Henüz Liseyi Bitirmeden Milyon Dolarlar Kazanan 10 Çocuk

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Küçüklerimizi genellikle okula odaklanmaları, arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri gibi şeylere yönlendiriyoruz. Ancak bu algılarımızı tersine çevirecek bir durum var ortada; tutkularının peşinden gitmiş ve gayet de başarılı olmuş 10 çocuk…


1) John Koon

John 16 yaşında New York’un ilk otomobil parçası işini kurdu. “Extreme Performance Motorsports” isimli şirketi, MTV’de yayınlanan “Pimp My Ride” isimli reality şovunun ana tedarikçisi olmasıyla John milyonlar kazandı.


2) Robert Nay

Bubble Ball uygulamasıyla heyecan yaratan Robert da 14 yaşındaydı ve uygulaması sadece iki haftada 2 milyon dolara ulaşmıştı. Kendisi hala Nay Games adı altında oyunlar geliştiriyor.


3) Evan

Evan babasının da yardımı ile 8 yaşındayken “EvanTube” isimli youtube kanalını açtı. Yaşıtlarının ilgilenebileceği konuların tartışıldığı ve oyuncakların incelendiği bu youtube kanalı sayesinde Evan yıllık 1.3 milyon dolar kazanıyor.


4) Sean Belnick

2001 yılında Sean henüz 14 yaşındayken 500 dolarlık bir yatırım ile ilk online ofis mobilyası satan sitelerden biri olan BizChair.com’u kurdu. 2005 yılında 13.6 milyon dolarlık satış açıklayan şirket, şuan hala kâr getiriyor.


5) Farrhad Acidwalla

Farrhad 16 yaşında ailesinden aldığı 10 dolarla pazarlama ajansı olan “Rockstah Media”yı piyasaya sürdü. Kendisi şimdi yatırımcı, multimilyoner ve bir TedX konuşmacısı.


6) Tyler Dikman

Daha 5 yaşındayken limonata satarak ve sihir şovları yaparak girişimci olma niyetini belli eden Tyler, 15 yaşında bilgisayar tamiri için “Cooltronics” isimli bir şirket kurdu. “Cooltronics” iki yıl içinde birkaç milyon dolarlık değerleme aldı.


7) Cameron Johnson

1985 doğumlu Cameron 9 yaşındayken “Cheers and Tears” isimli tebrik kartı şirketini kurdu. Liseye başladığında online reklam ve yazılım geliştirmeye yönelen Johnson, aylık yaklaşık 400 bin dolar kazanmaya başladı.


8) Nick D’Aloisio

12 yaşında kod yazmayı öğrenen Nick, 17 yaşında “Summly” isimli uygulamayı yazdı. Otomatik özetleme algoritması olan uygulama 30 milyon dolara Yahoo’ya satıldı.


9) Ashley Qualls

Ashley 2014 yılında, henüz 14 yaşındayken, whateverlife.com adında bir site kurdu. Sitenin amacı kendi yaş grubundaki insanlar için bedava Myspace düzenleme ve HTML dersleri sağlamaktı. Site hızlı bir şekilde popüler oldu ve Ashley 1.5 milyon dolara varan teklifler aldı.


10) Farrah Gray

13 yaşında “Farr-Out Food” isimli şirketini piyasaya süren Farrah ondördüne bastığında şirketi 1.5 milyon dolar değerindeydi. Gray, şuan yatırımcılık, yazarlık ve motivasyon konuşmacılığı yapıyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/