Manş Denizi’ni En Hızlı Geçen Kadın Sporcu: Bengisu Avcı

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Ege Üniversitesi’nde Antrenörlük Eğitimi Bölümünde okuyan Bengisu Avcı, İngiltere ve Fransa’yı ayıran Manş Denizini geçen en hızlı Türk kadın oldu.

11 saat 49 dakikalık bir rekorla aralıksız olarak 36 kilometre yüzdü.

Geçen sene de yarışa katıldığını ancak başarısız olduğunu, ancak bu sene yılmayarak ve daha çok çalışarak yarışlara hazırlandığını belirtti. Avcı, gece saat 03.00’da İngiltere’nin Dover kentinden yüzmeye başlayarak aralıksız 11 saat 49 dakika yüzerek 14.44’te Fransa kıyısına ulaştı.
Rekorunu kırdıktan sonra duygusal anlar yaşayan Avcı, yüzerken hep ailesinin ve arkadaşlarının isimlerini aklından geçirdiğini ve onların güç verdiğini söyledi. Son etabın akıntı nedeniyle en zorlu etap olduğunu ve kıyıya yakın olmasına rağmen akıntıyla boğuşmak zorunda kaldığını ama yılmayarak yüzmeye devam ettiğini söyledi.

Omurilik felçlileri derneği’ne bağış yaptı.

Bengisu Avcı, yarış sonrası konuşmasında Omurilik Felçlileri Derneği’ne 3 akülü tekerlekli sandalye amacıyla yüzdüğünü söyleyerek hala çok bağışa ihtiyaç olduğunu herkesten desteklerini beklediğini de sözlerine ekledi.

Manş denizini geçen 3. Türk kadın oldu.

Şimdiye kadar Türkiye’den 13 kişi tek başına Manş Denizi’ni geçmek için yüzmüştür. En hızlı Türk 1976’da 9 saat 2 dakika ile Erdal Acet olurken ilk kadın ise 1979’da 15 saat 47 dakika ile Nesrin Olgun Arslan olmuştur.
Bengisu Avcı’yı bu rekorundan sonra tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/