İyi Bir Hayat ve Başarı İçin Neden Egonuzdan Arınıp Alçak Gönüllü Olmalısınız?

“Ego, korku ve savunmacılıktan kendini doğuran en büyük yanlıştır.” ― John O’Donohue

Kimi zaman korunmak, kimi zaman ise kendimizi daha iyi hissetmek için egomuzun arkasına sığınırız. Peki bunu yaparken egonun bizden uzun vadede götürdüklerini algılayabiliyor muyuz? Egonun bazı noktalarda işe yaradığı doğru olsa da, egoist bir insan olmanın zararlarını bilmek büyük önem taşıyor.

1) Ego Yüzünden Kendi Fırsatlarınızın Katili Olabilirsiniz

Bazı insanlar, sırf egolarına zarar gelmesin diye bir işte amatör olmayı kabullenemiyor ya da kendilerini mutlu edebilecek, önü açık bir fırsata “Ben daha iyilerine layığım” diyerek sırtlarını çevirebiliyor; kendi potansiyellerinin katili olduklarını bilmeden. Egolarından arınmış biri amatör olmadan gelişme olmayacağını, sıçramak için önce eğilmesi gerektiğini bilir.

2) Ego Öğrenme Hevesinizi Kırar ve Gelişiminizi Durdurur

Her şeyi bildiğini zanneden insan, çoğu zaman hiçbir şeyi bilmez. Çünkü ne kadar şeyi bilmediğini bilmez. Bilginin ve yeniliğin güç olduğu düzende, öğrenmekten vazgeçen insanlar çoğu zaman geride kalır. Ego, kişiyi kendisinin her konuda bilgili ve en iyisi olduğuna inandırır. Aynı zamanda öğrenmenin en büyük engellerinden birisidir.

“Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego,
ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego…” ―Albert Einstein

3) Ego Hem İnsanlara Duyduğunuz Hem de İnsanların Size Duyduğu Saygıyı Azaltır

Başarılı insanlara kıskanarak bakmak ile ilham alarak bakmak arasında dağlar kadar fark vardır. Egosu yüksek olan insan “Ben daha başarılıyım/başarılı olacağım” derken, saygılı bir insan karşısındaki insanın başarısını takdir eder ve bir şeyler öğrenmeye çalışır. Alçak gönüllülük egodan her zaman daha  çok saygı yaratır.

4)  Ego Size Kim Olduğunuz Konusunda Yanlış Bilgiler Verir

Mutlu ve başarılı bir hayat geçirebilmek için önce kim olduğunuzu tanımanız gerekir. Kendinizi çok yukarıda görürseniz egoist, çok alçakta görürseniz yetersiz, olduğunuz gibi görürseniz kendiniz olursunuz. Güçlü ve zayıf yanlarınızla kendinizi tanımlayıp, zayıflıklarınızı güçlendirmeye çalışmak; kusurlarınızı ego ile kapatmaktan çok daha sağlıklıdır.

5) Ego Yolunuza Devam Etmenizi Engeller

Yolun getirdiği engelleri kabullenip, sabrederek ilerlemeye devam etmek çoğu insan için çok zordur.  Egolarıyla başa çıkamayan bir insan ise bu yolda daima kaybolur. Hayatta bazı mutsuzlukları kabullenmek ve her zaman işlerin istediğiniz gibi gitmeyeceğini bilmek, yolunuza devam edebilmek için kritik bir rol oynuyor. Egosu yüksek bir insan her zaman en iyi yollardan geçeceğine ve hiç başarısız olmayacağına inanır. Süreç ilerledikçe de gerçekler, beklentilerin yerini alır ve çöküş başlar. Bu yüzden devam edebilmek için alçak gönüllülük egodan daha büyük bir motivasyondur.

“Ego, yaptığın şeyin en büyük engeli olabilir. Eğer kendi muhteşemliğine inanırsan, bu senin ve yaratıcılığının sonu olur.” ―Marina Abramovic

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/