Bill Gates, Yardım Organizasyonlarına Zaman Ayırabilmek İçin Microsoft’tan İstifa Etti

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Microsoft’un kurucu ortaklarından olan Bill Gates şirket yönetiminden ayrıldığını duyurdu.
Microsoft’tan yapılan açıklamada, Gates’in küresel sağlık, kalkınma, eğitim ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi hayırsever önceliklere daha fazla zaman ayırmak için şirketin yönetim kurulundan ayrıldığı bildirildi.
Açıklamada, Gates’in Microsoft Üst Yöneticisi Satya Nadella ve şirketteki diğer yöneticilere teknoloji danışmanlığı yapmaya devam edeceği kaydedildi.

Microsoft’u 1975 yılında Paul Allen ile birlikte kuran Gates ise konuya ilişkin LinkedIn hesabından paylaşımda bulundu.

Söz konusu paylaşımda Gates, Microsoft’un yanı sıra 2004’ten bu yana hizmet ettiği milyarder yatırımcı Warren Buffett’in Berkshire Hathaway şirketinin yönetiminden de ayrılma kararı aldığını açıkladı.

“Microsoft her zaman hayatımın önemli bir parçası olacak”

Gates, “Microsoft ile ilgili olarak, yönetim kurulundan ayrılmak şirketten uzaklaşmam anlamına gelmez. Microsoft her zaman hayatımın önemli bir parçası olacak ve şirketin vizyonunun şekillenmesiyle hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için Satya ile iletişimde olmaya devam edeceğim. Şirketin kaydettiği ilerleme ve dünyaya nasıl fayda sağlayabileceği konusunda her zamankinden daha iyimser hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bill Gates ve eşi Melinda Gates, koronavirüs salgınıyla mücadele için 100 milyon dolar bağışta bulunmuştu.

Gates çiftinin yönettiği Bill & Melinda Gates Foundation, bu bağışın virüsün tespiti ve tedavi çalışmalarını artırmak, Afrika ve Güney Asya’daki risk altındaki nüfusları korumak, aşı, ilaç ve teşhislerin geliştirilmesini hızlandırmak adına yapıldığını açıklamıştı.

Forbes’a göre Bill Gates’in serveti 103.6 milyar dolar seviyesinde.

Forbes’un hazırladığı milyarderler listesinde Bill Gates, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un hemen ardından ikinci sırada yer alıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/