Dünya Üniversitelerinde Eğitimi Verilen Çok İlginç 10 Bölüm ve Ders

UniverList

UniverList

Hayalinizdeki Üniversiteyi Bulun!

Eğitim, müfredat gözetmeksizin her alanda gerçekleştirilebilecek bir şeydir. Hatta bazı ülkelerde daha çok alışkanlıklara ve yatkınlıklara göre ders tercihleri ve içerikleri değişmekte. Durum böyle olunca da birçok üniversitede çok farklı dersler ve içerikleri ile karşılaşmamız mümkün.

1) Macera Eğitimi

Macera deyince akla elbette hemen bir süper kahraman silüeti gelebilir ama bu ondan farklı bir durum. Buradaki macera eğitimi, bütünüyle ‘Extrem’ diye hitap edilen adrenaline dayalı sporlar üzerine verilen dersler bütünüdür. Dört sene boyunca sınıfa tıkılıp ders dinlemek istemeyen öğrenciler, Plymouth Üniversitesi’nde macera eğitimi alıyor. Ekstrem sporlar ve doğayla iç içe ders gören öğrenciler kariyerlerini bu yönde inşa ediyor.
2) Çizgi Roman Sanatı

Karikatürler ve çizgi romanlar ülkemizde sadece belirli bir kitleye hitap ediyor olsa da dünya artık çizgi romanı bir kültür ve sanat dalı olarak da benimsemiş durumd. ABD’de çizgi romanları okumakla kalmayıp çizmeyi de hedefleyen üniversite öğrencileri, Minneapolis Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümünde ‘Çizgi Roman Sanatı’ dersini tercih ediyor.


3) Beatles Tarihi

Müzik tarihinin efsanelerinden The Beatles, çıkış gerçekleştirdiği memleketi diyebileceğimiz Liverpool’da, ‘The Beatles’ın Tarihi’ şeklinde öğrencilere ders olarak veriliyor. Üniversiteye gelene kadar bütün bir ömrünü Beatles hayranı olarak geçirenler için İngiltere’de Liverpool Üniversitesi’nde belki de yeni John Lennon’ların, Ringo Star’ların, Paul McCartney’lerin çıkışını izleyebiliriz.
4) Marijuana Yetiştirme

Bu ders belki de karşılaşılabilecek en tuhaf ders gibi görünüyor ama Marijuana demek yalnızca uyuşturucu demek değil elbette. Dünya üzerinde birçok tıbbi laboratuvarda kanserli hücreleri yok ettiği gözlemleniyor. Bu gibi farklı sektörlerdeki kullanımlardan dolayı dünyada doğal marijuana satın alabileceğiniz bir sürü yer bulunuyor. Bu da Kaliforniya’daki Oaksterdam Üniversitesi’nde ‘Tıbbi İhtiyaçlar İçin Marijuana Yetiştirme’ bölümü olarak karşınıza çıkıyor.


5) Kuklacılık

Bir döneme damgasını vurmuş olan The Muppets’ın başarısının tesadüf olmadığının resmi kanıtıdır denilebilir. Birçok kişinin çocukluğuna damga vurmuş olan “Susam Sokağı” belki de bu sayede çok başarılı oldu. 1964’ten beri Connecticut Üniversitesi’nde kuklacılık bölümü bulunuyor.
6) Popüler Kültür

Her güne yeni bir popüler kültür ögesi ile uyandığımız şu günlerde belki de daha bilinçli bir şekilde başa çıkabileceğimiz bir bölüm söz konusu. Televizyon dizileri, filmler, arabalar, müzik, tatil ve dergiler gibi konularla içli dışlı olan öğrenciler için Bowling Green Devlet Üniversitesi’ndeki Popüler Kültür bölümü ideal bir bölümdür.


7) Şarap Yapımı

Şarap, dünya tarihinin en eski içkilerinden biri olarak bilinir. Çeşitli versiyonları ile günün belirli saatlerinde tüketildiği de tarihi kalıntılara bakılarak anlaşılabiliyor ki bu yüzden birçok ülkenin kendine has şarap üretim şekli ve tüketim tarzı mevcut. Yine ABD sınırları içerisinde bu konuda bir eğitim verilmesi amaçlandı. Bu eğitim için Cornell Üniversitesi önemli bir adım attı.
8) Eğlence Sektörü Mühendisliği ve Tasarımı

Kumarhane ve benzeri eğlence sektöründe hizmet veren alanlar tasarlamak, yeni oyunlar bulmak gibi konularda kariyer yapmak isteyenler Nevada Las Vegas’taki üniversitede bu alanda uzmanlaşabiliyor. Zaten böyle bir bölüm söz konusu ise Vegas dışında bir yerde eğitiminin beklenmesi pek de mantıklı olmazdı.


9) Komedi: Metin Yazımı ve Performans

Komedi, günlük hayat adına gerçekleşen olayların başka bir perspektiften ifade edilmesidir. Yani mizahi boyutu ele alabilmek bu konuda çok önemli olduğu için Kanada’daki Humber Üniversitesi bu konuda bir eğitim vermeye karar vermiş ve bu durum olumlu bir tepki ile karşılanmış.
10) Motor Sporları Bilimi ve Mühendisliği

Motor sporları, Dünya’nın en çok para harcanan spor dallarından birisi olmanın yanında oldukça fazla hayati risk barındırıyor. İnsanların bu konuda ciddi bir eğitim alması gerek. Bu konuda ABD’de bir girişim gerçekleştirilmiş ve Kuzey Carolina’da motor sporları konusunda ders verilmeye başlanmış ve demo denemenin ardından 20 binden fazla talep görünce ABD tarafından genele yayılması planlanan bir ders haline gelmiş. ABD motorsporları endüstrisi için Winston-Salem Devlet Üniversitesi’nde ‘Motor Sporları Bilimi ve Mühendisliği’ bölümü bulunuyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/