20 Dakikada Hayatınızın Amacını Keşfedin

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Dünyanın önde gelen kişisel gelişim uzmanlarından biri olan Steve Pavlina, aşağıda belirtilen maddeler uyguladığında hayatınızın amacını 20 dakikada bulabileceğinizi söylüyor.

“Hayatınızın gerçek amacını nasıl keşfedersiniz? Uzun süreli hedeflerinizden, günlük sorumluluklarınızdan veya işinizden bahsetmeyeceğim. Bu hayatta var olmanızın pek çok sebebi var ve neden var olduğunuzla ilgili gerçek sebepleri anlatmak istiyorum.Belki de hayatın bir anlamı olduğuna, bir amacınız olduğuna inanmayan nihilistik birisiniz. Fark etmez. Bir amacınız olduğuna inanmamanız, o amacı keşfetmenizi engellemez. İnanmamanız sadece işinizin biraz daha uzun sürmesine neden olur. Yani başlıktaki yirmi dakika kısmını kırk yapın (o kadar mı inatçısınız, peki altmış yapın). Tabii hayatınızın bir amacı olduğuna inanmıyorsanız muhtemelen bu söylediğime de inanmıyorsunuz, öyle bile olsa ne kaybedersiniz? Sadece bir saat. Peki ya varsa, değmez mi?

1) Boş bir sayfa kağıt alın ya da bilgisayarda boş bir Word sayfası açın.

2) En üste “Benim yaşam amacım ne?” yazın.

3) Cevaplarınızı sıralamaya başlayın. Cümle şeklinde veya kısa kelimelerle amacınızı ifade edebilirsiniz.

4) 3. maddeyi sürekli tekrarlayın. Eğer yazdığınız bir amaca ağlıyorsanız; bu hayattaki gerçek amacınızdır.İşte bu kadar! Ne iş yaptığınız önemli değil. Bazı insanlar bu egzersizi önemli bulurken bazıları saçma olduğunu düşünür. Genellikle 15-20 dakika boyunca kafanızın karışıklığıyla birlikte sosyal şartlarınızı da düşündüğünüzde hayatınızın amacını düşünmeye başlarsınız. O andan itibaren düşündüğünüz her şey, bütün anılarınız yanlış cevapmış gibi gelir. Ama sonunda doğru cevaba ulaştığınızda, onun tamamen farklı bir kaynaktan geldiğini anlarsınız.

Hayatını düşük farkındalıkla yaşayan insanların beyninden yanlış cevapları atması saatleri alabilir. Eğer inat ederseniz, 100, 200 belki 500 cevaptan sonra duygularınızı yıkan asıl cevabı bulabilirsiniz. Bu egzersizi aptalca bulsanız bile yazmaya devam edin.
….
Bu süreci yalnız başınıza ve kesintiye uğratmadan tamamlamanız önemli.

Benim bu egzersizi tamamlamam yirmi beş dakikamı almıştı. Aradığıma 106. cevapta ulaştım. Bu asıl cevapla ilişkili küçük parçalar (minik kıpırtılar) kendilerini 17, 39 ve 53. cevaplarda göstermişti. Her şeyi öylece bırakıp kalkıp gitme isteği de 55-60 arasındaki cevaplarda gelmişti. 80. cevapta yazmaya biraz ara verip iki dakikalığına gözlerimi kapatıp zihnimi temizlemiştim. Bu küçük aranın sürece yardımı olmuştu.Benim son cevabım şuydu: “Bilinçli ve cesur bir şekilde yaşamak, sevgi ve şefkatle rezonasta olmak, başkalarının içindeki yüce ruhu harekete geçirmek ve bu dünyada huzur içinde yaşamak.
Size neden burada olduğunuzu söyleyen kendi eşsiz cevabınızı bulduğunuzda ruhunuzun derinliklerinden hissedeceksiniz bunu. O kelimelerin adeta size özel bir enerjisi olacak, okur okumaz hissedeceğiniz bir enerji.

Ama bilin ki hayatınızın amacını keşfetmeniz işin kolay kısmı. Asıl zor olanı günlük yaşamınızın karmaşası içinde amacınızı daima içinizde tutup onu gerçekleştireceğiniz güne hazırlanmak olacak.”

Kaynak. – Çeviri.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/