Kısa ve Yaratıcı Sunumlarla Dinleyenleri Etkileme Sanatı: Pecha Kucha

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Standart ve sıkıcı PowerPoint sunumunuzu, daha yaratıcı ve faydalı bir teknikle etkileyici kılmak için Japon tekniği Pecha Kucha’ya bir şans verin.
Pecha Kucha, Japonya’da mimarlar arasında ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan bir sunum tekniği. Bir diğer deyişle hikaye anlatım metodu da diyebiliriz. Gelin bu metodu daha yakından tanıyalım. 20 kare ve her kare başına 20 saniye anlatımı olan Pecha Kucha, kısa zamanda bir konuyu en önemli hatlarıyla anlatmaya yarıyor.

Pecha Kucha; 20 saniye boyunca bir karede durduğunuz, 20 kareden oluşan bir sunum tekniği. Toplamda 6 dakika 20 saniyeniz bulunuyor. Bu sürede, vermek istediğiniz mesajları görsellerle destekleyerek anlatmanız gerekiyor.

20 kare çok gözükebilir ama 20 saniyenin de oldukça az bir süre olduğunu unutmamak gerek. Hazırlanması zor bir sunum yöntemi olmasına rağmen etkileyiciliğiyle vermek istediğiniz mesajları net bir şekilde iletmenize yardımcı oluyor.

Kelime anlamı olarak “çene çalmak” olarak çevrilebilecek olan Pecha Kucha, Japon mimarların kendi aralarında projelerini tanıtmak için kullandıkları bir teknik olarak ortaya çıktı.


Müşteriye, projenin önemli noktalarını daha vurucu bir şekilde aktarabilmek için bu yöntemi bulan mimarlar, daha sonra pechakucha.org internet adresini kurarak bu yöntemi tüm dünyayla paylaştılar. Bugüne kadar, 700’ün üzerinde şehirde Pecha Kucha Nights organize edildi.


Pecha Kucha’da önemli olan, görsellerle anlattıklarınızın uyumlu olması gerekir. Örneğin arkada araba resmi varken kuşlardan bahsetmeniz oldukça absürt kaçacaktır.


Dinleyicileri hem görsel hem de işitsel olarak konunun içinde tutmanız için her karenin özenli seçilmiş olması ve hem görsel olarak hem de konu bakımından birbirini tamamlaması gerekir.

Pecha Kucha, kimi zaman bir konuda bilgi vermek için kimi zaman ise karşıdakini ikna etmek için kullanılır. Asansör Konuşmaları olarak bilinen, kısa sürede mesaj vermeye çalışan tekniklerden birisidir.

Pecha Kucha’ya 20*20 Tekniği de deniliyor. Bu teknik, hikaye anlatıcılığının en hızlı versiyonlarından birisidir. Sıkıcı sunumlardan bir kaçıştır. Birçok kişi, Pecha Kucha’yı “PowerPoint’in Twitter versiyonu” olarak tanımlıyor.

Uzun sunumların, adeta 140 karaktere sığdırılmış versiyonu diyebiliriz. Bilgilerin hızla tüketildiği günümüzde, hızlı bilgi verebilmek adına önemli bir yöntem.

En yakın zaman şartı olmayan sunumunuzda Pecha Kucha’yı test etmenizi öneririm. Bir PowerPoint açın ve art arda 20 kareyi konunuzla ilgili görsellerle doldurun. Slayt değişimini 20 saniyede otomatik olacak şekilde ayarlayın ve anlatmaya başlayın.

Pecha Kucha, genel olarak ilgi çekici ve biraz da eğlenceli konularda yapılır genel olarak. Bu yüzden görsellerin animasyon olması, eğlenceli içerikli olması sunumunuzun etkisini artıracaktır.
Pecha Kucha tekniğiyle hazırladığınız sunumunuzu, seyircilere aktarmadan önce bol bol pratik yapmayı da unutmayın. Süreyi ayarlayabilmek oldukça önemlidir çünkü Pecha Kucha’da slaytlar otomatik ilerler. 20 saniye boyunca o kare hakkında söylemeniz gerekenleri söylemelisiniz, daha uzun veya kısa olması sunumunuzun performansını etkiler.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/