Ekonomiye ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken 10 Film!

Konuyu sadece ekonomi ile sınırlandırmamamız gerek iktisat ve finans’a ilgi duyuyorsanızda bu ilgiyi keyife dönüştürmenin bi yolu sinema.
Ekonomi dünyasının keyifli filmlerinin içinde yer aldığı bir listedir. Hayatınıza yeni bir bakış açısı istiyorsanız kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler!

1-) Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası, çok çalışma ile başarı, refah ve şöhretin yakalanabileceği fikrini savunan bir düşünce biçimi ve geleneğidir. Ancak 19. yüzyılın başından itibaren çabuk zengin olma fikri geliştikçe bu fikir de zayıflamaya başlamıştır.
2-) Inside Job / İç İşler (2010, ABD)
2008 küresel krizinde yaşananları en detaylı şekilde ele alan filmlerden biri. Lehman’ın iflası, banka kurtarma operasyonları ve ABD’nin krize karşı aldığı önlemleri perde arkası ile aktaran kaçırılmaması gereken bir film.

3-) Wall Street / Borsa (1987, ABD)
1980’lerin iş dünyasına perde arkasının sürükleyici hikayesinin anlatıldığı filmde, hırslı ve genç bir borsacı (Charlie Sheen) Wall Street efsanesi Gordon Gekko  tarafından baştan çıkarılarak yasa dışı ve son derece kazançlı bir dünyaya adım atar. Ancak kısa sürede bir gecede kazanılan zenginliklerin bedelinin çok ağır olduğunu keşfedecektir…


4-)Money Never Sleeps / Para Asla Uyumaz (2010, ABD)

Wall Street filminin devamı niteliğinde. İlk filmi sevenler, ikincisini de izlemeli.

5-)The Wolf of Wall Street / Para Avcısı (2013, ABD)

Listemizin önemli filmlerinden “Para avcısı”. Wall Street’in sıradışı yaşamını çarpıcı bir şekilde aktaran bir film. Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanmıştır. Hırslı borsacı Jordan Belfort rolünde Leonardo DiCaprio yer alıyor.

 
6-) The Ascent of Money / Paranın yükselişi
Ünlü İktisat Tarihçisi Niall Ferguson’ın yazdığı ve aynı zamanda belgeseli çekilen film. Kapitalizmin doğuşunu ve paranın hayatımızda her geçen yılda artan önemini detaylı bir şekilde ele alıyor. İlk kapitalistlerden dijital çağa uzanan dönemde kapitalizmi daha iyi anlamak istiyorsanız mutlaka izlemelisiniz.
7-) Far and Away / Uzak Ufuklar (1992, ABD)
Bu filmi,  iktisat öğrencilerinin izlemiş olması bizce yararlı.
8 -) Altına Hücum

Filmde, birçok maceracının yaptığı gibi Klondike Altına Hücumu hareketinde Alaska’ya altın aramak için giden “Küçük Serseri” Şarlo’nun buradayken çektiği sıkıntılar, düştüğü komik durumlar, hırstan gözleri dönmüş insanların zaaflarını görmesi ve bu arada aşkı bulması anlatılmaktadır.
9-) Umudunu Kaybetme
Umudunu Kaybetme, başımıza gelen her türlü şanssızlığa rağmen hayallerimizden vazgeçmememiz gerektiğini öğütleyen sıradan bir başarı öyküsü aslında.
10-) Oyunun Sonu 
Ve listemizin son filmi olan “Oyunun sonu” adlı filmimizde 2008 finansal krizinin etkilerini 24 saat boyunca tek bir kuruluş üzerinden gözlemliyor.

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissetti...

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yorumlar (0) Yorum Yap