1970’li Yıllarda Hayatımıza Dahil Olup Günümüz Teknolojilerine İlham Olmuş 10 Buluş

1970 yılları farkında olmadığımız ancak dünyanın gelişimine katkı sağlayacak büyük değişimlere öncülük etti.
Ortaya çıkan icatlardan kimi teknolojinin devrimini sağlarken o zaman için ne yaptığını farkında dahi değildi. Gelin bakalım, Dünya 1970’lerde hangi büyük adımlara imza attı?

1) Disket / 1971

Disketler, elektronik verileri depolamak için geliştirilen en iyi çözüm. IBM (International Business Machines) tarafından 1971’de piyasaya sürülen disket 1967’de bir grup mühendisin çalışması sonucu ortaya çıktı. Bulut depolama zamanlarından, parmak sürücüleri ve CD’den önce dahi vardı. 1972’de patenti alınması ile Apple ilk defa seri üretim olarak 1977’de Apple II ile piyasaya sürdü.




2) E-posta / 1971-1978

Günümüzde E-posta için hala süregelen bir tartışma söz konusu, kimin tarafından piyasaya sürüldü net bir şekilde bilinmiyor. Bugün için BBN Technologies olarak bilinen araştırma ve tasarım şirketinde bilgisayar programcısı olan Ray Tomlinson, 1971’de ARPANET ağı üzerinden metin tabanlı bir mesajlaşma servisi oluşturdu. Mesajları yönlendirmek için ise “@” sembolünü teknoloji dünyasına kattı. 1978 yılında ise 14 yaşında olan VA Shiva Ayyadurai ise Tıp ve Diş Hekimliği Üniversitesi’nin iç iletişim sistemini keşfederek “E-mail” geliştirdi ve 1982 yılında telif hakkını aldı.


3) Cep Telefonu / 1973

Kuşkusuz teknoloji dünyasının en büyük devrimi cep telefonları ile başladı. Motorola firması tarafından mobil olarak bir görsele sahip olunmasa da 1973 yılında ilk cep telefonu icat edildi. İki buçuk kilo ağırlığında, bir ayak boyutunda ve sadece 30 dakikalık konuşma süresine sahip olup, 10 saatlik bir şarj süresi mevcuttu.




4) Evrensel Ürün Kodu (UPC) / 1974

Perakende sektörünün süper kahramanı ilk olarak 1949 yılında Miami sahilinde ilham olarak alındı. Norman Joseph Woodland, aklına gelen bu fikrin ilk taslağını kuma çizdi ve fikrin patentini 1952 yılında aldı. Sürekli değişen tasarımlar ile büyük bir değişim geçirdi ancak Woodland yıllarca uğraşmasına rağmen bir sonuç elde edemedi. National Cash Register’dan bir ekip, 1974 yılında Ohio’da Marsh Supermarket’inde kurdukları yeni tarayıcı ve bilgisayarlar ile ilk ürünü okutmayı başardılar ve tarihe Wrigley Sulu Meyve Sakızı sayesinde adlarını yazdırdılar.


5) Yapışkan Notlar / 1974

Anlıklarımızı kurtaran ve önemli notlarımızı yanımızda taşımamızı sağlayan bu küçük yapışkanlı kağıtların yanlışlıkla üretildiğini biliyor musunuz? Dr. Spencer Silver, 1698 yılında bir yapıştırıcı üzerinde çalışıyordu. Bundan altı yıl sonra ise araştırmacı Arthur Fry, notlarını bir arada tutmaya çalışırken bu yapıştırıcıyı kullanmaya çalıştı. Hala günümüze nasıl geldiği bilinmeyen yapışkan notlar ortaya tesadüf eseri çıkıp, günümüze kadar geldi.




6) Rubik Küpü / 1974

Erno Rubik, 1974 yılında öğrencilerine mekânsal ilişkiler hakkında konuşma yaparken daha ilgi çekici bir hale gelmek için küpü hazırladı. Kendi içinde bunu bir sanat eseri olarak sunmak istediğini söyleyerek, oyuncak halini almasını hiç istemedi. Sisteme dayanamayan bu küp 1979’da çocuk oyuncağı haline geldi ve 350 milyondan fazla sattı.


7) Gazlı İçecek Kapakları / 1975

1970’lerde Pediatri Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, alüminyum içecek tenekelerinden önce çekme tablası bilim dünyasında çevre ve sağlık açısından tartışmaya neden oldu. Bunun üzerine mühendis Daniel F. Cudzik, günümüzde kullanılan “Sta-Tap” ile yeni bir düzenek şeklinde tasarladı. 1975 ve 1976’da şirketlerin çoğundan patentini alarak tasarımı piyasa sürdü.




8) Dijital Kamera / 1975

Kodak mühendisi Steven Saason tarafından Aralık 1975 yılında icat edilmiştir. Sekiz kilo ağırlığı ve kasetine kaydedilmiş 0.01 megapiksel siyah beyaz fotoğraflar ile çekime başladı. Fotoğrafın çekilmesi yaklaşık 23 saniye sürüyordu ve fotoğraf sadece bir televizyona bağlanarak görüntülenebiliyordu.


9) MRI Makinesi / 1977

MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) makinesi için 20. Yüzyılın en büyük tıbbi icatlarından biridir. Dr. Raymonda Damadian tarafından icat edilen makine 1977’de MRI tarayıcıları üreten bir şirket kurdu ve bu yılda ilk olarak insan vücudundaki ilk MGR’yi tamamladı.




10) Sony Walkman / 1979

Walkman, akıllı telefonlar önce Sony tarafından hayatımıza giren, kişisel müzik cihazıydı. İki adet pil ile çalışan bu müzik aleti, piyasaya ilk Japonya’da girdi ve iki ay içerisinde 50.000’den fazla Walkman sattı.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/