Richard Branson’dan İyi Bir Girişimci Olmanın Anahtarı

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

İçindeki çocukla bağını hiç koparmayan bir girişimci Richard Branson. Hayata karşı çocuksu bir tavra sahip olmanın insanı daha iyi bir girişimci yapabileceğine inanan Branson’ın maceraya olan tutkusu ve eğlenceli yaşam tarzına şaşırmamak lazım.
Peki Richard Branson’a göre çocuk ruhlu olmak neden bu kadar önemli?

1) Yetişkin olmanın verdiği stresin üstesinden gelmek

Kuşkusuz yetişkin olmak stresli bir şey. Araştırmalar, stresin insanın yaratıcılığını bastırdığını, modunu düşürdüğünü ve sağlığını olumsuz etkilediğini gösteriyor.
 Çalışmanın ve eğlencenin dengelenmesi stresi azaltan önemli bir etken (Branson’ın da yaptığı gibi). Güzel bir kitap okuyarak, dans veya yemek kursuna katılarak hayatımıza ufak tefek eğlenceler katabiliriz.
Çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var. Biri de stresi azaltıp hayal gücümüzü nasıl kullanacağımız. Onların gitmeleri gereken bir işleri, endişelenmeleri gereken ödemeleri yoktur, bu da stressiz olmaları için yeterlidir.
Gün içinde her saat için en az 5 dakikamızı komik bir mesaja, sevdiğimiz insanla yapılacak bir aramaya veya geleceğimizi planlamaya ayırabiliriz. Aslında hayat, küçük şeylerden zevk almaktır. Biraz çocuk olalım ve hayatın her köşesinde eğlence arayalım.

2) Mutluluğu işte ve hayatta öncelik yapmak

CNBC’nin haberine göre, Branson’ın kızı Holly, tıp eğitimine ara verip babasının yanında staja başladığında, babasının hayatının her alanında mutluluğu aramadaki çocuksu tutkusunun işinin her alanına olumlu etki ettiğini görmüştür.
Branson’ın çalışanları mutlu oldukça müşterileri de olumlu etkileniyor. Holly’e göre babasının mottosu:

“İş, hayatları daha iyi hale getirmeli.”

Branson, bu mottosunu Virgin Şirketler Grubu’na yansıtmayı başardı. 2004 yılında Virgin Unite’ı kurdu ve burada LGBT hakları, iklim değişikliği ve idam hakkında projeler yürüttü.
Branson, mutluluğu sadece kendisi için değil herkes için öncelik haline getirdi. Hepimizin öncelikleri farklı olabilir ancak bilim, başkalarına faydalı olmanın mutluluk getirdiğini söylüyor. Eğer bir iş konusunda kararsız kaldıysanız, kendinize şunu sorun: Bu iş gerçekten birilerinin yüzünde gülümsemeye sebep olacak mı? Cevabınız evet ise, kesinlikle o işe girişin.

3) Merak duygusunu uyanık tutmak

 Richard Branson, yaşımız ilerlese bile içimizdeki gençlik enerjisini ayakta tutmamız gerektiğini söylüyor.
 Tabi ki bu tamamen çocuk gibi davranmak anlamına gelmiyor. Ancak çocukların sahip olduğu merak duygusuna sıkı sıkı tutunmak gerekiyor.
İnsanların içindeki iyiyi görmeli ve her durumda umut ışığını bulmayı bilmeliyiz. Doyumsuz bir merak duygusu, Elon Musk, Steve Jobs, Sarah Blakely ve Bill Gates gibi başarılı girişimcilerde görebileceğimiz bir özelliktir.

4) Mutlu olmayacağınız girişimlerle zaman harcamamak

 Branson bir blog gönderisinde şöyle diyor:

“Eğer yaptığın şeyden zevk almıyorsan, yapmayı bırak. Bu kadar basit.”

Çocuklar, onları mutlu etmeyen hiçbir şeyi yapmazlar, bu da onlardan öğrenebileceğimiz önemli bir konu. Sizi hiçbir amaç için doldurmayacak ya da sizi aydınlatmayacak hiçbir şeyi yapmak için vakit harcamayın.
Evet belki şu an 9-5 işinizi bırakma gibi bir durumunuz yok ancak boş zamanlarınızda sizi mutlu eden şeyleri yapabilirsiniz. Küçük adımlarla başlayıp sonrasında bunu tam zamanlı bir iş haline getirmek de sizin elinizde.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/