DÜNYADA EN ÇOK OKUNAN 10 KİTAP

Sizlere hazırladığım, “dünyada en çok okunan 10 kitap” listesi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu liste dünya genelinde en çok satış rakamına ulaşan kitaplar üzerinden hazırlandı. Elde edilen satış rakamları üzerinden ise iki adet liste oluşturuldu. Bu listelerden ilki; en çok satış rakamına ulaşmış tekil kitaplardan oluşmakta. İkinci liste ise en çok satış rakamına ulaşan seri kitaplardan oluşacak. İyi okumalar dilerim!
1- İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ – CHARLES DİCKENS 200 MİLYON

Kitapta suçsuz yere Paris’teki bir hapishanede 18 yılını geçirdikten sonra, eski bir dostunun yardımı ile kurtulan Dr. Manette’in tesadüfen Londra’ya dönüşü sırasında tanıştıkları bir Fransız olan Charles Darnay ile kızının yapacakları evlilik ve bunun ardından meydana gelen Fransız İhtilali’nin hayatlarına etkileri anlatılır. Bu insanların ruhsal değişimlerini ele alan kitapta birçok tarihi izlere de rastlayabiliriz. 

2- YÜZÜKLERİN EFENDİSİ – J. R. R. TOLKİEN 150 MİLYON

Epik fantezi türündeki romandır. Hikâye Tolkien’in çocuklar için yazdığı 1937 tarihli Hobbit‘in devamı olarak başlamıştı ancak sonunda ondan çok daha büyük bir eser haline geldi. Çoğu II. Dünya Savaşı’nda olmak üzere 1937 ve 1949 yılları arasında aşamalar halinde yazıldı. 150 milyonun üstündeki satış sayısıyla tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır.
3- KÜÇÜK PRENS – ANTOİNE DE SAİNT-EXUPERY 140 MİLYON

Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens‘le karşılaşması ile başlayan kitap yirmi yedi bölümden oluşur. Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır.
4 – HOBBİT – J. R. R. TOLKİEN 100 MİLYON

Orta Dünya üzerine yazılmış olan kitap Bilbo Baggins ve başından geçen maceraları konu almaktadır. Kitapta Bilbo Baggins’in Gandalf tarafından hiç beklemediği bir anda evine gelen 13 cüce ile değişen hayatı, Orta Dünya’nın kaderini değiştirecek olan Tek Yüzük’ün bulunuşu, ulu ejder Smaug’un öldürülüşü ve kadim cüce kenti Erebor’un kurtuluşu anlatılmaktadır.
5- KIZIL KÖŞKÜN RÜYASI – CAO XUEQİN 100 MİLYON

Kızıl Köşkün Rüyası, yarı-otobiyografi türünde yazılmış bir romandır. Cao Xueqin’in kendi ailesinin ve aynı zamanda Qing Hanedanı’nın yükselişini ve çöküşünü anlatır. Yazarın ilk bölümde anlattığı üzere, gençliğinde tanıştığı kadınlara, akrabalarına ve uşaklarına adanmış bir hatırattır. kitap, çok geniş karakter kadrosu ve buna bağlı psikolojik boyutunun yanı sıra, 18. yy Çin aristokrasisinin sosyal yapısının detaylı bir analizi olması açısından da önemlidir.
6 – ON KÜÇÜK ZENCİ – AGATHA CHRİSTİE 100 MİLYON

Geçmişte verdikleri kararları, hataları ya da ihmalkârlıkları nedeniyle insanların ölümlerine yol açmış on kişi, bunu sır olarak saklamaktadır. Bu kişiler, günün birinde Una Nancy Owen adında birinden bir mektup alırlar ve tatil amacıyla Zenci Adası’ndaki gösterişli bir malikaneye davet edilirler. Konuklar, Owen adındaki kişiyle nerede tanıştıklarını bir türlü hatırlayamazlar ama söz konusu daveti ücretsiz bir tatil fırsatı olarak görürler ve teklifi kabul ederler. Ancak adaya vardıklarında onları bir sürpriz beklemektedir: Ev sahibi ortalarda yoktur. Adada onları bekleyen yalnızca karı koca olan iki görevli vardır. İşin diğer bir ilginç yanı bu çiftin de adanın sahibini hiç görmemiş olmalarıdır.
7 – ASLAN, CADI VE DOLAP – C.S. LEWİS 85 MİLYON

Peter, Susan, Edmund ve Lucy büyülü bir dolabın içindeki geçide dalar ve kendilerini Narnia’da bulurlar. Ancak Narnia, eski Narnia değildir. Çünkü kötü kalpli bir cadı tarafından dondurulmuştur ve her mevsim kışı yaşamaktadır. Not: Kitaplarda Türk mitolojisine ait izler bulunmaktadır. Bu kitapta Aslan’ın gerçek adı Aslandır. Yani yazar aslana isim verirken İngilizce Lion yerine Türkçe karşılığı olan Aslan adını kullanmıştır. Ayrıca Edmund Narnia’da Beyaz Cadı ile karşılaştığında cadı onu sihirli Türk Lokumu ile kandırmıştır. Narnia Aslan, Cadı ve Dolap genellikle orta dünya yaratıklarından oluşan bir kitaptır.
8 – AYİŞE – H. RİDER HAGGARD 83 MİLYON

Roman Cambridge’lı macerasever Horace Holly’nin manevi oğlu Leo Vincey ile birlikte Afrika’nın derinliklerine yaptıkları bir yolculuğu anlatır. İkili, yolculuk sırasında ilkel bir yerli ırkı ve onların She dedikleri ve itaat edilmesi gereken biri olarak kabul ettikleri Ayişe adında gizemli, beyaz bir kraliçe ile karşılaşırlar. Rider Haggard, bu romanında önceki romanı Kral Süleyman’ın Hazineleri romanında yaratmış olduğu ve daha sonraları başka yazarların da etkilendiği bir tarz haline gelecek olan Lost World roman ekolünün en ünlü örneklerinden birini vermiştir. 
9 – DA VİNCİ ŞİFRESİ – DAN BROWN 80 MİLYON

Kitapta İsa ile ilgili sırlar ve Da Vinci’nin eserlerinde bu sırlarla ilgili ipuçları bıraktığına değinilir. Sinemada da çok büyük ilgi gören bu eser bir cinayetle başlar. Cinayetin çözüm sürecinde ise İsa’nın evlenmiş ve soyunun yürümüş olduğu düşüncesi savunularak Hristiyan dünyasını karıştıran bir tez ortaya atılır. Ayrıca Da Vinci’nin gizli bir tarikata üye olduğundan da bahsedilir. 
10 – DÜŞÜN VE ZENGİNLEŞ – NAPOLEON HİLL 70 MİLYON

Napoleon Hill tarafından 1937 yılında yazılan kişisel gelişim kitabıdır. Kitabın başlığı nasıl zengin olunacağını ima etmesine rağmen, yazar kitapta öğretilen felsefenin insanların tüm çalışma alanlarında başarılı olmaları için ya da istedikleri hemen hemen her şey için yardımcı olacağını öne sürmektedir. Kitabın ilk yayımı Büyük Buhran zamanlarına denk gelmektedir. 
Buradan sonra en çok satan seri kitaplar listesi sunulmuştur. 
1 – HARRY POTTER – J. K. ROWLİNG 500 MİLYON

2 – GOOSEBUMPS – R. L. STİNE 400 MİLYON

3 – PERRY MASON – ERLE STANLEY GARDNER 300 MİLYON

4 – BERENSTAİN AYILARI – STAN AND JAN BERENSTAİN 260 MİLYON

5 – CHOOSE YOUR OWN ADVENTURE – EDWARD PACKARD, R. A. MONTGOMERY, JOE STRETCH 250 MİLYON

6 – DİARY OF A WİMPY KİD – JEFF KİNNEY 250 MİLYON

7 – SWEET VALLEY HİGH – FRANCİNE PASCAL 250 MİLYON

8 – NODDY – ENİD BLYTON 200 MİLYON

9 – NANCY DREW – CAROLYN KEENE 200 MİLYON

10 – THE RAİLWAY SERİES – REV. W. AWDRY, CHRİSTOPHER AWDRY 200 MİLYON 
Sizlere ne çok satan kitap serileri hakkında bir bilgi de vermek isterim. Bütün bu seri kitapların bir ortak özelliği var; hepsi çocuk kitapları bölümünde yer almakta. 
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/