Staj Maaşı ile Bisiklet Alıp Dünyayı Gezen Tutkun: Tolga Tevke Güney

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Bisiklet ile gezmek hepimizin hayali olabilir ancak biz gezmeyi sahil kenarında bisiklet sürmek olarak algılasak da büyük düşünüp bisikletle dünyayı gezenlerimiz de var. Onlardan biri de Tolga Tevke Güney. İlk bisiklet macerası Staj maaşıyla aldığı bisiklet ile Olimpos’a gitmekle başlamış.
Bisikleti tutkusu olduktan sonra, sosyal medya ve internet üzerinden araştırmalara başlamış. Interrail ile Avrupa’yı gezmiş. Gezmenin farklı bir yanı olduğunun farkına varmış ve ilk rotasını Türkiye’ye çevirmiş.

“Bir ay boyunca 12-13 ülke gezdik ve bu Avrupa gezisinden sonra hayata bakış açım tamamen değişti. Böyle bir hayatın da olabileceğini gördüm.”

Avrupa’dan Asya’ya bir çok ülke dolaştıktan sonra bisikletle büyük bir maceraya atılmaya karar vermiş. Çeşitli işlerde çalışmış böylece bisikletin her parçasını kendisi toplamış. Yurt dışına çıktığı zamanlarda aldıklarını satmış ve masraflarını çıkarmış.
Her şey tamam olunca bisikletini almış, yaşamak ve gözlemlemek için yola çıkmış. Bisikleti seçme sebebi de gezerken anı hızlı yaşayıp yavaşça olan biteni gözlemlemekmiş. Yaklaşık beş senedir aktif olarak gezdiğini belirten tutkunumuz, para konusunda sıkıntıya düştüğü zaman ise biriktirip tekrar gezmeye kaldığı yerden devam ettiğini belirtiyor.

“Bir yeri güzel yapan şeyin orada tanıştığın, konuştuğun insanlar olduğunu düşünüyorum.”

Gezmek güzel, insanlar hoş peki yurt dışına çıkmakta engel yaratan durumlarda neler oluyor diye düşünebilirsiniz. Bunların en başında vize geliyor. Yılmadan yola devam etmek olumsuzluğa en güzel çözüm olacaktır.

“Vizede iki kez red yedim. ABD ve İrlanda içindi. Ama ikisi de eğitim vizesiydi. Onun dışında Güney Amerika’da şu ana kadar vize almam gerekmedi. Vize gerekirse de gerekli evrakları topluyorum zaten.”

Belirli bir rotası olmadığını belirtiyor Tolga Tevke Güney, nereyi isterse oraya uğruyor. Öğrenebilceği şeyleri öğrendikten sonra yoluna devam ediyor. Tatmin etmenin ötesinde tatmin de oluyor. Gezdiği yerlerde gönüllü işlerde bulunduğu oluyor ise de yolda bileklik satarak para da kazanabiliyor.

Gezmeyi bir tutku haline getirenler veya bir köşesinden başlamak isteyenlere sesleniyor bisiklet tutkunumuz:

“Korkmuyor musun?’ diye soruyorlar. Korkmam mı. Geceleri dağlarda, kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde konaklıyorum. Ama alışıyorsun bir süre sonra. Korku senin tetikte olmanı sağlıyor.”

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/