Sitenize Mükemmel Alan Adı Almak İçin 6 Önemli İpucu

Muhammed Yavuz

Muhammed Yavuz

visita interiora terra rectificando invenies occultum lapidem. Porto, Portugal.

Bazen çevrim içi ticaretinizi oluştururken en zor kısımlardan birisi alan adınızı seçmek olabilir. Alanınızı seçtikten sonra ona bağlanırsınız, bu nedenle araştırmanızı iyi yapmak ve kendinize güvenebileceğiniz bir alan adı satın almak iyi olabilir. İşte mükemmel alan adını satın almaya ilişkin 6 ipucunu aşağıda bulabilirsiniz.

1- Kısa tutun.

Alan adları söz konusu olduğunda, boyut önemlidir. Kısa tutmak işletme adınızı bir kısaltmaya çevirmeniz gerektiği anlamına gelmez, alan adınızı kısa almak kısa sürede erişilebilir ve unutulmaz olacaktır. Bu sebeplerin yanı sıra kullanımı da daha kolay olacaktır.
Alan adı araştırmanızda aşağıdaki iki noktayı hatırlayın:

-Şu anda 3 ve 4 harfli alan adlarının tümü alınmaktadır, mümkünse 10 harften kısa bir alan adı almayı deneyin.
-Etki alanı adını mutlaka iki veya üç hecede tutmaya çalışın.

2- İkametgah yerinizi seçin. (.com veya .co.uk)

En çok sorulan sorulardan birisi de bu olmaktadır. Birincil alan adım .co.uk mu yoksa .com mı olmalı? Bu sorunun cevabı yalnızca sizin tercihinize bağlıdır. İngiltere’de bulunan bir iş yapıyorsanız ve pazarınız çoğunlukla İngiltere sakinleri ise, bir .co.uk, arama motoru sıralaması ile diğer alan adı uzantılarından daha fazla etkiye sahiptir, bu nedenle bu kolay bir seçenektir.Bununla birlikte, .com’u standart üst düzey alan adı uzantısı ve internetteki en popüler uzantı olduğu için iki alan adını almak daha iyi bir seçenek olabilir. .com’a gitmek için bir başka sebep daha çok kullanıldığımız için. Bir etki alanı adı yazdığımızda sonuna .com’a herkes kas belleğinden otomatik olarak yazarız. Bunu bir çok kez bunu denemişizdir, hepimizin başkalarının dikkatini denemek için süresi vardır. .co.uk  ve .com  alan adını ararsanız ve ikiside kullanılamıyorsa iki kere düşünmenizde fayda olabilir, aramaya devam edin ve hangi alternatiflerin mevcut olduğunu görmeye çalışın.

3- Alan adınız unutulmaz bir şekilde olsun.

Unutulmaz alan adları tam olarak için, hatırlaması daha kolay olacaktır. Bu yüzden büyülemesi kolay, size ve insanlara çekici gelebilecek bir şeyler seçin. Her zaman bütün kelimeleri kullanmak zorunda değilsiniz, ancak telaffuz size anahtar bir başlık olabilir. Bir örnek olarak “YouTube.com”‘u ele alalım. Sitenin ismini yazmak, hatırlamak ve markalaştırmak kolaydır. Hatırladığınız web sitelerini ve bunları neden hatırladığınızı düşünün. Hemen hemen çoğu yerde akıcı bir isim yapmak için iki kelimenin birleştiği bir hareket göze çarpmakta; YouTube, Facebook, Snapchat, WhatsApp. Bu yüzden kelimeleri bir araya getirin ve neler bulabileceğinizi görün!

4- Markalaştırılabilir olsun.

Rekabet şiddetlidir, bu nedenle kendi güçlü markanıza sahip olmak önemli bir konu. Aldığınız ismin markalaştırılabilir olduğundan emin olun, ve bunun yanı sıra satın almadan önce seçtiğiniz sosyal medya platformlarında kullanılabilir olduğundan emin olun. Twitter ve Instagram sosyal medya ve tanıtıma başlamak için her zaman iyi bir yerdir. Satmanız gereken bir şey var ya da diğer insanlara gösterecek bir şey olsun başkasının da bunu yapıyor olmasını garanti etmelisiniz. Eğer öyle değilse yakında sizin elinizde olacaktır, bu yüzden kendiniz için bir marka yapmanız çok önemlidir.

5- Anahtar kelimelere güvenmeyin

Bazı insanlar sadece SEO amaçlı anahtar kelimelerle alan adları satın alırlar. Google algoritmalarının içeriğini ve bu içeriğin nasıl çalıştığı tam olarak bilinmemektedir, alan adınızla  ilgili bir anahtar kelimeye veya kelimelere sahip olmaya, arama motorları tarafından artık değer verilmediği söyleyebilir.Arama motorlarının anahtar kelimeyi dikkate aldığı, ancak neredeyse web sitesi içeriği kadar alamadığı doğrudur. 2013’te Google, Anahtar Kelime Aracı’nı kaldırdı ve kampanyaların başarısına yönelik olan Anahtar Kelime Yeri’ni değiştirdi. Sitenize trafik çekmek için günümüzün ipuçları çok daha fazla içerik odaklı girişim yapmalısınız, kısaca etki alanı adınız için çok farklı ve daha önemli faktörler var.

6- Yeni Genel Üst düzey (gTLD’ler) alan adlarına ne dersiniz?
Yeni üst düzey alan adlarını henüz duymadıysanız, sonsuz şekiller ve formlarda gelirler. Klasik .com veya .co.uk yerine şimdi de .business, .team, .company, .tv gibi uzantılardan ve daha birçok seçenekten birini seçebilirsiniz.

Bir bütün olarak, TLD’ler imrenilir ve tutulur çünkü markanızla ilgili mükemmel seçenekleriniz ve sonrasında yaşadığınız bu daha kısa etki alanı adını elde etmek için iyi bir ağ geçidi bulunur. Bununla birlikte, bir gTLD satın alırken, 5. nedene iyice bakın. Anahtar kelimelere güvenmeyin.Genel olarak, sistemde yeni gTLD’leri, diğer gTLD’ler gibi (.com & .org gibi) ele alınmaktadır. Bir TLD’deki anahtar kelimeler ile arama yaparken bu herhangi bir avantaj veya dezavantaj oluşturmaz. Google’ın yeni üst düzey alan adlarını da işlemektedir.

Alan adı alırken bir göz atmakta her zaman fayda var. Güzel bir konu başlığı. Artık rekabetin arttığı global dünyada bu ipuçları size yardımcı olabilir. Kaynak. Tarafımdan Türkçeleştirilmiştir.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/