İnşaat İşçiliğinden, Gayrimenkul Avukatlığına: Av. Alperen Cihan Çetinkaya

Junior Chamber International ve Business Week tarafından 2013 ve 2014 senelerinde ”Türkiye’nin en başarılı 10 genci ” arasında gösterilen 26 yaşındaki başarılı avukat Alperen Cihan Çetinkaya’nın ilham dolu başarı hikayesini sizler için kaleme aldık.

ABD’de kurulan Junior Chamber International tarafından ”Türkiye’nin en başarılı 10 genci ” arasında aday gösterilen 26 yaşındaki Alperen Cihan Çetinkaya, Manisa’da doğdu ve lise eğitimini de orada tamamladı. Üniversite hayatına başlayana kadar; simitçilikten, bağ işçiliğine; pazarcılıktan, inşaat işçiliğine kadar birçok alanda çalışmış, henüz o yaşlarda kendi ayaklarının üstünde duran bir birey olacağını kanıtlamıştır.

2006-2007 yılları arasında TÖDER sınavında sözel alanında Türkiye 1.liği, eşit ağırlık alanında Türkiye 17.liği elde etmiş, 2009’da girdiği üniversite sınavında ise sözel alanında Türkiye 768.si olmuştur.
İLK ŞİRKETİNİ ÜNİVERSİTE HAYATINDAYKEN KURDU
Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmeye başladıktan sonra, Türkiye’nin en başarılı gençleri arasında aday gösterilen en genç kişi olarak burs kazanmış ve Strasbourg Schuman III üniversitesinde ”Gayrimenkul Hukuku” üzerine eğitim almıştır.

Üniversite hayatı boyunca; Türkiye – Avrupa Gençlik Platformu Kurucu Başkanlığı, Amerikan Barolar Birliği Ortadoğu Program Asistanlığı,  Avrupa Konseyi Hükümet Sistemleri Program Asistanlığı gibi birçok aktif görevde bulunmuş, uluslararası birçok platforma konuşmacı olarak davet edilmiş ve bu dönem içerisinde Avrupa’daki bağlantıları ile Türkiye’deki fıstık üreticilerini buluşturarak henüz üniversite 2.sınıfta iken ilk şirketini kurmuştur. 
21 YAŞINDA ULUSLARARASI BİR YAHUDİ KURULUŞUNDAN ÖDÜL ALAN TEK TÜRK 
Üniversite hayatında başarı merdivenlerini birer birer tırmanan Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, Türkiye Cumhuriyeti tarafından burslu olarak Brüksel’e liderlik eğitimine gönderilmiştir. Yurtdışında bulunduğu esnada bir Yahudi kuruluşunun düzenlediği makale yarışmasında ”Avraam’ın Çocukları: Post Modern Yahudilik” isimli makalesi ile 2.lik derecesi elde etmiş ve 21 yaşında bir Yahudi kuruluşundan ödül alan tek Türk olmuştur. Bu ilginç makalesinde ise genel hatlarıyla Yahudilerin, Müslümanlara; Müslümanların da Yahudilere düşmanlığının anlamsız olduğunu çünkü her iki tarafın da benzer bir yaşam tarzını benimsediğinden ve genel hatlarıyla aynı geleneklere sahip olduğundan bahsetmiştir.
Birçok farklı görüşe sahip dernek ve vakıflardan ödüller kazanarak, Türkiye’nin en çok makale yarışması kazanan kişisi olan Çetinkaya; son olarak 2014 yılında The World Association for Hallyu Studies  tarafından düzenlenen yarışmada ‘özel ödül’ derecesi kazanarak ülkemizi gururlandırmıştır.

İNŞAAT İŞÇİLİĞİNDEN, TOPRAKLARIN AVUKATLIĞINA
Gayrimenkul hukuku alanında daha da uzmanlaşmak için hedefinde ilerleyen Alperen Cihan Çetinkaya, halihazırda National University of Singapore Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisans eğitime devam etmektedir.

İzmir’de döndükten sonra parlak kariyerine devam ederek kısa süre içerisinde; Avukatlık ofisini, Gayrimenkul Yatırım Şirketini, PVC İmalat Atölyesini kurmuş ve başarılarına ticari hayatta da devam edeceğini göstermiştir. Hukuk ve gayrimenkul sektörünü harmanlayarak hırslı adımlarla piyasaya giren ve azmiyle ismini duyuran Çetinkaya, ilerleyen yıllarda hem mesleğinde hem de politikada İzmir’de ve Türkiye’de adını duyuracağa benziyor. Avukat Alperen Cihan Çetinkaya’nın yoğun girişimcilik dünyasındaki ilerleyişinin başarılarının devamını diliyoruz ve böyle örnekleri daha çok okumayı umuyoruz. 

Not: Bazı bilgiler şirketlerinin internet sitelerinden ve diğer internet ortamlarından; bazı bilgiler ise röportalarından alınmıştır.

www.alperencihancetinkaya.com

Kategoriler: Başarı, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/