir.

V ise Evey’e yeraltındaki sığınağında en az bir yıl saklanması gerektiğini söyler. Evey ilk başta bu fikre isteksiz olsa da, kısa sürede iki kişi arasında bir bağ oluşur. Bu arada, V’nin gizemli geçmişi, onu yakalamakla görevli polis müfettişi Eric Finch ile birlikte yavaş yavaş ortaya çıkar ve Finch dahil ülkedeki her vatandaşın, hükümetinin savunduğu her şeyi sorgulamaya başlaması uzun sürmez. 


11) Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004) | IMDb: 8.3

bilim kurgu filmleri sil baştan

Sil Baştan, iki sevgilinin 2 yıl süren ilişkilerini bitirdikten sonra başına gelenleri anlatıyor. Taraflardan Joel Barish, eski sevgilisine dair aldığı bir haberde, onun bir teknolojik deneye katılarak Barish ile ilgili tüm anılarını sildirdiğini öğreniyor. Bu gelişme karşısında oldukça sinirlenen Barish, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek istiyor.

Ancak ikili, birbirlerini hafızalarından sildirmiş olsalar bile bir şekilde yeniden tanışıyor ve aşık oluyorlar. Keyifle izleyeceğiniz, ikonik filmlerden olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Jim Carrey ve Kate Winslet’in performanslarıyla tadından yenmeyecek hale geliyor.


10) 2001: A Space Odyssey – 2001: Uzay Macerası (1968) | IMDb: 8.3

2001 A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey için dönemin en önemli bilim kurgu yazarlarından biri olan Arthur C. Clarke ile birlikte çalışan Stanley Kubrick, kendisinden önceki bilim kurgu filmlerine taş çıkaracak bir esere imza atıyor. Primatlardan bugüne uzanan bir hikayesi olan filmde gizemli bir kara taşın insanlık tarihindeki izlerini, dönüm noktalarına yaptığı etkileri görüyoruz.

Kara taşın insanlık tarafından başka bir gezegende yeniden keşfedilmesiyle birlikte bu taşı araştırmak için gönderilen astronotlara bir de HAL 9000 adından bir yapay zeka eşlik etmektedir. Filmin ayda geçen sahneleri, insanlığın aya ayak basmasından önce tasvir edilmiştir. Bu tasvir o kadar yerindedir ki, hem Kubrick’e hem de Clarke’a bu noktada büyük bir övgü sunmak gerekir.


9) A Clockwork Orange – Otomatik Portakal (1971) | IMDb: 8.3

A Clockwork Orange

Bilim kurgunun en klasikleşmiş eserlerinden biri olan Otomatik Portakal’da ana karakter Alex DeLarge, fütürist Britanya’da yaşayan, başını belaya sokan bir gençtir. Şimdiye kadar şansı yaver giden Alex yaşanan son olaylar neticesinde tutuklanır ve cinayetten hüküm giyer.

Hapishanedeyken Alex, mahkumları yeniden programlayarak onları şiddetten uzaklaştıran deneysel bir programdan haberdar olur. Eğer Alex, programdan başarıyla geçerse cezası indirilecek ve beklediğinden daha hızlı şekilde özgürlüğüne kavuşacaktır. Distopyayı bilim kurgu ile harmanlayan farklı bir esen olan Otomatik Portakal, bilim kurgu filmleri arasında kolay kolay unutulmayacak bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.


8) Metropolis (1927) | IMDb: 8.3

metropolis bilim kurgu filmleri

Metropolis, yeraltında makinelerle birlikte yaşayan alt sınıf ve yeryüzünde oldukça rahat bir yaşam süren yönetici sınıf olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Yeraltında yaşam mücadelesi veren insanlar yönetici sınıfın umrunda değildir. Dönemin en yüksek bütçeli sessiz filmi olan Metropolis’te yönetmen Fritz Lang, keskin sınırlarla bölünmüş olan sınıfsal yapıyı bir aşk üzerinden nasıl dönüştürüleceğini gösterir. Modern bilim kurgu filmleri arasından sıyrılıp farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız Metropolis tam size göre bir yapım olacaktır.


7) WALL.E – VOL.İ (2008) | IMDb: 8.4

wall.e

Uzak bir gelecekte insanlık, Dünya gezegenini bir çöp gezegen olarak bırakıp uzayda yaşamaya başlamıştır. Dünya’dan henüz umutların kesilmediği zamanlardan kalan bir temizlik robotu olan WALL.E ise insanların bir daha Dünya’ya dönmeyeceklerinden bir haber, hala görevini tutkulu şekilde sürdürmektedir.

Dünya’da yanında yalnızca evcil hamamböceği ile birlikte günlerini geçiren WALL.E’nin yalnızlığı, gelişmiş bir robot olan Eve’in gelmesiyle sona erecektir. İki robot arasındaki arkadaşlık, WALL.E’yi uzaya kadar götürecek, hatta insanlığın evine geri dönmesinin yolunu açacaktır. Sinema tarihinin en önemli animasyonlarından olan WALL.E aynı zamanda muhteşem bir bilimkurgu filmi olarak karşımıza çıkıyor.


6) Alien – Yaratık (1979) | IMDb: 8.4

alien bilim kurgu filmleri

Ridley Scott’ın yönetmenliğini üstlendiği Yaratık, görevini tamamlayarak Dünya’ya dönüş yoluna başlayan Nostromo uzay gemisinin mürettebatının bir yardım çağrısı aldıkları için bilinmeyen bir gezegene iniş yapmak zorunda kalmasını anlatıyor. Yardım amacıyla gezegene inen Nostromo mürettebatı, karşılacakları uzaylı yaşam formuyla bir ölüm kalım mücadelesine gireceklerdir.

Ridley Scott, Yaratık filmiyle bilim kurgu dünyasının en önemli örneklerinden birini sinemaya kazandırıyor. Yaratık filmi, bir seri olarak farklı yönetmenler tarafından devam ettirilse de, serinin ilk filmi olma özelliğini taşıyan bu film en büyük başarıyı yakalamış, bilim kurgu türünün en değerli yapıtları arasındaki yerini almıştır.


5) Back to the Future – Geleceğe Dönüş (1985) | IMDb: 8.5

back to the future

Zamanda yolculuk temalı filmlerin en ikoniklerinden olan Back to the Future, çılgın bilim insanı Dr. Brown’ın icat ettiği ve zamanda yolculuk yapmanıza imkan veren arabanın genç Marty tarafından gelecek yerine geçmişe yapılan bir yolculukla başlıyor.

Marty ve Dr. Brown, geçmişte geçirdikleri zaman ve etki ettikleri olaylar neticesinde kendi geleceklerini etkilemişlerdir. Öyle ki, Marty hiç doğmayacak bile olabilir. Filmde ikilinin hatalarını düzelmesini izliyoruz.


4) The Prestige – Prestij (2006) | IMDb: 8.5

the prestige bilim kurgu filmleri

Korkunç bir şekilde yanlış giden bir ilüzyon gösterisi, iki 19. yüzyıl sihirbazı Alfred Borden ve Rupert Angier’i üstünlük için amansız bir savaşta karşı karşıya getirmiştir. Zaman geçtikçe ünleri artan Borden ve Angier, birbirlerinin sahne performanslarını hem sabote etmeye hem de geliştirdikleri sahne şovlarını birbirlerinden çalmaya çalışırlar. İkili, her biri diğerini sadece kurnazlıkla alt etmeye değil, aynı zamanda yok etmeye de çalışırken, düşmanlıkları ilerledikçe geri alınamaz korkunç sonuçları yaşayacaklardır.


3) Star Wars: Episode IV – A New Hope (1977) | IMDb: 8.6

Star Wars Episode IV

İkonik Star Wars serisinin ilk, kronolojik olarak ise dördüncü filmi, 1977 yapımı Star Wars: Episode IV – A New Hope, Asilerin lideri Prenses Leia’nın İmparatorluğun yeni silahı Death Star’ın yapım planlarını ele geçirmesiyle başlıyor. Prenses Darth Vader’a yakalanınca Death Star’ın planlarını iki droid’e, R2-D2 ve 3CPO’ya vererek onları Jedi Obi Wan Kenobi’ye yönlendirir.

Droidler yolculukları sırasında Luke ile karşılaşır ve onu da maceralarına dahil ederler. Tüm zamanların en ünlü bilim kurgu serisi olan Star Wars, düşük beklentilerle vizyona girmiş olsa da George Lucas, Hollywood’ta bir çığır açtı.


2) The Matrix (1999) | IMDb: 8.7

The Matrix bilim kurgu filmleri

Hiç gerçek olduğundan emin olduğun bir rüya gördün mü? Ya bu rüyadan hiç uyanamasaydın o zaman gerçek dünya ile rüya arasındaki farkı nasıl ayırt ederdin?” Neo, sabahları kurumsal bir firmada çalışan sıradan bir beyaz yakalı iken geceleri hacker kimliğine bürünerek birtakım yasadışı işlerle uğraşır. Bu ikili hayatı arasında Neo’nun aslında aradığı başka bir şeyler vardır.

Ne aradığından kendisi de emin olamayan Neo, bir gün Trinity adında bir yabancıyla karşılaşır ve Neo, Trinity aracılığıyla internetin en derinlerinden adını duyduğu Morpheus ile iletişime geçecektir. Neo’nun tüm gerçeklik algısı değişecek ve Neo kendini bulacağı zorlu bir yolculuğa çıkacaktır. The Matrix, kendisinden sonra gelen bilim kurgu filmleri furyasına en çok ilham olan yapımlardan biri.


1) Inception – Başlangıç (2010) | IMDb: 8.8

inception bilim kurgu filmleri

Christopher Nolan, yine muhteşem bir yapım olan Inception ile birlikte yetenekli oyuncu kadrosu ve görsel efektleriyle 2010 yılında aklımızı başımızdan almıştı. Başarılı bir rüya hırsızı olan Dom Cobb’nun yeteneği onu yeni ve heyecan dolu bir piyasada aranan kişi yaparken ailesini parçalamış ve onu küresel çapta aranan bir suçlu haline getirmiştir.

Cobb’a özgürlüğünü ve ailesini müjdeleyen ve karşılığında piyasadaki rakibinin aklına bir operasyon düzenlenmesini isteyen iş insanıyla birlikte Cobb’un bu defa amacı bir düşünceyi çalmak değil, bilinçaltına yeni bir düşünce yerleştirmek olacaktır. Inception bilim kurgu filmleri arasında oldukça farklı bir yere sahip. Nolan’ın bu film ile oluşturduğu atmosfer, sonrasında gelen onlarca filme de ilham olmuştu.


İlginizi çekebilecek diğer dev film listelerimiz:

21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

Boks Temalı En İyi Filmler

Doğal Afet Temalı En İyi Filmler

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version