The Beatles’ı En İyi Müzik Grubu Yapan 5 Neden

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Gezegenimizin ortak dillerinden biri olan müziği icra ederek dünya genelinde en çok tanınan gruplardan The Beatles, 1960 yılında Liverpool’da kuruldu. John Lennon, Paul McCartney, Ringo Star ve George Harrison’ın oluşturduğu grup, Let It Be, Come Together, Yesterday, Hey Jude gibi efsaneleşmiş şarkılar üretti.
The Beatles’ın 1 milyar kayıt satışına ulaşması onların ne kadar iyi olduklarını söylemek için yeterli olsa da sizlere onların neden bu kadar başarılı olduklarını 5 maddeyle açıklayacağım.

1) Her üye bir moda ikonuydu.

Özellikle moda dünyasına etkileri öyle büyüktü ki saç stilleri ‘authentic beatle wigs’ ismiyle üretilmeye başladı. Çiçek desenli gömlekler ve sandaletler giyerek Hint giyim modasını popülerleştirdiler. Ayrıca yakasız takım elbiseler giyerek bu tarzı moda haline getirdiler.

2) Canlı performansları efsaneleşmişti.

Stadyumları dolduran ilk konserleri The Beatles yaptı. 1965 yılında Shea stadyumunda yaptıkları konseri 55600 kişi izledi. Bu olayla büyük ölçekli konserlerin nasıl mümkün ve başarılı olabileceğini gösterdiler.

3) Hep aynı müziği üretmediler.

Farklı türlerde müzikler ürettiler ve hepsinde başarılı oldular. Bunu başarabilen tek grup The Beatles dersek yanılmış olmayız. Heavy metal, psychedelic rock, rock and roll, pop tarzında müzikler ürettiler. Hatta biraz jazz bile yaptılar.

4) Yapımcı George Martin’e sahiplerdi.

Paul McCartney, grubun yapımcısı Sir George Martin’e “Beşinci Beatle” diye tanıtırdı. George, her zaman Beatles’ın yeteneklerini mümkün olan en iyi şekilde sergilemelerine ve her zaman onların hırslarını gerçekleştirmelerine yardımcı oldu.

5) Eğlenceli oldukları kadar entelektüellerdi.

Barış, maneviyat, aşk, sevinç, hayatın sıkıntıları ve eğlenceleri hakkında konuştular, yazdılar, söylediler. Onların sözleri, her zaman izleyicileri tatmin edici şekilde memnun etmenin bir yolunu buldu.
Kategoriler: Başarı, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/