TL;DR — Hızlı özet: Micro-SaaS, tek kişi veya en fazla 2–3 kişilik küçük bir ekibin dar bir niş için geliştirdiği, düşük overhead ile yönetilen, çoğunlukla aylık $5–100 fiyat aralığında, bootstrap (yatırımsız) olarak büyütülen küçük SaaS ürünüdür. 2026’da AI co-founder araçları (Cursor + Claude Code, v0.dev, n8n + Claude API, Stripe, Lemon Squeezy) sayesinde mühendis olmayan kişiler bile 14–30 gün içinde MVP çıkarıp ilk yıl içinde aylık $5K–$50K MRR’a (Monthly Recurring Revenue) ulaşabiliyor. Canlı vakalar: Marc Lou (10+ micro-SaaS, ~$80K MRR), Pieter Levels (Photo AI, ~$150K MRR + Nomad List + RemoteOK), Tony Dinh (DevUtils, TypingMind, ~$20K MRR), Damon Chen (Testimonial.to, ~$70K MRR). Bu rehber micro-SaaS’ın 8 belirleyici kriterini, 2026’nın 6 katmanlı solo SaaS stack’ini, niş seçimi 4 filtresini (TAM, ödeme isteği, dağıtım kanalı, AI uyumu), 14 günlük MVP süreci, fiyatlama metodolojisini ($29/ay sweet-spot), 5 dağıtım kanalını (X/Twitter, Product Hunt, SEO, Reddit, partner network), Türkiye için Stripe Atlas + Delaware LLC yol haritasını, 2020 vs 2026 karşılaştırma tablosunu ve 7 maddelik SSS’yi içerir.
Klasik SaaS modeli (Salesforce, HubSpot, Notion) milyon dolarlık VC yatırımı, 50+ kişilik ekip, agresif satış organizasyonu gerektiriyordu. 2010’lu yıllarda “SaaS founder olmak” ya YC’ye girmek ya seri A almak demekti.
2026’da bu denklem çatladı. Yeni nesil — Marc Lou, Pieter Levels, Tony Dinh, Damon Chen, Brett Williams — yatırım almadan, tek başlarına, ev ofislerinden milyon dolarlık ARR’lara ulaştı. Bu modelin adı: micro-SaaS (mikro yazılım hizmeti).
Sebep tek bir teknoloji değil; üç eksenin aynı anda olgunlaşması:
- AI kod üretimi (Cursor + Claude Code 2026 seviyesi) — mühendis olmayanların production-grade SaaS çıkarabilmesi.
- Ödeme + bankacılık infrastructure (Stripe + Lemon Squeezy + Mercury) — günlük kurulum, dünya çapında satış.
- Dağıtım kanalları (X/Twitter + Product Hunt + indie SEO) — VC için pitch yapmadan müşteri bulmak.
Bu yazı, Türkiye’den bir solopreneur’ün 2026’da micro-SaaS kurma yol haritasını adım adım gösterir.
Micro-SaaS’ın 8 Belirleyici Kriteri
Bir SaaS’ın gerçekten “micro” olarak nitelenebilmesi için şu kriterleri taşıması gerekir:
- Ekip: 1 kişi (solo founder) veya 2–3 kişilik küçük ekip. Tam zamanlı çalışan sayısı genelde 0.
- Niş: Hedef kullanıcı kitlesi dar ve net (örn. “Notion için API rate limit monitoring” değil “tüm proje yönetim araçları için verimlilik”).
- Fiyat: Aylık $5–$100 abonelik (sweet spot $29–$49). Enterprise ve VC-backed SaaS’larin $500–5.000/ay aralığından farklıdır.
- Stack maliyeti: Aylık altyapı + AI + abonelikler toplamı genelde $200–$500.
- Bootstrap: Hiç dış yatırım almamış veya çok küçük (≤ $25K) angel yatırımı. VC parası içermez.
- Hedef MRR: İlk yıl $5K–$30K MRR. Olgun aşamada $50K–$300K MRR. Tipik ARR tavanı $1M–$3M.
- Operasyonel basitlik: Müşteri desteği, satış, pazarlama, geliştirme — hepsi tek kişi tarafından yönetilebilir.
- Sınırlı feature scope: “Bir şeyi çok iyi yapan” üründür. Salesforce’un yapacağı 200+ feature’ı yapmaz; 5–15 feature ile keskin değer sunar.
Bu sekiz kriterden 6+’sını taşıyan ürün gerçek anlamda micro-SaaS sayılır.
2026 Solo SaaS Stack’i: 6 Katman
Pieter Levels’ın felsefesi şudur: “Indie hackers, focus on simplicity, not architecture beauty.” 2026 micro-SaaS stack’i bu felsefenin pratikleşmiş halidir:
| Katman | Görev | 2026 Tipik Araç |
|---|---|---|
| 1. Frontend | UI + landing page | Next.js + Tailwind CSS + v0.dev |
| 2. Backend | API + business logic | Next.js API routes / Supabase / Bun + Hono |
| 3. Database | Veri saklama | PostgreSQL (Supabase, Neon) |
| 4. Auth + Payment | Kullanıcı ve tahsilat | Clerk veya Supabase Auth + Stripe / Lemon Squeezy |
| 5. AI / Agent | Üründeki AI özelliği | Claude API (Anthropic), OpenAI API |
| 6. Deployment | Hosting | Vercel + Cloudflare CDN |
Bu stack ile günlük operasyon maliyetiniz $50–$200/ay. İlk 1.000 kullanıcıya kadar maliyet artmaz (Vercel free tier + Supabase free tier yeter).
Hızlı başlangıç boilerplate’leri (2026’da çok yaygın):
- ShipFast (Marc Lou): Next.js + Stripe + auth boilerplate, $199 tek seferlik. 14 günde launch için tasarlandı.
- Indie Boilerplate, Makerkit, SaaS UI: alternatif boilerplate paketleri, $99–$299 aralığında.
Bu boilerplate’ler micro-SaaS launch süresini 3–6 aydan 14 güne indirir.
Niş Seçimi: 4 Filtre
Micro-SaaS başarısının %70’i niş seçimindedir. Marc Lou’nun “ship 10 ideas, 1 will succeed” felsefesi tesadüf değil, niş seçim zorluğunun itirafıdır.
Filtre 1 — TAM (Total Addressable Market): En az 10.000–100.000 potansiyel müşteri olmalı. 1.000 kişilik niş tek kişiyi besleyemez (10× müşteri kaybı oranı varsayalım, geriye 100 müşteri kalır). 1 milyon+ niş ise rekabet ezer.
Filtre 2 — Ödeme isteği: Hedef kullanıcı kitlesi dijital ürüne para ödüyor mu? B2B (developer, freelance, küçük işletme sahibi) genelde öder. Konsumer (öğrenci, hobi kullanıcı) genelde ödemez. Kuralı değiştiren niş örnekleri: hayvan severler, ebeveynler, küçük müzisyenler.
Filtre 3 — Dağıtım kanalı: Hedef kitleye nereden ulaşırsınız? Discord, Reddit, X/Twitter, LinkedIn, Product Hunt, niş forumlar, sektörel newsletter? Eğer yanıt “Google AdWords” ise pahalı ve sürdürülemez. Açık bir organik kanal şart.
Filtre 4 — AI uyumu: 2026’da AI olmadan bir micro-SaaS rekabet edemez. Niş, AI ile %30–80 daha iyi çözüm üretebileceğiniz bir sorunu içermeli. “Notion için akıllı özet AI”, “kahve dükkânı menü kategorileme AI”, “freelancer için sözleşme analiz AI” gibi.
Hızlı niş bulma yöntemi: Reddit’te r/SideProject, r/IndieHackers, r/SaaS subreddit’lerinde “I wish there was…” veya “looking for tool that…” aramaları + Product Hunt’ta üst kategori sayfalarındaki popüler ürünlerin yorum bölümleri.
14 Günlük MVP Süreci (Marc Lou Modeli)
Marc Lou’nun popülerleştirdiği “14-day MVP” yaklaşımı 2026 micro-SaaS standardı haline geldi:
Gün 1–2: Niş validasyon
– Reddit + X + Product Hunt’ta 3 saat araştırma.
– 5 hedef kullanıcıyla 15 dakikalık DM/email görüşmesi.
– Bir landing page taslağı (Vercel + v0.dev, 2 saat).
Gün 3–4: Pre-launch waitlist
– Landing page’i deploy et.
– Twitter/X’te “Building [X] for [Y]. Sign up for early access” thread.
– Indie Hackers’da “I’m building…” postu.
– Hedef: 50–200 waitlist kullanıcı.
Gün 5–10: MVP geliştirme
– ShipFast veya benzeri boilerplate ile başla.
– Cursor + Claude Code ile 5–7 core feature.
– Supabase + Stripe entegrasyonu.
– 3–5 saat/gün development.
Gün 11–12: Beta launch
– Waitlist’e davet maili.
– İlk 20 kullanıcı için manuel onboarding (Loom + email).
– Bug raporları topla, hızlı iter.
Gün 13–14: Public launch
– Product Hunt launch (Salı veya Çarşamba sabahı PST).
– X/Twitter thread + retweet kampanyası.
– Indie Hackers + Reddit r/SideProject postları.
– İlk 48 saat: hedef 10–50 ödeme yapan kullanıcı.
Bu süreç 14 günde gerçekçi mi? Marc Lou’nun ShipFast verisine göre evet — boilerplate ile başlayan kuruculardan %30+’sı 14 günde launch ediyor.
Fiyatlama: $29/ay Sweet Spot
Micro-SaaS fiyatlamasının 2026 standart formülü Patrick Campbell’ın Monetizing Innovation (Wiley, 2016) kitabındaki “value-based pricing” prensibinden gelir:
- $5–9/ay: Çok düşük kabul, müşteri kaybı oranı yüksek. Sadece konsumer ürünler için.
- $19–29/ay: Indie SaaS sweet spot. B2B + freelance + küçük işletme aralığı. Ödeme kararı kolay, müşteri kaybı düşük.
- $49–99/ay: Profesyonel kullanıcı, küçük işletme. Daha az müşteri ile aynı MRR.
- $199+/ay: Mid-market, satış konuşması gerekli. Genelde solo founder’a uygun değil.
3-tier yapı standart:
- Free: 1 user, sınırlı feature, brand mention.
- Pro: $29/ay, ana feature seti.
- Team: $79/ay, 5 kullanıcı + ek feature.
Annual indirim: %15–25 (örn. $290/yıl = $24/ay). Cash-flow için kritik.
Fiyat artış stratejisi: İlk 100 müşteriye “founding member” $19/ay (lifetime), sonra $29/ay, sonra $39/ay. Bu hem early-adopter ödüllendirir hem cash flow oluşturur.
5 Dağıtım Kanalı
Kanal 1 — X/Twitter (Build in Public):
Pieter Levels’in popülerleştirdiği “build in public” tarzı: günlük MRR ekran görüntüsü, feature shipped duyuruları, başarısızlık paylaşımları. Bir solopreneur için en yüksek ROI’lı kanal. Hedef: ilk 6 ay 5.000+ takipçi.
Kanal 2 — Product Hunt:
Launch günü 200–500 upvote = 1.000–5.000 site ziyareti = 50–200 trial kullanıcı. PH topluluğu micro-SaaS’a çok dostça.
Kanal 3 — SEO (Programmatic):
Niş anahtar kelimeler için 50–500 sayfalık programmatic SEO. Pieter Levels’ın Nomad List’i bu modelle 100K+ aylık organik trafik çekiyor. Cursor + Claude ile içerik üretimi 10× hızlandı.
Kanal 4 — Reddit + Niche Forums:
r/SideProject, r/IndieHackers, sektörel subreddit’ler. Direkt satış değil, “I built X” hikâye anlatımı. Reddit’in “self-promotion 1:9” oranına uymak şart.
Kanal 5 — Partner Network:
Komplementer micro-SaaS’larla cross-promotion: “Sen benim newsletter’ıma çık, ben senin podcast’ine çıkayım” tarzı. İlk 100 müşterinin %20–40’ı partner network’ten gelebilir.
Pahalı kanallar (kaçının): Google Ads, Facebook Ads, LinkedIn Ads. Micro-SaaS CAC (Customer Acquisition Cost) ekonomisini bozarlar.
Vakalar: $20K–$150K MRR Tek Kişilik Micro-SaaS’lar
- Marc Lou (ShipFast, Codefast, Indie Page, ZenVoice + 6 daha): Toplam ~$80K MRR, 10+ küçük SaaS portföyü. Lisbon’dan tek başına yönetiyor. Stack: Next.js boilerplate + Stripe + Twitter dağıtımı.
- Pieter Levels (Photo AI, Nomad List, RemoteOK): ~$200K aylık gelir, sıfır çalışan. Stack: PHP monolith + Stripe + Twitter.
- Tony Dinh (DevUtils, TypingMind, BlackMagic): ~$20K+ MRR. Stack: macOS native app (DevUtils) + web app (TypingMind). Vietnam’dan tek başına.
- Damon Chen (Testimonial.to): ~$70K MRR. Müşteri testimonial toplama aracı. Single founder.
- Sahil Lavingia (Gumroad): Klasik VC SaaS’tan micro-SaaS modeline geçti, %80 ekip küçültme + AI ile operasyon.
- Brett Williams (Designjoy): Productized service ama micro-SaaS prensibi (sınırsız aylık abonelik). $1M+ ARR, tek kişi.
Ortak kalıplar:
1. Niş ürün, dar tanım.
2. Build-in-public + X/Twitter mevcudiyeti.
3. Bootstrap (sıfır VC).
4. Aylık abonelik modeli.
5. AI-augmented operasyon.
Türkiye’den Micro-SaaS: Stripe Atlas Yol Haritası
Türkiye’den bir solopreneur 2026’da global micro-SaaS kurmak istiyorsa pratik yol haritası:
Ay 1: Kuruluş
– Stripe Atlas başvurusu (~$500): Delaware LLC + EIN + Mercury Bank.
– Stripe payment gateway aktivasyonu.
– Domain + Vercel + Supabase + Cloudflare hesapları.
– ShipFast veya benzeri boilerplate satın alımı ($199).
Ay 2: MVP
– Niş validasyon + landing + waitlist (Marc Lou 14-day süreci).
– İlk launch.
– İlk 10–50 ödeme yapan kullanıcı.
Ay 3–6: İterasyon ve büyüme
– Müşteri görüşmeleri haftada 5+.
– Feature roadmap (Notion).
– X/Twitter takipçi büyütme.
– İkinci kanal (SEO veya Product Hunt) aktif.
– Hedef: $3K–$10K MRR.
Ay 6–12: Optimizasyon
– Pricing tier optimization.
– Annual plan launch.
– Affiliate veya referral program.
– Hedef: $10K–$30K MRR.
Türkiye tarafı:
– Yıllık beyan: bireysel gelir vergisi (Türkiye’ye transfer edilen miktar üzerinden).
– ABD tarafı: Form 5472 yıllık zorunlu (yabancı sahip LLC için).
– DTAA (çifte vergilendirme önleme anlaşması) bilgili bir CPA + SMMM ekibi.
2020 vs 2026 Micro-SaaS Karşılaştırması
| Boyut | 2020 micro-SaaS | 2026 micro-SaaS |
|---|---|---|
| MVP süresi | 2–6 ay | 14–30 gün |
| MVP teknik beceri gereksinimi | Orta-yüksek (full-stack dev) | Düşük-orta (Cursor + boilerplate) |
| Stack maliyeti (aylık) | $50–$150 | $200–$500 (AI dahil) |
| Solo founder MRR tavanı | $50K | $250K+ |
| AI feature payı | %0–20 | %50–90 |
| Boilerplate yaygınlığı | Düşük | Yüksek (ShipFast, Makerkit) |
| Build in public yaygınlığı | Niş | Mainstream |
| Türkiye’den kuruluş kolaylığı | Zor (Stripe sınırlı) | Stripe Atlas + Mercury standart |
| Distribution channel sayısı | 2–3 | 5–7 |
| Tipik fiyat aralığı | $9–$49 | $19–$99 |
Sıkça Sorulan Sorular (SSS)
1. Micro-SaaS ile klasik SaaS arasındaki fark nedir?
Ekip büyüklüğü (1 vs 50+), yatırım modeli (bootstrap vs VC), niş genişliği (dar vs geniş), fiyat aralığı ($29 vs $300+), MRR tavanı ($1M vs $100M+). Klasik SaaS Salesforce, micro-SaaS Designjoy/Photo AI.
2. Mühendis değilim, micro-SaaS kurabilir miyim?
2026 itibarıyla evet. Cursor + Claude Code + ShipFast boilerplate kombinasyonu mühendis olmayan kuruculardan başarılı micro-SaaS çıkartıyor. Ama: temel programlama mantığı (değişken, fonksiyon, API çağrısı) öğrenmek 2–4 hafta yatırım gerektirir. Hiçbir teknik temel olmadan ölçeklendirme zorlaşır.
3. Türkiye’den Stripe Atlas açmak güvenli mi?
Evet, 2026 itibarıyla Türkiye’den her ay yüzlerce kuruluş yapılıyor. Vergi planlaması yapan bir SMMM + ABD CPA ekibi şart. Form 5472 zorunlu, atlatmak ciddi cezadır.
4. İlk 10 müşteriyi nasıl bulurum?
Build-in-public’ten önce (gün 1’de) 5 hedef kullanıcıyla DM’leşin. Pre-launch waitlist’e dönüştürün. Ödeme açıldığında ilk teklif onlara. Ardından Twitter + Product Hunt + Reddit launch ile 50–200 trial. Trial’dan paid conversion’ın iyisi %5–15.
5. Aylık $1.000 MRR ile vazgeçmek mantıklı mı?
$1K MRR genelde “ürün-pazar uyumu yok” sinyalidir. 6 ay sürdü ve hâlâ $1K’da takıldıysa: ya niş yanlış, ya fiyat düşük, ya dağıtım yok. Pivot edip 2. micro-SaaS denemek (Marc Lou’nun stratejisi: ship 10, 1 başarılı olur) daha mantıklı.
6. AI feature’ı micro-SaaS’a nasıl entegre edilir?
En yaygın patern: Claude API veya OpenAI API ile LLM çağrısı, sonuç UI’da gösterilir. Token maliyeti hesaba katılmalı (her kullanıcı çağrısı $0.001–$0.01). Aylık limit + tier yapısı (örn. Free: 50 AI çağrı, Pro: 1.000, Team: 10.000) ekonomi için zorunlu.
7. Micro-SaaS’ı satmak (exit) mümkün mü?
Evet. MicroAcquire, Acquire.com platformları $10K–$2M aralığında micro-SaaS’lar için aktif marketplace. Tipik kuralı: aylık MRR’ın 24–48 katı satış fiyatı. $5K MRR = $120K–$240K satış. Birçok Indie hacker birinci ürünü satıp ikinciye finansman olarak kullanıyor.
Sonuç ve İlgili Yazılar
Micro-SaaS 2026’da solopreneur için en gerçekçi $50K–$250K aylık gelir patikalarından biri. Marc Lou, Pieter Levels, Tony Dinh, Damon Chen vakaları teorik değil — yıllarca süren, kanıtlanmış sistemler. AI co-founder araçları (Cursor + Claude Code + n8n) mühendis olmayan kuruculara da bu kapıyı açtı. Türkiye’den başlamak için: Stripe Atlas + Delaware LLC + Mercury banking + ShipFast boilerplate dörtlüsü 30 günlük kurulum süresi yeterli. Asıl iş niş seçimi (TAM + ödeme isteği + dağıtım kanalı + AI uyumu filtreleri) ve build-in-public disiplinidir.
İlgili okumalar:
- AI Co-Founder: Yapay Zeka ile Tek Kişilik Şirket Kurmanın 2026 Rehberi
- Solopreneur Nedir? 2026 Tek Kişilik Şirket Rehberi
- Solopreneur Ev Ofisi 2026: AI Çağında Verimlilik Sistemi
- Solopreneur Para Kazanmaya Başladığında Yapılan 4 Klasik Hata
- Freelance Nedir? 2026 Solopreneur Geçişi
- Dijital Dünyada Kişisel Marka Nasıl Yaratılır?
Kaynakça
- Madhavan Ramanujam ve Georg Tacke, Monetizing Innovation: How Smart Companies Design the Product Around the Price, Wiley, 2016.
- Sahil Lavingia, The Minimalist Entrepreneur, Portfolio/Penguin, 2021.
- Tim Ferriss, The 4-Hour Workweek, Crown Publishing/Penguin Random House, 2007 (genişletilmiş baskı 2009).
- Cal Newport, Deep Work, Grand Central Publishing, 2016.
- Eric Ries, The Lean Startup, Crown Business/Penguin Random House, 2011.
- Stripe Inc., Stripe Atlas Guides — Delaware LLC kuruluş ve global SaaS satış kılavuzları.
- T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı — Şahıs Şirketi ve dış gelir beyanı (gib.gov.tr).
- US Internal Revenue Service, Form 5472 instructions — yabancı sahip ABD LLC raporlama.
- OECD, Model Tax Convention on Income and on Capital — çifte vergilendirme çerçevesi.
- Anthropic, Claude Model Card and Capabilities — kurumsal teknik döküman.














