Seçenek Çok, Yeterli Bilgi Yok: IELTS, TOEFL Gibi Sınavlara Hazırlanmak İçin 7 Etkili Öneri

Kaplan International

Kaplan International

Kaplan International, 6 ülkeye yayılmış 37 akredite dil okuluna sahiptir.

Dünya genelinde en çok geçerliliği olan IELTS ve TOEFL gibi sınavlara hazırlanma aşaması, birçok insan için kafa karıştırıcı ve zorlayıcı bir dönem oluyor. Bu dönemi daha rahat ve başarılı bir şekilde geçirmek istiyorsanız, basit gibi görünse de etkisi oldukça büyük olan bu 7 maddeyi mutlaka uygulamalısınız.

1) Sınav formatlarına dair her detayı bilin

Her sınavın birbirinden farklı formatlara sahip olduğunu biliyorsunuz. Örneğin TOEFL’da soruların neredeyse tamamı çoktan seçmeliyken, IELTS ise kısa cevap, boşluk doldurma ve kısa essay yazma gibi farklı soru çeşitlerine sahiptir. Ayrıca IELTS 2 saat 40 dakika sürerken TOEFL 4 saat sürmektedir. Sınavınların nasıl puanlandığını bilmek de başarıya ulaşmak için oldukça faydalı olacaktır.

2) Eksik olduğunuzu düşündüğünüz alanlara öncelik verin

Neredeyse tüm sınavlarda okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileriniz ölçülür. Eğer kendinize fazla güvendiğiniz alanlar varsa çalışma planınızı diğer konulara öncelik vererek oluşturmalısınız. Böylelikle istediğiniz sonuçlara ulaşmanız daha kolay olacaktır.

3) Güvenilir ve olabildiğince çeşitli kaynaklar kullanmaya çalışın

Her sınavda olduğu gibi İngilizce sınavlarında da kaynak seçimi oldukça önemli bir yere sahip. Bu sebeple hem kaliteli hem de birden fazla kaynak kullanarak hayallerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

4) Tecrübeli arkadaşlarınızdan mutlaka yararlanın

Sınava dair her şeye hakim olsanız da sınav anında her şey bambaşkaymış gibi gelebilir. Tecrübeli bir arkadaşınızdan alacağınız tavsiyeler bu açıdan oldukça değerli ve aynı hataları yapmamak adına bir yol gösterici. Hem zaman kaybetmeyi hangimiz isteriz ki?

5) Kelime bilgisinin hayat kurtarıcı olduğunu unutmayın

Eğer İngilizce’yle az da olsa bir geçmişisiniz varsa kelime bilgisinin ne kadar önemli olduğunu ve aynı zamanda kelime öğrenmenin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. IELTS ve TOEFL gibi sınavlarda yüksek puanlar almak için kelime bilginizin iyi olduğunu göstermelisiniz. Ne kadar farklı kelime kullanırsanız o kadar iyi.

6) Sürekli örnek konuşma videoları izleyin ve taklit edin

Sınavların speaking kısmı genellikle en çok korkulan kısım oluyor. Oysa en rahat olmanız ve bu rahatlığı karşınızdaki insana hissettirmeniz gereken kısım burası. İnternetten rahatlıkla bulabileceğiniz örnek sınavları izleyerek yüksek ve düşük puan almış insanları karşılaştırabilirsiniz.

7) Doğru dil okuluyla her şey daha kolay

Dil okuluna gitmeye karar verdiğiniz andan itibaren en önemli kısım, sizi hayallerinize ulaştıracak doğru dil okulunu seçmek oluyor. Doğru dil okulu sayesinde yukarıda anlattığım maddelerin tamamıyla daha az çaba harcayarak baş edebilirsiniz. Uzmanlardan yardım almanın gücünü küçümsemeyin. Yurt dışında katılacağınız bir sınavlara hazırlık kursu, girmeyi düşündüğünüz sınavın yapısını kavramanızı, zaman yönetimi yeteneklerinizi geliştirmenizi ve etkin sınav stratejileri geliştirmenizi sağlayacaktır.

Uluslararası alanda kabul edilen bir İngilizce sınavı ile seviyenizi belgeleyin. Almış olduğunuz skoru yurt dışı üniversite başvurularında kullanın ya da CVnize ekleyerek diğer adaylardan bir adım önde olun.

Kaplan International‘ın sınavlara hazırlık kursları bir yandan size sınav stratejileri kazandırırken diğer yandan genel İngilizce becerilerinizi geliştirmenize ve sınavdan daha iyi bir puan almanızda yardımcı olacaktır.

Detaylı bilgi için: kaplaninternational.com/tr⇗
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/