Gençler Mühendis Olmak İstiyor

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Uluslararası Antalya Üniversitesi tarafından TNS ortaklığıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları paylaşıldı. Türkiye çapında 18 ilde 18 yaş ve üzeri 1514 kişi ile yüz yüze olarak Nisan 2016 döneminde gerçekleştirilen araştırmaya göre lise ve üniversite öğrencisi gençlerin yüzde 38,9’u “iş seçiminde kriteri olmadığını belirterek, fark etmez” yanıtını verdi. 

Gençler arasında en popüler mesleğin de sorulduğu araştırmada; %16 ile mühendislik en gözde meslek oldu. Çalışanlara sorulan “mesleğinizi değiştirmek isteseniz hangi mesleği seçerdiniz” sorusunda ise polisliği seçenler, gerekçe olarak %25 ile sevdiği için tercih edeceklerini belirtti.

Gençlerin gözde mesleği mühendislik, doktorluk ve avukatlık

18-34 yaş arası gençler arasında son yılların en popüler mesleği %16 ile mühendislik olurken, bunu %15,4 ile doktorluk, %8,4 ile avukatlık, % 8,3 ile öğretmenlik takip etti.

Tüm yaş gruplarında ise Türkiye’nin gözde mesleği %17 ile doktorluk oldu. Avukatlık %25,6 ile Ege bölgesi için en gözde meslek olurken, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde mesleği ise Türkiye ortalamasının üstünde (%26,4) doktorluk olarak öne çıktı.İş Seçiminde Kriter Aranmıyor

Araştırmaya göre; lise ve üniversite öğrencisi gençlerin yüzde 38,9’u departman/ bölüm ya da şirket ayırt etmeden iş seçimi yapacaklarını belirtti. Yüzde 38,9’luk fark etmez yanıtını, şirket ismine göre (%25), bölüm/departmana göre (%20), sektöre göre (%17) yanıtları takip etti.

18-24 yaş gençlerin gençlerin %20’si sektörüne göre çalışacağım yeri seçerim derken, bu oran 25-34 yaş arası gençlerde %4’e düştüğü gözlemlendi. 25-34 yaş gençler ayrıca %53,4 ile kriter önemli değil diyen grup olarak dikkat çekti.

İş seçiminde kriter aramayanların oranı lise mezunu gençlerde %40,7 olurken, üniversite mezunlarında bu oran %29,4 oldu. Kırsal kesim de %64,5 ile yeter ki iş olsun diyen kesim oldu.

Gençler Eğitime Devam Etmek İstiyor

Araştırma kapsamında görüşülen lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık olarak 3’te 1’i, hem çalışıp hem yüksek lisans yapacağını belirtiyor. Gençlerin %31’i çalışırken yüksek lisans eğitimine devam etmek istediğini belirtip, %24,9’u henüz ne yapacağını bilmiyor, %24,3’ü ise bir şirkette çalışmak istiyor.

Kırsal kesimde yüksek lisans yaparken çalışmak isteyenlerin oranı %55,7 iken bu oran kentte %25,5’e düşüyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/