Seyahat Tutkunlarının Severek İzleyeceği 5 Film

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Seyahat etmek  özgürlüktür, bir yaşam tarzıdır, bir tutkudur. Yeni yerler keşfetmek, yeni, kültürleri ve o kültürün insanlarını tanımak seyahat tutkunları için adeta bir hayat felsefesidir. Bu insanlar seyahat planlarını neredeyse bir yıl öncesinden planlamış olurlar. Bunun dışında tabiî ki spontane olarak seyahat eden insanlar da vardır. Bu kimseler daha maceracı bir yapıya sahiptirler ve bir anda her şeyi bırakıp, seyahate çıkabilecek kafadadırlar.

Nasıl tür bir seyahat tutkunu olursanız olun bu tutkuya dair izlemeniz gereken önemli filmlerden küçük bir liste hazırladık.


1) Seven Years in Tibet (Tibet’te Yedi Yıl)

IMDb: 7,0

Avusturyalı Heinrich Harrer, II. Dünya Savaşı yıllarında ülkesinden uzaklaşarak Himalayalar’a gider. Tibet yakınlarındaki yasak bölge Lhasa’ya ulaşan Harrer’ın aklı henüz hiç görmediği çocuğundadır. Tibet’e kaçan Harrer, burada çocuk yaştaki kutsal lider Dalai Lama’yla tanışır ve Tibet halkının Çin’den gördüğü zulme tanık olur. Dalai Lama ise halkının onurunu düşünmekte ve Harrer’ın da yardımıyla sürekli kendisini eğitme ve geliştirme çabasındadır.
seven_years_tibet_imgcropped_1600x900


2) İnto The Wild (Özgürlük Yolu)

IMDb: 8,2

Okulunun gözde öğrencisi Christopher McCandless, 1990 yılında mezun olduktan sonra biriktirdiği 24.000 doları bir vakfa bağışlar ve hayatının seyahatine çıkmaya hazırlanır. Orta gelirli bir ailenin oğlu olan Christopher’ın en büyük amacı Alaska’ya giderek oradaki vahşi doğayla iç içe yaşayabilmektir. Christopher çıktığı yolda hayatını değiştirecek birbirinden ilginç karakterle karşılaşacaktır.
Into-the-Wild-_113582-25


3) Before Sunrise (Gün Doğmadan)

IMDb: 8,1

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine (Julie Delpy) ile Amerikalı Jesse (Ethan Hawke), Budapeşte – Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine’e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana’da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar
before-sunrise


4) The Way Back (Özgürlük Yolu)

IMDb: 7,3

1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya esir kampından kaçarak kışın ortasında Sibirya’dan Hindistan’a 6.000 kilometre yürüyen bir grup esirin hikayesi. Polonyalı genç Janusz, Amerikalı, alaycı bir mühendis olan Bay Smith, Yugoslav bir muhasebeci olan Zoran ve dövmeli gangster Valka’dan oluşan bu gruba daha sonra Irena adlı bir mülteci de katılır. Başlarına ödül konmuş olan ekip önce ıssız Sibirya’yı, ardından Gobi Çölü’nün uçsuz bucaksız düzlüklerini ve son olarak Himalayalar’ı aşmak zorunda kalacaktır.
e5bf13d66198e1ad5974bbbcd7912376


5) The Bucket List (Şimdi ya da Asla)

IMDb: 7,4

Milyoner şirket sahibi Edward Cole (JACK NICHOLSON) ile işçi sınıfına mensup araba tamircisi Carter Chambers’ın (MORGAN FREEMAN) dünyaları apayrıdır. Yolları, bir hastane odasını paylaşmalarıyla kesişir ve iki ortak noktaları olduğunu keşfederler: “Tahtalı köyü boylamadan önce” hayatlarının kalan kısmını hep yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle farkında olmadıkları bir barışma ihtiyacı. Birlikte, hayatlarının araba seyahatine çıkarlar; ve bu süreçte dost olur, hayatı dolu dolu, içgörü ve mizahla yaşamayı öğrenirler. Her macera, listelerine yeni bir madde ekler.
JACK NICHOLSON stars as Edward and MORGAN FREEMAN stars as Carter in Warner Bros. Pictures’ comedy drama “The Bucket List.” PHOTOGRAPHS TO BE USED SOLELY FOR ADVERTISING, PROMOTION, PUBLICITY OR REVIEWS OF THIS SPECIFIC MOTION PICTURE AND TO REMAIN THE PROPERTY OF THE STUDIO. NOT FOR SALE OR REDISTRIBUTION.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İlham, Kültür, Seyahat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/