X-Men Karakterleri: X-Men Filmlerinde Yer Alan Birbirinden Güçlü Mutantlar

x-men karakterleri

X-Men filmleri, 20 yıldır beyazperdede yerini almaya devam ediyor. Sevdiğimiz X-Men karakterleri de ara sıra değişiklikler olsa da 2019 yılına kadar ekranlarımızda boy göstermeye devam ediyordu. Fakat Hugh Jackman başta olmak üzere birçok kadrolu X-Men oyuncusu artık sevdiğimiz karakterleri canlandırmayacak.

X-Men için ise şu an yeni bir yol haritası bulunuyor. Marvel Sinematik Evreni’ne geri dönen X-Men karakterleri üzerine daha çok film izleyeceğiz gibi duruyor. Bu içeriğimizde ana filmlerde rol alan önemli X-Men karakterleri ve X-men oyuncuları bir arada! Ayrıca X man, X-man ya da X men şeklindeki yazımların yanlış olduğunu da hatırlatmakta fayda var. İşte x-men karakterler ve özellikleri neler birlikte bakıyoruz.


Angel/Archangel

archangel

 • Archangel’ın Oynadığı Filmler: X-Men: The Last Stand, X-Men: Apocalypse
 • Archangel’ı Canlandıran Oyuncu: Ben Foster, Ben Hardy
 • Archangel Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Uçuş, insanüstü çeviklik, insanüstü güç, zamanla iyileşme.

X men karakterleri listemizin ilk sırasında Angel karakteri yer alıyor. Warren Worthington III, X-Men evreninde önemli bir yere sahip. Çizgi romanlarda x-Men’in kurucu üyelerinden biri olan Angel, filmlerde daha önemsiz bir rolde karşımıza çıkıyor. Melek benzeri mutantlardan biri olan Angel, iki farklı personaya sahip. Bu nedenle ilk olarak Angel daha sonra Archangel formunda kendisini izliyoruz.

Özellikle uçuşa yönelik adaptasyonlar geçirdiği için Angel’ın vücudu yağ tutmuyor ve bu da normal bir insanın sahip olamayacağı kadar fazla kas kütlesine sahip olmasına yol açıyor. Archangel formunda ise Warren Apocalypse tarafından verilen organik-metal kanatları kullanıyor. Bu kanatlar Warren’ı daha ölümcül bir hâle getiriyor.


Psylocke

psylocke

 • Psylocke’un Oynadığı Filmler: X-Men: The Last Stand, X-Men: Apocalypse
 • Psylocke’u Canlandıran Oyuncu: Meiling Melançon, Olivia Munn
 • Psylocke Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Telekinezi, telepati, geleceği görme, zihin gücüyle silah oluşturma, üstün savaş yetenekleri.

İlk filmde Psylocke olduğunu bile zor anladığımız karakter, asıl X-Men: Apocalypse filminde ortaya çıkıyor diyebiliriz. Telekinetik güçleriyle kendine silah oluşturabilen Psylocke, Apocalypse saflarında X-Men ile savaşıyor. Fakat Psylocke bu savaşta hayatını kaybetmiyor. Apocalypse yenildikten sonra X-Men’e katılmayı reddeden Psylocke, ortadan kayboluyor.


Toad

toad x-men karakterleri

 • Toad’ın Oynadığı Filmler: X-Men, X-Men Origins: Wolverine, X-Men: Days of Future Past
 • Toad’ı Canlandıran Oyuncu: Ray Park, Evan Jonigkeit
 • Toad Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: İnsanüstü zıplama, insanüstü refleks, sürüngen benzeri uzun dil, toksik salgı.

Toad isminden de anlaşılabileceği üzere, kurbağa-sürüngen benzeri bir mutant. Fakat bu sizi aldatmaasın, zira Toad oldukça güçlü bir mutant olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle metrelerce uzayabilen güçlü dili ve toksik salgıları kendisini epey bir ölümcül yapıyor.

Days of Future Past filminde Toad’un kökenlerine ufak da olsa değiniliyor. Fakat Toad asıl olarak ilk filmde karşımıza çıkıyor. İlk filmde Storm, Cyclops ve Jean Grey’i tek başına neredeyse alt etmeyi başaran Toad, en sonunda Hudson Nehri’ne düşüyor ve öldüğü kabul ediliyor.


Sabretooth

sabretooth

 • Sabretooth’un Oynadığı Filmler: X-Men, X-Men Origins: Wolverine
 • Sabretooth’u Canlandıran Oyuncu: Tyler Mane, Liev Schreiber
 • Sabretooth Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Hızlı iyileşme, uzun yaşam, insanüstü güç, çeviklik, hız, refleks ve pençeler.

X-Men Origins: Wolverine filminde baş karakterlerden biri olan Sabretooth, Wolverine’in üvey kardeşi. Çocukken Logan ile aynı mutant-silah programında kullanılan Sabretooth, Wolverine’e göre daha vahşi bir doğaya sahip. Aynı şekilde geç yaşlanan ve hızlı iyileşen Sabre’ın bu etkileri ise kardeşine göre daha düşük.

Hatta bu nedenle kendisi Weapon X programına seçilmemiş ve tüm iskeleti Wolverine gibi adamantium ile kaplanmamıştı. İlk filmde ise Sabretooth, Magneto’nun saflarında karşımıza çıkıyor.


Pyro

pyro

 • Pyro’nun Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand
 • Pyro’yu Canlandıran Oyuncu: Alexander Burton, Aaron Stanford
 • Pyro Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Pyrokinezi

Pyro, X-Men evreninde ateşi kontrol edebilen tek karakter diyebiliriz. Pyrokinezi sayesinde ateşi kontrol edebilen Pyro’nun eksiği ise kendi kendine ateş yaratamaması. Charles Xavier’in mutant okulunda öğrenci olarak karşımıza çıkan Pyro, daha sonra filmler ilerledikçe Magneto’nun saflarına katılıyor.

Genç olması ve heyecanı ne yazık ki onu kolay manipüle edilebilir hâle getiriyor. X-Men: The Last Stand filmindeki Iceman ile savaşları sonucunda öldüğü tahmin ediliyor.


Iceman

iceman

 • Iceman’in Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: Days of Future Past
 • Iceman’i Canlandıran Oyuncu: Shawn Ashmore
 • Iceman Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Cryokinezi, biçim değiştirme

Pyrokinezinin tam tersi olan Cryokinezi, buzu kontrol etme gücünü nitelendiriyor. Iceman Pyro’nun aksine buz üretebiliyor ve aynı zamanda buzu manipüle edebiliyor. Xavier’in okulunda Pyro gibi öğrenci olan Iceman, daha sonra X-Men saflarında Magneto’ya karşı savaşıyor. X-Men: Days of Future Past filmde Iceman, Rogue ve diğerlerinin kaçmasına yardım ederken kendini feda ediyor ve ölüyor.


Havok

havok x-men karakterleri

 • Havok’un Oynadığı Filmler: X-Men: First Class, X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse
 • Havok’u Canlandıran Oyuncu: Lucas Till
 • Havok Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Kozmik enerji manipülasyonu, plazma ışınları

X-Men: First Class filmiyle tanıtılan Havok, X-Men’in kurucu mutantlarından biri. Cyclops’un abisi olan Havok, tıpkı kardeşi gibi plazma ışınları fırlatıp, kozmik enerjiyi manipüle edebiliyor. Cyclops güçlerini gözlerinden yansıtırken, Havok direkt olarak vücudundan bu enerjiyi plazma topları şeklinde yansıtabiliyor. Ne yazık ki Havok, Apocalypse’in Dört Atlısı tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybediyor.


Rogue

rogue x-men karakterleri

 • Rogue’un Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men: Days of Future Past
 • Rogue’u Canlandıran Oyuncu: Anna Paquin
 • Rogue Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Dokunarak yaşam enerjisi, kişilik ve güç absorbe etme

Rouge, X-Men film ve çizgi roman evreninin önemli mutantlarından biri. Charles Xavier’in okulunda öğrenci olan Rogue, oldukça eşsiz bir güce sahip. Bu gücü sayesinde ise başı beladan eksik olmayan bir karakter.

Zira Rogue başlarına sadece dokunarak güçlerini, anılarını ve yaşam enerjilerini absorbe edebiliyor. Rogue daha sonra güçlerinden korkmadan yaşayabilmek ve birine gerçekten dokunabilmek için güçlerinden vazgeçerek mutant tedavisi oluyor.


Quicksilver

quicksilver

 • Quicksilver’ın Oynadığı Filmler: X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse, Dark Phoenix
 • Quicksilver’ı Canlandıran Oyuncu: Evan Peters
 • Quicksilver Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: İnsanüstü hız, refleks, metabolizma ve dayanıklılık

Quicksilver, X-Men filmlerinin en sevilen karakterlerinden biri. X-Men karakterleri denilince ilk akla gelen isimlerden olan Quicksilver, X-Men evreninde de önemli bir yere sahip. Magneto’nun oğlu olan Quicksilver, kafası biraz karışık olsa da genellikle X-Men saflarında yer alıyor.

İnsanüstü bir hızda hareket edebilen kahramanımız bu hızı sayesinde aşırı yüksek bir metabolizmaya sahip. Bu nedenle hücreleri sürekli yenilenme hâlinde oluyor ve oldukça geç yaşlanıyor.


Spyke (Mutant Soldier)

spyke-x-men

 • Spyke’ın Oynadığı Filmler: X-Men: Days of Future Past
 • Spyke’ı Canlandıran Oyuncu: Jaa Smith-Johnson
 • Spyke Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: İnsanların denge duygularını karıştırabilir, kendi kendini onaran dış iskeleti var, bedeninden sivri uçlar çıkarabiliyor

Daniels, Ink, Toad ve Havok ile beraber üzerinde deneyler yapılmak üzere Stryker tarafından Trask Industries’e gönderililyor. Fakat Mystique bir albay görünümüne bürünerek onları bu beladan kurtarıyor ve ABD’ye dönmelerine yardımcı oluyor.


Beast

beast

 • Beast’ın Oynadığı Filmler: X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men: First Class, X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse, Dark Phoenix
 • Beast’ı Canlandıran Oyuncu: Steve Bacic, Kelsey Grammer, Nicholas Hoult
 • Beast Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Aşırı yüksek zekâ, insanüstü güç, dayanıklılık, hız ve çeviklik

Çocuk dahi olan Hank, insanların korkup yargıladığı bir mutant gücüne sahipti. Gücünü kontrol altına alan serumları kullanmadığı zaman mavi ve tüylü primat benzeri bir yaratığa dönüşen Hank, daha sonra Professor X’in de yardımıyla benliğini kabul ederek hep bu formda kaldı. Beast aynı zamanda X-men üyeleri arasındaki en popüler karakterlerden biri olarak biliniyor.

Temel olarak devasa ve aşırı güçlü bir yaratık olan Beast, tonlarca ağırlıktaki nesneleri kaldırabiliyor ve güçlü mutantları birkaç pençe darbesiyle yere serebiliyor. Aynı zamanda kendisi Secretary of Mutant Affairs isimli hükümet kolunun başındaki isimdir.


Colossus

colossus

 • Colossus’un Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men: Days of Future Past, Deadpool, Deadpool 2
 • Colossus’u Canlandıran Oyuncu: Donald Mackinnon, Daniel Cudmore, Andre Tricoteux
 • Colossus Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Vücudunu metal benzeri bir maddeye dönüştürmek. İnsanüstü güç ve dayanıklılık

İlk filmlerden bu yana bizimli olan Colossus, X-Men karakterleri arasında en tanınmışlarından biri. Özellikle iki Deadpool filminde de önemli bir yere sahip olması, kendisini popüler kültürde daha da bilinir kıldı.

Vücudunu metal benzeri özel bir madde ile kaplayarak olağanüstü güç kazanan Colossus, Angel Dust ve Juggernaut dışında güç olarak dengi olmayan bir kahraman. Ne yazık ki Colossus, orijinal X-Men filmlerinde, Sentineller tarafından vahşice öldürüldü.


Nightcrawler

nightcrawler

 • Nightcrawler’ın Oynadığı Filmler: X2: X-Men United, X-Men: Apocalypse, Dark Phoenix
 • Nightcrawler’ı Canlandıran Oyuncu: Alan Cumming, Kodi Smit-McPhee
 • Nightcrawler Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Işınlanma, kamuflaj, insanüstü çeviklik, gece görüşü ve kavrayıcı kuyruk

Nightcrawler, X-Men filmleri arasındaki en meşhur sahnelerden birine imza atıyor. Babası X-Men karakterleri arasındaki en bilindik kötülerden biri Azazel olan Nightcrawler, yine de X-Men saflarından vazgeçmiyor. Nightcrawler tarihteki şeytan benzeri ilk kötü mutantların soyundan geliyor. Nightcrawler’ın baş düşmanı Archangel ise kötü tarafı seçmiş olmasına rağmen tarihteki ilk iyi melek benzeri mutantların soyundan geliyordu.


Jean Grey (Phoenix)

jean grey x-men karakterleri

 • Phoenix’in Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, The Wolverine, X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse, Dark Phoenix
 • Phoenix’i Canlandıran Oyuncu: Famke Janssen, Sophie Turner
 • Phoenix(Jean Grey) Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Telepati, telekinezi, kozmik ateş

Xmen karakterleri arasında en bilinenlerden biri olan Jean Grey, trajik hikâyesi ve olağanüstü güçleri ile sürekli karşımıza çıkıyordu. Aşırı yüksek seviyedeki telepati ve telekinezi güçlerinin yanı sıra Jean Grey, Phoenix Force’u da güçlerine entegre ederek karşı konulamaz bir mutant hâline geliyor. Daha doğrusu içindeki Phoenix gücünü serbest bırakıyor da diyebiliriz. Bu güç serbest kaldığında, Jean tüm evreni yok etme derecesine kadar gelebiliyor. Yine bu durumdayken kendisi Wolverine tarafından durdurulmuştu.


Storm

storm

 • Storm’un Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse, Dark Phoenix
 • Storm’u Canlandıran Oyuncu: Halle Berry, Alexandra Shipp
 • Storm Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Hava manipülasyonu, şimşekler ile seyahat, elektrik manipülasyonu, ekstrem hava durumlarına dayanıklılık, telepati

Bir diğer retro X-Men karakterlerinden olan Storm, Professor X’in okulundaki öğretmenlerden biri. Her türlü hava durumunu kontrol edebilen Storm, bir de elektrik manipülasyonu sayesinde şimşek çubukları ile saldırabiliyor. Gücü bizzat Apocalypse tarafından verilen Storm, bu dönemde X-Men’e karşı savaşmıştı. Fakat sonunda yanlış tarafta olduğunu anlayan Storm; Cyclops, Magneto ve Jean Grey’in yardımıyla Apocalypse’i yok eden kişi olmuştu. X-men karakterleri ve isimleri içeriğimizdeki önemli isimlerden biri.


Magneto

magneto x-men karakterleri

 • Magneto’nun Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men: First Class, X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse, Dark Phoenix
 • Magneto’yu Canlandıran Oyuncu: Ian McKellen, Michael Fassbender
 • Magneto Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Manyetik manipülasyon, yerçekimi manipülasyonu, telepatik saldırıları karşı koruma

X-Men’in kurucu üyelerinden olan Magneto, daha sonra X-Men’e ihanet edip baş kötü olan meşhur karakter. Kendi dünya görüşü doğrultusunda Charles Xavier gibi genç mutantları yanına toplayan ve onları eğiten Magneto, mutantlar ile insanların birlikte yaşamasına karşı çıkmıştı.

Magneto’ya göre mutantlar insanlardan üstündü ve dünyayı yöneten kişiler olmaları gerekiyordu. Bu nedenle görüşleri Xavier ile epey bir ters düşüyordu. Her türlü metali kontrol edebilen ve telepatik saldırılara korumalı olan Magneto, X-Men evreninin en güçlü karakterlerinden biri.


 

Cyclops

cyclops

 • Cyclops’un Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men Origins: Wolverine, X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse, Dark Phoenix
 • Cyclops’u Canlandıran Oyuncu: James Marsden, Tim Pocock, Tye Sheridan
 • Cyclops Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Optik plazma ışınları

Cyclops, ilk filmlerden bu yana beyazperde yolculuğuna devam eden X-Men karakterlerinden biri. Gözünden çıkan daimi plazma ışınları ile oldukça güçlü olan Cyclops, bu ışınları Hank (Beast) tarafından yapılan özel gözlükler ile kontrol ediyor. Film evreninde Cyclops, Phoenix gücünün ele geçirdiği Jean Grey tarafından öldürülüyor.


Mystique

mystique

 • Mystique’in Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men: First Class, X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse, Dark Phoenix
 • Mystique’i Canlandıran Oyuncu: Rebecca Romijn, Jennifer Lawrence
 • Mystique Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Biçim değiştirme, insanüstü çeviklik, hız, refleks, hızlı iyileşme ve yavaş yaşlanma

X-Men evreninin hemen hemen her aşamasında bulunan Mystique, en tanınmış X-Men karakterlerinin başında geliyor. İstediği herkesin görüntüsüne bürünebilen Mystique, ortalığı karıştırma konusunda adeta bir uzman.

Yeri geldiğinde Magneto için çalışan, yeri geldiğinde ise X-Men’e yardım eden Mystique aslında biraz kafasına buyruk bir karakter diyebiliriz. Genellikle Mystique mutant dostları ve sevdikleri için iyi olan neyse onu yapıyor. Aynı zamanda Mystique’in asıl istediği sevdikleri arasında yargılanmadan kendine bir yer bulabilmek.


Professor X

professor x

 • Professor X’in Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men Origins: Wolverine, X-Men: First Class, X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse, Logan, Dark Phoenix
 • Professor X’i Canlandıran Oyuncu: Patrick Stewart, James McAvoy
 • Professor X Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: Yüksek zekâ, telepati, zihin kontrolü

X-Men’i X-Men yapan karakter Professor X, evrendeki birçok mutantın akıl hocalığını yapmış bir isim. Magneto, Beast ve diğerleri ile X-Men’i kuran ve güçleriyle ne yapacağını bilemeyen birçok mutant gence yol gösteren Charles Xavier, aynı zamanda oldukça güçlü bir mutant.

Sınırları aşan telepati yeteneği ile Professor X, dünyanın her yerindeki mutantları hissedebiliyor ve duyabiliyor. Bunun yanı sıra zihin kontrolü, hatıra manipülasyonu ve paralize dâhil tüm zihin oyunlarını kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Bu üstün yeteneği ise yaşlılığında büyük bir felakete neden olmasına yol açmıştı. Alzheimer hastalığına yakalanan Professor X, güçlerini kontrol edemeyerek 7 mutantın ölümüne 600 insanın yaralanmasına yol açmıştı.


Wolverine

wolverine x-men karakterleri

 • Wolverine’in Oynadığı Filmler: X-Men, X2: X-Men United, X-Men: The Last Stand, X-Men Origins: Wolverine, X-Men: First Class, The Wolverine, X-Men: Days of Future Past, Logan
 • Wolverine’i Canlandıran Oyuncu: Hugh Jackman
 • Wolverine Karakterinin Güçleri/Yetenekleri: İnsanüstü güç, çeviklik, dayanıklılık, refleks, hızlı iyileşme, yavaş yaşlanma, adamantium pençeler

X-Men karakterleri listemizin kapanışını efsanevi Wolverine ile yapmamak olmazdı. 197 yaşında Logan filminde hayata gözlerini yuman Wolverine, X-Men evreninin ve genel olarak süper kahraman konseptinin en bilindik isimlerinden biri.

Atom bombasına ve Jean Grey’in Phoenix güçlerine bile karşı koyabilecek kadar güçlü olan Wolverine, yaşadığı hayat boyunca bir nevi ölümsüzdü. Wolverine hakkında hemen hemen her şeyi biliyoruz.

Wolverine, her ne kadar umursamaz görünse de sevdikleri için her şeyi yapan aksi ruhlu bir mutant. Ayrıca kendisinin ne denli iyi bir baba olabileceğini kısa süreli de olsa Logan filminde görmüştük. Hugh Jackman X men oyuncuları arasındaki en popüler isimlerden biri.


21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

Sevilen Jennifer Lawrence Filmleri

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version