Fenerbahçe’nin Kaçırmaması Gereken Genç Analist: Ersin Sezer

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Futbol, ülkemizdeki sohbetlerin büyük bir kısmında odak noktasında yer alan bir aktivite. Hakkında filmler, kitaplar, şarkılar hazırlanan, televizyonda sayısız programda farklı açılardan ele alınan futbolun yükselen genç bir yıldızını tanıyacağız bugün. Yaptığı analizlerle ünlü dergilerde yazan, programlara konuk olan, Twitter’da binlerce takipçiye seslenen ve son zamanlarda Belçikalı Eupen takımı için hazırladığı analizlerle gündemde olan Ersin Sezer, huzurlarınızda!

Twitter üzerinden iletişim kurduğum Ersin, sorularıma verdiği samimi cevaplarla çok eğlenceli bir içeriğin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Ersin Sezer, kendi tabiriyle Zonguldak‘ın “Mesut Özil’i ile ünlü” Devrek ilçesinde dünyaya geldi. Bilkent Üniversitesi’ni yüksek başarı ile bitirdi ve yüksek lisans eğitimi için Almanya’nın en iyisi olarak geçen Universitat Hamburg’u tercih etti. Burslu olarak Avrupa Hukuku programını bitiren Ersin, şu an özel bir şirketin hukuki süreçlerinde danışmanlık yapıyor.


Futbola olan ilgisi ve özellikle analitik olarak inceleme hevesi nasıl başladı?

Futbol, Ersin’in hayatında çok özel bir konumda. Çocukluktan itibaren futbolla yatıp kalkıyor. Bir neslin unutulmaz oyunları arasında yer alan Championship Manager (CM) 01-02 oyunuyla birlikte futbolun teknik konularına giriş yaptı. Üniversitede yazdığı ilk yazıyla birlikte Lig TV’nin kapılarını araladı. Oradaki atmosferden çok etkilendiğini belirten Ersin “İşten eve dönmeyi bile istemiyordum” diyor.
Lig TV’nin ardından FourFourTwo, Goal.com gibi önemli mecralarda yer almaya devam etti. Birçok web sitesi için sayısız içerik üretti ve Avrupa futbolunu anlamak ve oyun görüşünü geliştirmek için sürekli çalıştı.

Almanya’ya taşındığı dönemde, halihazırda uğraştığı analizlerini yalnızca arkadaşlarıyla paylaşmak yerine Twitter üzerinde yayınlamaya başladı. Almanya Futbol Federasyonu’nun eğitimlerine katılan Ersin, günde 6 – 6,5 saatini analize ayırdığını belirtiyor. Bu bakımdan futbol onun için işinden ve uykusundan daha fazla zaman ayırdığı bir tutku.

Kendisiyle aynı yaştaki Rene Maric’in şu an Avusturya’nın önde gelen kulüplerinden Salzburg FC’de teknik ekipte yer aldığını belirten Ersin, Maric’in 19 yaşındayken Alman takım Borissia Dortmund tarafından takibe alındığını belirtiyor. “Farklı düşünebilme yeteneği” konusunda futbolun gelişmesini düşünüyor ve gelecekte genç isimlere daha fazla şans verileceğini düşünüyor.

Twitter’da gündem olan “Eupen” olayı nasıl gelişti?

Geçtiğimiz haftalarda Ersin, mutluluk ve motivasyon verici bir olay yaşadı. Fenerbahçe’nin rakibi olan Anderlecht takımı için bir analiz hazırlayıp bunu Twitter’ında paylaşan Ersin’e, Belçikalı Eupen takımıyla ilişikili bir sayfa mesaj attı.

Raporun İngilizcesini rica eden ve bunu kulüple paylaşmak istediğini belirten sayfayı kırmayan Ersin raporun İngilizcesini hazırladı ve gönderdi. Sayfa yetkisi rapor için teşekkür edip bunu kulübe bizzat elden teslim edeceğini belirtti. 
Maçta Eupen büyük bir sürprize imza atarak güçlü rakibini 2-0 mağlup etti. Aynı sayfa, bir sonraki maç Cercle Brugge maçı için de bir rapor istedi ve Ersin yine bir rapor hazırlayıp iletti. Bu maçın sonucunda da Eupen yine bir sürpriz yaparak 2-1’lik bir galibiyet elde etti. Ersin’e göre takımın raporu okuyup okumadığıyla ilgili kesin bir yargıya varamayız ama Eupen’in güzel bir yükseliş yakaladığı bir gerçek. Ersin, Eupen olayını anlattıktan sonra, Maric’in de zamanında Mainz takımı için rapor hazırladığını ekliyor.

Futbol otoritesi Ali Ece’nin kendinden bahsetmesi

“O çocuk kimse, Fenerbahçe kulübünün onu hemen transfer etmesi lazım.” -Ali Ece

Ersin’in, futbol bilgisine hayran olduğu bir isim olan Ali Ece, bir televizyon programında Ersin’den bahsetti. Ersin’in Twitter’da paylaştığı Sivasspor analizini incelediğini belirten ve Fenerbahçe’nin onu kaçırmaması gerektiğini belirten Ali Ece’nin sözlerini algılamakta güçlü çektiğini belirten Ersin, programın yayınlandığı gün, o videoyu 30 – 40 kere izlediğini söylüyor. (Bahsi geçen videoya buradan ulaşabilirsiniz.)


Ersin Sezer, aynı zamanda koyu bir Fenerbahçeli

Ersin için Fenerbahçe’nin yeri çok özel. Daum ve Ersun Yanal’dan öğreneceği çok şeyi olduğunu düşünüyor. Her gün çalışan ve kendisini geliştirmeyi sürdüren Ersin, Eupen gibi başka bir örneğin olmayacağını söylüyor. Çünkü o tüm analizlerini Fenerbahçe dışında başka bir takım için rapor hazırlamak istemiyor. Ersin, Fenerbahçe aşkı konusunda şunları söylüyor:

“Biliyorum ki futbol, profesyonellerin işi ama ben her şeyden önce bir taraftarım ve eğer bir gün Fenerbahçe için değil de Fenerbahçe’ye karşı bir rapor hazırlamam gerekecekse bu iş hiç olmasın benim için daha iyi.”

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/