Kişisel Blog Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Kişisel blog son dönemde pek çoğumuzun hayatında yer etmeye başladı. Peki, bilmeyenler için nedir bu kişisel blog? Gelin kişisel blog hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını birlikte bulalım.


Kişisel Blog Nedir?

kişisel blog

Kişisel blog, ilgi duyduğunuz konuları kendi dilinizle yazarak o konuya ilgi duyan kişiler ile buluşabileceğiniz bir blogdur. Kimileri kişisel bloğunu günlük gibi kullanırken kimileri de bambaşka konu başlıkları üzerine yazarak pek çok kişinin hayatına dokunur. Bloğu yazan kişinin diline ve tavrına göre belli bir kitlesi oluşur.

Kişisel bloğun resmi bir dille yazılmasına gerek yoktur. Okuyucular ile aranızda yakın bir bağ oluşmasını istiyorsanız daha sıcak ve samimi bir dil kullanmalısınız.


Kişisel Blog Nasıl Açılır?

kişisel blog

Haydi gelin kişisel blog nasıl açılırmış birlikte bakalım. Öncelikle kişisel blog sahibi olmak için bir konunun uzmanı olmanıza gerek yoktur. Siz deneyimlerinizi ve duygularınızı yazın yeter. Gelelim teknik kısma. Bloğunuzun bir adrese sahip olabilmesi için öncelikle alan ismi (domain) belirlemeniz ve satın almanız gerekir. İçeriklerinizin depolanması ve yayınlanması için ise hosting paketine sahip olmanız gerekmektedir.

Eğer spesifik konularda yazmayı düşünüyorsanız bloğunuzun ismi bu konuyu belli etmelidir. Ancak bambaşka konular üzerine yazmayı düşünüyorsanız kendi isminizi veya farklı bir kullanıcı ismi kullanarak bloğunuzu açabilirsiniz. İsminize karar verdikten sonra bloğunuzu hangi uzantı (.com, .net, .blog) ile açmak istediğinize karar vermelisiniz.

Hangi uzantıyı kullanacağınıza karar verdikten sonra ilgilenmeniz gereken konu ise hosting. Hosting, sitenize yüklediğiniz içeriklerin depolanacağı alanı kiralamanız anlamına gelir. Bloğunuzun sekteye uğramaması için mutlaka sahip olmanız gereken bir hizmettir.


Kişisel Blog Sayesinde Para Kazanılabilir Mi?

blog sayesinde para kazanılır mı

Bu sorunun cevabı evettir. Ancak pek de kolay bir süreç değildir. Para kazanılan diğer pek çok iş gibi kişisel bloğundan para kazanmak isteyen kişiler bu serüveni ciddi bir iş olarak düşünmeli ve buna göre hareket etmelidir. 

Kişisel bloğundan para kazanmayı hedefleyen bir kişi mutlaka yapması gerekenleri planlayarak hareket etmelidir. Yoğun çalışma saatlerini göze almalı ve elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Unutmamak gerekir ki kişisel bloğun sahibi artık bir işletme sahibidir. O işletmenin hem CEO’su hem müdürü hem de işçisidir. Tüm bu konumların görevlerini tek başına üstlenmeli ve planlı hareket etmelidir. Para kazanmak isteyenlerin yapması gerekenleri sıraladık:


1) Hedef kitlesini iyi tanımak

Para kazanmanızı sağlayacak kişiler yazılarınızı merakla okuyup takip eden hedef kitlenizdir. Hedef kitlenizi doğru tanıdığınız takdirde işler sizin için çok daha kolay ilerleyecektir.


2) İçerik takvimi hazırlamak

Sürekli üretim yapacağınız bir işe sahip olacaksınız. İlk zamanlarda yazacak çok konunuz varmış gibi gelebilir. Ancak o konuları düzgün planlamazsanız yeterince verimli kullanamaz ve kısa sürede içeriksiz kalırsınız.


3) Doğru anahtar kelime kullanımına önem vermek

Yeni okuyucularla buluşmak için doğru anahtar kelime kullanmak oldukça önemlidir. Okuyucuların sorularına yanıt olacak, çeşitli çözüm önerilerini içinde barındıracak metinler yazmaya özen göstermelisiniz.


4) Affiliate marketing 

Kişisel blog sahiplerinin para kazanması için kullanmaları gereken en önemli etken affiliate marketingdir. Bir marka ile yaptığınız anlaşma uyarınca sitenizde o markanın ürünlerini tanıtır nitelikte yazılar yazarak kitlenizi o ürünler ile tanıştırabilirsiniz. Sizin bağlantınıza tıklayıp ürünü inceleyen ve satın alan kişiler sayesinde belirli komisyon alarak para kazanabilirsiniz.


5) Google Adsense reklam gelirleri elde etmek

Kişisel blog sayesinde para kazanabilmek için yapılması gereken bir diğer şey ise Google Adsense ile bloğa reklam almaktır. Bloğunuzu okumak için gelen kişiler reklamlara tıkladığı takdirde siz de para kazanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ilk önce Google Adsense hesabı açarak bloğunuzu kaydetmeniz gerekmektedir. Google Adsense önce hesabınızı inceler ve sitenizi uygun gördüğü takdirde hesabınızı aktifleştirerek para kazanmanızı sağlar.

Sitenize en uygun reklam seçeneklerinizi seçerek kitlenizin görmesini istediğiniz reklamları kendiniz belirleyebilirsiniz. Tıklama başına kazanacağınız miktar reklamdan reklama değişmekle birlikte 0,10 kuruş ila 4 lira arasındadır. Kazancınız 200 liraya ulaştığında paranız banka hesabınıza yatırılır.


6) Sosyal medya hesaplarını buna uygun şekilde kullanmak

Yayına aldığınız her içeriği ve de aynı zamanda bilmeyenlere bloğunuzu duyurabilmek için sosyal medya hesaplarınızı bu doğrultuda kullanmalısınız.


7) Ücretli online kurs seçenekleri eklemek

Uzmanı olduğunuz alanları bir düşünün. Bu alanlarda parası karşılığı ders vermeyi düşünmek ister misiniz?


8) E-posta listesi oluşturmak

Ne olursa olsun kitlelere ulaşmanın hala en kolay yollarından birisi e-posta listesi oluşturmaktır.


9) SEO çalışmalarına odaklanmak

Organik trafiğe sahip olmak istiyorsanız yazılarınızı SEO (arama motoru optimizasyonu) uyumlu yazmalısınız.


Başarılı Bir Bloğa Sahip Olmanın Püf Noktaları

başarının püf noktaları

Başarılı bir bloğa sahip olmanın en önemli püf noktası motivasyondur. Motivasyonunuzun yüksek olması başarıyı da beraberinde getirecektir. Planlı bir şekilde hedef kitlenizi belirlemek ve bu doğrultuda ilerlemek ise diğer önemli püf noktalarıdır. Gelin diğer püf noktalara bakalım:

 


1) Amacınızı unutmayın!

Kişisel bloğunuzu açarken ki amacınızı hiçbir zaman unutmayın. O amaca yönelik çalışmaya devam etmelisiniz. O amacı hatırlamak her zaman sizi anda tutacak ve çalışmanız için motivasyonuz olacaktır.


2) Dilinize güvenin.

Başkalarının aynı konular üzerine yazmış olduğu bloglar sizi üzmemeli. Unutmayın ki sizin diliniz diğerlerinden farklı ve kitleniz size özel.


3) Çekici görsel kullanımına özen gösterin.

İçeriklerinizde çekici görseller kullanmaya özen göstermelisiniz. Yazı arasında verilen örnek görseller okuyucu kitlenizin ilgisini çekecek ve merak uyandıracaktır.


4) Meta açıklamalarını dikkatli yazın.

Aynı zamanda meta açıklamalarınıza da özen göstermelisiniz. Arama sonuçlarında gördüğünüz o küçük metinler okuyucuları tıklamak için uyaran başlıca etmendir.


5) Çekici başlıklar kullanmaya çalışın.

Blog yazılarınızın dikkat çekmesi için çekici başlıklar kullanmaya özen göstermelisiniz. Yazınız çok güzel olsa da başarısız bir başlık yazınızın okunma oranını düşürecektir. Ayrıca ara başlıklar kullanmaya da özen göstermelisiniz. Okuyucular yazınızın içinde hangi soruların cevaplarına ulaşacağını küçük bir gezinti ile anlamalı.


6) Sosyal medya hesaplarınızı kişisel bloğunuz ile uyumlu şekilde yönetin.

Sosyal medya hesaplarınızı kullanarak kişisel bloğunuzu daha büyük kitlelerle buluşturabilir ve bloğunuzun başarısını arttırabilirsiniz. Yeni içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız  bloğunuza yeni ziyaretçilerin ulaşmasına olanak tanır.


7) Bloğunuzu mobil uyumlu hale getirmelisiniz.

Artık hepimiz işlerimizi mobilden yürütüyoruz. İşe gidip gelirken, dışarıda farklı mekanlarda sürekli elimizde olan telefonlarımızdan yürüttüğümüz işlere artık blog okumak da dahil. O yüzden bloğunuzun mobil uyumlu tasarıma sahip olması çok önemli.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: creative, Fayda

Yorumlar (0) Yorum Yap

/