200 Yıllık Gelenek: Londra’da Oy Kullanan Mumya

Dünyanın sayılı üniversitelerinden University College London’da ünlü iktisatçı Jeremy Bentham’ın kafası mumyalanmış bir şekilde hala üniversitenin kurul toplantılarında bir oy hakkına sahip.
Faydacılık (utilitarianism) kuramının kurucusu İngiliz iktisatçı ve filozof Jeremy Bentham 1748’de Londra’da doğdu. Çocuk yaşta tarih kitapları okuyarak büyüyen Bentham, Westminster School ve Oxford’da öğrenim gördü. Dönemin İngiliz hukukunu sert bir dille eleştirip, baroya kayıt olmasına rağmen uygulamalı hukuk ile hiç ilgilenmedi. Daha sonra Oxford’da aralarında bir başka ünlü iktisatçı olacak John Stuart Mill’in de olduğu birçok önemli isme hocalık yaptı. Bentham’ın fikirleri 19. Yüzyılın başlarında kabul gördü. 1832 yılında ölen Bentham’ın ilginç bir vasiyeti vardı.
Bentham’ın vasiyeti, kuruluşunda etkin olduğu University College London’ın bir salonunda cam mekânda sergilenmekti. Bentham’ın bu vasiyeti üniversite yönetimi tarafından hayata geçirildi ve mumyalanmış cesedi 182 yıldır sergileniyor.
Ancak Bentham’ın kafası bir süre sonra ceset üzerinde sabit duramayınca, balmumundan bir kafa yapıldı ve Bentham’ın gerçek kafası da ayaklarının arasına kondu. Daha sonra öğrencilerin tacizlerine maruz kalan Bentham’ın cesedi, daha güvenli bir yerde muhafaza edilmeye başlandı. Mumyalandığı günden bu yana, önemli kararların alınacağı toplantılara Bentham’ın mumyası da getiriliyor. Bentham’ın oyları “Present but not voting” yani burada ama çekimser (oy kullanmıyor) olarak sayılıyor.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/