Podcast Önerileri: Her Anınıza Eşlik Edecek 20 Podcast

Podcast önerileri arayanlar bu içerik sizin için! Türkçe anlamına bakıldığında sesli blog ya da cep yayın olarak da adlandırılabilen podcast, gelişen teknolojinin keyif alınan yeni alanları arasında. Özellikle istenen her an ulaşılabilir olması sayesinde podcast kanalları; bir işle uğraşırken, ev temizlerken ya da yolculukta size eşlik edebiliyor. Eğitici kanallardan eğlenceli olanlara, hikâye anlatan podcast örneklerinden motivasyon için hazırlananlara kadar birçok seçenek mevcut. Bunlar arasından ilgi alanınıza göre seçim yapmaksa son derece kolay.

Podcast önerileri arasında kaybolmadan önce ne gibi bir beklentiniz olduğunu belirlemekte fayda var. Daha sonra belirlediğiniz konu başlığı altında önerilen kanalları incelemeniz ve yorumlarını görüntülemeniz nihai kararı vermeniz için yeterli olacak. Birçok işi aynı anda yapmayı seven kişiler için podcast önerileri, verimliliğinizi artıracak seçeneklerden biri. Böylece eliniz bir başka işle uğraşırken zihniniz yeni bilgileri almak için meşgul olacak. Hadi gelin birlikte podcast önerileri arasında neler var ve konuları neler bunları inceleyelim.


Podcast Önerileri

1) Ortamlarda Satılacak Bilgi (Eğlenceli & Öğretici)

ortamlarda satılacak bilgi

Felsefe, kişisel gelişim, film, kültür ve sanat… Günlük yaşantıda gerçekten ortamlarda satabileceğiniz bilgileri keyifli bir dille anlatan bu podcast, öğrenirken eğleneceğiniz kanallar arasında. Bölüm süreleri 20 dakikayla 1 saat arasında değişen bu podcast, farklı birçok konu hakkında kısa ve öz bilgiler edinmenizi sağlıyor. Bu sayede kültürünüzü geliştirecek bakış açıları yakalamanıza da yardımcı oluyor.

Programı sunan kişinin diksiyonu son derece düzgün olduğu için podcast, oldukça kaliteli olduğunu hissettiriyor. Edinilen tecrübelerin de bölümler arasında anlatıldığı bu programın yeni bölümlerinin gelmesini iple çekeceğinize emin olabilirsiniz. Bir kulaklık kadar uzaklıkta olacak bilgiler, keyifli bir anlatım aracılığıyla sizi bekliyor.


2) Merdiven Altı Terapi (Psikoloji Temalı & Eğlenceli)

merdiven altı terapi

“Siz geceleri uyuyabilin diye ben uyumayıp dertlerinizi düşünüyorum” diyen sunucu, psikolojik konuları tüm içtenliğiyle ele alıyor. Günlük yaşantıda karşılaşılan birçok farklı sorunu dile getiren bu yayın, dinlemesi son derece keyifli bir seri. Deniz Dülgeroğlu tarafından sunulan bu podcast serisinde kimi zaman o denli farklı hikâyeler anlatılıyor ki kendinizi gülerken bulabilirsiniz.

Merdiven Altı Terapi isimli bu podcastin dinleyicileri, kanalın âdeta müptelası olduklarını dile getiriyorlar. Kendilerini keyifsiz hissettiklerinde dahi enerji dolduklarını anlatan kanalın dinleyicileri, bu muazzam podcasti herkese tavsiye ediyor. Günümüzde birçok insanın deneyimlediği ya da çevresinde görüp kafa yorduğu psikolojik sorunları kendi hikâyeleriyle ele alan Deniz Dülgeroğlu, sizi âdeta keyifli bir terapi yolculuğuna çıkarıyor.


3) Karanlık Dosyalar (Merak Uyandıran & Belgesel)

podcast önerileri

Karanlık Dosyalar isimli podcast, gerçek suç hikâyelerinden oluşan bölümleriyle sizi unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Podcast önerileri araştırması yaparken mutlaka karşınıza çıkacak bu kanal, sizi yalnızca dinleyici olarak değil aynı zamanda dosyayı çözmeye yardım eden kişi olarak görüyor. Bu sayede takibi oldukça keyifli bir hâl alan bu kanal, birçok farklı yaşanmış olaya şahitlik etmenizi sağlayacak. Sezgi Aksu’nun seslendirmesiyle hayat bulan bu seri, gerçek suç denince akla gelen isimler arasında yer almayı başarmış hâlde.

Çözülmüş ya da henüz sonuca ulaşmamış vakaları konu edinen “Karanlık Dosyalar” her yeni bölümüyle heyecan dolu dakikalar geçirmenizi sağlıyor. Kendinizi dedektif gibi görmenizi sağlayacak bu seri, dilediğiniz zaman yanınızda olacağı için her an yeni bilgiler öğrenerek karanlık dünyaya bir pencere açtığınızı hissedebiliyorsunuz. Üçüncü şahıs olarak dâhil olacağınız bu kanal, meraklısını fazlasıyla doyuracak kalitede içeriklere sahip.


4) Mitolojika (Öğretici & İlgi Çekici)

mitolojika

Mitoloji hayranlarının mutlaka listeye eklemesi gereken “Mitolojika” birçok miti içinde barındıran bir seri. Birçok kültüre ait mitlerin özenle işlendiği bu podcast önerisi, keyifli bir dinleme imkânı sunuyor. Özellikle mitolojik karakterlere, kültürleri zenginleştiren mitlere değer veren herkes, oldukça kısa süren bu bölümleri hemen bitirecek. Çoğunlukla 3-4 dakika süren bölümlerin yanı sıra 20 dakikalık kesitlerin de bulunduğu bu podcast, unutulmaz seçimlerinizden birisi olmaya aday.

Burçak Buran’ın sunumuyla hazırlanan Mitolojika isimli podcast, kendinizi büyülü bir dünyaya yolculuk yaparken bulacağınız önerilerden biri. Duru ve son derece berrak bir anlatım tarzına sahip Buran, Mitolojika’da anlattığı her bölümüyle ilgilisinden tam not almayı başarmış hâlde. Sümerlerden Slavlara, Yunanlardan Türklere kadar birçok miti konu edinen bu seri, size podcast dinlemeyi sevdirecek kalitede.


5) Fularsız Entellik (Güncel & Düşündürücü)

podcast önerileri

Felsefeyle ilgili konulara ağırlık veren Fularsız Entellik isimli kanal, “halk için halka rağmen entellik” sloganıyla dinleyenlerini karşılıyor. İlginç konuların keyifli bir şekilde dile getirildiği bu seride ülkeyi ilgilendiren birçok güncel sorun da ele alınıyor. Gündemden düşmeyen ve birçok kişinin üzerine konuştuğu konular, bu kanalda son derece akıcı şekilde ele alınıyor.

Kanalda sunulan konular 30 – 60 dakika arasında işlendiği için iş yaparken arkada devam edecek kıvamda. Bu sayede gündemden haberleri keyifli bir şekilde dinlerken kendinizi de bir yandan işinize verebiliyorsunuz. Dinleyicilerinin kaliteli iş olarak belirttiği bu podcast, arka arkaya sıkılmadan devam edeceğiniz bir seri. Bu noktada entelektüel bakışınızı keyifli bir şekilde genişletecek öneriler arasında olan bu kanal, mutlaka listenizde olmalı.


6) Socrates Podcast (Spor Temalı & Eğlenceli)

Socrates Podcast

Spor dünyasına entelektüel bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen bu podcast, yapılmayanı deneyen seriler arasında. Güncel spor olaylarına farklı bir açıdan yaklaşan sunucular, değerlendirmelerini son derece keyifli bir şekilde sunuyor. Socrates Dergi ekibinin hazırladığı bu seri, oldukça ses getiren bir içeriğe sahip. Herkesin dilinde olan futboldan daha küçük bir kesimin ilgilendiği motor sporlarına kadar her dal, bu kanalın konusu olabilir.

Podcast önerileri arasında son derece geniş bir konu başlığı yelpazesine sahip olan bu seri, yalnızca sporla da ilgilenmiyor. Kimi zaman müzik kültürüne de göz kırpan bu keyifli kanaldaki bölümler, ortalama 40 – 50 dakika sürüyor. Kimi zaman yalnızca 10 dakikalık bölümlerin sıkıştırıldığı bu kanalda hayata kısa bir mola vererek nefes alma alanına sahip olabiliyorsunuz.


7) Barış Özcan ile 111 Hz (Eğitici & Güncel)

podcast önerileri

Barış Özcan’ın sunumuyla son derece keyifli bir hâle gelen pek çok yolculuk bu kanalda size eşsiz bir deneyim vadediyor. Her bölümün yaklaşık 20 dakika sürdüğü 11 Hz podcast serisinde Barış Özcan; sanat, teknoloji, tasarım gibi birçok konuda hikâyeler anlatıyor. Konuyla alakalı sıra dışı hikâyelere yer verilen bu kanal, pek çok kişi tarafından en sevilenler listesine alınmış hâlde.

Kendine has sunumu, düzgün diksiyonu ve bilgi birikimiyle gönüllerde taht kuran Barış Özcan, podcast diyarında da kendi kitlesini oluşturabildi. Her konuyu keyifli bir dinleme hâline sokabilen Barış Özcan, güncel konuları akılda kalıcı şekilde işlediği için her anınıza kalitesiyle şahitlik edebilecek güzellikte. Eşsiz bir işitsel yolculuğa davet eden bu kanal, kulaklıklarınız aracılığıyla hayatınızın birçok noktasında size eşlik edecek.


8) Mesut Süre ile Rabarba (Eğlenceli & Keyif Veren)

podcast önerileri

Mesut Süre, komedi gösterileriyle adından sıkça söz ettiren kişiler arasında. Özellikle Youtube üzerinden yayınladığı “İlişki Testi” isimli programıyla gönüllere taht kuran Süre, Rabarba’yla da oldukça beğeniliyor. Radyoda düzenli olarak çıkan Mesut Süre ile Rabarba programı, podcast hâline de getirildiği için isteyenler dilediği zaman dinleyebiliyorlar.

Her bölümünde farklı kişileri konuk eden Mesut Süre, dinleyicilerine kahkaha dolu dakikalar yaşatma garantisi veriyor. Herkesin kendinden bir parça bulacağı bu yayınlar, gününüzü güzelleştirecek detaylarıyla podcast önerileri listemizde yer alacak kadar kaliteli içeriğe sahip. Ortalama 1 saatlik keyif serüveni yaşamanızı sağlayacak bu seri, gün içinde kendinizi gülümserken bulmanız için muhteşem bir öneri.


9) Ceyhun Yılmaz Show (Gündem & Komedi)

Ceyhun Yılmaz Show

Canlı bağlantıların da yapıldığı bir yayın olan bu program, radyoda yayınlanıyor. Podcast hâlinin de paylaşıldığı bu seride gündeme dair konular oldukça keyifli bir şekilde tartışılıyor. Twitter etkileşimleriyle bu programa dâhil olmak da mümkün olduğu için dinleyenler kendilerini bir anda bu podcast serisinin içinde bulabiliyorlar. Ülke gündemini mizah süzgecinden geçirdiğini söyleyen bu program, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kalitede.

Her bölümü ortalama 1 saat süren podcast serisi, Ceyhun Yılmaz’ın sevilen tarzıyla dinleyiciye birkaç dakika sürdüğü hissini veriyor. Ülke gündemini keyifli bir şekilde takip etmek isteyen ve konuyla ilgili yorumların neler olduğunu öğrenmeyi arzulayan herkes Ceyhun Yılmaz Show’da buluşuyor. Gününüzü şenlendirecek anlatımı sayesinde podcast önerileri listenize bu kanalı da mutlaka ekleyin!


10) Açık Bilim Podcast (Bilimsel & Eğitici)

Açık Bilim Podcast

Açık Bilim Podcast isimli bu kanal, bilimsel birçok veriyi son derece akıcı ve açıklayıcı şekilde paylaşıyor. Bilimsel verilerin derinlemesine paylaşıldığı bu kanal, konunun derinliğine bağlı olarak uzun ya da kısa bölümlere sahip oluyor. Her hafta yenilenen bölümleriyle farklı bilimsel verileri hayatımıza dâhil eden bu seri, uzun yıllardır ilgililerin gözdeleri arasında.

Bilime dair bilgilerin içtenlikle ve dolu şekilde sunulduğu bu podcast, herkesin olan bitenden haberdar olmasını istiyor. Özellikle akademik üslupla anlatılan birçok bilginin ağdalı hâli nedeniyle halka karışamadığını düşünen sunucular, basit düşünerek konuları derinlikli bir hâlde incelemeyi amaç ediniyorlar. Bu sayede farklı terimlerle gün içinde sıklıkla duyduğumuz konuları, oldukça basit ve gayet anlaşılır hâlde sunuyorlar.


11) T Cetveli (Öğretici & Akıcı)

podcast önerileri

Podcast önerileri arasında kendine yer bulan T Cetveli, bilginin doğru şekilde yayılmasını düstur edinen “teyit.org” kanalı. Sahte habere neden inandığımızı tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren bu podcast, aldığımız bilgilerin doğru olduğunu ayırt edeceğimizle ilgili bilgiler sunuyor. Gündem olan haberlerin doğruluğunu araştıran Teyit ekibi, bu podcast sayesinde gelişmeleri ve yenilikleri tarafsız bir şekilde konuşuyor.

Ortalama 20 – 30 dakika süren bölümleriyle dinleyenleri sıkmadan akıcı şekilde bilgi veren bu kanal, birçok kullanıcının favori listesi arasında. Kimi bölümlerinde alanında uzman kişilerin konuk olduğu bu kanal, gün içinde yalnızca bir şeyler dinleyerek vaktini verimli geçirmek isteyenler için âdeta altın madeni. Dijital çağdaki bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek için neler yapacağınızı öğrenmek isterseniz siz de T Cetveli isimli podcaste bekleniyorsunuz!


12) Ha Geldi, Ha Gelecek! (Teknoloji & Gündem)

ha geldi ha gelecek

Aykut İbrişim’in hazırladığı bu podcast, günümüzde herkesin oldukça merak ettiği teknolojik gelişmeleri ele alıyor. Geleceğin nasıl şekilleneceği, gündelik yaşantıda nelerin değiştiği gibi konular, bu programın ana gündem maddesi. Özellikle herkesin hem merakla hem de endişeyle takip ettiği yapay zekâ gelişimi, bu kanalda son derece kolay anlaşılır şekilde işleniyor. Hâl böyle olunca da teknolojik gelişmeleri bu podcast aracılığıyla keyifle takip edebiliyorsunuz.

Sanal gerçeklik, blockchain gibi konuların da işlendiği bu podcast önerisi, sıklıkla duyduğumuz ama ne olduğunu bir türlü netleştiremediğimiz konuların keyifli hâle gelmesini sağlıyor. Konunun derinliğine bağlı olarak bölümlerin 20 – 60 dakika arasında değişen süreleri, dinleyiciyi asla sıkmıyor. Bu sayede gelişmeleri takip ederken kendinizi hiçbir zaman sıkılırken bulmuyorsunuz!


13) Anlatsam Roman Olur (Edebiyat & Sohbet)

podcast önerileri

Kültür ve sanat söyleşileri olarak hayatımıza giren Anlatsam Roman Olur podcasti, son derece keyifli bir sohbet kanalı. Özellikle edebiyatta bilinen isimleri konuk eden bu kanalda Elif Şafak, Gündüz Vassaf gibi isimler yer alıyor. Sanat dünyasının ileri gelenlerini konuk eden Nida Dinçtürk, sunumuyla dinleyenlerden de tam not almayı başarmış isimler arasında.

Günlük yaşantı içinde sıklıkla karşılaşılan haberlerin keyifli şekilde ele alındığı bu program, hayata dair izler içeriyor. Her zaman karşılaşılan konuların yanı sıra tecrübelerin de dâhil edildiği bu program tam da “anlatsam roman olur” dedirtecek cinsten hikâyelere ev sahipliği yapıyor. Bu sayede yolculuk esnasında ya da herhangi bir işle meşgulken kendinizi keyifli bir sohbetin içinde bulabiliyorsunuz.


14) Gelecek Bilimde (Röportaj & Eğitici)

gelecek bilimde

İçeriklerin alanında uzman kişilerce hazırlandığı bu kanal, podcast önerileri arasında oldukça dikkat çekiyor. Özellikle eğitici içerikleri interaktif projeler ve kimi sosyal dönüşüm projeleriyle süsleyen bu kanal, pek çok dinleyicinin her zaman ziyaret ettiği bir podcast. Yayınlarda ağırlıklı olarak sağlık, teknoloji ve bilim gibi konuların ele alındığı bu kanal, yalnızca dinleyerek dahi verimli bir gün geçirmeyi garanti ediyor.

Kalıplaşan bilim platformu imajından sıyrılan yapısıyla dinleyicileri cezbeden bu kanal, pek çok konuyu işleyebilecek yelpazeye sahip. Bilimin her dalına yeşil ışık yakan konu başlıkları, keyifli ve akılda kalıcı şekilde işlendiği için kendinizi keyifli bir yolculukta bulmanız son derece olası. Müzik analizlerinden yapay zekâya, uzayın derinliklerinden psikolojiye kadar tüm bilim dalları bu kanalda kendisine yer bulmuş hâlde.


15) Lemi’nin Not Defteri (Yazılım & Sohbet)

Lemi’nin Not Defteri

Lemi Orhan Engin, uzun yıllar boyu yazılım dünyasının içinde yer alan bir isim. Tüm tecrübelerini keyifli bir sohbet havasında dinleyicileriyle paylaşan Engin, kendi kanalında yazılım ve teknolojiye dair düşüncelerini aktarıyor. Yalnızca yazılım alanında değil, genel iş dünyasını da ilgilendiren konularıyla Lemi’nin Not Defteri isimli podcast, oldukça beğenilen kanallardan bir diğeri.

İş görüşmesi, çalışma sırasında pozitif düşünceler silsilesi gibi birçok konu başlığını keyifle işleyen sunucu, dinleyicilerle âdeta sohbet ediyor. Bu tarzı sayesinde oldukça sevilen Engin, Spotify üzerinden yaptığı yayınlarda kimi zaman oldukça uzun bölümler hazırlarken bazen de birkaç dakikalık sohbetlere yer veriyor. Yalnızca yazılım dünyasındakilerin değil herkesin dikkatini çekmeyi başaran bu isim, podcast önerileri listesinde kolaylıkla kendisine yer bulmuş oluyor.


16) Açık Mimarlık (Dekorasyon & Öneri)

açık mimarlık

Açık Mimarlık isimli podcast, Yağmur Yıldırım’ın son derece keyifli sunumuyla oldukça beğeniliyor. Mimarlığı her açıdan ele alan konu başlıklarıyla bu kanal, oldukça kapsamlı bir çalışma. Özellikle alanında uzman kişilerin de konuk edildiği bu programda konuşulanlar, gündemin mesleki anlamda takip edilmesini kolaylaştırıyor. Her hafta ortalama 30 dakikanızı ayırarak mimarlığın tüm inceliklerini bu kanal aracılığıyla dinlemeniz mümkün.

Konu başlıkları incelendiğinde kimi zaman bazı bölgelerin, şehirlerin ya da tarihî yapıların da eleştirildiğini görüyoruz. Bu sayede bu podcastte mimarlığın yalnızca teoride değil pratikte de son derece işlevsel şekilde ele alındığını söylemek mümkün. Mimarlıkla ilgisi bulunmayan kişiler dahi Yağmur Yıldırım’ın keyifli sunumuyla bu kanalı yeni bilgiler edinmek için takip edebilirler.


17) Tork TV (Motor Sporları & Yarış)

tork

Takipçilerini güncel yarış ve motor sporlarıyla ilgili haberlerle karşılayan bu kanal, son derece keyifli bir sohbet podcasti. Kendilerine ait bir üslupla motor sporlarından bahseden yayıncılar, her hafta bir ana konu üzerinden derin bir sohbete dalıyor. Yalnızca motor sevdalılarının değil otomobil tutkunlarının da beğeneceği konu başlıkları seçen ekip, ortalama 1 saatlik yayın yapıyor.

“Monte-Carlo Rallisi”, “F1 2022 Z Raporu”, “Abu Dhabi GP” gibi konu başlıklarının bulunduğu bu kanal, ilgilisinin oldukça beğendiği bir podcast. Motor sporlarına ilginiz varsa kahveniz eşliğinde bir pazar gününü keyifli şekilde geçirme imkânına bu podcast sayesinde kavuşabilirsiniz. Özellikle dünyadan otomobil ve motor yarışları hakkında detaylı bilgiler öğrenmek isterseniz bu kanal tam size göre!


18) Hep Anlatanlar (Anı & Güncel)

podcast önerileri

Hayatta karşılaşılan her an ile ilgili birçok hikâyeye sahip bu kanal, kendinizi yakın arkadaşınızla sohbet ediyormuşsunuz gibi hissettirecek. Birkaç bölümü bulunan bu kanalda ele alınan konular; kamp anıları, yılbaşı hikâyeleri gibi herkesin keyifle dinleyeceği başlıklar. Uzun süredir yayın yapmıyor olsalar da keyifli sohbetleriyle podcast önerileri listesinde kendilerine yer bulabiliyorlar.


19) Biraz Konuşabilir Miyiz? (Komedi & Sohbet)

Biraz Konuşabilir Miyiz?

Farklı konu başlıklarıyla oldukça dikkat çeken bu kanal, daha yayınların isimleriyle dahi güldürmeyi başarıyor. “Shakira’nın ‘Hamamda Düşürdüm Sabun’ Diye Şarkı Çıkarması, Tom Cruise’un Kızılay’da Kan Vermesi” gibi ilginç başlıklar, dinleyiciler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Sohbetin keyifli şekilde geçtiği bu yayın, İlker Gümüşoluk ve Kemal Ayça isimleriyle yapılıyor.

Her bölümünün ortalama 20 – 30 dakika olduğu bu yayın, gününüzün keyifli geçmesine yardımcı olacak kalitede. Özellikle sabahları işe giderken sakin bir şekilde kendinize gelmek isterseniz bu kanalı favorilerinize eklemenizi öneririz. Dinleyicilerinden tam not almayı başarmış bu podcast, kendiniz gülmekten alamayacağınız bir serinin içinde bulmanızı sağlayacak. Bu sayede “Biraz Konuşabilir miyiz?” isimli kanal, podcast önerileri listesinde kendisine değişmez bir yer bulmuş hâlde.


20) Sesli Öyküler (Hikâye & Edebiyat)

Sesli Öyküler

Nisan Kumru’nun sesinden birçok hikâyeyi dinlemek sizin için son derece keyifli olacak. Özellikle yolculuklarda hikâye dinlemeyi seven kişiler, bu kanalı favori listelerine eklemeliler. Edebiyat dünyasından birçok farklı ismin hikâyelerini seslendiren bu yayıncı, dinleyicileri tarafından oldukça beğenilen bir tarza sahip. Sesli kitap tutkunları, bu yayını yolculukta ya da kısa yürüyüşlerde kendilerine arkadaş edecekler!

 

Podcast önerileri listesinde daha birçok yayıncı kendine yer bulacak kalitede. Herkesin ilgisine ve zevkine göre kategorilerin yaygınlaştığı podcast yayınları, son dönemde son derece popüler. Keyifli bir yolculuk için ya da zihninizi dağıtmak için tercih edebileceğiniz podcast önerileri, gününüzün verimli ve neşeli geçmesine yardımcı olacak!

Kategoriler: Dijital

Yorumlar (0) Yorum Yap

/