Daha İnovatif Bir Düşünce Yapısına Sahip Olmak İçin Edinmeniz Gereken 5 Alışkanlık

Ne iş yapıyor olursak olalım artık neredeyse hepimizin yenilikçi ve yaratıcı fikirlere ihtiyacı var. Kalıplardan sıyrılmalı ve herkes gibi düşünmek yerine sıra dışı düşünmeye odaklanmalıyız, yani inovatif düşünemeye. Bunun için dahi ya da bilim insanı olmaya gerek yok. Bunu başarmak sandığınız kadar zor değil.  Sadece düşünce yapımızı biraz olsun eğitmemiz gerekiyor. Bunu da edineceğimiz birtakım alışkanlıklarla başaracağız.
Başlayalım!

1) Kitap okuyun ama haftada birkaç gün değil.

Pazar gününden Pazar gününe yapılan kitap okuma aktivitelerinin düşünce yapınıza gözle görülür bir etkisi olmayacaktır. O yüzden günün her anında kitabınız yanınızda olsun. Sabah uyandığınızda, gece uyumadan önce, işe ya da okula giderken, öğle aralarında birkaç sayfa da olsa kitap okuyun. Sürekli okuyan bir zihin günün her anında üretkenliğe açıktır.

2) Yazın, çizin, bir şeyler karalayın.

Not almak için akıllı telefon kullanmak yerine kağıt ve kalem kullanmak sizi daha özgür kılar. O yüzden yanınızda ya da masanızda bir defter ve kalem bulundurmayı ihmal etmeyin. Düşünürken elinizde kalem olduğunda kendinizi daha iyi odaklanmış hissedeceksiniz.

3) Klişe ama gerçek, bir hobi edinin.

Boş zamanlarınızda yapmak için değil, bunun için zaman ayıracağınız hobiler edinin. Bu hobi gerçekten zaman ve emek gerektiren, ayrıca yaparken büyük keyif aldığınız bir aktivite olsun. Mümkünse spesifik bir hobi… Spor salonuna gitmek ya da bilgisayar oyunu oynamak gibi herkesin yaptığı sıradan şeyleri hobi olarak nitelendirmeyin.

4) Size ilham veren şeyleri keşfedin ve üzerine gidin.

Kendinizi yaratıcı hissettiğiniz anlarda genellikle ne dinliyorsunuz, nereye Bakıyorsunuz, neredesiniz ya da o an ne yapıyorsunuz? Bunları yakaladığınız anda not edin. İhtiyacınız olduğunda ise yine aynı ortamı oluşturarak yaratıcılığınızı tetikleyebilirsiniz. Size ilham veren şey her zaman bir ortam ya da durum olmayabilir. Bu bazen bir biblo, bir poster hatta bir diş fırçası bile olabilir.

5) Global düşünün!

Yenilikçilik ve yaratıcılık doğuştan gelen özellikler olarak zannedilse de aslında bunlar öğrenilebilen ve geliştirilebilen özelliklerdir. Problemleri ve imkanları algılamak, çeşitli seçenekler belirlemek, bunları değerlendirmek daha önce hiç deneyelimlenmemiş yeni şeyleri uygulama becerilerinizi geliştirir.
Hayal gücümüz öğrendiklerimizle gelişir. Bu yüzden öğrendiklerimizi, algıladığımız çevreyle sınırlandırmamalı ve global düşünmeliyiz. Dünyada olan gelişmeleri ve sorunları takip etmeli, üretilen çözümleri yakından incelemeliyiz.
İnovatif düşünce tarzının size açacağı kapılar saymakla bitmez. Hatta günümüzde sadece insanlar için değil markalar için de ilerleyebilmek için olmazsa olmaz bir şarttır.
Anadolu Efes de inovasyonun gücüne inanıyor, başarılı bir geleceğin inovatif düşünce yapısına sahip olmaktan geçtiğine inanıyor.

Sen de inovatif fikirlerinle Anadolu Efes’te stajın ötesine geçmek, çalışma hayatına göz kırpmak istiyorsan buradan başla!

Detaylı bilgiye ve başvuru formuna buradan⇗ ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/