Lars Von Trier Filmleri: En Beğenilen 10 Filmi

Lars von Trier filmleri pek çoğumuzun severek izlediği filmlerdir. 1956 yılında Danimarka’da dünyaya gelen Lars von Trier, sinemanın günden güne katılaşan kurallarına karşı başlattığı ayaklanma ile tanınan başarılı yönetmendir. Henüz 11 yaşındayken Trier’e hediye edilen kamera onun yönetmenlik yolunda ilerlemesini sağlar. İlk filmini 11 yaşında kendi kamerası ile çeker. Lise yıllarında kendi çektiği görüntüler ile bağımsız film festivallerinde gösterilecek filmlerini hazırlar. 

Eğitimine de tutkusu olan sinema yönünde devam eder. Danimarka’da bulunan film okulunda öğrenciyken çekmiş oduğu iki kısa film Münih Film Festivali’nde en iyi filmler olarak seçilir. Genç yaşta başladığı kariyerine pek çok film sığdıran yönetmenin en beğenilen filmlerini sizler için listeledik.


Lars von Trier Filmleri

1) Antichrist – Deccal (2009) | IMDb: 6.5

Lars von Trier filmleri

Tür: Dram, Korku, Gerilim

Oyuncular: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg, Storm Acheche Sahlstrom

Lars von Trier filmleri listemizin ilk filmi 2009 yapımı deneysel korku filmi olan Antichrist filmidir. Çocuklarını kaybeden bir çiftin günden güne değişimini izlemeye hazır mısınız? Evlatlarını kaybeden acılı anne ve baba büyük bir değişimin içine girerler. Kadın yavaş yavaş saldırganlaşmaya başlar. Aynı zamanda oldukça saldırgan cinsel davranışlar da sergilemeye başlar. Adam ise kendi kişiliğini bırakıp bambaşka vizyonlar edinerek farklı biri olma yolunda ilerler.


2) Melancholia – Melankoli (2011) | IMDb: 7.1

Lars von Trier filmleri

Tür: Dram, Bilim Kurgu

Oyuncular: Kristen Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland

Lars Von Trier filmleri listemizin diğer filmi 2011 yılında vizyona giren Melankoli’dir. Claire’nin kardeşi Justin ve Micheal evliliklerini kutlamak için Claire’nin evinde oldukça kalabalık ve gösterişli bir davet verirler. İki kız kardeş yakın olsalar da bambaşka kişiliklere sahiptirler. Justin, Claire’nin aksine daha içe kapanık ve melankoliye yatkın bir kadındır. 

Kutlama son derece güzel anlarla devam ederken bir terslik olmaya başlar. Melankoli isimli Güneş’in arkasında kalan gezegen yörüngesini değiştirerek an be an Dünya’ya yaklaşır. Film seyirci tarafından çok beğenilir. Seyircinin yanı sıra Cannes’da da ödül alarak adını unutulmaz filmler arasına yazdırır.


3) The House That Jack Built – Jack’in Yaptığı Ev (2018) | IMDb: 6.8

Jack'in Yaptığı Ev

Tür: Dram, Suç, Korku

Oyuncular: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thruman

Jack’in Yaptığı Ev içerdiği korku dolu senaryosu ve gerçeğe yakın görselliği ile kimi seyirci tarafından çok sevilmiş ancak kimisi tarafından da yoğun eleştiri almıştır. Seri katil filmlerinde genel olarak hikayeyi başka bir gözden izleriz. Ancak bu sefer tüm filmi bir seri katil gözünden izleyebilirsiniz. 12 yıl boyunca pek çok cinayet işleyen Jack’in hikayesini izlemeye hazır mısınız?


4) Nymphomaniac 1-2 – İtiraf 1- (2013) | IMDb: 6.8

Nymphomaniac

Tür: Dram

Oyuncular: Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgard, Stacy Martin

Joe isimli nemfomanyak bir kadının hikayesini Lars Von Trier’in gözünden izlemeye hazır mısınız? Seligman isimli yakışıklı genç, çok soğuk bir kış günü gece vakti Joe’yi dayak yemiş bir halde sokakta bulur. Onu alır ve evine götürür. Joe’nin kendine gelebilmesi için sıcak içeceklerle yardımcı olur. Çok kötü durumda uyanmaya başlayan Joe uyandıktan sonra yavaş yavaş kendine gelmeye başlar. Bu süreçte Seligman’a doğduğu günden bu güne geçen yarım asırda neler yaşadığını tek tek anlatmaya başlar. Hassas bir içeriğe sahip olan film ikilisi Lars Von Trier filmleri arasında en beğenilenlerdendir.


5) Dogville (2003) | IMDb: 8.0

Lars von Trier filmleri

Tür: Suç, Dram

Oyuncular: Nicole Kidman, Paul Bettany, Lauren Bacall

Grace 1900’lerin başında Amerika’da yaşayan bir kadındır. Ancak sıradan bir kadın değildir. Azılı bir mafyadan kaçmaya çalışan Grace gizlenmek ve barınmak için bir kasabaya gider. Kasaba halkı bu genç ve güzel kadını ilk zamanlar bağrına basar. Her şey yolunda ilerlerken işler yavaş yavaş değişmeye başlar. Kasaba halkı kadının varlığından rahatsız olmaya başlar. Çünkü Grace’nin varlığı kasaba halkının hayatını tehlikeye atmaktadır. Bu süreçte zor zamanlar yaşayan Grace kasaba halkının da gerçek yüzünü görmeye başlar.


6) Manderlay (2005) | IMDb: 7.2

Manderlay

Tür: Dram

Oyuncular: Bryce Dallas Howard, Isaach De Bankole, Danny Glover

Dogville filminin devam niteliğinde olan Manderlay, Lars Von Trier filmleri listemizin bir diğer filmidir. Grace ve babası daha iyi bir hayat yaşamanın hayalini kurarak uzun yıllardır yaşamakta oldukları Dogville’den ayrılmaya karar verirler. Yola çıkan ikili güneye doğru ilerler. Bir şeyleri değiştirmenin hayalini kuran Grace için bu yolculuk yepyeni maceralarla dolu bir serüvendir. Güneyde köleliğin hakim olduğu bir köye düşer yolları. Burası Grace’nin çalışması için oldukça uygun bir yerdir. Burada bir şeyleri değiştirebilecek gücü kendinde gören Grace harekete geçer. İlk adım olarak bu köye yerleşmeyi tercih eder. Ardından gelecek zorluklar için hazırdır.


7) Dancer in the Dark – Karanlıkta Dans (2000) | IMDb: 7.9

Dancer in the Dark

Tür: Suç, Müzikal, Dram

Oyuncular: Björk, Catherine Deneuve, David Morse

Selma Jezkova isimli kadın henüz 10 yaşındaki oğlu ile yaşamaktadır. Durumu hiç iç açıcı olmayan bir karavanda günlerini ve gecelerini geçirmek için çabalarlar. Çabalamak zorunda olmalarının sebebi Selma Jezkova’da var olan genetik ve kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalık Selma’nın görme yetisini günden güne körelten ve bir gün onu kör bırakacak bir hastalıktır.

Selma var gücüyle çalışarak birikim yapmaya çalışır. Çünkü bu hastalık ondan oğluna da geçmiştir. Şu an Selma’nın yaşamakta olduğu zorlukları günün birinde canından çok sevdiği oğlu da yaşamasın diye çalışır. Hayatları zorlu ama güzel ilerlerken hayatları alt üst olur. Artık bambaşka ve daha zorlu günler anne oğulu beklemektedir.


8) The Idiots – Gerizekalılar (1998) | IMDb: 6.8

gerizekalılar

Tür: Komedi, Dram

Oyuncular: Bodil Jorgensen, Jens Albinus, Anne Louise Hassing

Lars Von Trier filmleri listemizin diğer filmi Geriekalılar beyin yakan senaryosu ile seyircileri ikiye böldüğü bir başka yapıtıdır. Çok zeki kişilerden oluşan bir arkadaş grubu zekalarını kullanmadan zihinsel engelli taklidi yapmaya başlarlar. Bu taklitle etraflarındaki düzeni de bozarlar. 

Sadece kendi etraflarının düzenini bozmakla da kalmazlar. Toplumun içine karışmaktan çekinmeyen bu ekibe ara ara yeni üyeler dahil olur. Her seferinde dozlarını biraz daha arttırırlar.


9) Breaking the Waves – Dalgaları Aşmak (1996)| IMDb: 7.8

Lars von Trier filmleri

Tür: Dram

Oyuncular: Emily Watson, Stellan Skarsgard, Katrin Cartlidge

1970’lerin İskoçya topraklarında biraz yenilenmeye ne dersiniz? Bess tam da o dönemde oldukça tutucu olmasıyla üne sahip olan bir kasabada yaşar. Jan isimli Danimarkalı petrol işçisine aşık olur ve hayatı değişmeye başlar. Bu aşkı kaybetmekten korkar ve hemen Jan ile evlenir.

Evliliğin ardından hayatı çok daha güzel gitmeye başlar. Bu güzelliklerden sonra Tanrı’ya olan inancı günden güne artar. Hayarlarında her şey yolunda ilerlerken Jan, işyerinde çok kötü bir kaza geçirir. Boynu kırılır ve hayatı alt üst olur. Felç olan Jan artık vücudunu hissetmemektedir. Bu durumda Bess ile herhangi bir cinsel hayatı da kalmaz. Bess’e karşı mahçup olan Jan, Bess’ten yeni bir sevgili bulmasını ve bulduğu kişiyle sevişirken hissettiklerini gelip ona anlatmasını istediğini söyler. Bess ilk duyduğu zamanlar bu isteği anında reddeder. Ancak zaman geçtikçe bunun aslında Tanrı’nın isteği olduğunu düşünmeye başlar.


10) Epidemic (1987) | IMDb: 6.0

Lars von Trier filmleri

Tür: Dram, Korku

Oyuncular: Allen De Waal, Ole Erns, Michael Gelting

Sinemaya gönül vermiş bir yönetmen ve senarist el ele verip bir senaryo yazmak için kollarını sıvarlar. Üzerine günlerce çalıştıkları projenin isminin “Köpek ve Fahişe” olmasına karar verirler. Yapımcıya gösterip onay alacaklarını düşündükleri senaryoları teknolojinin azizliğine uğrar. Her şeyi bilgisayara kaydetmiş olan ikilinin senaryoları bilgisayardan tamamen silinir ve elleri boş kalır.

Böylesine can sıkıcı bir durumla karşılaşmış olmak ikilinin canını çok sıkar. Aynı projeyi tekar yazmalarının imkansız olduğuna karar verirler. Yeni bir senaryo yazmaya başlarlar. Bu başlangıç sadece yeni bir senaryoya değil aynı zamanda kabus gibi zamanlar için de bir başlangıç olacaktır. Bir pandemi üzerine yazdıkları senaryo güzel ilerlemektedir. Ancak senaryo ile eş zamanlı şekilde kentlerinde de bir salgın yaşanmaya başlar.


11) The Boss of it All – Emret Patronum (2006) | IMDb: 6.6

The Boss of it All

Tür: Komedi

Oyuncular: Jens Albinus, Peter Gantzler, Friðrik Þór Friðriksson

Lars Von Trier filmleri listemizin bir diğer beğenilen filmi Emret Patronum’dur. Oldukça zeki bir adamın karmaşık hikayesini izlemeye hazır mısınız? Bir bilişim firmasına sahip olan bu adam arka tarafta pek çok kirli işi de yürütür. Ancak bu kirli işlerin üstünü örtmek için firmanın sahibinin kendisi olduğunu gizler. Hayali bir patron oluşturur. İlk başlarda bu hayali patron yalanı oldukça başarı bir şekilde ilerler. 

Artık işlerden yorulan ve şirketi satmaya karar veren bu adamın hayatı karışmaya başlar. Çünkü şirketi satın almak isteyen herkes ilk önce o hayali patron ile tanışmak ister. Bu durumun üstesinden gelmek için bir oyuncu tutmaya karar verir. Oyuncu hayali patron olarak davrancak ve şirketi satacaktır.


12) The Element of Crime – Suç Unsuru (1984) | IMDb: 6.7

Lars von Trier filmleri

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Oyuncular: Michael Elphick, Esmond Knight, Me Me Lai

Fisher eski bir polistir. Yıllar sonra Avrupa’da kabusları canlı yaşayacağı bir kentte yaşamaya başlar. Bu kentte sürekli cinayetler işlenmekteve bu cinayetleri kimin işlediği bilinmemektedir. Fisher, bu cinayetleri çözebilmek için birçok insanla iletişime geçer. Ancak hiçbirinden bir sonuç çıkmaz. En sonunda “Suç Unsuru” isimli kitabın yazarı olan eski bir dostundan yardım almaya başlar. Dostunun kullanması için önerdiği yöntemler pek de normal değildir.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version