David Fincher Filmleri: Hollywood’un Özgür Ruhlu Yönetmeninden 11 Film

david fincher filmleri

David Fincher filmleri dediğimiz zaman akla ilk olarak Dövüş Kulübü, Yedi ve Oyun gibi filmler geliyor. 28 Ağustos 1962’de dünyaya gelen David Fincher, uzun süre belgesel, video klip ve kısa film çekti. İlk uzun metrajlı filmi ise bir başyapıt olarak kabul edilen Alien serisinin üçüncüsü oldu. Bu filmle pek dikkat çekmese de kendini sinema dünyasına tanıtma fırsatı yakaladı.

David Fincher, Hollywood sinema sektörünün içinde yer alan bir yönetmen. Ancak gerek çekim tekniği, gerek hikâye anlatım tarzı, gerek de kurgu konusundaki başarısı sayesinde Hollywood gibi kurallara bağlı bir sektör içinde kendine has filmler üreten bir yönetmen oldu.

Hollywood sinemasının gücünden faydalanan ama hiçbir zaman kendi tarzından ödün vermeyen David Fincher, bugüne kadar çektiği hemen her filmle adından söz ettirdi. Kelimenin tam anlamıyla az ama öz üreten David Fincher, dünya genelinde pek çok sinemaseverin favori yönetmenlerinden biri.

Biz de Hollywood sinemasının özgür ve bağımsız ruhlu yönetmeni David Fincher’ın filmlerini sizler için derledik.


1) Alien 3 – Yaratık 3 (1992) | IMDb: 6.5

David Fincher Filmleri

 • Tür: Aksiyon, Korku, Bilim Kurgu
 • Oyuncular: Sigourney Weaver, Charles Dance, Charles S. Dutton

David Fincher filmleri listemizin ilk filmi olan Alien 3, aynı zamanda yönetmenin de ilk filmi. Alien serisi sinema tarihinin kült yapımlarından biri olarak kabul ediliyor. İlk film 1979 yılında bir başka efsane yönetmen Ridley Scott tarafından çekildi. Ardından 1986 yılında yönetmenlik koltuğuna geçen James Cameron, serinin ikinci filmine imza attı. Serinin üçüncü filminde ise koltukta, ilk uzun metrajını çekecek olan David Fincher vardı.

Alien 3, Fury 161 adındaki hapishane gezegeninde geçiyor. Baş karakter ise ilk iki filmin de baş karakteri olan Ripley. Gezegende dini bir tarikat hüküm sürüyor. Tarikatın üyeleri ise eski katillerden ve tecavüzcülerden oluşmakta. Sıkı bir kapitalizm ve din eleştirisi barındıran film, alametifarikası olan gerilim ve aksiyon dozunu yine “Alien” yani “Yaratık” üzerinden yürütüyor. Kimilerine göre ilk iki filmin gerisinde kalsa da özellikle hafızalara kazınan final sahnesi ve elbette ki David Fincher dokunuşları, Alien 3’ü göz ardı edilemeyecek bir film haline getiriyor.


2) Se7en – Yedi (1995) | IMDb: 8.6

David Fincher Filmleri

 • Tür: Suç, Dram, Gizem, Gerilim
 • Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey

David Fincher filmleri listemizin ikinci filmi olan Seven, aynı zamanda yönetmenin adını dünyaya duyurduğu film. Açgözlülük, Şehvet, Kibir, Kıskançlık, Oburluk, Öfke ve Tembellik. Hristiyanlık’ın 7 ölümcül günahını işleyen film, bu günahları bir seri katil ve onu yakalamaya çalışan iki dedektif üzerinden anlatıyor. David Fincher, Seven ile hikâye anlatıcılığı ve kurgu konusundaki başarısını karanlık bir atmosferle harmanlayarak, ortaya ilk başyapıtını çıkarıyor. Günahlar üzerinden hem bireylere hem de toplumun geneline ahlak kavramını sorgulatan David Fincher, cinayet, gerilim ve aksiyon türlerini harmanladığı muazzam bir film ortaya koyuyor. Filmin başrollerini paylaşan Brad Pitt ve Morgan Freeman ile birlikte sinema tarihine geçecek bir karaktere hayat veren Kevin Spacey, oyunculuklarıyla göz doldurmakta.


3) The Game – Oyun (1997) | IMDb: 7.7

The Game

 • Tür: Dram, Gizem, Gerilim
 • Oyuncular: Michael Douglas, Sean Penn, Deborah Kara Unger

Nicholas Van Orton, tüm hayatını kontrol eden bir karakterdir ve hayatı boyunca da bu kontrol düzeniyle yaşamıştır. Ancak bir gün, hiç hesapta olmayan bir kontrolsüzlük durumu ile karşılaşır. İnsan ilişkileri, huzurlu hayatı, başarıları, kısacası bugüne kadar kontrolünde olan her şey, aldığı doğum günü hediyesi ile birlikte tepetaklak olacaktır.

Nicholas’ın kardeşi Conrad, ona doğum günü hediyesi olarak bir oyun hazırlar. Bu oyunun sonunda da büyük bir ödülün olduğunu söyler. İlk başlarda her şey güzel gitse de zaman geçtikçe oyun, oyun olmaktan çıkar. Nicholas, oyun boyunca verdiği tüm kararların oyun içinde kalmayıp gerçeğe dönüştüğünü fark eder. Bu andan itibaren Nicholas, kendini kelimenin tam anlamıyla bir ölüm kalım mücadelesinin içinde bulacaktır.


4) Fight Club – Dövüş Kulübü (1999) | IMDb: 8.8

Fight Club

 • Tür: Dram
 • Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Birinci kural: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma!
İkinci kural: Asla ve asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma!

Sıra geldi David Fincher filmleri listemizin IMDb puanı en yüksek filmine. Fight Club için aynı zamanda David Fincher filmleri arasındaki en kült film de diyebiliriz.

Fight Club sadece David Fincher filmografisinin değil, aynı zamanda sinema tarihinin en ikonik filmlerinden biri. Chuck Palahniuk’un aynı isimli romanından uyarlanan film, vizyona girdiği dönem çok büyük sükse yapmıştı. Bununla da kalmayarak, yarattığı etki sayesinde nesilden nesile aktarılan sayılı filmlerden biri oldu.

Jack, sıradan bir hayatı olan, sıradan bir sigorta memurudur. Yaşadığı psikolojik problemler sebebiyle uzun süredir uykusuzluk çekmektedir. Psikolojisi gitgide kötüleşen Jack, grup terapilerine katılmaya karar verir. Bu terapilerin birinde Marla isimli bir kadınla tanışır. Marla da tıpkı onun gibi birtakım psikolojik problemler yaşamaktadır. Jack, terapiler devam ederken Marla’dan bağımsız olarak Tyler Durden isimli biriyle daha tanışır. İlk başlarda ondan çekinse de zamanla aralarında çok sıkı bir arkadaşlık oluşmaya başlar.

Tyler Durden, Jack’e kıyasla hedeflerine ulaşmayı başarmış, öz güveni yüksek biridir. Durden, Jack’in sürdüğü hayatı ve yaşadığı problemleri öğrenince, onu Dövüş Kulübü adını taşıyan bir yeraltı organizasyonuyla tanıştırır. Jack, artık bambaşka bir hayata sahiptir ve bu hayat, onu da bambaşka biri yapacaktır.


5) Panic Room – Panik Odası (2002) | IMDb: 6.8

Panic Room

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Oyuncular: Jodie Foster, Kristen Stewart, Forest Whitaker

Panic Room, David Fincher filmleri dediğimiz zaman akla gelen ilk filmlerden olmasa da David Fincher dokunuşlarını sonuna kadar hissettiriyor. Meg Altman, kocasından boşanmıştır ve bu boşanmanın ardından 11 yaşındaki kızıyla beraber görkemli bir malikaneye taşınır. İçinde asansörü olan üç katlı bu malikane, görkemli olmasının yanı sıra ilginç bir özelliğe sahiptir. İçinde, panik odası adı verilen bir oda vardır. Bu oda, özel güvenlik sistemlerinin bulunduğu, başkası tarafından girilmesi çok zor bir odadır. Üstelik, odanın içinde bulunan monitör sayesinde bütün ev izlenebilmektedir.

Bir gün üç hırsız malikaneye girerler. Durumu fark eden Meg, kızını da yanına alarak panik odasına saklanır. Meg ve kızı, hırsızlara karşı bu oda içinde gerilim dolu bir mücadele vereceklerdir.


6) Zodiac (2007) | IMDb: 7.7

Zodiac

 • Tür: Suç, Dram, Gizem, Gerilim
 • Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr.

David Fincher, 6. uzun metraj filminde rotasını bu sefer gerçek bir hikâyeye çeviriyor. San Francisco’da bir seri katil, o güne kadar işlediği tüm cinayetleri, çeşitli gazetelere belgeler göndererek itiraf eder. Bu mesajların hepsinin yayınlanmasını ister. Eğer yayınlanmazsa da cinayetlere devam edeceğini söyler. Mesajları gönderdiği gazetelerden birinde çalışan Robert Graysmith adındaki genç bir karikatürist, mesajları görür ve katille ilgili araştırmalar yapmaya başlar. Onunla birlikte müfettiş David Toschi ve William Armstrong ve muhaberi Paul Avery de yine aynı belgeler üzerinden katili bulmaya çalışırlar. Bu dört adam, tüm çabalarına rağmen hiçbir iz bulamazlar. David Toschi, William Armstrong, Paul Avery ve diğer yetkililer işin peşini bırakma kararı alırlar. Ancak Robert Graysmith, kendisine Zodiac ismini veren bu katili yakalamak için vazgeçmeyecektir.


7) The Curious Case of Benjamin Button – Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi (2008) | IMDb: 7.8

The Curious Case of Benjamin Button

 • Tür: Dram, Fantastik, Romantik
 • Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi için son yılların en ilgi çekici senaryolarından biri desek yanılmış olmayız. David Fincher, F. Scott Fitzgerald’ın 1922’de yazdığı kısa öyküden yola çıkarak senaryolaştırdığı bu filmde, Benjamin Button adındaki adamın hikâyesini anlatıyor. Benjamin Button’ın babası Birinci Dünya Savaşı sırasında saatçilik yapan biridir. O dönem, tren istasyonu için geriye doğru işleyen bir saat yapar. Bunu yapmasının sebebi, savaşta ölenlerin bu saat sayesinde geri dönmelerini istemesidir. İsteği elbette ki gerçekleşmez fakat farkında olmadan başka bir mucize yaratır.

Savaşın resmi olarak sona erdiği gün, bir çocuk dünyaya gelir. Doğan çocuk 80 yaşındadır. Benjamin Button adı verilen bu yaşlı bebek, hayatını geriye doğru yaşayacaktır. Başka bir deyişle, sıfır yaşına geldiği zaman ölecektir. Hem kendisinin hem de çevresinin bu duruma alışması zor olsa da, Benjamin Button öleceği günü bekleyerek yaşamaya ve yaşamanın tadını çıkarmaya devam eder. Günlerden bir gün Daisy Williams adında bir kadınla tanışır. Aralarında büyük bir aşk ve dostluk ilişkisi gelişir. Ancak yıllar geçip, Benjamin Button küçülmeye başladıkça, ikili arasındaki aşk ve dostluk ilişkisi, bambaşka bir hâl alacaktır.


8) The Social Network – Sosyal Ağ (2010) | IMDb: 7.7

The Social Network

 • Tür: Biyografi, Dram
 • Oyuncular: Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook’u kurma hikâyesini izliyoruz. Yayınlandığı dönem büyük sansasyonlara neden olan film, Mark Zuckerberg’in de dünyanın her yerinden büyük eleştiriler almasına yol açmıştı. Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark, Facemash adını verdiği bir internet sitesi açar. Üniversitedeki kızların fotoğraflarının bulunduğu bu site, kısa sürede okul içinde yayılır. Ardından birkaç arkadaşını daha yanına alarak siteyi geliştirirler ve sitenin adını Facebook olarak değiştirirler. Tıpkı Facemash gibi önce Harvard içinde kullanılan site, çok kısa sürede başka üniversitelerde de kullanılır ve ünü her geçen gün yayılır.

Site büyüyüp, ünü Silikon Vadisi’ne kadar ulaşınca Mark ve arkadaşları büyük bir işe imza attıklarının farkına varırlar. Ancak Mark, sitenin tamamen kendisine ait olduğunu düşünür ve bu andan itibaren Mark ve arkadaşları arasında bir mahkeme süreci başlar. O esnada ise Facebook, tüm dünyada popüler olmayı başarmıştır. Dünyanın en ünlü sosyal medya devlerinden biri olan Facebook’un kurulma aşamasını ve arka plandaki bilinmeyenleri açığa çıkaran film, gerçekten de başarılı bir biyografi.


9) The Girl with the Dragon Tattoo – Ejderha Dövmeli Kız (2011) | IMDb: 7.8

The Girl with the Dragon Tattoo

 • Tür: Suç, Dram, Gizem, Gerilim
 • Oyuncular: Rooney Mara, Daniel Craig, Christopher Plummer

Stieg Larsson’un aynı adlı romanından uyarlanan film, ilk olarak 2009 yılında Niels Arden Oplev tarafından “Män som hatar kvinnor” adıyla sinemaya aktarılmıştı. Film, sadece İsveç’te değil, dünya genelinde ses getirmişti. Aradan geçen iki yılın ardından yönetmen koltuğuna bu sefer de David Fincher geçti.

Mikael Blomkvist adındaki gazeteci, bir iftiraya uğrar. Kendisini aklamaya çalışan Mikael, bu esnada Henrik Vanger adındaki bir adamdan iş teklifi alır. Vanger, bir süredir kayıp olan yeğeni Harriet’ın neden kaybolduğunu öğrenmek ister. Mikael, teklifi kabul eder. Bir yandan kendini temize çıkarmaya çalışırken bir yandan da Harriet’ın kaybolma hikâyesinin peşine düşer.

Öte yandan, bir güvenlik şirketi adına çalışan Lisbeth Salander adındaki bir hacker, şirket tarafından Mikael’in geçmişini araştırmakla görevlendirilir. Mikael ve Lisbeth, yollarının kesiştiği noktada bir dizi cinayet zincirini çözmeye koyulurlar. İşler artık bambaşka bir noktaya taşınmıştır.


10) Gone Girl – Kayıp Kız (2014) | IMDb: 8.1

Gone Girl

 • Tür: Dram, Gizem, Gerilim
 • Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Nick ve Amy, evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadır. Dışarıdan bakıldığında çok mutlu bir çift olarak görünürler. Ancak işler hiç de öyle değildir. Nick, evlilik yıl dönümlerinin olduğu gün uzun süre Amy’den haber alamaz. Son çare olarak polise başvurur ve kayıp ihbarında bulunur. Polis, yaptığı araştırmalar sonucu ilginç bir şekilde Nick’ten şüphelenir. Nick ise yaşananlara ve şüphelerin üstünde toplanmasına anlam veremez.

Tüm bunlar yaşanırken Amy’nin ailesi, Amy’nin bulunması için bir yardım gecesi organize eder. Ancak gecenin amacı çok farklıdır. Nick, kendini bir anda bu organizasyonun içinde oradan oraya sürüklenen, söylenen her şeyi yapmak zorunda kalan biri olarak bulur. Artık herkes ondan şüphelenmeye başlamıştır ve kimseyi masum olduğuna ikna edemez. Amy’den ise hâlâ haber yoktur.


11) Mank (2020) | IMDb: 6.9

Mank

 • Tür: Biyografi, Komedi, Dram
 • Oyuncular: Gary Oldman, Amanda Seyfried, Lily Collins

David Fincher filmleri listemizin son filmine geldik. David Fincher, bizlere bu sefer sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilen 1941 yapımı Citizen Kane filminin senaristi Herman Mankiewicz’i anlatıyor. Herman’ın hayat hikâyesinden Citizen Kane filminin senaryosunu yazma sürecine, 1930’ların Hollywood’undan filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Orson Welles’e kadar pek çok noktaya değinen film, siyah-beyaz olmasıyla dikkat çekiyor.


Ters Köşe Filmler

Quentin Tarantino Filmleri

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version