Kemal Sunal Filmografisi: Kemal Sunal Filmleri ve Karakterleri

Kemal Sunal filmleri seyirci ile buluşmadan yıllar önce Kemal Sunal sanat hayatına tiyatro ile başlar. Ardından yönetmen Ertem Eğilmez tarafından fark edilir ve sinema filmlerinde rol almaya başlar. Oynadığı filmlerde saf ve iyi kalpli karakterleri canlandıran Kemal Sunal, yediden yetmişe pek çok insanın hayatında yer eden bir sanatçıdır.
kemal sunal filmleri
Yaklaşık 30 yıllık sanat hayatına pek çok film ve tiyatro oyunu sığdıran Kemal Sunal 2000 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybeder. “Gülen Adam” lakabıyla anılan Kemal Sunal’ın tüm filmlerini ve karakterlerini kronolojik olarak sıraladık.

Tatlı Dillim (1972) | IMDb: 7.2

tatlı dilim
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Filiz Akın, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Münir Özkul
Tarık Akan’ın oynadığı Ferit karakteri en büyük tutkusu basketbol oynamak olan bir tıp öğrencisidir. Maçlardan önce dinlenmek ve antreman yapmak için bir köye kamp yapmaya giderler. Çapkınlığıyla bilinen Filiz, burada Filiz Akın’ın canlandırdığı Emine karakterine aşık olur. Öğretmen olan Emine ile evlenir. Ferit’in İstanbul’dan gelen arkadaşları onu alarak İstanbul’a getirir. Ferit burada Emine’yi unutur ve eski yaşamına geri döner. Ancak Emine, Ferit’e hayatının dersini vermek için çalışmaya başlar. Şehirli ve bakımlı bir kadın olarak Ferit’in karşısına tekrar çıkar. Bu film Kemal Sunal için çok önemlidir. Bir tiyatro oyuncusu olan Kemal Sunal’ı fark eden Ertem Eğilmez bu filmde ona da yer verir. Tatlı Dillim Kemal Sunal’ın rol aldığı ilk filmdir.

Oh Olsun (1973) | IMDb: 7.2

oh olsun
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Hale Soygazi, Hulusi Kentmen, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Metin Akpınar, Adile Naşit
Fehmi Haznedar üç oğlu olan zengin bir fabrikatördür. Fazıl (Kemal Sunal) en büyük oğludur ve Fehmi Bey’in yanında çalışmaktadır. Ferit üniversiteye giden ortanca oğludur. Derslerle çok ilgisi olmayan Ferit çapkınlıklarıyla bilinir. En küçük çocuk ise liseye giden Ferdi’dir. Onun da derslerle pek ilgisi yoktur. Notlarını sürekli değiştirerek babasına yalan söyler. Oğullarının ona söylediği yalanları fark eden Fehmi Bey ceza maksadıyla hepsini fabrikada işçi olarak çalıştırmaya başlar. Ferit burada usta başı olan Burhan Usta’nın kızı Alev’e aşık olur.

Güllü Geliyor Güllü (1973) | IMDb: 6.3

güllü geliyor güllü
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Oyuncular: Türkan Şoray, Ediz Hun, Neriman Köksal
Karadenizli bir kız olan Güllü, aynı köyde büyüdüğü kanlısı Taka Nuri’nin peşinden İstanbul’a gelir. Taka Nuri son derece zengin bir aileden gelmektedir. Nuri’nin sünnet düğününde ona bir tabanca hediye edilir. Ateşlenen o tabancadan çıkan kurşun Güllü’nün bir akrabasının ölümüne sebep olur ve kan davası başlar. Kemal Sunal ise kiralık katil rolüyle filmde yer alır.

Canım Kardeşim (1973) | IMDb: 8.7

canım kardeşim
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Kahraman Kıral, Halit Akçatepe, Adile Naşit
Babasının ölümü üzerine Kahraman’ın bakımı abisi Murat’ın üzerine kalır. Murat’ın en yakın arkadaşı Halit de aynı dönemde evinden atılmıştır ve Kahraman’la Murat’ın yanına taşınır. Kahraman’ın en büyük hayali evlerinde bir televizyon olmasıdır. Kahraman’ın hastalanması üzerine doktora giderler ve kanser hastası olduğunu öğrenirler. Bunun üzerine Murat ve Halit Kahraman’a unutamayacağı günler yaşatmaya başlar.

Salak Milyoner (1974) | IMDb: 8.0

salak milyoner
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Meral Zeren, Münir Özkul, Adile Naşit
Ölüm döşeğinde olan Kayserili Behçet, oğullarını İstanbul’daki bir ahbabı olan Mehmet Çavuş’un yanına yollar. Mehmet Çavuş’ta onlara ait olan bir define haritası olduğunu söyler. Dört kardeş ayrı ayrı plan yaparak İstanbul’a doğru yola çıkar ve hepsinin yolu aynı yerde kesişir. Mehmet Çavuş’un evine yerleşen kardeşler defineyi bulabilmek için İstanbul’un altını üstüne getirirler. Bu esnada pek çok defa karakolluk olurlar. En sonunda aslında aradıkları definenin oturdukları evin altında olduğunu fark ederler. Ancak Mehmet Çavuş’a fark ettirmeden evin tabanını nasıl kazacaklar?

Köyden İndim Şehire (1974) | IMDb: 8.3

köyden indim şehire
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe
Salak Milyoner’in devamı niteliğindedir. İstanbul’dan eli boş dönen kardeşler asıl defineyi kendi tarlalarında bulurlar. Altınları bozdurabilmek için Ankara’da ahbapları olan Kuyumcu Ali Rıza Bey’in yanına giderler. İlk etapta kardeşleri tanımayan Ali Rıza Bey onları sürekli dükkanından kovdurur. Ardından durumu öğrenir ve kardeşleri evinde ağırlamak ister. Amacı altınlardan pay almaktır. Ancak ne Ali Rıza Bey ne de kardeşler altınlardan faydalanamaz. Altınlar çatıdan aşağı saçılır.

Mavi Boncuk (1975) | IMDb: 7.8

mavi boncuk
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Halit Akçatepe, Metin Akpınar
Gazetede gördükleri menü fiyatını karşılayabileceklerini düşünen 6 arkadaş gazinoya eğlenmeye gider. Ancak eğlencenin sonunda ceplerindeki para hesabı ödemeye yetmez. Gazino çalışanları bu 6 kafadarı hor görür, kötü muameleye maruz kalırlar. Bunun üzerine onlar da gazino sahibinden intikam almak için assolisti kaçırmaya karar verirler. Emel Sayın’ı kaçırıp Yaşar’ın evinin çatısına getirirler. Zamanla Emel ve evdekiler arasında bir bağ oluşur. Aynı zamanda isteklerine de kavuşurlar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi vermeye razı olur. Ancak bu sefer de Emel gitmek istemez. Olaylar tersine döner. Halının içine sarıp kaçırdıkları Emel’i yine halının içine sararak teslim ederler.

Salako (1974) | IMDb: 7.4

salako
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Osman Alyanak, İhsan Yüce, Oktar Durukan, Feridun Çölgeçen
Emine köyün ağasının kızıdır. Babası onu istemediği biriyle evlendirmek ister. Ancak Emine’nin babasına karşı gelmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Bunun üzerine Emine dağlardaki sevdiceği Hamido’nun yanına kaçmak ister. Ancak tek başına gidemez ve Salako dışında kimse de ona eşlik etmek istemez. Emine Salako’yu oyalayıp Hamido’ya kaçar.

Şaşkın Damat (1975) | IMDb: 6.9

şaşkın damat
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Bülent Kayabaş, Adile Naşit, Ayfer Feray
Zengin bir adamın evinde bahçıvan olarak çalışan Apti ve ev sahibinin yeğeni Serpil’in hikayesi konu alınır. Serpil ve ailesinin tek isteği amcalarının parasını yemektir. Bu durumu fark eden amca Serpil’in Apti’yle evlenmesini eğer evlenmezse mirasından tek kuruş alamayacağını söyler. Evlilik gerçekleşir ancak Serpil Apti’den kurtulabilmek için elinden geleni yapar.

Hanzo (1975) | IMDb: 6.4

hanzo
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Mümtaz Ener
Vahşi ormanda ayılar tarafından büyütülen ve davranışları onlar gibi olan Hanzo, kazı için köye gelen bir grup tarafından fark edilir. Grup Hanzo’yu şehre getirir. Doktorlar tarafından gözetim altına alınan Hanzo normale dönmeye başlar. Ancak bu normalleşmeyle farklı bir kişilik ortaya çıkar. Hanzo kendini tedavi etmeye çalışan doktora aşık olur ve olaylar başlar.

Hababam Sınıfı (1975) | IMDb: 9.3

hababam sınıfı
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Adile Naşit, Bülent İğdiroğlu
Kemal Sunal filmleri dendiği anda akla gelen ilk yapımlardan biri olan Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli kitabından uyarlanır. Çamlıca Lisesi’nin Edebiyat A sınıfı yani Hababam Sınıfı ve yaramazlıklarını konu alır. Yeni atanan müdür muavini Mahmut Hoca Hababam Sınıfı’nı disipline sokmaya çalışır. Ancak bu çok da kolay olmaz.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) | IMDb: 9.0

hababam sınıfı sınıfta kaldı
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe
Beden eğitimi öğretmeni olan Badi Ekrem ve yeni edebiyat öğretmeni Semra da eklenir kadroya. Semra öğretmene çeşitli oyunlar oynayan Hababam Sınıfı, Mahmut Hoca’dan pek çok ceza alır. Kemal Sunal ve Şener Şen’in birlikte rol aldığı ilk filmdir.

Tosun Paşa (1976) | IMDb: 9.0

tosun paşa
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda
Yine bir Kemal Sunal filmleri klasiği ile karşı karşıyayız. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri 19. Yüzyılda Mısır’da yaşayan iki önemli ailedir. O zamanlar İskenderiye’nin en önemli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle mücadeleye girerler. Ancak devlet memurları da bu vadinin kime ait olduğuna karar veremez. Bunun üzerine iki aile de İskenderiye’nin en büyük memuru Daver Bey’in kızı Leyla’yı kendi safına çekmek için çalışır.

Süt Kardeşler (1976) | IMDb: 8.9

süt kardeşler
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Hale Soygazi, Ayşen Gruda
Koca konağın sahibi Melek hanım sütoğlu Şaban yerine o sandığı Ramazan’ı eve alır. Konağa gelen gerçek sütoğlu gelince işler karışır. Üstelik bir de Gulyabani adlı canavar çıkar ortaya. İşler tamamen karışır.

Sahte Kabadayı (1976) | IMDb: 7.7

sahte kabadayı
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Abdi Algül, Bahri Ateş, Kazım Kartal, Mümtaz Ener
Kemal babası mafya olan bir geçtir. Tren garlarında pişmaniye satarak geçinmeye çalışır. Babasının sağ kolu tarafından öldürülmesi üzerine Kemal’e haber ulaşır. O koca miras Kemal’e kalmıştır. Kabadayılık mirasını ve babasının namını sürdürebilmek için babasının katili olduğunu bilmediği Muhtar’la dolaşmaya başlar. Muhtar Kemal’i de öldürmek için an kovalar ancak Kemal’in saflığı her planı başarısız kılar.

Meraklı Köfteci (1976) | IMDb: 7.3

meraklı köfteci
Yönetmen: Engin Orbey
Diğer Oyuncular: Gölgen Bengü, Nisan Akman, Ali Şen, Hulusi Kentmen, İhsan Yüce, Şevket Altuğ
Zühtü köftecilik yapan meraklı bir gençtir. Günün birinde bir kıza yardım ederken kendini onunla evli halde bulur. Kızın ailesinin ve kendi ailesinin istekleri çok farklıdır. Ortada kalan meraklı köfteci Zühtü ise günden güne evlendiği kızdan daha çok hoşlanmaya başlar.

Kapıcılar Kralı (1976) | IMDb: 8.4

kapıcılar kralı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Bilge Zobu, Sevda Ferdağ, Sevil Üstekin, Şevket Altuğ
Saf görünen kapıcı Seyit işinde son derece iyidir. Apartman sakinleriyle arasını çok iyi tutan Seyit apartmanda olup biten her şeyi kendi lehine kullanmaya başlar. Kapıcısı olduğu apartmanın yarısını satın alır.

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) | IMDb: 8.8

hababam sınıfı uyanıyor
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe
Köyden gelen Ahmet de Hababam Sınıfı’ndan nasibini alır. Kendilerine benzetmeye çalıştıkları Ahmet ne olursa olsun duyarlı duruşundan ödün vermez. Halit Akçatepe’nin yani Güdük karakterinin olduğu son Hababam Sınıfı filmidir.

Sakar Şakir (1977) | IMDb: 8.1

sakar şakir
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Adile Naşit, Ali Şen, Ünal Gürel
Şakir sakarlığıyla bilinir. Ölen amcasından kalan miras için İstanbul’a yola çıkar. Sakarlığıyla İstanbul’da da başına çok iş çıkarır. Başka bir akrabasıyla miras için karşı karşıya gelen Şakir yanlışlıkla miras kalan dükkanı havaya uçurur ve miras yok olur.

İbo ile Güllüşah (1977) | IMDb: 6.1

ibo ile güllüşah
Yönetmen: Atif Yılmaz
Diğer Oyuncular: Gülşah Soydan, Ayşen Gruda, Deniz Türkali, Ali Şen, Bilge Zobu
Başlık parası biriktirebilmek için İstanbul’a gelen İbo bir türlü parayı denkleştiremez. Tam bu esnada ailesinden ilgi görmek isteyen Güllüşah ile yolları kesişir. Güllüşah İbo’nun aklına girerek ailesinden fidye istemesine ikna eder. Ancak işler hiç bekledikleri gibi gitmez.

Hababam Sınıfı Tatilde (1977) | IMDb: 8.7

hababam sınıfı tatilde
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Sevda Aktolga, Ahmet Ariman, Filiz Bozkurt
Hababam Sınıfı’na yeni katılan 4 kız öğrenci de sınıfa ayak uydurur. Karşılıklı sataşmalar başlar. Bu sataşmalardan birine ceza olarak Mahmut hoca öğrencileri izcilik kampına gönderir.

Çöpçüler Kralı (1977) | IMDb: 8.6

çöpçüler kralı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Ayşen Gruda, İhsan Yüce, Erdal Özyağcılar
Çöpçüler Kralı da Kemal Sunal filmleri arasında önemli yere sahip bir yapımdır. Mahallede temizlikçilik yapan Hacer’e aşık olan zabıta amiri ile mahallenin çöpçüsü Apti arasında geçen çekişme konu alınır. Zabıta memurunun Hacer’i kabul etmek istemeyen annesi de olayları karıştırır.

Köşeyi Dönen Adam (1978) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Meral Orhansoy, Necla Soylu, Ali Şen
Adem sıradan bir odacıyken Amerika’daki amcasından miras kalır. O zamana kadar kızıyla evlenmesine izin vermeyen Adem bu mirasla birlikte Adem’i kabul eder. Amerika’dan miras bir sandıkla gelir. Miras bir eşektir. Mirası bilmeden önce Ademi’in etrafına toplanan herkes bir anda ona sırt döner. Adem ise bunu onların yanına bırakmaz.

Kibar Feyzo (1978) | IMDb: 8.7

kibar feyzo
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Şener Şen, İlyas Salman, Müjde Ar, Adile Naşit
Gülo’ya talip çoktur. Feyzo da bu taliplerden birisidir. Askerden döner dönmez ilk işi Gülo’yu istemeye gitmek olur. Gülo’nun babası ise başlık parasını açık arttırmayla belirler. Çok yüksek bir başlık parası belirlenir ve Feyzo bu parayı ödemek zorunda kalır. Parayı ödeyebilmek için kente çalışmaya gider.

İyi Aile Çocuğu (1978) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Harika Avcı, Sevil Üstekin, Ali Şen
Birbirini hiç görmeden büyüyen tek yumurta ikizleri Kemal ve Cemal’in bir noktada yolları kesişir. Birisi son derece mütevazi bir yaşam sürerken diğeri tam bir gangster olarak hayatına devam etmektedir.

İnek Şaban (1978) | IMDb: 7.6

inek şaban
Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Defne Yalnız, Yavuz Karakaş, Saadet Gürses, Dinçer Çekmez
Şaban manavda çalışırken başlık parasını kazanabilmek için Almanya’ya işçi olarak gitmeye karar verir. Havalimanında bir kaleciyle karıştırılan Şaban onun yerine geçer. Kalede harika başarılar elde etmeye başlar.

Avanak Apti (1978) | IMDb: 7.0

avanak apti
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ayşen Gruda, Ünal Gürel, Ali Şen, Atilla Ergün
Apti durumu pek de iyi olmayan bir gençtir. Arkadaşı Nuri ile Nevin Şenses’in afişlerini asar. İçten içe Nevin Şenses’e çok aşıktır. Ancak parası olmadığı için Şenses’in onu fark etmediğini düşünür. Bir gün onu dinlemeye gazinoya gider ve Urfalı Apti sanılır. Ona bakışlar bir anda değişir.

Umudumuz Şaban (1979) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Serpil Nur, Turgut Özatay, Muhteşem Durukan, Alpay İzer, Nejat Gürçen
Şaban, köyden kente amcasının kahvehanesini işletmek için göçer. İstanbul’da yaşadığı semtte bir arsa ağası vardır. Ağayla semt sakinleri arasında sürekli sürtüşme vardır. Bir gün ansızın arsa ağası öldürülür. Bu cinayet o dönemde mahallede kovboy kıyafetiyle gezen Şaban’ın üstüne kalır. Hapisten çıktıktan sonra mahalleli tarafından kahraman ilan edilir.

Korkusuz Korkak (1979) | IMDb: 8.1

korkusuz korkak
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ayşen Atav, Turgut Özatay, Nejat Gürçen
Mülayim iş arkadaşları tarafından sürekli ezilen, evinin kirasını bile denkleştiremeyen biridir. Ev sahibi evden atmakla tehdit eder. Patronu sürekli ezer. Bir doktor kontrolünde 6 aylık ömrü kaldığını öğrenir. Bu haberle tüm dünyası ve dünyaya karşı verdiği tepki değişir.

Dokunmayın Şabanıma (1979) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Ahu Tuğba, Ercan Yazgan, Halit Akçatepe
Ökkeş ve Şaban iki eski asker arkadaştır. Ökkeş zorla evlendirilmek istenir. Şaban’ın ise kadınlar konusunda hiç yüzü gülmüyordur. Ökkeş ve Şaban yer değiştirmeye karar verir. Ancak ikisi de aynı kadına aşık olur ve işler karışır.

Bekçiler Kralı (1979) | IMDb: 7.7

bekçiler kralı
Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Semra Türel, Reha Yurdakul, Hakkı Kıvanç
Bekçi Şaban mahalleliye zorbalık yapan herkesin karşısında durur. Vatandaşa eziyet eden muhtar, manav ve benzeri kimse Şaban’dan hoşlanmaz. Elinden gelen her şeyi yapan Şaban mahalleli tarafından el üstünde tutulur.

Zübük (1980) | IMDb: 8.5

zübük
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Bülent Kayabaş, Kadir Savun, Osman Alyanak
Milletvekilliğinden ihraç edilen İbrahim Zübükzade asla sözünde durmayan bir siyasetçidir. Yaşar adlı gazeteci ise çalıştığı gazete için bir yazı dizisi hazırlamak için Zübükzade’nin hayat hikayesini araştırmaya başlar. Dairede katip olarak çalışmaya başlayıp aldığı rüşvetlerle zengin olan İbrahim Zübükzade’yi etrafındakilerden dinler.

Gerzek Şaban (1980) | IMDb: 7.2

gerzek şaban
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ülkü Özen, Yadigar Ejder
Şaban adında bir karakter olmamasına rağmen filmin ismi Gerzek Şaban’dır. Figüranlık yaparak hayatını idame ettiren Osman’ı dönemin ünlü kabadayısı Seyfi’ye benzetirler ve olaylar başlar.

Devlet Kuşu (1980) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Serpil Çakmaklı, Hüseyin Kutman
Gecekondu mahallesinde yaşan Mustafa komşusu olan Aynur’a aşktır. Tüm vaktini aylaklık ederek geçiren Mustafa’nın hayatı Zülfikar adında zengin biri iş insanının mahalleye gelişiyle değişir. Zülfikar’ın kızı Hülya Mustafa’ya aşık olur. Mustafa ise ailesini fakirlikten kurtarmak için Hülya ile evlenmeye karar verir.

Kanlı Nigar (1981) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Necla Soylu
Kemal Sunal ve Fatma Girik başrolleri paylaşır. Nigar, Osmanlı döneminde İstanbul’da randevuevi işleten bir kadındır. İçindeki intikam duygusuyla onu bu yola düşürenlerin peşine düşer. İntikam almak için planlar kurmaya başlar.

Davaro (1981) | IMDb: 8.1

davaro
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Pembe Mutlu
Memo Almanya’da çalışıp başlık parasını bitirdikten sonra köyüne döner. Tam evleneceği vakit kan davalı olduğu Sülo hapisten çıkar ve annesi onu öldürmesini ister. Öldürüleceğini anlayan Sülo, Memo’ya bir teklifle gider. Memo, Sülo’yu yalandan öldürür ve köylüyü buna inandırır. Ancak belli bir zaman sonra bu ikilinin yolları tekrar kesişir.

Yedi Bela Hüsnü (1982) | IMDb: 7.7

yedi bela hüsnü
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Oya Aydoğan, Erhan Abir, Şevket Altuğ
En yakın arkadaşı tarafından çok yakışıklı olduğuna ikna edilen Hüsnü, mahallede sevdiği kız Hüsniye’ye açılmak üzeredir. Tam o esnada mahallede çıkan bir çatışmada işlenen cinayetler Hüsnü’nün üstüne kalır. Mahallede ünü yayılır. Yedi Bela Hüsnü olur ve el üstünde tutulmaya başlanır.

Doktor Civanım (1983) | IMDb: 7,0

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Bahar Öztan, Ayşen Gruda
Kemal şehirde hastanede hademelik yaparak geçimini sağlamaktadır. Annesini mutlu edebilmek için ona doktor olduğu yazdığı bir mektup yollar. Bu mektupta yazanlar tüm köye yayılır. Köyün kızları Kemal’i tavlamak için çeşitli numaralar yapmaya başlarlar.

Tokatçı (1983) | IMDb: 7.8

tokatçı
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ali Şen, Şevket Altuğ, Nazan Saatçi, Ünal Gürel
Osman başlık parasını denkleştirebilmek için İstanbul’da aylarca yarı aç yarı tok bir şekilde çalışır. Tam denkleştirdiği noktada köye dönerken yolda tokatlanır. Ardından tekrar İstanbul’a döner ve burada asker arkadaşı Şevket’ ile karşılaşır.

Kılıbık (1983) | IMDb: 7.1

kılıbık
Yönetmen: Uğur İnan
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Ali Şen
Kamil evden işe, işten eve bir hayat sürmektedir. Evde karısının sözünden çıkamaz, işte ise kimseye karşı gelemez bir yapısı vardır. Aldığı maaşla evi geçindirmesi çok zordur. Evin kirasını ödeyemez ve ev sahibiyle davalık olur. Dava Kamil’in lehine çıkar. Bunun üzerine ev sahibi Müslüm Bey mafyaya giderek bu duruma el atmalarını ister.

En Büyük Şaban (1984) | IMDb: 6.7

en büyük şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nilgün Bubikoğlu, Kamran Usluer, Reha Yurdakul, Hikmet Karagöz
Şaban köyden amcasının oğlunu aramak için İstanbul’a doğru yola çıkar. İstanbul’a indiğinde bir adam ona Boğaziçi Köprüsü’nü satmaya çalışır. Buna inanan Şaban beş parasız kalır. Kendini asmak üzere olan bir adamı kurtarır ve onunla dost olur. Ancak adam sarhoşken Şaban’ı tanıyıp, ayılınca unutur. Bu git geller arasında Şaban çiçek satan görme engelli bir kıza aşık olur.

Çarıklı Milyoner (1983) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Necla Nazır, Ali Şen, Reha Yurdakul, Belkıs Dilligil, Selim Naşit
Kemal Sunal filmleri listemize Çarıklı Milyoner ile devam ediyoruz. Bayram, şehirde yaşayan hiç görmediği babasının ölümü üzerine onun tüm mirasına konar. Bir anda zengin bir adam olur. Etrafındaki akrabaları bu mirası Bayram’a bırakmamak için ellerinden geleni yaparlar. Gazetelerde Bayram hakkında ileri geri yazılar yazılır. Tüm bunlara dayanamayan Bayram akıl hastanesine yatırılır.

Şabaniye (1984) | IMDb: 6.3

şabaniye
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Çiğdem Tunç, Erdal Özyağcılar, Adile Naşit, Turgut Boralı
Şaban, kan davalısından kaçmak için kadın kılığına girer. Ancak kan davalısı kadın haline aşık olur. Şaban ise kan davalısının kızına vurulur. Karmaşık bir hikaye başlar.

Postacı (1984) | IMDb: 7.0

postacı
Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Erdal Özyağcılar, İhsan Yüce, Nezahat Tanyeri
Sevtap ve mahallenin posta görevlisi Adem birbirine aşıktır. Ancak kavuşmaları önünde bir engel vardır: Sevtap’ın ağabeyi Latif. Gizlice evlenmeye kalkan çiftin Latif’in Almanya’dan dönüşüyle tüm planları suya düşer.

Ortadirek Şaban (1984) | IMDb: 7.3

ortadirek şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Bahar Öztan, Yalçın Tülpar, Ergun Köknar, Yavuzer Çetinkaya
Şaban kendi halinde, elindeki parayı ucu ucuna yetiştirerek yaşayan bir memurdur. Petrol zengini Adnan Bıçakçı’nın desteğiyle üniversitede okuyan Bahar’a aşıktır. Ancak aşık olan tek kişi Şaban değildir. Basketbolcu Erkan da Bahar’a aşıktır. Bahar’ın Adnan Bıçakçı’nın öz kızı olduğu öğrenilince kaçırılır. Şaban onu bulup kurtarabilmek için maceradan maceraya koşar.

Atla Gel Şaban (1984) | IMDb: 7.6

atla gel şaban
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Dinçer Çekmez, Turgut Özatay
Niyazi bir şeker fabrikasında çalışan, zor geçinen bir işçidir. Boyunca borcu olan Niyazi bir gün at yarışı oynar ve tutturur. Ancak kuponu yatırmadığı için parayı alamaz. Bunun üzerine her gün at yarışı oynamaya başlar. Sürekli tutturan Niyazi’yi gören birisi mafya babası Kazım’a haber verir. Kazım Niyazi’yi evine hapseder ve onun için at yarışı oynamaya zorlar.

Sosyete Şaban (1985) | IMDb: 7.0

sosyete şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Kenan Pars, Süleyman Turan, Perihan Savaş
Zengin köylü Şaban beşik kertmesi Peri’ye aşıktır. Ancak Peri Şaban’ı beğenmez. O eğitimli bir kızdır, Şaban ise köylü bir gençtir. Peri’nin babası paraya sıkışınca kızı ve Şaban’ı evlendirir. Peri ise köyden kaçar. Şaban ondan intikam alabilmek için kimlik değiştirip sosyetik Dilaver Bey’e dönüşür.

Şendul Şaban (1986) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Ayten Erman
Şaban patronundan zam istediği için işten atılır. Eşi Necla ile iddiaya girerler. Necla kadınların daha kolay iş bulabileceğini söyler. Bunun üzerine iş aramaya başlar ve ilk günden bir iş bulur. Tüm rolleri değişirler. Şaban evde ev işlerini yapar. Necla ise işe gidip evi geçindirir.

Şaban Pabucu Yarım (1985) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Adile Naşit, Halit Akçatepe, Reha Yurdakul, Fulya Özcan
Adile teyze tüm hayatını çocuklara adamış şen şakrak bir kadındır. Yeğeni Şaban ve arkadaşlarıyla bir oyun parkını işletmektedir. Haydar adlı oldukça zengin bir iş adamı aldığı koca araziye lüks binalar yapmak ister. Bu arazinin içinde Adile teyzenin oyun parkı da vardır. Bunun üzerine Adile teyze ve Şaban bir olup Haydar Bey’e karşı mücadele etmeye başlar.

Katma Değer Şaban (1985) | IMDb: 6.6

katma değer şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Filiz Ersürer, Sevda Aktolga, Dinçer Çekmez, Eray Özbal
Şaban annesinin ölümü üzerine dayılarının yanına Almanya’ya gönderilir. Almanya’da özel eğitimler alarak gizli bir polis olur. Ancak bunu etrafından kimse bilmez. Babasının ismi çalıştığı yerde bir dolandırıcılık olayında anılır. Ne yaparsa yapsın kendini aklayamaz. Bunun üzerine oğlu Şaban’ı yardıma çağırır. Geleneksel bir şekilde büyütüldüğünü düşündüğü oğlu bir punkçı olarak döner ülkeye. Film KDV’nin vergi sistemimize girmesine bir tepki olarak çekilmiştir.

Yoksul (1986) | IMDb: 7.3

yoksul
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şehnaz Dilan, Yaman Okay, Kerem Yılmazer
Yoksul handa çaycılık yaparak yaşayan bir gençtir. Leyla adından bir kıza aşıktır. Ancak Leyla Yoksul’un hisleriyle oynayarak onun parasını almak istemektedir. Sürekli Yoksul’dan bir şeyler ister. Bir gün evden atıldığını söyler. Yoksul da yüklü bir miktar para verir Leyla’ya. Bu Leyla’yı son görüşü olur. Çünkü Leyla tüm parayı alır ve başka bir adamla kaçar.

Tarzan Rıfkı (1986) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Suna Yıldızoğlu, Asuman Arslan, Yadigar Ejder, Ünal Gürel
Rıfkı kendini Tarzan sanan saf bir gençtir. Bir gün hiç beklenmedik şekilde mafyanın içine karışmış halde bulur kendini. Son derece sakar olan Rıfkı, mafyanın üstüne yıkmaya çalıştığı kirli işleri eline yüzüne bulaştırır.

Garip (1986) | IMDb: 7.1

garip
Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Ece Alton, Fatoş Sezer, Nilgün Saraylı, Reha Yurdakul
Kemal Beşiktaş aşığı bir gençtir. Bir gün sandala terk edilmiş bir bebek bulur. Birilerine vermeye çalışır ancak bir türlü kimseye veremez. Kendi büyütmeye karar verir. Bebeğe Fatoş adını verir. Birlikte çalışıp geçinmeye başlarlar. Fatoş’u gören bir yapımcı sayesinde filmlerde yer almaya başlarlar. Ucu ucuna yetiştirmeye çalıştıkları bir hayatı geride bırakıp zengin olurlar. Her şey güzel giderken Fatoş’un gerçek babası ortaya çıkar ve onu almak için dava açar.

Deli Deli Küpeli (1986) | IMDb: 7.3

deli deli küpeli
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Melike Zobu, Yaman Okay, Reha Yurdakul, Yavuzer Çetinkaya
Kar yüzünden zor zamanlar geçiren köyde bu durumu fırsata çeviren tefeciler halka hayatı zindan eder. Bunlar yaşanırken akıl hastanesinden kaçan iki deli köye gelir. Köylü onları kaymakam ve hakim olarak tanır. Bu iki deli de rollerini benimserler. Tefeciler ve yalancı kaymakam ve hakim arasında mücadele başlar.

Davacı (1987) | IMDb: 7.2

davacı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şavaş Yurttaş, Güzin Özipek, Serra Yılmaz
Film, yargı düzenine bir eleştiri için çekilir. Davalı iki komşunun arasında geçen olayları konu alır. Dava yaklaşık 7 sene sürer. Bu 7 senede yaşananları davanın tarafları anlatır.

Kiracı (1987) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Fisun Demirel, Özlem Onursal
Kerim 3 çocuğu, karısı ve kayınvalidesine tek maaşıyla bakmaya çalışan bir devlet memurudur. Kirada oturan Kerim’in maaşının neredeyse yarısı ev kirasına kalanları ise yine ev giderlerine gider. Tüm bu sıkıntıların içinde bir de ev sahibi kiraya zam yapmak ister.

Japon İşi (1987) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Sümer Tilmaç, Necdet Yakın
Garsonluk yapan Veysel çalıştığı gazinonun solisti Başak’a aşıktır. Ancak Başak Veysel’den hoşlanmaz. Veysel’in platonik aşkına kayıtsız kalamayan Japon bir müşteri ona Başak’ın robotu yapıp hediye eder. Veysel aşkına kavuşur ancak bu robotla birlikte olaylar çığırından çıkar.

Polizei (1988) | IMDb: 6.6

polizei
Yönetmen: Şerif Gören
Diğer Oyuncular: Babett Jutte, Yalçın Güzelce, Kaya Gürel
Ali Ekber Berlin’de yaşayan bir çöpçüdür. Babett adlı bir Alman’a aşık olur. Ancak Babett Ali Ekber’in varlığından bile haberdar değildir. Ali Ekber çöpçülüğün yanı sıra Türk tiyatrosunda temizlik yapar ve küçük de olsa bir rol alarak sahneye çıkmak için gün sayar. O beklediği rol hayatından bambaşka bir perde açar. Bir polis rolü gelir. Kimse onu kostümler içinde tanımaz o da başka birisi olur.

Öğretmen (1988) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Selma Sonat, Renan Fosforoğlu, İhsan Yüce
Hüsnü öğretmen yaşadığı köyden ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eder. İstanbul’un kalabalıklığı ve pahalılığı bu şehirde yaşamayı onlar için zor hale getirir. Geçim sıkıntısı günden güne artar. Öyle sıkıntılı bir sürece girerler ki Hüsnü aklını kaybeder.

İnatçı (1988) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Asuman Arsan, Hüseyin Kutman, Ferdi Akarnur
Baraj yapımı için kamulaştırmaya giren iki köy vardır. Bunu önceden öğrenen iki holding köylüleri kandırarak arazileri satın almak ister. Köyde inatçılığıyla biline Bayram diğer köyün ağasının kızı Emine’ye aşıktır. Emine de Bayram’a aşıktır ancak babası birlikteliklerine mani olur. Bunun üzerine bayram bir ders vermek ister ve arazisini satmamak için diretir.

Düttürü Dünya (1988) | IMDb: 7.4

düttürü dünya
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Jale Aylanç, Cezmi Baskın, Erdal Gülver
Mehmet Ankara’da bir pavyonda klarnet çalarak karısı ve üç çocuğuna bakmaya çalışan bir adamdır. Ev sahibi olan kayınbiraderi oturdukları gecekonduyu bir müteahhitte verir ve Mehmetlerden evi boşaltmasını ister. Elinde avucunda doğru düzgün bir para olmadan kazandığını biriktirmeye bir yandan da ev aramaya başlar. Tüm bu zorlukları yaşarken içinde hep bir gün kaset yapma hayalini yaşatır.

Bıçkın (1988) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Nilgün Belgün, Necati Bilgiç, Ayten Erman
Ali arkadaşı Osman ile hırsızlık yapan, ninesiyle birlikte yaşayan bir gençtir. Aynı mahallede yaşadığı Zehra’ya aşıktır. Ancak Zehra Ali’nin farkında bile değildir, oyuncu Kemal Sunal’a aşıktır. Oysa Ali Kemal Sunal’a tıpa tıp benzemektedir. Bunun farkına varan Ali kendini Kemal olarak tanıtır Zehra’ya. Her şey güzel giderken durumu haber alan Kemal Sunal da olaya dahil olur.

Zehir Hafiye (1989) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Şemsi İnkaya, Nur Gürkan, Turgut Özatay
Cemal sıradan bir taksi şoförüyken Zeynep’in arabasına binmesiyle tüm hayatı değişir. Zeynep Oktay adlı bir gence aşıktır. Ancak babası bu aşkı onaylamaz. Bunun üzerine Zeynep evden kaçmak için bindiği takside Cemal’le tanışır. Dinlediği hikayeden etkilenen Cemal, Zeynep’e yardım etmeye karar verir. Ancak bilmediği bir şey vardır. Zeynep ünlü bir mafya babasının kızıdır. Çocukluğundan beri polis hafiyesi olmak isteyen Cemal’in rüyaları gerçek olmak üzeredir.

Talih Kuşu (1989) | IMDb: 7.1

talih kuşu
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Yasemin Yalçın, Nevzat Okçugil, Bülent Kayabaş
Osman ailesini ucu ucuna geçindiren bir vatandaştır. Bir gün piyangocu Şakir’den aldığı bileti yana yakıla aramaya başlar. Etrafında bunu görenler piyangonun Osman’a çıktığını sanır. Hepsi etrafında pervane olur. Piyangonun kendisine çıkmadığını söylese de kimse ona inanmaz.

Gülen Adam (1990) | IMDb: 7.0

gülen adam
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Aydan Burhan, Ahmet Sezerel, Bilge Zobu
Yusuf doğduğu günden itibaren her şeye gülen biridir. Her şeye gülmesinin yanı sıra hiçbir şeye de ağlamaz. Ancak bu isteyerek yaptığı bir şey değildir. Elinden hiçbir şey gelmiyordur. En ciddi anlarda bile kendini durduramayıp gülmeye başlar. Tüm bu serüven kendi çocuğu dünyaya gelene kadar devam eder. Çocuğunun doğumunda bir anda ağlamaya başlar.

Koltuk Belası (1990) | IMDb: 7.1

koltuk belası
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Sema Çeyrekbaşı, Gökhan Mete, Berna Laçin
Zühtü, sıradan bir devlet memurudur. Yaşadığı yerde, yerel seçimler için partilerden birisi Zühtü’yü belediye başkanı adayı olarak göstermek ister. Ailesi aday olması için destekler. Bunun üzerine Zühtü aday olur ve kazanır. Koltuğa oturduğu günden itibaren gördüğü her yanlışın karşısında durmaya başlar. Bunun üzerine parti Zühtü’yü uyarır ve ondan bugüne kadar düzen nasıl devam ettiyse aynı o şekilde devam ettirmesini ister.

Boynu Bükük Küheylan (1990) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Erdoğan Tokatlı
Diğer Oyuncular: Aydemir Akbaş, Halil Ergün, Füsun Demirel
İbrahim Küheylan köyden kente daha çok para kazanmak için ailesiyle birlikte göç eder. Ailesi iki karısı ve çocuklarıdır. Bir apartmanın kapıcılığını yapmaya başlar. Şehirde yaşamak sadece daha fazla para kazanmalarını sağlamaz. Şehirdeki kültürü deneyimledikçe İbrahim Küheylan’ın iki eşi kocasına karşı tavır almaya ve yan yana durmaya başlar.

Abuk Sabuk 1 Film (1990) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Şerif Gören
Diğer Oyuncular: Bülent Kayabaş, Gamze Gözalan
Ademoğlu köyde kızıyla birlikte yaşayan bir adamdır. Zamanında donmaktan kurtardığı bir Alman bu iyiliği unutmaz ve mirasını ona bırakır. Bir anda ülkenin en zenginleri arasında girer. Ancak Ademoğlu bu yaşına kadar hiç gülmemiştir. Bir televizyon Ademoğlu’nu güldürme yarışması düzenler ancak kimse başarılı olamaz.

Varyemez (1991) | IMDb: 6.7

varyemez
Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Yasemin Yalçın, Gamze Gözalan
Ragıp Elibol çocuklarının annesi olan Melek Hanımdan ayrılıp Dürdane Hanım ile evlenen zengin bir iş insanıdır. Zengin olmasına rağmen son derece cimridir. Gizli bir örgüt olduklarını söyleyen dört genç Ragıp’ı kaçırıp fidye ister. Ancak Ragıp’ın etrafındaki kimse fidyeyi ödemeye yanaşmaz. Dört genç fidyeden ümidi kesince Ragıp’ı serbest bırakırlar. Fidyenin ödenmemesinden etrafındaki kimsenin onu sevmediğini anlayan Ragıp ailesine bir oyun oynar. Ölmüş numarası yaparak herkesin gerçek yüzünü görür.

Propaganda (1999) | IMDb: 7.1

propaganda
Yönetmen: Sinan Çetin
Diğer Oyuncular: Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Rafet El Roman, Ali Sunal
Kemal Sunal filmleri arasındaki en yeni yapımdır. Dolayısıyla sevgili Kemal Sunal’ın son filmidir. Mehdi ve Rahmi çocukluk arkadaşıdır. Yaşadıkları Hisli Hasar kasabasının ortasından sınır telleri geçirilir ve bu iki arkadaşın arasında kocaman bir sınır yerleşir. Mehdi’nin oğlu Adem ile Rahmi’nin kızı Filiz’in arasındaki büyük bir aşk da bu tellerle zarar görür. Hisli Hisarlıların merkezi otoriteye karşı hayatlarını savunmaya çalışmaları anlatılıyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/