TÜBİTAK’ın Projelerini Kabul Etmediği Manisalı Liselilere Harvard’dan Davet

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Manisa Doğa Koleji öğrencisi dört liseli arkadaş biyoloji ve kimya alanlarında iki proje ile TÜBİTAK’a başvurdu. Kobalt 60’dan alternatif enerji üretikleri proje ve bitki yağlarının havadaki bakterileri temizlemesine yönelik proje TÜBİTAK tarafından “Eksik Evrak” gerekçesi ile kabul edilmedi. Fakat bu projeler sayesinde gençlerimiz Harvard’dan ve Almanya’da yapılacak Uluslararası Sanat ve Bilim Konferansı’ndan davet aldı.

Manisa’lı dört lise öğrencisi arkadaşa ait olan ve TÜBİTAK’ın reddettiği 2 proje Harvard’ın dikkatini çekti.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, Doğa Koleji 10’uncu sınıf öğrencisi Göktuğ Altıparmak ve 11’inci sınıf öğrencisi Seda Erol, melisa, okaliptüs ve karanfil yağlarının havadaki bakteriler üzerindeki etkisi ve bu yağların bakterileri temizlemesine yönelik bir proje hazırladı. Aynı okulun 10’uncu sınıf öğrencileri Yusuf Ergül ve Bengisu Şentürk ise Kobal 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği üzerine bir çalışma yaptı.

“TÜBİTAK için başvurduğumuz proje ile Harvard’dan davet aldık”

Harvard Üniversitesi’nden davet alan projeyi anlatan biyoloji öğretmeni Nuray Avcı, “Projemizi ağustos ayından bu yana hazırlıyoruz. İnsanların toplu olarak yaşadığı hastaneler, toplu taşıma araçları, okullar gibi alanlarda üst solunum yolu hastalıklarının çoğaldığını tespit ettik. Bununla ilgili olarak havalandırmaların rutin temizliğinin yapılması gerekiyor; ancak bu temizlikte kullanılan maddeler tamamen kimyasal olup, alerjiye neden olabiliyor. Biz yaptığımız çalışmada doğal ürünler olan aynı zamanda antiseptik özelliğini bildiğimiz melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını kullandık. TÜBİTAK için başvurduğumuz bu proje ile Harvard’dan davet aldık” dedi.

“Harvard’dan ve Münih’ten davet aldığımız için çok gururluyuz, çok mutluyuz.”

11’inci sınıf öğrencisi Seda Erol ise çok mutlu olduklarını belirterek şöyle devam etti: ”Yaptığımız proje sonunda Harvard’da bilimsel konferans sunumu için davet aldık. Çok heyecanlıyız ve çok mutluyuz.”

“Projemiz TÜBİTAK’tan kabul göremedi; ama canları sağ olsun. Sonuçta ülkemiz için çalışıyoruz.”

10’uncu sınıf öğrencisi Göktuğ Altıparmak da ucuz maliyetli gaz antiseptik üretmeyi hedeflediklerini ancak havadaki bakterileri ciddi manada azaltıklarını gözlemlediklerini anlattı. Bu projenin özellikle kanserli hastalar için daha yararlı olacağını belirten Altıparmak, “Projemiz TÜBİTAK’tan kabul göremedi; ama canları sağ olsun. Sonuçta ülkemiz için çalışıyoruz. Harvard’dan davet aldık, oraya gideceğiz” dedi.

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Emir’in ve Ege’nin projesi de aynı gerekçe ile kabul edilmemişti. Fakat onlar da Harvard’dan davet almışlardı.

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/