Cornell Metodu: Etkili Not Tutmayı Sağlayan Yöntem (Video)

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Cornell metodu hakkında neler biliyorsunuz? Derslerde, konferanslarda, sınav dönemlerinde not tutmak bir işkence haline gelebiliyor. Dinleme ile eş zamanlı bir şekilde not almaya çalıştığınızda konuşmacının sözlerini kaçırabiliyorsunuz. Dinledikten sonra yazmaya çalıştığınızda ise konunun ana noktalarını unutmuş olabiliyorsunuz. Peki bunun önüne geçmek için uygulanabilecek methodlar var mıdır? 
Böyle zamanlarda yardımınıza koşacak pek çok pratik yöntem var. Bunlardan biri de Walter Pauk’un geliştirdiği Cornell Metodu.
Cornell metodu
Not almak olarak tanımlanan bu eylem, her türlü bilgiyi doğrudan kağıda aktarmak değildir. Aynı şekilde amaç olarak alınan notların bir daha bakılmamak üzere kitap raflarında unutulması da değildir. İşte bu yüzden, önemli cümleleri belli bir uyum içinde bir arada tutmak, tekrar dönüp bakıldığında akılda kalıcılığı güçlendirmek, söylemler arası köprüler oluşturmak çok önemlidir. Not aldıktan sonra size konuşulanların önemli kısımları hatırlatması ve bilginizi tazelemesi de oldukça önemlidir.
Tam bu noktada devreye Cornell Metodu giriyor. Bu metod hali hazırda önemli dünya üniversitelerinde uygulanan ve verimli olduğu düşünülen bir yöntem.


Cornell Metodu’nu teknik olarak nasıl açıklayabiliriz?

Bir A4 kağıdı hayal edin. Yukarıdan aşağıya 2 sütun oluşturacak şekilde bir çizgi çekin. Sağ sütun soldaki sütunun kalınlık olarak 2 ya da 3 katı olabilir. Buradaki sağ sütun notlar için, sol sütun ise anahtar kelimeleri, fikirleri, konu hakkındaki soruları barındırıyor. Bunların dışında sayfanın en altında bir de özet kısmı yer alıyor.
Cornell metodu
Bu tekniği kullanmak için spesifik olarak tasarlanmış bir deftere ihtiyacınız yok. Düz bir A4 kağıdını, kaleminizle oluşturacağınız kılavuz çizgileri sayesinde kolayca Cornell Metodu’nu uygulayacak hale getirebilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki Cornell metodu örnek videosundan da bu metodu tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz:

Videoyu izledikten sonra katılacağınız bir derste veya konferansta Cornell methodu denemesi yapmadan önce evde kendiniz deneme yapabilirsiniz. Örneğin kısa bir YouTube videosu açabilirsiniz. Ardından videodan anladıklarınızı önünüzdeki A4 sayfasında Cornell methodu uyarınca not alabilir bu sayede bilginizi pekiştirebilirsiniz. Aynı zamanda eliniz alışacağı için derslerde ya da not almanızı gerektirecek başka durumlarda daha kolay bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/