Avukat Filmleri: En İyi 35 Hukuk Filmi

Avukat filmleri ya da hukuk filmleri denilince aklınıza mahkeme salonlarında geçen dramatik duruşmalar geliyor olabilir. Ancak avukat filmleri listesi komedilerden dramalara, fantastik yasal filmler listesi olarak sizi hem güldürecek hem düşündürecek. Avukat filmleri, hukuk filmleri, mahkeme salonu filmleri sinemaseverler arasında az ilgi duyulan kategorilerden olduğu için çok geniş bir arşive sahip değil. Ama bu detay canınızı sıkmasın çünkü çok kaliteli kült filmler bu kategoride yer alıyor. Geçmişten günümüze en iyi avukat filmleri ve en iyi hukuk filmleri 35 filmlik IMDb puanı sıralaması ile bu listede sizlerle!


35) Legally Blonde – Bu Nasıl Sarışın! (2001) | IMDb: 6.4

Legally Blonde Collection: Legally Blonde (2001) - Official Trailer (HD)

Yönetmen: Robert Luketic

Oyuncular: Reese Witherspoon, Luke Wilson, Matthew Davis

Rotten Tomatoes: %70

Amanda Brown’ın romanından uyarlanan Legally Blonde’de Elle Woods California’da bir kız öğrenci yurdunun moda ikonudur. Elle, erkek arkadaşı Warner tarafından terk edilir. Erkek arkadaşını geri kazanmanın tek yolunun onu Harvard Hukuk Fakültesine kadar takip etmek olduğuna karar verir ve Harvard’a girer. İlk hedefi Warner’ı geri kazanmak olsa da, Elle birinci sınıf hukuk öğrencisi olmanın zorluklarının üstesinden gelmeye çalışır. Ancak kısa sürede hukuk mesleğine aşık olur. Harika bir avukat olma potansiyeline sahip olduğunu fark etmeye başlayınca hayatının akışı değişir.


34) Jagged Edge – Bıçak Sırtı(1985) | IMDb: 6.5

Jagged Edge 1985 Trailer | Jeff Bridges | Glenn Close

Yönetmen: Richard Marquand

Oyuncular: Glenn Close, Jeff Bridges, Peter Coyote

Rotten Tomatoes: %81

Zengin Page Forrester, sahil evinde vahşice öldürülür. Eşi Jack karısının ölümünden sorumlu tutulur. Avukat Teddy Barnes (Glenn), karısını parası için öldürmekle suçlanan yayıncı Jack Forrester’ın davasını isteksizce üstlenir. Teddy, Jack’in masum bir adam mı yoksa kurnaz, manipülatif bir katil olup olduğu konusunda gelgitler yaşar. Duruşma ilerledikçe, Jack’in suçsuz olduğunu düşünür ve daha iyi şekilde savunma yapar. Davanın savcısı ise Jack’in suçlu olduğundan emindir.


33) Night Falls on Manhattan – Karanlıktan Önce (1996) | IMDb : 6.6

Night Falls On Manhattan - Trailer

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Andy Garcia, Lena Olin, Richard Dreyfuss

Rotten Tomatoes: %69

Eski polis yeni avukat olan Sean Casey (Garcia), beklenmedik bir şekilde uyuşturucu satıcısı Jordan Washington’a (Shiek Mahmud) karşı bir davayı kovuşturmak üzere görevlendirilir. Washington’ın avukatı Sam Vigoda (Dreyfuss), müvekkilinin polis tarafından örtbas edildiğini iddia eder. Ancak Casey davayı kazanır ve kısa süre sonra ilçe bölge savcısı olur. Savcı Casey, babası ve iş ortağını içeren bir polis yolsuzluk soruşturmasında görev alır. Gerçekten yolsuzluk yapıldığına ve babası Liam’ın (Ian Holm) buna dahil olduğuna dair kanıtlar bulur.


32) Denial – İnkar (2016) | IMDb: 6.7

Denial Official Trailer #1 (2016) - Rachel Weisz Movie HD

Yönetmen: Mick Jackson

Oyuncular: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall

Rotten Tomatoes: %83

İngiliz yazar David Irving 2. Dünya Savaşı’nda Yahudi Soykırımı yaşanmadığını savunur. Amerikalı Profesör Tarihçi Deborah Lipstadt ise Yahudi Soykırımı’nın yaşandığını savunarak Irving’e karşı hukuk savaşı vermektedir. Film, Denial: Holocauts History on Trial isimli kitaptan uyarlamadır.


31) The Firm – Şirket (1993) | IMDb: 6.8

The Firm (1993) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yönetmen: Sidney Pollack

Oyuncular: Tom Cruise

Rotten Tomatoes: %75

Genç avukat Mitch McDeere (Cruise), küçük ama prestijli bir hukuk firmasında çalışmaya başlar. Dava almaya başladıkça firmadaki müvekkillerin suç dünyasından insanlar olduğunu anlar. Şirket, mafya parasını aklamaya, müşterileri suçlamalardan kurtarmaya ve hatta kendilerini ifşa etmekle tehdit eden ortakları öldürmeye kadar varan olaylara karışıyor. FBI, avukatın meslektaşları hakkında kanıt toplamak için aradığında çok zor bir seçim Mitch’i beklemektedir. The Firm filmi, 1991 tarihli The Firm (John Grisham) isimli romandan uyarlanmıştır.


30) Presumed Innocent – Şüphe Altında (1990) | IMDb: 6.9

Presumed Innocent (1990) - Official Trailer

Yönetmen: Alan J. Pakula

Oyuncular: Harrison Ford, Brian Dennehy, Raul Julia

Rotten Tomatoes: %87

Savcılık avukatı Raymond Horgan (Dennehy), meslektaşı Carolyn Polhemus’un (Greta Scacchi) tecavüz ve cinayet davasını soruşturması için baş yardımcısı Rusty Sabitch’i (Harrison Ford) görevlendirir. Görev sırasında Horgan, Polhemus ve Sabich’in bir ilişkiye karıştığını bilmiyordur. Kanıtlar Sabich’i gösterirken o gerçek katili bulmaya çalışır. Sabich, savunmasında kendisine yardım etmesi için savunma avukatı Sandy Stern’i (Raul Julia) aramak zorunda kalır.


29) Secretary – Sekreter (2002) | IMDb: 7.0

Secretary (2002) Official Trailer - Maggie Gyllenhaal, James Spader Movie HD

Yönetmen: Steven Shainberg

Oyuncular: James Spader, Maggie Gyllenhaal, Jeremy Davies

Rotten Tomatoes: %77

Şiddetli duygusal sorunlara sahip genç kadın Lee Holloway (Gyllenhaal), akıl hastanesinde kaldıktan sonra zorba ebeveynlerinin bakımına bırakılır. Sert ve talepkar bir avukat olan E. Edward Gray’in (Spader) sekreteri olarak iş bulur. Spader baskın ve takıntılı (masa çekmecesindeki kırmızı kalemleri sıralamak için bir fetişi var) bir karakterdir. Lee, kibar ama sıkıcı Peter (Jeremy Davies) ile flört etmeye başlar. Ancak, Lee kısa süre sonra Gray’in sert tavrından etkilendiğini fark eder ve onunla sadomazoşist bir ilişkiye başlar. Avukat ve sekreterin, rollerinden sıyrılıp göz kırptıkları küçük, ince işaretler var filmde. Düşmanlığı ifade etmeyi amaçlayan davranışları, sonunda birbirlerinin doğalarını ve ihtiyaçlarını daha derinden tanımaya dönüşür. 


28) The Rainmaker – Yağmurcu (1997) | IMDb: 7.2

The Rainmaker (1997) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Matt Damon, Claire Danes, Jon Voight

Rotten Tomatoes: %82

Avukat filmleri denilince akla gelen ilk filmlerden olan The Rainmaker’da mücadeleci genç avukat Rudy Baylor (Damon), büyük bir şirkete girebilmek için çok uğraşır. Sonunda amacına ulaşır ve şaibeli bir avukatın (Mickey Rourke) yanında çalışmaya başlar. İşe başladıktan sonra adaletin başka bir yüzü daha olduğunu öğrenir ama bunu kabullenmesi epey zaman alacaktır. Rudy, büyük bir sigorta şirketine karşı lösemi hastası olan 22 yaşındaki çocuğun haklarını savunmak zorundadır. Sigortadan gelecek para olmazsa çocuğun tedavisi imkansızdır. Zorlu bir hukuk mücadelesi içeren film izlemeye değer.


27) Michael Clayton – Avukat (2007) | IMDb: 7.2

Michael Clayton (2007) Official Trailer - George Clooney, Tilda Swinton Movie HD

Yönetmen: Tony Gilroy

Oyuncular: George Clooney, Tom Wilkinson, Tilda Swinton

Rotten Tomatoes: %91

Eski savcı Michael Clayton (Clooney), New York’un en büyük hukuk firmalarından birinde “sorun çözücü” olarak çalışmakta ve işvereninin kirli işleriyle ilgilenmektedir. Clayton kumar borçları sebebiyle tükenmiş bir şekilde işine son derece bağlı bir adamdır. Suçlu bir avukat (Tom Wilkinson) büyük bir toplu dava sırasında çökünce Clayton, kariyerinin en büyük zorluğuyla karşı karşıya kalır. Kendisine düşen görev bu felaketi önlemektir. George Clooney kariyerinin en iyi karakter oyunculuğu performanslarından birini sergileyerek bu filmi avukat filmleri arasında özel kılmıştır.


26) Amistad (1997) | IMDb: 7.3

Amistad - Trailer

Yönetmen:  Steven Speilberg

Oyuncular: Morgan Freeman, Anthony Hopkins, Matthew McConaughey

Rotten Tomatoes: %77

1839’da geçen Amistad, Küba’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne giden bir köle gemisinin hikayesini anlatıyor. Uzun yolculuk sırasında Cinque (Djimon Hounsou), köleleri o zamana kadar benzeri görülmemiş bir ayaklanmaya yönlendirir. Bu ayaklanmadan sonra köleler Connecticut’ta esir tutulurlar. Cinque, ailesinden ve köyünden acımasızca koparılan güçlü bir karakterdir. Morgan Freeman’ın canlandırdığı özgür bir köle olan Theodore Joadson, bu kişilerin kötü durumunu öğrenir ve onları savunması için mülkiyet avukatı Roger Baldwin’in (McCaughnehey) yardımını alır. 


25) The Lincoln Lawyer – Güneşin Karanlığında (2011) | IMDb: 7.3

The Lincoln Lawyer (2011) - Official Trailer #1

Yönetmen: Brad Furman

Oyuncular: Matthew McConaughey, Marisa Tomei, Ryan Philippe

Rotten Tomatoes: %83

Mick Haller (Matthew McConaughey), Los Angeles’ta ofisi olan karizmatik bir savunma avukatıdır. Mick, zamanının çoğunu küçük suçluları ve önemsiz suçları savunmakla geçirir. Mick bir gün hayatının vakasıyla karşılaşır. Louis Ross Roulet adında zengin bir Beverly Hills playboyu cinayetle suçlanmaktadır. Şans Mick’ten yanadır çünkü suçlu onu avukat olarak seçmiştir. Mick, önce vakanın çok kolay olduğunu düşünür. Ancak çok geçmeden göründüğünden çok daha fazlası olduğunu ve bu vakanın daha önceki vakasıyla bağlantılı olduğunu öğrenir.


24) North Country – Tek Başına (2005) | IMDb: 7.3

North Country | Film Trailer | Participant Media

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular: Charlize Theron, Frances McDormand, Sean Bean

Rotten Tomatoes: %69

Avukat filmleri arasında çok önemli bir yere sahip olan bu film ABD’deki ilk büyük cinsel taciz davasını konu ediniyor. Josey Aimes (Charlize Theron), Minnesota’daki yerel bir demir madeninde çalışan bir grup kadından biridir. Kadınlarla çalışmak zorunda oldukları için rahatsız olan Eveleth Madenleri’ndeki erkek işçiler kadınlara saldırır. Kadınlar cinsel tacize maruz kalırlar. Sürekli hakaret, müstehcen dil ve fiziksel taciz karşısında dehşete düşen Josey, ailesi ve arkadaşları tarafından uyarılmasına rağmen tarihi bir cinsel taciz davası açar.


23) Erin Brockovich – Tatlı Bela (2000) | IMDb: 7.4

Erin Brockovich (2000) Official Trailer - Steven Soderbergh, Julia Roberts Movie HD

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: Julia Roberts, Albert Finney, Aoran Eckhart

Rotten Tomatoes: %85

İşsiz bekar anne Erin Brockovich, hukuk asistanı olarak işe girer ve bir şehrin suyunu kirletmekle suçlanan California elektrik şirketini tek başına çökertir. Öncelikle Erin, emlak dosyalarına yerleştirilmiş bazı tıbbi kayıtlara rastlar. Ed Masry’nin firmasında çalışmaya başladığında soruşturma başlatmak için Ed’i ikna eder. Erin, yerel bir topluluğu kirli suya maruz bırakan ve ciddi hastalıklara neden olan bir olayı öğrendikten sonra dev enerji şirketi Pacific Gas and Electric’e karşı sert bir şekilde hukuki savaşa girişir. 


22) The Judge – Yargıç (2014) | IMDb: 7.4

The Judge - Official Trailer [HD]

Yönetmen: David Dobkin

Oyuncular: Robert Downey Jr., Robert Duvall, Vera Farmiga

Rotten Tomatoes: %49

Parlak ama karanlık bir avukat olan Hank Palmer (Downey Jr.), annesinin vefat ettiğini öğrendikten sonra Indiana’ya, memleketine geri döner. Hank’ın gelişi, babası Yargıç Joseph Palmer (Duvall) ile arasındaki geçmişten gelen gerilimi yeniden tetikler. Avukat ayrılmaya hazırlanırken babası bir cinayetle suçlanarak tutuklanır. Hank, kırgın yaşlı adamın itirazlarına rağmen babasının savunmasını üstlenir. Palmer, gergin ve karmaşık ilişkiler yaşadığı ailesiyle hem yeniden bağlantı kurarken hem degerçekte neler olduğunu ortaya çıkarmaya başlar. 


21) A Time to Kill – Öldürme Zamanı (1996) | IMDb: 7.5

A Time to Kill - Trailer

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: Sandra Bullock, Samuel L. Jackson, Matthew McConaughey

Rotten Tomatoes: %68

Carl Lee Hailey (L. Jackson), tecavüze uğrayan kızının intikamını almaya çalışan bir babadır. Suçlular yargılanmak üzereyken kızına tecavüz eden bağnaz adamları vuran Hailey, kendisini savunması için bir avukat olan Jake Brigance’tan ( McConaughey) yardım ister. Brigance, Hailey’nin ırkı ve suçlarının kasıtlı olması sebebiyle çok zor bir dava olacağını biliyor ve Hailey’i beraat ettiremeyeceğini düşünüyor. Ancak Carl’ın ona sarsılmaz bir inancı vardır.


20) The Devil’s Advocate – Şeytanın Avukatı (1997) | IMDb: 7.5

Devil's Advocate (1997) Official Trailer - Al Pacino, Keanu Reeves Drama Movie HD

Yönetmen:  Taylor Hackford

Oyuncular: Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron

Rotten Tomatoes: %63

Florida savunma avukatı Kevin Lomax (Reeves), John Milton (Al Pacino) tarafından yönetilen bir New York hukuk firmasında yüksek güçlü bir pozisyonu kabul eder. Kevin şirket içinde üst sıralara yükseldikçe, akıl hastası eşi Mary Ann (Theron), giderek şiddetli, korkutucu mistik olaylar yaşar. Kevin, eşinin hastalığının zoruyla uğraşırken, patronunun bazı faaliyetlerini öğrenerek iddia ettiği kişi olmadığını anlar. Mary gerçeklik duygusunu her olayda giderek yitirmeye başlar. 


19) The Life of David Gale – Ölümle Yaşam Arasında (2003) | IMDb: 7.5

The Life of David Gale Official Trailer #1 - Kevin Spacey Movie (2003) HD

Yönetmen: Alan Parker

Oyuncular: Kevin Spacey, Kate Winslet, Laura Linney

Rotten Tomatoes: %19

David Gale (Spacey), ilkelerine göre yaşamak için çok uğraşmış bir adamdır. Ancak kaderin tuhaf bir cilvesi olmalı ki bu sadık baba, kendisini bir cinayet davasının içinde bulur. Ölüm cezasına karşı olduğu bilinen David Gale adında bir adam, aniden bir aktivist arkadaşını öldürmekle suçlanır ve idam cezasına çarptırılır. İdamına sadece üç gün kala David Gale, ısrarcı muhabir Bitsey Bloom’a (Winslet) özel röportaj vermeyi kabul eder.


18) My Cousin Vinny – Kuzenim Vinny (1992) | IMDb: 7.6

My Cousin Vinny (5/5) Movie CLIP - Automotive Expert (1992) HD

Yönetmen: Jonathan Lynn

Oyuncular: Joe Pesci, Marisa Tomei, Ralph Macchio

Rotten Tomatoes: %86

Dale Launer tarafından yazılan My Cousin Vinny, Alabama kırsalında seyahat ederken tutuklanıp cinayetten yargılanan iki genç Bill Gambini ve Stan Rothenstein’ı konu alıyor. Bu adamların kaderi, Bill’in kuzeni ve baro sınavını zar zor geçen avukat Vincent Gambini’nin (Vinny) elindedir. New Yorklu Vinny o zaman kadar hiç dava kazanmamıştır. Vinny, kuzenini ve kuzeninin arkadaşını savunmak için elinden gelenin en iyisini yapar. Ancak dava boyunca bir dizi yanlış adım atar. Vinny’nin nişanlısı Mona Lisa, savunması için ona yardımcı olur.


17) Dark Waters – Karanlık Sular (2019) | IMDb: 7.6

DARK WATERS | Official Trailer | In Theaters November 22

Yönetmen: Todd Haynes

Oyuncular: Mark Ruffalo, Anne Hathaway, Tim Robbins

Rotten Tomatoes: %89

İnatçı bir avukat, giderek artan sayıda açıklanamayan ölümü dünyanın en büyük şirketlerinden birine bağlayan karanlık bir sırrı ortaya çıkarır. Çevre kirliliği tarihini ortaya çıkararak güçlü bir kimya şirketine karşı bir çevre davası açmaya karar verir. Gerçekleri ispatlamaya çalışırken çok geçmeden geleceğini, ailesini ve kendi hayatını riske attığını fark eder.


16) RBG (2018) | IMDb: 7.6

RBG Trailer #1 (2018) | Movieclips Indie

Yönetmen: Betsy Batı, Julie Cohen

Oyuncular: Ruth Bader Ginsburg, Gloria Steinem, Nina Totenberg

Rotten Tomatoes: %93

Adaletin rock yıldızının samimi bir portresi: Ruth Bader Ginsburg. RBG, Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg’un onlarca yıla yayılan kariyerini ve bir pop kültürü ikonu olurken nasıl yasal bir miras geliştirdiğini anlatıyor. Senato onay oturumlarında kürtaj ve ayrımcılıkla ilgili soruları açıklıkla yanıtlayıp sorunları dile getiriyor Ginsburg. Dönemin siyasi ortamına göre oldukça idealist bir kadın portresi çiziyor.Film yapımcıları, ilk yasal savaşların dünyayı kadınlar için nasıl değiştirdiğini bu filmle gözler önüne seriyor.


15) Sleepers – Kardeş Gibiydiler (1996) | IMDb: 7.6

Sleepers (1996) Official Trailer - Robert De Niro, Kevin Bacon, Brad Pitt Drama Movie HD

Yönetmen: Barry Levinson

Oyuncular: Brad Pitt, Jason Patric, Robert DeNiro

Rotten Tomatoes: %73

Kötü giden bir şakanın ardından Hell’s Kitchen’dan dört genç arkadaş bir adamı öldürmekten mahkum edilirler. Çocuk ıslak evine gönderilirler. Orada gardiyanlar tarafından vahşice dövülürler. Bazı ıslah görevlileri tarafından istismar edilirler. John (Ron Eldard) ve Tommy (Billy Crudup), istismarcılarını yıllar sonra tanıyan ve onu öldüren tetikçiler olarak büyürler. Gözaltı merkezinden serbest bırakıldıktan on üç yıl sonra gardiyanlardan birinin intikamını alırlar. Diğer iki çocuk, gardiyanları ifşa edebilecek ve arkadaşlarının suçlarından kurtulmalarına yardım edebilecek benzersiz bir konumdadırlar, bir mahkemede…


14) Philadelphia (1993) | IMDb: 7.7

Philadelphia (1993) - Movie Trailer

Yönetmen: Jonathan Demme

Oyuncular: Tom Hanks, Denzel Washington, Jason Robards

Rotten Tomatoes: %81

Avukat filmleri arasında konusu itibariyle öne çıkan önemli filmlerden biri olan Philadephia başrol oyuncusu Tom Hanks’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır. HIV’li eşcinsel avukat Andrew Beckett (Hanks), bu durumunun kariyerini tehlikeye atacağından korktuğu için bu sırrı Philadelphia hukuk firmasında saklar. Ancak bir meslektaşı hastalığın belirgin semptomlarını fark ettiğinde sırrı ortaya çıkar. Kısa bir süre sonra kovulan Beckett, yardım etmeye istekli homofobik avukat Joe Miller (Washington) ile bir araya gelerek ayrımcılık için dava açmaya karar verir. Mahkemede, eski işvereninin en iyi avukatlarından biri olan Belinda Conine (Mary Steenburgen) ile karşı karşıya kalırlar. 


13) The Verdict – Karar (1982) | IMDb: 7.7

The Verdict - Trailer - (1982) HQ

Yönetmen: Sidney Kumet

Oyuncular: Paul Newman, Charlotte Rampling, James Mason

Rotten Tomatoes: %88

Frank Galvin (Newman) Boston hukuk firmasından kovulan ancak gelecek vaat eden bir avukattır. Filmin başında Galvin, tıbbi bir uygulama hatası davasını üstlenmeyi kabul eder. Büyük bir tıbbi uygulama hatası vakasıyla karşılaşan, bitik, alkolik Galvin başlangıçta davayı çözebileceğini düşünür. Dava ilerledikçe pek de göründüğü gibi olmadığını anlar. Frank Galvin bu dava ile kariyerini ve öz saygısını kurtarma şansını elde ettiğinden her şeyini bu dava verir.


12) Primal Fear – İlk Korku (1996) | IMDb: 7.7

Primal Fear (1996) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yönetmen: Gregory Hoblit

Oyuncular: Richard Gere, Laura Linney, Ed Norton

Rotten Tomatoes: %86

Savunma avukatı Martin Vail (Gere), davalarını para ve itibar kazanmak için seçen biridir. Son aldığı dava, Chicago başpiskoposunu vahşice öldürmekle suçlanan bir çocukla ilgilidir. Vail bu davada eski öğrencisi ve eski sevgilisiyle karşı karşıya kalır. Dava ilerledikçe ve Kilise’nin karanlık sırları ortaya çıkmaya başlar. Martin Vail, kendisine basit bir dava gibi görünen cinayet dosyasının daha karanlık, daha tehlikeli bir hal aldığını zamanla anlar.


11) A Man for All Seasons – Her Devrin Adamı (1966) | IMDb: 7.7

"A Man for All Seasons" - Sentencing Scene

Yönetmen: Fred Zinnemann

Oyuncular: Paul Scofield, Robert Shaw, Orson Welles

Rotten Tomatoes: %83

En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu (Paul Scofield) da dahil olmak üzere altı Oscar Ödülü kazanan 1966 filmi kim olduğunu bilen bir adamın hikayesini konu alıyor. Çok saygı duyulan İngiliz Katolik dindar Sir Thomas More (Paul Scofield), Kral’ın Catherine ile evliliğini sona erdirme ve Anne Boleyn ile evlenme planlarını öğrenir. Henry “İngiltere’deki Kilisenin Yüce Başkanı” ilan edildiğinde, More, vicdanen artık şansölye olarak hizmet edemez dini ilkelerine bağlı kalarak kraliyet sarayından ayrılmak için harekete geçer. Sir Thomas, halk tarafından çok sevilir ve onun sessizliği, onaylamama olarak yorumlanır. Kral ve adamları bundan memnun değillerdir  ve More’un kararlılığını daha da test ederek ağır ihanet suçlamalarıyla onu küçük düşürmeye çalışırlar.


10) A Few Good Men – Birkaç İyi Adam (1992) | IMDb: 7.7

A Few Good Men (1992) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yönetmen: Rob Reiner

Oyuncular: Tom Cruise, Jack Nicholson, Demi Moore

Rotten Tomatoes: %83

Aaron Sorkin tarafından yazılan A Few Good Men, Guantanamo Körfezi’nde başka bir denizciyi öldürmekle suçlanan iki Deniz Piyadesini savunan avukat Daniel Kaffee’nin (Cruise) hikayesini anlatıyor.  Savunmalarıyla ünlü avukat Anne Galloway (Moore), Kaffee’yi Deniz Piyadeleri için bir savunma pazarlığı aramaması gerektiğine ikna eder. Anne, Deniz Piyadeleri’nin Albay Nathan Jessep’in emirlerine göre hareket ettiklerini Kaffee’ye anlatır. Kaffee, komployu ortaya çıkarmak için Albay Nathan R. Jessep’i (Nicholson) kürsüye çağırarak büyük bir risk alır.


9) Kramer vs. Kramer – Kramer Kramer’e Karşı (1979) | IMDb: 7.8

Kramer vs. Kramer (3/8) Movie CLIP - Billy Acts Out (1979) HD

Yönetmen: Robert Benton

Oyuncular: Dustin Hoffman, Merly Streep, Justin Henry

Rotten Tomatoes: %88

Manhattan’da yaşayan reklam yönetmeni Ted Kramer (Hoffman) karısı Joanna’nın (Streep) kendisini ve küçük oğulları Billy’yi (Justin Henry) terk ettiğini öğrenir. Oğlunu tek başına büyütmek zorunda kalan Ted, reklamcılık işini kaybetmesine rağmen oğluyla güçlü bir ilişki kurar. Bekar bir ebeveyn olan Margaret’in (Jane Alexander) yardımıyla çocukla ilişkisi daha da güçlenir. Joanna, Billy’nin velayetini almak için geri döner. Zorlu bir mahkeme savaşı başlar ve davaya dahil olan herkes için bu dava ciddi sonuçlar doğurur.


8) In Cold Blood – Soğuk Kanlı (1967) | IMDb: 7.9

(1967) In Cold Blood

Yönetmen: Richard Brooks

Oyuncular: Robert Blake, Scott Wilson, John Forsythe

Rotten Tomatoes: %83

In Cold Blood, Truman Capote’nin çığır açan gerçek olaylara dayanan suç romanından uyarlanmıştır. Eski hükümlüler Perry Smith (Blake) ve Richard “Dick” Hickock (Wilson), Kansaslı zengin bir aile olan Clutters’ı soymak için bir plan yaparlar. Adamlar nakit dolu bir kasa bulmayı umarak eve girerler. Ama umdukları olmaz ve hiç para bulamazlar. Öfkeyle bütün aileyi öldürerek kaçarlar. İki serseri polisten kaçarken suçlarının ağır gerçekleriyle ve ölümle yüzleşirler.


7) JFK – Kapanmayan Dosya (1991) | IMDb: 8.0

JFK (1991) Official Trailer - Kevin Costner, Oliver Stone Thriller Movie HD

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Kevin Costner, Sissy Spacek, Joe Pesci

Rotten Tomatoes: %84

New Orleans Bölge Savcısı Jim Garrison (Costner),Başkan John F. Kennedy’nin suikastına ilişkin soruşturmayı yönetir. Araştırma ve gizli toplantılar yoluyla Kennedy suikastında gerçek hikayenin anlatılandan daha fazlası olduğunu öğrenir. Garrison cinayetle ilgili resmi  düşünceden şüphe etmeye başladığında, hükümetin direnişiyle karşı karşıya kalır. Şüpheli suikastçı Lee Harvey Oswald’ın (Gary Oldman) öldürülmesinden sonra savcı davayı kapatır. Ancak daha sonra Garrison, Kennedy’nin ölümünün arkasında kapsamlı bir komplo olduğuna dair kanıt bularak soruşturmayı yeniden açar.


6) Anatomy of a Murder – Bir Cinayetin Tahlili (1959) | IMDb: 8.0

Anatomy of a Murder (1959) ORIGINAL TRAILER [HD 1080p]

Yönetmen: Otto Preminger

Oyuncular: James Stewart, Lee remick, Ben Gazzara

Rotten Tomatoes: %100

Avukat filmleri ve mahkeme salonu filmleri denilince ilk akla gelen kült filmlerden olan bu film yedi dalda Oscar’la birlikte on bir ödüle aday gösterildi. Grammy Ödülü de dahil sekiz ödül kazanmıştır. Eski savcı yeni avukat Paul Biegler (Stewart), genç teğmen Manion’ı savunacağı bir dava dosyası alır. Teğmenin eşi Laura Manion (Remick) bir bar sahibi tarafından tecavüze uğrar. Teğmen bar sahibini öldürür ve suçunu inkar etmez. Suçu işlemesinin haklı sebebi olduğunu savunan Biegler ve ekibi olayı aydınlatmak için büyük çaba gösterir. Üç saat süren uzun soluklu filmin büyük çoğunluğu mahkeme salonunda geçer.


5) In the Name of the Father – Babam İçin (1993) | IMDb: 8.1

In the Name of the Father (1993) - Not to Be Shown to the Defense Scene (9/10) | Movieclips

Yönetmen: Jim Sheridan

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Pete Postlethwaite, Emma Thompson

Rotten Tomatoes: %94

İşsiz genç İrlandalı Gerry Conlon (Day-Lewis), Belfast’ta hırsızlık yaparak geçinmektedir. 70’li yıllarda Belfast’tan kaçarak Londra’ya gider. Oradaki arkadaşı Paul Hill (John Lynch) ile buluşur ve bir işgal evinde gençlerle birlikte yaşamaya başlar. Gerry, 1974 gecesinde bombalanan bir bar patlamasından sorumlu tutulur ancak olayla hiç ilgisi yoktur. Yoğun işkenceye maruz bırakılır ve babası da suç ortağı olduğu gerekçesiyle hapse atılır. 15 yıla yakın hapis yatan Gerry, avukat Gareth’in yıllar süren çabaları sonucu hapisten çıkabilecek midir? Film toplamda yedi dalda Oscar kazanmıştır. Tüm zamanların en iyi avukat filmi olmaya aday bir yapım!


4) Inherit the Wind – Rüzgarın Mirası (1960) | IMDb: 8.1

Inherit the Wind (1960) Official Trailer - Spencer Tracy, Gene Kelly Movie HD

Yönetmen: Stanley Kramer

Oyuncular: Spencer Tracy, Fredric March, Gene Kelly

Rotten Tomatoes: %93

Avukatlı filmlere kült bir yapım olan Inherit the Wind ile devam ediyoruz. 1920’lerde, Tennessee’li öğretmen Bertram Cates (Dick York), devlet okulu öğretmenlerinin evrim teorisini öğretmelerini yasaklayan bir eyalet yasası olan Butler Yasasını ihlal ettiği için yargılanır. Yazar EK Hornbeck’in (Kelly) haberleriyle bu dava medyada yoğun bir ulusal ilgi görmeye başlar. Ülkenin önde gelen iki avukatı bu dava da karşı karşıya geliyor: Kovuşturma için Matthew Harrison Brady (March) ve savunma için Henry Drummond (Tracy). Dava kişisel bir dosyadan ileri giderek yüzyıllardır birbiriyle savaşan iki konunun etrafında dönmeye başlıyor: Din ve bilim. Inherit The Wind, avukat filmleri arasında, savunma konularının yüzyıllık çatışma konuları olması gereğince kesinlikle en önemli filmlerden biri.


3) Judgment at Nuremberg – Nürenberg Duruşması (1961) | IMDb: 8.2

Judgment at Nuremberg (1961) - You Must Believe It Scene (11/11) | Movieclips

Yönetmen: Stanley Kramer

Oyuncular: Spencer Tracy, Burt Lancaster, Richard Widmark

Rotten Tomatoes: %92

1940’ların sonlarında İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen bu siyasi drama, avukat filmleri arasında en çarpıcı olanlardan biridir. Film, Almanya’da bir Amerikan mahkemesinde yargılanan Nazileri konu alarak tarihe düşen bir not niteliği taşımaktadır. İnsanlığa karşı işledikleri savaş suçları için suçlanan dört Alman yargıç askeri bir mahkemeye çıkarılarak yargılanacaktır. Baş Yargıç Haywood (Tracy) yalnızca baş sanık Ernst Janning (Lancaster) ve savunma avukatı Hans Rolfe’den (Maximilian Schell) değil, aynı zamanda idealist bir Nazi generalinin (Marlene Dietrich) dul eşinden de delil ve tanıklık dinler. Film ABD yapımı olmasına rağmen, avukat filmleri denilince akla ilk gelen objektif filmlerden biridir. İki dalda Oscar kazanmıştır.


2) Witness for the Prosecution – Beklenmeyen Şahit (1957) | IMDb: 8.4

Witness for the Prosecution (1957) - A Chronic and Habitual Liar Scene (8/12) | Movieclips

Yönetmen: Billy Wilder

Oyuncular: Tyrone Power, Marlene Dietrich, Charles Laughton

Rotten Tomatoes: %100

Agatha Cristie’nin yazdığı bir hikayeye dayanan filmde neşeli bir adam olan Leonard Vole zengin dul kadın Emily French’i  öldürmekten yargılanır. Efsanevi avukat Sir Wilfrid Robarts (Laughton) onu savunmak için davaya dahil olur. Tüm delille leonard’ı gösteriyordur çünkü Emily ölmeden önce tüm servetinin tek varisi olarak Leonard’ı göstermiştir. Leonard’ın mahkemeye sunduğu savunmasının doğrulaması duygusuz eşi, Christine’in (Marlene Dietrich) ifadesine bağlıdır. Şok edici bir olayda, Christine mahkemeye çıkmaya ve ona karşı tanıklık etmeye karar verir. Sir Wilfrid müvekkilini savunmak ve davayı kapatmak için elinden gelenin en iyisini yapar ancak işler pek de beklediği kadar kolay gitmez. Film altı dalda Oscar kazanmıştır.


1) 12 Angry Men – 12 Öfkeli Adam (1957) | IMDb: 9.0

12 Angry Men (10/10) Movie CLIP - Not Guilty (1957) HD

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Ed Begley

Rotten Tomatoes: %100

Geldik avukatlık filmleri listemizin en büyük yapımına! yapılacaksa bir numaralı film tabii ki 12 Angry Men olmalı! Bir cinayet davasındaki kapanış tartışmalarının ardından, jürinin 12 üyesi bir odaya kapanarak son karara varmalıdır. Babasını öldürmekle suçlanan zavallı bir gencin kaderine karar verecek olan bir düzine adam bu genç için ya ölüm kararı ya beraat kararı vermelidir. Gencin savunması jüriyi ikna edememiştir. 8 numaralı jüri üyesi Davis (Henry Fonda) hariç tüm jüri üyeleri genci suçlu bulmaktadır. Davis, diğer jüri üyeleriyle tartışmak için birçok şüpheli durum ortaya atar. Tartışmalar sürdükçe, jüri üyelerinin çoğu, başlangıçta reddettikleri davanın bazı yönleriyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Yavaş yavaş diğer jüri üyelerinin fikirleri değişmeye başlar ancak Davis çoğunluğu sağlayabilecek midir?

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version