Zihninizdeki Sınırları Kaldırın: Kendinizi Aşmanızı Sağlayacak 3 Alıştırma

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Bir işe başlamak isteyip bir türlü başlayamamak, geleceğe dair planlar yaparken içten içe aslında bunların gerçek olmayacağını düşünmek ya da birisiyle iletişim kurmadan önce onunla ilgili düşünceleri kafamızda büyütüp yanına yaklaşmaya bile çekindiğimiz o anlar…
Hepsi zihnimizin bize yaptığı küçük oyunlardan ibaret desek yeridir. Zihnimize bizimle oyunlar oynaması için izin veriyoruz ve sonunda aslında kimsenin bize vurmadığı ketleri biz kendimize vurmuş oluyoruz.
Öyleyse zihninin yaptığı bu oyunları aşmak isteyenler benimle gelsin!

1) Beyninizde zıt düşüncelere yer verin.

Uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirmek için oluşturduğunuz stratejiye odaklanmak için zihninizde pozitif ve negatif düşünceleri aynı anda süzgeçten geçirin. Yani, yapmanız gereken hedefinizin gerçekleşeceğine inanmak, başarıdan emin olmak ve bunun için yapmanız gerekenlerle; bu yolda karşınıza çıkacak engelleri, zorlu adımları da düşünüp onları aşmanın planını yapıyor olmak. Bu teknik zihinsel zıtlık olarak adlandırılıyor ve aynı zamanda hem bir görevin ya da faaliyetin geleceği için olumlu bir bakış açısını gerektirirken, aynı zamanda yolunuza çıkan zorluklara ve potansiyel engellere homojen bir şekilde bakmayı sağlıyor.
Bu türden gerçekçi idealizm, harekete geçmek ve hedeflerinize ulaşmak için yardımcı olacaktır.

“Engel ne kadar büyükse, onu aşmanın zaferi de o kadar büyük olur” – Moliere


2) Etrafınızı olumlu düşünceler ve uyaranlarla donatın.

Güne kendinizi iyi hissettiren bir müzikle başladığınızla kafanızdaki işleri başarma olasılığınızın çok daha yüksek olduğunu hiç fark ettiniz mi? Ya da baş ucunuzda sizi gülümsetecek bir objeye bakarak başladığınız günün çok daha olumlu geçtiğini? Beyninizin küçük bir kısmı olumlu bir şekilde aktive edildikten sonra, gün boyunca üretken düşünce ve aktiviteleri sürdürebilirsiniz. Bu durum, bilim insanları tarafından “aktivasyon etkisi” olarak adlandırılıyor.
Öncelikle, başa çıkma yeteneğinizi sürdürmenin bir yolu, hareketlerinizi doğru düşünceler ve dışsal uyaranlarla doldurmaktır. Belli bir uyaranla, örneğin en sevdiğiniz koltukta otururken olumlu duygu ya da his ile karşılaşırsanız, bilinçaltında daha fazlasını yapmak için hazır olacaksınız. Kendinizi ne kadar sık bu uyaranlara maruz bırakırsanız, zihninizdeki engellerin de yok olması hızlanacak.

“Zenginlik için en büyük engel, korku. İnsanlar büyük düşünmekten korkarlar, ama eğer küçük düşünürseniz, sadece küçük şeyler elde edersiniz. ”  – T. Harv Eker


3) Zihin gözünüzü açın.

Araştırmalar, yapmayı düşündüğünüz şeyi zihninizde canlandırdığınız zaman gerçekte onu yaşıyormuş gibi hissettiğinizi söylüyor. Mesela topluluk önünde konuşacaksınız ve konuşmanın sizin için çok kötü geçtiğini canlandırıyorsunuz. Fakat aslında bu şekilde gerçekte yapacağınız konuşmanın da kötü geçmesine sebep olabilirsiniz. Bunun yerine yapacağınız eylemlerde başarılı olacağınıza dair görsel imgeleri düşünürseniz, zihniniz o anı gerçekten yaşamış gibi hissedecek ve gerçekte de aynı başarıya ulaşma olasılığınız artacak. Yani bu şekilde, zihninizin sizi kandırması yerine siz onu kandırarak başarıya ulaşacaksınız.
Kategoriler: Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/