Ünlü Markaların Logoları Bilinçaltımıza Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Bir gün içerisinde fark etsek de etmesek de markette, restoranda ya da sokaklarda birçok logoya maruz kalırız. Üzerinde hiç düşünmeden geçip gittiğimiz marka logolarının çoğu aslında tesadüfen bulunmuş tasarımlar değildir. Bazı logolar tasarımlarıyla bir şeyler anlatmaya çalışırken bazıları ise içerdikleri alt anlamlarla bilinçaltımıza mesajlar gönderir. Markaların bu amaçlarında ne kadar etkili oldukları tartışılsa da durum bu şekilde devam edecek gibi gözüküyor.

1) Amazon

İlk bakıldığında çok basit bir tasarım gibi görünen Amazon’un logosu aslında alt anlamlarıyla birçok şey anlatıyor. Ancak sitenin felsefesi düşünüldüğünde A’dan Z’ye her şeyi bulabileceğimizi söyleyen alttaki ok işareti, aynı zamanda gülümseyen bir yüzü de çağrıştırıyor. Böylece müşteri memnuniyetinin ön planda olduğunun ipucu da verilmiş oluyor.

2) Adidas

Dünyanın en tanınan spor markalarından biri olan Adidas zaman zaman logosunu değiştirse de üç çizgi hep kalmıştır. Bu çizgiler daima bir üçgen oluşturacak şekilde yapılandırılmış ve sporcuların zorluklarla mücadelesini anlatmak için de bir dağ şeklinde tasarlanmıştır.

3) Coca-Cola

Dünyaca ünlü markanın “O” ve “L” harfleri arasına gizlenmiş bir Danimarka bayrağı olduğunu söylesek ne düşünürdünüz? Tesadüfen fark edildiği söylenen bu durum, zamanla İskandinavya’da pazarlama tekniği olarak da kullanılmıştır.

4) FedEx

 En tanınmış kargo firmalarından olan FedEx’in logosu, en iyi gizli logolardan da birisidir. “E” ve “X” arasında, yazıya negatif bir renk uyumuyla saklanmış olan ok işareti şirketin amacı olan hız ve teslimatı da vurgular. Aynı zamanda Rolling Stone Dergisi tarafından da son 35 yılın en iyi sekiz logosundan biri seçilmiştir.

5) BMW

Günümüzde araba markası olarak hizmet veren BMW, 1. Dünya Savaşı zamanında uçak pervanaleri yapan bir şirket olarak tasarlanmıştır. Şirketin logosu da tarihini içinde taşımaktadır. Ortadaki kısım dönen bir pervaneyi temsil ederken mavi kısımlar ise gökyüzüne atıfta bulunmaktadır.

6) McDonald’s

Mc Donald’ın logosunda bulunan “M” harfi ilk bakışta fast food zincirinin adının baş harfi gibi gözükse de durum aslında öyle değildir. Yan yatırıp bakıldığında kadın göğsünü andıran bu sembol, içerdiği alt anlamıyla bizi çocukluğumuza götürür ve “Burada karnınızı doyurabilirsiniz!” anlayışını bilinçaltımıza gönderir.

7) Google

Google logosu sırayla üç ana renge sahiptir ancak ikincil bir renkle sahip olduğunu düzen kırılmıştır. Bu renk seçimleri ve sıralanışı tamamen kasıtlıdır. Kurallara uymadıkları ve aynı zamanda da sıkıcı olmadıklarını göstermek için böyle bir yönteme başvuran şirket, akılda kalmak için basit bir yazı stili ve buna uygun renkler kullanmıştır.
Kategoriler: Başarı, Psikoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/