Başarı Konulu 8 Film

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Sizler için başarı konulu en iyi filmleri IMDB puanlarına göre sıralayıp bir araya getirdik!


8) Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates Of Silicon Valley)

Yapımı : 1999 – ABD
Süre: 95 Dak.
Yönetmen : Martyn Burke
IMDB Puanı: 7,2

Bilgisayar ve İnternet dünyasında devrim yaratan insanların yaşam hikayeleri artık daha çok insanın ilgisini çekiyor. 1999 yapımı Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi’nin Korsanları), hem Steve Jobs’ın, hem de hayatının erken döneminde yollarının keşistiği Bill Gates‘in üniversite yıllarından, şirketlerini kurup çıkışa geçtikleri yılları anlatan bir biyografi filmi.


7) Ekim Düşü (October Sky)

Yapımı : 1999 – ABD
Süre: 108 Dak.
Yönetmen : Joe Johnston
IMDB Puanı: 7,8

Coalwood adlı kasabada yaşayan Homer Hickam adlı gencin ilerde baba mesleği olan madenciliği yapmaktan başka seçeneği yok gibidir. Fakat 1957 Ekim’inde Sputnik adlı uydunun uzaya fırlatılmasıyla Homer roketlere ve bunların nasıl yapıldığına büyük ilgi duyar. Üç arkadaşı ile deneme yanılma yoluyla bazı denemeler yapmaya karar verir. Kasabada başta babası olmak üzere herkes bunun bir saçmalık olduğunu düşünmektedir. Sadece bir lise öğretmeni onların çabalarını ve emeklerine saygı gösterir ve Ulusal Bilim Yarışmasında büyük ödülü alabileceklerine onları inandırır.


6) Sosyal Ağ (The Social Network)

Yapımı : 2010 – ABD
Süre: 120 Dak.
Yönetmen : David Fincher
IMDB Puanı: 7,8

The Social Network, Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını anlatıyor.


5) Gattaca

Yapımı : 1997 – ABD
Süre: 106 Dak.
Yönetmen : Andrew Niccol
IMDB Puanı: 7,8

21. yüzyılda genetik mühendisliği çok gelişmiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel pozisyonlar için yetiştirilen bu yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir. Onlardan biri olan astronot adayı Vincent, Gattaca şirketinde ancak temizlikçi olarak iş bulabilecekken, komadaki bir atletin kan örneklerini ve kimliğini alarak iyi bir pozisyonda işe girer. Fakat şirkette işlenen bir cinayet, olayı araştıran dedektifin dikkatini Vincent’ın üzerinde yoğunlaştırmasına sebep olacaktır.


4) Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

Yapımı : 2007 – ABD
Süre: 117 Dak.
Yönetmen : Gabriele Muccino
IMDB Puanı: 7,9

Filmde Chris Gardner (Will Smith) iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın (Jaden Christopher Syre Smith) annesi (Thandie Newton) maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder… Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.


3) Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

Yapımı : 2002 – ABD
Süre: 141 Dak.
Yönetmen : Steven Spielberg
IMDB Puanı: 8.0

FBI’ın ünlü “En Çok Arananlar” listesinde yer alan en genç dolandırıcısının gerçek yaşam öyküsü… Frank Abagnale Jr henüz 18 yaşına gelmeden doktorluk, avukatlık ve büyük bir hava yolu şirketinde pilot yardımcılığı yapmtı. Kılık değiştirme ustası olan Abagnale, aynı zamanda son derece zeki bir dolandırıcıydı. 16 yaşındayken başladığı çek sahtekarlığını 26 ülkede sürdürerek milyon dolar çapında dolandırıcılık yaptı. ABD tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştirdi.


2) Para Avcısı (The Wolf Of Wall Street)

Yapımı : 2013 – ABD , İngiltere
Süre: 180 Dak.
Yönetmen : Martin Scorsese
IMDB Puanı: 8,2

24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda tonla para kazanıp o parayı aynı zamanda çabucak harcayabilen birisi olur. Uyuşturucu kullanan, fahişeler ile ilişkiye giren pahalı ve pis bir hayatı vardır. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un biyografisinden esinlenilmiştir.


1) Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Yapımı : 2001 – ABD
Süre: 135 Dak.
Yönetmen : Ron Howard
IMDB Puanı: 8,2

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.

Film özetleri Sinemalar.com’dan alıntılanmıştır.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

 

 

 

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/