Hobiler: Stresten Kurtulmanızı Sağlayacak Keyifli Aktiviteler

Hobiler sayesinde stresten uzaklaşmamız mümkün. Hangi hobilerle daha iyi hissedebiliriz? İşte mutlu olmamızı sağlayan en keyifli aktiviteler.


Hobiler Ruh Sağlığımıza İyi Gelir mi?

hobi edinmek

Artakalan vakitlerimizi en verimli değerlendirmenin yolu hobilerden geçiyor. Kulağa her ne kadar klişe gelse de bilim insanları da bizimle aynı fikirde. Endorfin salgılanmasını tetikleyen bu eğlenceli etkinlikler stresimizi de alıyor. Hoşumuza giden bir işle meşgul olduğumuzda zihnimiz yalnızca o eyleme odaklanır. Böylelikle mutluluk hormonu devreye girer.

Kortizolün de dengelenmesiyle kaygı seviyemiz azalır. Kişileri gruplara ayırarak yapılan çalışmalarda, örgü örme vb. işlerin kalp sağlığı açısından yararlı olduğu da gösterilmiş. Görünen o ki ki ruh halimizle birlikte fiziksel birtakım etkileri de görebiliyoruz. Zihnimizdeki endişenin bedene yansımaması, pek olanak dahilinde değil. Ruhsal bütünlüğümüzün iyi olması için yararı bilinen alışkanlıklar edinerek çok daha iyi hissetmemiz mümkün.


Evde Yapabileceğiniz En Eğlenceli Aktiviteler

evde yapabileceğiniz aktiviteler

Evdeyken ruhumuza ilaç gibi gelecek pek çok seçenek mevcut. Üstelik hiçbiri yorucu değil ve oldukça zevkli. Endişe ve can sıkıntısına birebir hobi önerilerimiz ise şunlar:

1) Müzik Dinlemek: ”Müzik, ruhun gıdasıdır” diye boşuna denmemiş. En sevdiğiniz ve sizi en çok motive eden şarkıyı açarak güne muhteşem bir başlangıç yapabilirsiniz.

2) Puzzle Oynamak: Konsantrasyonu da geliştiren bu oyun esnasında zihniniz olumsuz düşüncelerden arınır. Problem çözme yetisini de geliştirir ve üretkenliği artırır.

3) Yemek Pişirmek: Emeğinizin lezzetli bir karşılığını almakla birlikte daha huzurlu hissedebilirsiniz. Mutfakta zaman geçirmek, daha dengeli bir ruh halini beraberinde getirir.

4) Evcil Hayvanla Vakit Geçirmek: Minik dostlarımızın, evimizin enerjisine iyi geldiği kuşkusuz. Kedimiz ya da köpeğimizle daha fazla zaman geçirmek, sevgi duyma yetimizi güçlendirir.

5) Dans Etmek: Dans için illa ki bir eğlence mekanına gitmemize gerek yok. Sevdiğiniz tarzda bir müziği listenize atarak istediğiniz şekilde dans edebilirsiniz. Terapistlerin de önerdiği bu yöntemle, istenmeyen düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. 

6) Meditasyon Yapmak: Sükunetin hakim olduğu bir evreye geçiş yapma konusunda meditasyon oldukça etkili. Gün içinde sürekli bir şeyler düşünürüz ve zihnimiz aktif çalışır. Meditatif bir durumda bir şey düşünmez ve otomatik olarak rahatlarız.

7) Çizim Yapmak: Gözlerle ellerin koordinasyonuna katkı sağlayan bu yöntemle deşarj olmanız mümkün. Ruh halinizi kağıda dökmek, birine içinizi açmak kadar iyi hissettirebilir.

8) Egzersiz ve Jimnastik: Yoga, pilates ve evde yapabileceğiniz diğer egzersizlerle güzel vakit geçirebilirsiniz. Endorfin salgılamak ve aynı zamanda formda kalmak istiyorsanız matınızı yerinden çıkarabilirsiniz.

9) Çiçek Bakımıyla İlgilenmek: Bitkilerin varlığı, daha konforlu ve sakin kalmamıza yardımcı olur. Yuvanızdaki havayı temizlediği gibi yaratıcılığınıza da fayda sağlar.

10) Günlük Tutmak: Kendi kendinize uygulayacağınız diğer bir terapi metodu ise yazı yazmak. Olumlu ya da olumsuz fikirlerinizi, duygularınızı kağıda dökerek hafiflemiş hissetmeniz mümkün.

11) Sabun ve Mum Yapmak: Güzel kokulu bir esansla yapacağınız sabun ya da mum, odanızda hoş bir atmosfer yaratabilir. İnternette bulabileceğiniz tariflerle, işlevselliğinizi geliştirebilirsiniz.

12) Eşyaları Boyamak: Renginden hoşlanmadığınız bir dolabı ya da masayı, yepyeni bir hale getirebilirsiniz. Böylelikle hem favori renklerinize kavuşabilir hem de keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

13) Dil Öğrenmek: Artık yeni bir lisan öğrenmemiz, eskisine nazaran çok daha kolay. İstediğimiz bilgiye erişebildiğimiz teknoloji çağının olumlu yönlerinden biri de bu. Hafıza geliştiren bu hobiyle, genel kültür seviyemiz de artar.

14) Kanaviçe Örmek: Son zamanlarda oldukça popüler bir örgü çeşidi haline gelen bu teknik, can sıkıntınıza iyi gelebilir. Aynı zamanda evinizin bir köşesini süslemek için oldukça ideal bir seçim.

15) Kuşları Seyretmek: Pencerenizi açıp kuşları izlemek, meditasyonun ufak bir parçası olabilir. 

16) Hulahop Çevirmek: Hem hobi hem de sporu bir arada istiyorsanız önerimiz hulahop. Karın kaslarınız için de faydalı olacak bu egzersizle koordinasyonunuz da gelişir.

17) Satranç Oynamak: Heyecanlı bir aktivite arzulayanların tercihi de satranç. Mental becerileri artırdığı gibi odaklanmayı da olumlu yönde etkiler.

18) Domino Satın Almak: Hayal gücünü artıran bu oyun, eğlencenin minimal ama keyifli bir kısmı. Zamanınıza hoş bir nüans katmak için dominoyu keşfedebilirsiniz.

19) Şarkı Söylemek: Müziğin ritmine kendinizi kaptırdığınız an siz de eşlik edin. Şarkı söylemek, endorfin ve oksitosinin salgılanmasına yardımcı olur.

20) Oyuncak Yapımı: Çocukluğunuza dönebileceğiniz bu nostaljik hobi, aynı zamanda oldukça eğlenceli. İnternette bulabileceğiniz kendin yap videolarıyla şirin bir oyuncak yapabilirsiniz.

21) Tamirat Yapmak: Bozulan ev aletlerinizi nasıl tamir edeceğinizi öğrenin. Böylelikle hem tasarruf etmek hem de teknik bilginizi perçinlemek için uygun şartlar oluşur.

22) Kendi Müziğini Oluşturmak: Herhangi bir müzik aleti çalmayı bilmiyorsanız şansınızın olmadığını düşünmeyin. Ableton, Logic, Lubase gibi platformlardan ücretsiz deneme sürümüyle pek çok kurs alabilirsiniz.

23) Podcast Yayını: Fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız, podcast yayıncılığına başlayın. Sevdiğiniz insanları bir arada toplayabilir ve ilginç bir konsept bularak zamanla takipçilerinizi artırabilirsiniz.

24) Mandala Boyamak: Hobiler arasında zihni rahatlatanlardan birisi de mandala boyamaktır. Üzerinizdeki stresi atmanız için mandala müthiş bir seçenek. Çizimi boyarken ince detaylara dalarak zihninizi sakinleştirmeniz mümkün.

25) Turşu Yapmak: Probiyotik bir besini, evde hazırlamanın sağlığa daha yararlı olduğunu biliyoruz. Zevkli bir uğraş olan turşu yapımıyla, emeğinizin karşılığını sıhhatle alabilirsiniz.

Üstelik meyveye kadar varan geniş bir seçeneğiniz mevcut. Dilerseniz çilek, ayva hatta mandalinayla bile turşu yapabilirsiniz.

26) Origamiye Başlamak: Japon kültürünün bir parçası olan origami, odaklanma sorunlarınızı çözmeye yardım eder. Katladığınız her bir kağıtla, el becerileriniz de artar.

Dikkatinizi belirli noktaya vermenize destek olur. Daha berrak bir zihin için origamiye bir şans vermeyi deneyin.

27) Mızıka Çalmak: Gitarı biraz klişe buluyorsanız çeşitli alternatiflere yer verebilirsiniz. Mızıka, çevrenizdekilere fark atmanız için ideal bir opsiyon olabilir.

İnternetteki videolardan ders alarak nasıl çalacağınızı öğrenebilirsiniz. Böylelikle evde eğlenmeniz için hiçbir engel olmadığını görmeniz muhtemel. 


Açık Havada Yapılabilecek Strese Karşı Faydalı Hobiler

kamp yapmak

1) Yürüyüş Yapmak: Hobiler arasında doğada vakit geçirirken vücudunuza en iyi gelecek aktivitelerin başında yürüyüş yapmak gelir. Yürümek, serotonin salgılatır ve kendimizi daha iyi hissederiz. Zihnimizi dengeler ve sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Bir parkur ya da doğayla iç içe olabileceğiniz bir yürüyüş yolu bulursanız fırsatı kaçırmayın.

2) Kamp Kurmak: Toprağa ayak basmak, her daim daha tazelenmiş hissetmenizi sağlar. Sevdiğiniz insanlarla, şehrin keşmekeşinden uzaklaşarak güzel bir istirahatin tadını çıkarın.

3) Bisiklet Sürmek: Spor salonunda da bisiklet sürebilirsiniz fakat açık havanın yerini tutmayabilir. Bisikletle vücudunuzdaki pek çok kası çalıştırabilir, kilonuzu da koruyabilirsiniz. 

4) Bahçe İşleriyle Uğraşmak: Bahçeniz varsa sevdiğiniz çiçekleri yetiştirmeye başlayın. Güzel bir görüntü oluşturacağı gibi aidiyet hissinizi de güçlendirir.

5) Koşu: Koşarak hem bacak kaslarımızı geliştirir hem de yağ yakarız. Bunlara ek olarak stres atmamıza da yardımcı olur. Yeni başlıyorsanız, koşunuz kısa mesafelerle sınırlı kalabilir. Rutin haline getirdiğinizde, bu sürenin uzadığını fark edebilirsiniz.

6) Paraşütle Atlamak: Korkutucu görünse de uzman birinin eşliğinde keyif alacağınız diğer bir aktivite: paraşütle atlama. Güvenilir ekipmanlar ve uygun hava şartlarıyla heyecanlı dakikalar yaşayabilirsiniz. Ayaklarınızı yerden kesen bu deneyimle, manzarayı kuş bakışı izlemenin tadını çıkarın.

7) Maratonlara Katılmak: Bunun için atletik olmanız gerekmez. Maraton koşularında sağlıklı bir rekabet duygusu hissedersiniz. Aynı zamanda özgüveninizi yükseltmek için de mantıklı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

8) Trekking: Zorlu bir deneyim olduğunu kabul ediyoruz. Seçtiğiniz tırmanış alanına göre bu macerayı daha kolay deneyimleme fırsatınız da mevcut.

9) Tüplü Dalış: Denizle bütünleşmek için muhteşem yöntemlerden biri de bu. Öncelikle tehlikelere açık bir spor olduğu için oldukça dikkatli olmalısınız. Eğitmensiz çıkmamanız gereken dalış denemenizde, her şeyin yolunda gittiğinden emin olun.

10) Bungee Jumping: Bazılarımızın ürktüğü, bazılarımızın eğlenceli bulduğu bir etkinlik. Adrenalin seviyorsanız, emniyetli bir atlayış için yola koyulabilirsiniz. 

Ekstrem bir idman olmasından ötürü fiziksel hastalıklarınızı profesyonel ekibe söylemeyi ihmal etmeyin.


Kişisel Gelişime Katkı Sağlayan Hobiler

hobiler

1) Kitap Okumak: Kendi bakış açınızı başkasının gözünden görmek için kitaplar muhteşem bir araç. Okudukça kelime dağarcığınız da gelişir ve kendinizi daha iyi ifade edersiniz.

2) Heykel Yapmak: Heykel konusunda yetenekli olduğunu düşünmüyorsanız ümitsizliğe kapılmayın. Temin edeceğiniz kille dahi ufak figürler yapabilirsiniz. Denedikçe gözlem gücünüzün artığını fark edeceksiniz. 

3) Yeni İnsanlarla Tanışmak: Yeni insanları tanıyarak başka dünyaları keşfetme fırsatı buluruz. Hayata daha geniş bir pencereden bakmamız için diğer insanların tecrübelerinden yararlanırız. Her bireyi, bir hikaye olarak gördüğümüzde vizyonumuzu da genişletmiş oluruz.

4) Dövüş Sanatlarına Yazılmak: Kökeni itibariyle de öz savunmayı hedefleyen dövüş sanatlarıyla kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Özgüveninizin parlamasını sağlayacak bu hobi için uygun bulduğunuz bir dövüş sporuna kaydolun.

5) Felsefe: Felsefe okumaları veya felsefi tartışmalar, kişisel gelişiminize katkı sağlar. Beyin fırtınası yapacağınız arkadaşınızı seçin, belirlediğiniz bir konu üzerine sohbet etmeye başlayın. 

6) Nefes Egzersizleri Yapmak: Hobiler arasında vücuda en iyi gelecek olanlardan birisidir. İyi hissetmede en çok ihmal edilen noktalardan biri de nefes tekniği. Doğru bir solunumla havayı içimize çektiğimizde zihnimizin de huzur bulmasına olanak tanırız. Ruh halimizi etkileyen nefes alışverişimiz, öğrenmeye açıktır. Nefes tekniğimizi düzelterek bunu bir rutin haline getirebiliriz. Böylece ardından yenilenmiş olacağımız bir hobinin ilk adımını atmış oluruz.

7) Oyunculuk: Oyunculuğun kabiliyet gerektirdiği kuşkusuz. Kendinizi bir sahne insanı olarak göremiyor olsanız da rol almamanız için hiçbir sebep yok. Yaratıcılığınızı ve doğaçlama yeteneğinizi artıracak bu deneyimin, ifade gücünüzü de artırdığını gözlemleyebilirsiniz. 

8) Psikoloji Okumaları: Psikolojik bilgiler, kendinizi ve çevrenizi daha iyi kavramanıza yarar. Empati yeteneğinizi de geliştirecek bu hobiyle insan doğasının derinliklerine inebilirsiniz. Güvenilir bir kaynakla başlamak isterseniz, internetten ziyade kitaplarla başlamanız önerilir.

9) Sergileri Gezmek: Kişisel gelişimde sergilerin büyük bir rolü var. Zamanla yorumlama yetiniz artar ve genel kültürünüz zenginleşir. Konsepti öncesinden inceleyerek gitmeniz, bilgilerin hafızanızda yer etmesine katkıda bulunur.

10) Sözlük Okumak: Biraz nostaljik bir seçenek olsa da size çok şey kazandırabilir. Kitap okuma alışkanlığını kazanmanıza destek olur, kelime hazineniz genişler. Elinizin altında bulundurabileceğiniz minik bir sözlük, ifade gücünüze de güçlendirir.

11) Fotoğraf Çekmek: İlham perilerinizi çağırmak istiyorsanız fotoğraf çekmeyi deneyebilirsiniz. Mutlu anlarınızı saklayacağınız bu hobiyle, her karede farklı bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

12) Sanat Filmleri İzlemek: Farkındalığınızı daha yüksek bir seviyeye ulaştırmak için sanat filmlerini tercih edebilirsiniz. Hayatın doğal akışını izlemek, gerçekliğe daha yakın olmanızı sağlar.

13) Kişisel Gelişim Kitapları Okumak: Kişisel gelişimle ilgili kitaplar, genellikle kötü bir şöhrete sahip. Verimli bir seçim yapmak için kalemini sevdiğiniz bir yazarla başlayabilirsiniz.

14) Gönüllü Olmak: Hobiler arasında en iyi seçeneklerden birisi gönüllü olmaktır. Güvendiğiniz bir sivil toplum kurumunda gönüllü olmak isteyebilirsiniz. Yardım etmek, hayatla olan bağınızı kuvvetlendirir.

Her şeyden önce iyiliği seçmek, yarınların daha umutlu olması için elverişli bir ortam hazırlar. Böylelikle içsel huzura ulaşabileceğiniz yoldaki ilk adımları atmış olursunuz.

Herhangi bir kuruluş olmaksızın da bir ihtiyaç sahibine destek verebilirsiniz. Koşulsuz bir şekilde el uzatmanın verdiği paha biçilmez gönül rahatlığı, en güzel hobi olabilir.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version