Roma Filmleri: Büyük Bir İmparatorluktan Manzaralar

Roma filmleri, tarihsel süreç olarak bakıldığında muhtemelen en fazla konuyu, olayı ve karakteri içine alan bir üst başlık. Öyle ki, Roma denilince binlerce yıllık bir tarih canlanıyor. Kabaca Antik Roma ve Roma İmparatorluğu olarak iki dönemde ele alabileceğimiz Roma, tarihsel sürecin de başrol unsurlarından biri. Yaşam tarzı, savaşlar, krallar, kraliçeler, ihanetler, savaşçılar, efsaneler…

Binlerce yıllık böylesine bir tarih elbette ki hemen hepimizin ilgisini çekmekte. Öyle ki, sinema da bu eşsiz tarihten en çok beslenenler arasında. Biz de sizleri o dönemlere götürecek birbirinden unutulmaz 23 filmi derlemek istedik. Gelin, hep birlikte Antik Roma ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde geçen 23 filme birlikte göz atalım.


23) Pompeii (2014) | IMDb: 5.5

Roma filmleri

Yönetmen: Paul W.S. Anderson

Oyuncular: Kit Harington, Emily Browning, Kiefer Sutherland

Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Fantastik, Tarih, Romantik

Roma filmleri listemizin ilk filminde milattan sonra 79 yılına gidiyoruz. Küçük yaşlarda köleleştirilen ve daha sonra yine köle olarak gemilerde çalışan Milo, gerek cesareti gerek de yeteneği sayesinde gladyatör olur. Bir köle taciri tarafından satın alındıktan sonra Roma’dan Pompeii’ye götürülen Milo’nun hayatı bu yolculukla birlikte değişecektir. Yolda bir kafileyle karşılaşırlar. Kafilede şehrin yöneticisinin kızı olan Cassia vardır. Milo ve Cassia arasında çok kısa sürede bir aşk doğar.

Milo ve Cassia birbirlerini çok sevmektedirler fakat Milo, bir köle ve gladyatör olarak Pompeii’de sürekli dövüşlere katılır. Ancak her ikisi için daha büyük bir problem vardır. Üstelik sadece ikisi için değil, bütün şehir için! Vezüv Yanardağı patlamıştır ve tüm şehir lav ve kül tabakası altında kalmak üzeredir. Milo hem kendi hem de çok sevdiği Cassia’nın hayatını kurtarmak için zamana karşı bir mücadeleye girer.


22) Alexander – Büyük İskender (2004) | IMDb: 5.6

Roma filmleri

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Colin Farrell, Anthony Hopkins, Rosario Dawson

Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram, Tarih, Savaş

Makedonya Kralı Büyük İskender! Tarihin en büyük komutanlarından ve ikonik figürlerinden biri! 2004 yılında yayınlanan film, Büyük İskender’in Pers İmparatorluğu’nu yıkma sürecini konu alıyor. Yanı sıra, hem veziri hem de sevgilisi Hephaistion ile olan ilişkisi de anlatılmakta.

8 yıl boyunca süren Pers seferi, yıkılan imparatorluğun yerine kurulan yeni imparatorluk, Makedonya topraklarının uçsuz bucaksız sınırlara ulaşması, filmin ana konusu. Ancak Büyük İskender’in liderliği, savaşçılığı ve cesaretinin yanında hırsları ve aşk hayatı da hiç şüphe yok ki, filmin genelinde büyük önem taşıyor. Bu arada Colin Farrell’ın Büyük İskender rolündeki performansı gerçekten de görülmeye değer.


21) Clash of the Titans – Titanların Savaşı (2010) | IMDb: 5.8

Titanların Savaşı

Yönetmen: Louis Leterrier

Oyuncular: Sam Worthington, Liam Neeson, Ralph Fiennes

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Film, iyilerle kötüler arasındaki savaşı mitolojik unsurlarla aktarıyor. Merkezine Perseus’u alan Titanların Savaşı’nda, insanlar krallara karşı, krallar da tanrılara karşı düşmanlık besliyorlar. Ancak diğer yandan da tanrılar arasında bir savaş mevcut ve bu savaş dünyanın sonunu getirebilecek bir savaş. Perseus, aslında bir tanrı olarak doğmuştur fakat insan gibi yetiştirilmiştir. Tek isteği ise ailesini Hades’e karşı korumaktır.

Hades gibi güçlü bir figüre karşı oldukça çaresiz olan Perseus, her şeyi göze aldığı bir görevi kabul etmek zorunda kalır. Hiç istemediği halde tanrı güçlerini kullanıp, şeytanlar ve canavarlarla savaşmaya karar verir. Perseus eğer bu savaşı vermezse Hades, Zeus’un güçlerini ele geçirebilir ve tüm dünyaya gerçek anlamda cehennemi yaşatabilir.


20) Immortals – Ölümsüzler: Tanrıların Savaşı (2011) | IMDb: 6.0

Roma filmleri

Yönetmen: Tarsem Singh

Oyuncular: Henry Cavill, Mickey Rourke, John Hurt

Tür: Aksiyon, Dram, Fantastik, Romantik

Theseus genç ve savaşçı bir prenstir. Savaş Tanrısı Ares tarafından üretilen Epirus Yayı’nın peşinde olan Titan Hyperion, bu silaha ulaşmak için insanlığa savaş açar. Theseus da askerlerini toplayarak Hyperion ve kötü güçlere karşı koymaya hazırlanır. Ares’in Epirus Yayı’nın peşinde olmasının bir sebebi vardır. Eğer silahı alabilirse Titanlar, Tartaruslar’dan kurtulacak ve Ares de yine bu silah sayesinde intikamını alacaktır.

Bir tarafta tanrıların ve insanların, diğer tarafta titanların ve barbarların olduğu devasa orduların savaşı başlar. Aslında tanrıların savaşta taraf tutma gibi bir yetileri yoktur. Ancak Theseus, Zeus tarafından tanrıları ve topraklarını korumakla görevlendirilmiştir. O yüzden dolaylı da olsa insanlar ve tanrılar arasında bir ittifak söz konusudur.


19) Hercules – Herkül: Özgürlük Savaşçısı (2014) | IMDb: 6.0

herkül

Yönetmen: Brett Ratner

Oyuncular: Dwayne Johnson, John Hurt, Ian McShane

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Hercules: The Thracian Wars çizgi romanından esinlenilerek çekilen film, klasik Herkül hikâyesini daha farklı bir açıdan ele alıyor. Bilinen Herkül hikâyesinin bitiminin bir süre sonrasının anlatıldığı Hercules, özellikle oyuncu kadrosuyla ve görsel efektleriyle dikkat çekmekte.

Efsanevi on iki görevini yerine getirmekte olan Herkül, Trakya Kralı ve kızının yardım isteği üzerine zalim bir savaşçıyı yenmek kılıç kuşanır. Herkül, bu savaşı bir süre sonra sadece Trakya Kralı ve kızı için değil, kendisi için de verecektir.


18) The Eagle – Kartal (2011) | IMDb: 6.2

kartal

Yönetmen: Kevin Macdonald

Oyuncular: Channing Tatum, Jamie Bell, Donald Sutherland

Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Tarih, Savaş

Roma filmleri listemizde milattan sonra 140 yılına gidiyoruz. Roma İmparatorluğu, sınırlarını Britanya’ya kadar genişletmiştir. 9. Lejyon olarak da bilinen 5000 askerden oluşan Roma ordusu, komutan Flavius Aquila tarafından İskoçya’ya gönderilir. Ancak askerler burada ortadan kaybolurlar ve nedeni asla anlaşılmaz. 5000 askerden oluşan ordu, gizemli şekilde yok olmuştur.

Olaydan 20 sene sonra, komutan Flavius Aquila’nın oğlu Marcus Aquila, hem kaybolan ordunun gizemini çözmek hem de ailesinin şerefini kurtarmak için, ordunun kaybolduğu yere gitmeye karar verir. Yanına da Esca adında bir köle alır. Biri komutan, diğer köle olan bu iki adam arasında dostluk, kahramanlık, ihanet, nefret, sadakat gibi kavramlar sorgulanmaya başlar.


17) King Arthur – Kral Arthur (2004) | IMDb: 6.3

kral artur

Yönetmen: Antoine Fuqua

Oyuncular: Clive Owen, Stephen Dillane, Keira Knightley

Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Tarih, Savaş

Film, tarihin en ikonik isimlerinden biri olan Kral Arthur’un hayatının bir bölümünü konu alıyor. Pek çoklarına göre de Kral Arthur’un anlatıldığı filmler arasında bugüne kadar çekilmiş en iyi yapım olarak olarak kabul ediliyor. Kral Arthur, Roma’nın efsanevi imparatorlarından Marcus Aurelius tarafından Britanya’ya gönderilir. Kral Arthur’un ise tek bir isteği vardır; Britanya’daki görevini bir an önce tamamlayarak çok sevdiği Roma’ya dönmek.

Britanya, gerek dini gerek de politik açıdan karışık bir dönemden geçmektedir. Halkın bir kısmı Pagan bir kısmı da Hristiyan inançlara sahiptir. Aynı zamanda kuzeyden gelen barbarlar da sürekli olarak ülkeyi istila etmektedirler. Kral Arthur da Roma’ya geri dönmeden önce Lancelot, Galahad, Bors, Tristan ve Gawain’den oluşan Yuvarlak Masa Şövalyeleri ile birlikte, Britanya’yı içinde bulunduğu bu durumdan kurtarmak üzerine harekete geçer.


16) Centurion – Son Savaşçı (2010) | IMDb: 6.3

son savaşçı

Yönetmen: Neil Marshall

Oyuncular: Michael Fassbender, Dominic West, Olga Kurylenko

Tür: Aksiyon, Dram, Tarih, Savaş

Roma filmleri listemizde takvimler milattan sonra 117 yılını gösteriyor. Filmde, Quintus Dias adındaki bir adamın öyküsü merkeze alınmakta. Roma İmparatorluğu, tarihinin en görkemli zamanlarından birini yaşamaktadır. Mısır’dan İspanya’ya, Karadeniz’e kadar sınırlarını genişleten ve hakimiyet kuran Roma’nın bu önlenemez ilerleyişi, Britanya’daki duraklamıştır.

Piktler tarafından saldırıları sürekli püskürtülen Roma güçleri, kararlı şekilde saldırılarını devam ettirmektedir. Ancak Piktler’in de vazgeçmeye niyeti yoktur. Romalı General Virilus, Piktler’i ve komutanları Gorlacon’u yenilgiye uğratmayı kafasına koymuştur. Ordusuyla birlikte kuzeye doğru yola çıkar. Quintus Dias da tam da bu noktada Virilus’un ordusuna katılır. Quintus Dias’ın hayatı verdiği bu kararla çok değişecektir; zira Piktler’e karşı verilen savaştan geriye kalan tek kişi o olacaktır.


15) Ulisse – Kral Ülis’in Maceraları (1954) | IMDb: 6.7

Roma filmleri

Yönetmen: Mario Camerini

Oyuncular: Silvana Mangano, Kirk Douglas, Anthony Quinn

Tür: Macera, Fantastik, Tarih

Homeros’un Odysseia destanından uyarlanan film, Troya Savaşı’nın ardından eve dönmek üzere yola çıkan Ülis’in başından geçen maceraları anlatıyor. Ülis, savaşa gittiğinde arkasında çok sevdiği eşi Penelope’yi ve oğlu Telemachus’u bırakmıştır. Savaştan uzun süre dönmediği için de şehirdeki birtakım fırsatçılar Penelope ile evlenmek için sıraya girmişlerdir.

Penelope, her ne kadar yıllar geçse de Ülis’in savaştan döneceğine inanıyordur. O yüzden de büyük bir sabırla onu beklemektedir. Ancak bu süreçte Telemachus ile birlikte çok güç durumlara düşmüştür. Ülis, bir an önce evine dönmek istemektedir fakat yol boyunca karşısına çıkan tehlikelerle mücadele etmesi gerekir.


14) The Fall of the Roman Empire – Roma İmparatorluğu’nun Çöküşü (1964) | IMDb: 6.7

Roma filmleri

Yönetmen: Anthony Mann

Oyuncular: Sophia Loren, Stephen Boyd, Alec Guinness

Tür: Dram, Tarih, Savaş

Roma İmparatorluğu’nun çöküş dönemi olarak bilinen dönem, çok uzun yıllar sürmüştür. Film, bu dönemin milattan sonra 180-192 yılları arasını, yani başlangıç yıllarını konu ediniyor. İmparator Marcus Aurelius, hükümdarlığının son yıllarını yaşamaktadır ve Germen kabilelerine karşı bir savaşın içindedir. Hasta olduğu için yakın zamanda öleceğini tahmin eden Marcus Aurelius, oğlu Commodus’u sevmediği için en güvendiği komutanı olan Livius’a bırakma kararı alır.

Livius ilk başta bu teklifi kabul etmez fakat bu durum imparatorluk tarihinde ilk defa yaşanmıyordur. İmparatorlar daha önce de öz çocukları yerine tahtı güvendikleri başka isimlere bırakmışlardır. Ancak ortada bir sorun vardır. Livius, hem Commodus ile çok yakın arkadaştır hem de Marcus Aurelius’un kızı Lucilla’ya aşıktır. Marcus Aurelius ise Part İmparatorluğu ile olan sınırlarını güvence altına almak adına kızını Ermenistan Kralı Sohamus ile evlendirmek istemektedir. Nefret, açgözlülük, mağlubiyet, zafer ve daha pek çok kavramı aynı anda işleyen film, imparatorluğun çöküşünün başlangıcındaki sebepleri detaylıca ele alır.


13) History of the World: Part I – Dünyanın Tarihi: Bölüm I (1981) | IMDb: 6.9

Roma filmleri

Yönetmen: Mel Brooks

Oyuncular: Mel Brooks, Gregory Hines, Dom DeLuise

Tür: Komedi, Tarih, Müzikal

Roma filmleri listemizin diğer filmlere kıyasla en sıra dışı filmlerinden biri olan Dünyanın Tarihi, Roma İmparatorluğu da olmak üzere birçok farklı tarihsel dönemi komedi unsurlarını kullanarak ele alıyor. Filmde, İspanyol Engizisyonu, Taş Devri, Fransız Devrimi ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde geçen birtakım hikâyeler anlatılıyor. Yanı sıra On Emir ve Son Akşam Yemeği gibi konularda yine çeşitli komedi unsurlarıyla yeniden canlandırılıyor.

Roma döneminde stand-up yapan bir filozof, Musa peygamberin On Emir’i halka duyururken yaşadığı talihsizlikler, Taş Devri’ndeki ilk evlilikler ve ilk cenazeler, ele alınan konulardan sadece birkaçı. Tarihsel süreçlere dair kendine has bir mizah barındıran film izlemek isterseniz, Dünyanın Tarihi sizin için çok iyi bir seçim olacaktır.


12) Cleopatra – Kleopatra (1963) | IMDb: 7.0

Kleopatra

Yönetmen: Joseph L. Mankiewicz

Oyuncular: Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison

Tür: Biyografi, Dram, Tarih, Romantik

Kleopatra, hiç şüphe yok ki tarihin en ikonik isimlerinden biri. Güzelliği ve zekası ile bir anlamda tarihin akışını değiştiren Kleopatra’nın hikâyesinin anlatıldığı film, sinema tarihinin de en epik filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Sinematografi, sanat yönetimi, özel efektler, kostüm gibi dallarda Oscar kazandığını da söylemeden geçmeyelim.

Milattan önce 48 yılında, Roma İmparatorluğu’nun en ünlü imparatorlarından olan Sezar, Mısır’a sefer düzenlemeye karar verir. Ancak bu sefer sadece Roma İmparatorluğu’nun ve Mısır’ın değil, dünya tarihinin seyrini değiştirecek bir sefer olacaktır. Sezar, Kleopatra’ya aşık olur ve onunla evlenir. Bununla da kalmaz ve Kleopatra’yı Mısır’ın başına geçirir. Ancak Sezar, Roma’ya geri dönmek zorundadır. Kleopatra’yı her ne kadar Mısır’ın başına geçirmiş olsa da onu da yanında götürür.

Roma’ya dönüşlerinde Sezar’a ve Kleopatra’ya destansı bir karşılama töreni hazırlanır. Her şey yolunda gider gibi gözükürken, Sezar bir suikast sonucu hayatını kaybeder. Kleopatra da yeniden ülkesi Mısır’a dönerek buradaki hakimiyetini sürdürmek ister.


11) Titus (1999) | IMDb: 7.1

Titus

Yönetmen: Julie Taymor

Oyuncular: Anthony Hopkins, Jessica Lange, Osheen Jones

Tür: Dram, Tarih, Gerilim

William Shakespeare’in aynı adlı oyunundan uyarlanan film, başta Anthony Hopkins’in unutulmaz performansı olmak üzere, şiddet içerikleri cesur sahneleriyle dikkat çekiyor. Romalı General Titus Andronicus, kazandığı bir zaferin ardından Roma’ya geri döner. Yanında da tutsak olarak Got Kraliçesi Tamora ve üç oğlunu getirir. Romalılar, Titus’un bu zaferini yoğun bir ilgiyle karşılar. Titus da Roma halkının onuruna Tamora’nın üç oğlunun kurban edilmesini ister.

Tamora çok büyük bir acı yaşar fakat bu acısını yıllar boyu içinde tutar. Daha sonra birtakım olaylar gelişir ve Tamora, kral Saturnus ile evlenir. Tamora, intikamını almak için gizli ve bir o kadar ölümcül bir plan yapar. Roma, artık bir katiller ve cinayetler şehrine dönüşmüştür. Kan, ölüm, vahşet, intikam ve daha pek çok şiddet, Roma’da kol geziyordur.


10) Quo Vadis – Ko Vadis (1951) | IMDb: 7.2

Roma filmleri

Yönetmen: Mervyn LeRoy, Anthony Mann

Oyuncular: Robert Taylor, Deborah Kerr, Leo Genn

Tür: Biyografi, Dram, Tarih, Romantik

Roma filmleri listemizde IMDb puanı en yüksek ilk 10 filme geldik bile. 1951 yapımı Quo Vadis, Roma İmparatorluğu’nun en güçlü olduğu dönemden bir kesit sunuyor. Henry Sienkiewicz’in 1905 yılında yazdığı nobel ödüllü kitaptan uyarlanan film, Neron dönemindeki Roma İmparatorluğu’nda ilk Hristiyanlar’ın gördüğü zulmü anlatmakta.

General Marcus Vinicius, 3 yıl süren savaşların ardından Roma’ya geri döner. Şehre döner dönmez Lygia ile karşılaşır ve aşık olur. Lygia, bir Hristiyan olduğu için savaşçı biriyle birlikte olmak istemez. Her ne kadar Romalı olarak yetişse de eski bir komutanın evlatlık kızı olduğu için aslında Roma’da bir rehinedir. O yüzden de Marcus Vinicius, Lygia’nın bir şekilde kendi hizmetine verilmesini sağlar.

Hz. İsa’nın yanı sıra havarilere, Tanrı’nın emirlerine, İncil’de geçen ayetlere değinen film, gerek Roma İmparatorluğu’nun en güçlü döneminden gerek de Hristiyan inancının ilk zamanlarından sunduğu kesitlerle dikkat çekiyor.


9) Agora (2009) | IMDb: 7.2

Roma filmleri

Yönetmen: Alejandro Amenábar

Oyuncular: Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac

Tür: Macera, Biyografi, Dram, Tarih, Romantik

Film, tarihteki bilinen ilk kadın astronom, filozof ve matematikçi olan Hypatia’nın hayatını anlatıyor. Hypatia, her ne kadar bu özellikleriyle biliniyor olsa da tarihteki en korkunç ölümlerden birini yaşamasıyla da hatırlanıyor. Evet, tarihteki ilk kadın astronom, filozof ve matematikçiydi fakat aynı zamanda dillere destan bir güzelliğe de sahipti.

Agora, Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetinde bulunan İskenderiye’de geçiyor. Üzerine çullanan erkekler tarafından ölümcül darbeler alan, cesedi sokaklarda sürüklenen, eti kemiklerinden midye kabuklarıyla ayrılan Hypatia’nın hayatı, henüz 45 yaşındayken son buluyor. Roma filmleri listemizin hiç şüphe yok ki en etkileyici filmlerinden biri ve henüz izlemediyseniz mutlaka izleme listenize almanız gereken bir yapım.


8) Julius Caesar – Jül Sezar (1953) | IMDb: 7.3

Roma filmleri

Yönetmen: Joesph L. Mankiewicz

Oyuncular: Louis Calhern, Marlon Brando, James Mason

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Tarihin en ikonik olaylarından biri: Brutus’un Sezar’a düzenlediği suikast! Öyle ki, bu suikast William Shakespeare’in en ünlü tiyatro oyunlarından birine ilham olmuştur. Film de bu tiyatro oyununun uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bugüne kadar en fazla gişe yapan William Shakespeare uyarlaması film olarak da biliniyor.

Sezar, her geçen gün daha hırslı bir karaktere bürünmektedir. Onun bu hırsı Brutus için endişelendirici olmaya başlamıştır. Roma senatosu da durumun farkındadır ve Brutus’u ikna ederek Sezar’a bir komplo düzenlemeye karar verirler. Brutus, Sezar’ı öldürür öldürmesine fakat bu cinayetin ardından ortaya çıkan sonuçlar çok daha büyük problemlere yol açacaktır.


7) Jason and the Argonauts – Altın Postlu Cengaver (1963) | IMDb: 7.3

Roma filmleri

Yönetmen: Don Chaffey

Oyuncular: Todd Armstrong, Nancy Kovack, Gary Raymond

Tür: Aksiyon, Macera, Aile, Fantastik

Roma filmleri listemizde bu sefer fantastik bir yolculuğa çıkıyoruz. Cinler, periler, ejderhalar ve daha pek çok efsanevi Yunan mitolojik kahramanın eşliğinde epik bir anlatı izlemeye hazır olun! Jason, şu anki kralı öldürüp hükümdar olmak istemektedir; çünkü bu kral, Jason’ın kral babasını öldürerek tahta çıkmıştır. Ancak Jason’ın işi hiç de kolay değildir. Hem babasının intikamını hem de tahtı geri almak için daha önce kimsenin başaramadığı dünyanın diğer ucundaki altın postu bulmalıdır.

Jason, sonucu ne olursa olsun bu yolculuğa çıkmaya karar verir. Aralarında Herkül’ün de bulunduğu, hepsi en iyi savaşçılardan oluşan bir grup asker toplar ve yolculuk başlar. Yolculuk boyunca çeşitli yaratıklar ve canavarlar, Jason ve askerlerine zorluk çıkaracaklardır. Bu arada, Jason ve askerlerinin büyük bir yardımcısı vardır: Zeus’un eşi, tanrıların kraliçesi Hera!


6) Troy – Truva (2004) | IMDb: 7.3

troy

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom

Tür: Dram, Tarih

Geldik Roma filmleri listemizin en popüler filmlerinden birine: Truva! Film, yayınlandığı dönem büyük yankı uyandırmış ve bugün bile kategorisi özelinde sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Milattan önce 1250 yılındayız. Truva Prensi Paris, Sparta Kraliçesi Helen’i Sparta’dan kaçırıp, Truva’ya getirir. Karısı kaçırılan Sparta Kralı Menelaus, çılgına döner ve durumu kardeşi Agamemnon’a anlatır. Zaten Truva’ya saldırmak için bir bahane arayan Agamemnon, kısa sürede devasa bir ordu toplar.

Agamemnon, 50.000 Yunan’ı taşıyan 1000 gemi ile Truva’ya doğru hareket eder. Truva, yüksek duvarlardan oluşan ve tarih boyunca defalarca kez saldırı altında kalmasına rağmen orduların yenemediği bir şehirdir. Truva’nın bir diğer prensi ve en büyük savaşçısı olan Hector, ilk başlarda Yunan ordularını püskürtmeyi başarır. Ancak Yunanlar hiçbir şekilde vazgeçmezler ve dahiyane bir planla Truva duvarlarının arkasına sızmak için çalışmaya başlarlar.

Film, her ne kadar savaşın nedenlerini, gelişmelerini ve sonucunu merkezine alsa da, efsanevi savaşçı Achilles’e de önemli bir yer verir. Brad Pitt’in uzun yıllar unutulmayacak performansıyla hayat verdiği Achilles, bir yan karakter gibi görünse de savaşın seyrini değiştirecek kadar güçlü bir isimdir.


5) 300 – 300 Spartalı (2006) | IMDb: 7.6

300

Yönetmen: Zack Snyder

Oyuncular: Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham

Tür: Aksiyon, Dram

Roma filmleri listemizin bir diğer popüler filmi 300 Spartalı, son yılların da en dikkat çekici savaş filmlerinden biri. Barındırdığı görsel efektler kimileri tarafından abartılı bulunan, kimileri tarafından da seyir zevkini arttırdığı düşünülen film, bu tartışmalar arasında yayınlandığı dönem izlenme rekorları kırmıştı. 300 Spartalı, Sparta ve Pers İmparatorluğu arasındaki Thermopylae Savaşı’nı konu alıyor.

Pers Kralı Xerxes, devasa bir orduya sahiptir ve bu gücünü tüm Yunan krallıklarına sahip olmak için kullanıyordur. Ancak Sparta Kralı Leonidas, ülkesini savunmaya kararlıdır. Bunun için her biri savaşçı olarak yetişmiş 300 askerden oluşan bir ordu kurar. Leonidas ve 300 askeri, Pers ordularına karşı destansı bir mücadele verirler. Bu mücadele, aynı zamanda tüm Yunanistan’a ilham olur.


4) Spartacus – Spartaküs (1960) | IMDb: 7.9

spartaküs

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons

Tür: Macera, Biyografi, Dram, Tarih, Savaş

Spartaküs’ün hikâyesi hepinizin bildiği üzere yakın zamanda çekilen dizi ile popüler kültürde kendine yer bulmuştu. Ancak 1960 yapımı bu film, sadece döneminin değil, tarihin de en iyi savaş ve tarih filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Otör yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye taşınan Spartaküs, çekildiği döneme göre epey yüksek bütçeli bir film olma özelliğini taşıyor. Yanı sıra, başta Oscar olmak üzere kazandığı pek çok ödülle de dikkat çekmekte.

Spartaküs, Trakyalı bir köledir ve Roma’ya satılır. Burada gladyatör eğitmeni olan Brutus tarafından keşfedilir. Spartaküs, aldığı eğitimlerinden ardından senatör Crassus onuruna düzenlenen oyunlarda yer alır. Dövüşlerde adeta rakip tanımayan ve kısa sürede herkesin konuşmaya başladığı Spartaküs, bu gücünü bir isyana dönüştürmeye karar verir. Hem diğer gladyatörler hem de köleler, Spartaküs liderliğinde düzene karşı baş kaldırırlar.


3) Ben-Hur (1959) | IMDb: 8.1

Roma filmleri

Yönetmen: William Wyler

Oyuncular: Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd

Tür: Macera, Dram, Tarih

Roma filmleri listemizde bir başyapıt ile birlikteyiz. Sadece kendi kategorisinin değil, sinema tarihinin klasik eserlerinden biri olarak kabul edilen Ben-Hur, tam 11 dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Ben-Hur ve Messala çocukluk arkadaşıdır. Ben-Hur, Kudüs’te yaşayan varlıklı bir prenstir ve aynı zamanda tüccarlık yapmaktadır. Messala ise zamanında Kudüs’ten ayrılarak Roma’da yaşamaya başlamış ve zamanla Roma ordusunun komutanlığına kadar yükselmiştir.

Uzun yıllar sonra Kudüs’e dönen Messala, Ben-Hur ile buluşur. İkili, hasret giderdikten sonra aralarında siyasi bir muhabbet başlar. Messala, Ben-Hur’dan Roma’yı eleştiren Yahudileri teşhis edip, kendisine bildirmesini ister. Oysaki Ben-Hur, Yahudilerin özgürlüğü için mücadele vermektedir ve bu teklifi kabul etmez. Messala da bunun üzerine Ben-Hur’u kürek mahkumu yapar ve sürgüne gönderir. Çocukluk arkadaşı tarafından hayatı bir anda tepetaklak edilen Ben-Hur, intikam yemini etmiştir.


2) Life of Brian – Brian’ın Hayatı (1979) | IMDb: 8.1

Roma filmleri

Yönetmen: Terry Jones

Oyuncular: Graham Chapman, John Cleese, Michael Palin

Tür: Komedi

Roma filmleri listemizin History of the World: Part I filmi ile birlikte en sıradışı filmi: Life of Brian! Ünlü İngiliz komedi grubu Monty Python’ın yaratıcısı olduğu film, kara mizah türünün sinema tarihindeki en önemli örneklerinden biri. Milattan sonra 33 yılında geçen Life of Brian, sahte mesih Brian’ın hikâyesini anlatıyor. Brian, İsa ile aynı gece doğan köylü bir çocuktur. Ancak bir karışıklık sebebiyle kendisini bir anda mesih olarak bulur.

Özellikle yayınlandığı dönemde büyük tepkilere yol açan, bugün bile hakkında tartışmaların devam ettiği film, yine de sinema tarihinde özel bir yerde durmakta. Siyaset, din, iktidar, halk ve genel anlamda insanoğlu ile ilgili ince ama sert bir mizah dili kullanan Monty Python ekibi, anlattığı döneme de trajikomik olaylar eşliğinde farklı bir bakış atıyor.


1) Gladiator – Gladyatör (2000) | IMDb: 8.5

gladyatör

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Ve geldik Roma filmleri listemizin 1 numarasına: Gladyatör! Roma filmleri denilince hemen herkesin aklına gelen ilk film muhtemelen Gladyatör olacaktır. Otör yönetmen Ridley Scott’ın muazzam hikâye anlatıcılığı ve Russell Crowe’un unutulmaz performansı, filme dair akla gelen ilk unsurlardan.

Maximus, Marcus Aurelius’un iktidarda olduğu Roma’da saygı duyulan bir generaldir. Girdiği her savaştan zaferle ayrılan Maximus, son girdiği savaşta da yine tarihi bir zafer elde eder. Her savaştan sonra olduğu gibi bu savaştan sonra da tek bir isteği vardır; o da bir an önce ailesinin yanına dönmek. Ancak Marcus Aurelius, Maximus’un hayatını değiştirecek olan bir karar verir. Marcus Aurelius, Maximus’tan iktidara sahip çıkmasını ister.

Marcus Aurelius’un oğlu ve aynı zamanda tahtın tek varisi olan Commodus, babasının verdiği bu karardan elbette ki çok rahatsız olmuştur. Bunun üzerine, Maximus ve ailesine bir suikast düzenlenmesini emreder. Maximus, suikastten kurtulmuştur fakat ailesi öldürülmüştür. Maximus ise esir düşer ve gladyatörlerin arasına gönderilir. Burada önce gladyatör eğitimi alır, ardından da dövüşlere katılmaya başlar.

Dövüşlerde elde ettiği zaferlerle kısa sürede adını dört bir yanına duyuran Maximus’un tek bir isteği vardır: Ailesini öldüren Commodus’tan intikam almak! Yıllar sonra Roma’ya gladyatör olarak geri dönen Maximus, burada da çıktığı tüm dövüşleri kazanmaya başlar ve Commodus’u öldürme amacına yavaş yavaş yaklaşır. Başta Oscar ödülleri olmak üzere birçok ödüle layık görülen film, sinema tarihinin de en ikonik yapımlarından biri olarak kabul ediliyor.

This post is also available in: English Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version