Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.
6 Ocak 2019
Netflix Filmleri: IMDb’ye Göre Listelenmiş 20’den Fazla Film
Netflix filmleri son zamanların hızla yükselen yapımlarından. Kendi orijinal içeriklerinin sayısını gün geçtikçe artıran Netflix, özellikle film alanında harika işler çıkarıyor. Dolayısıyla koltuğunuza ya da yatağınıza uzanmış ve iyi bir film keyfi yapmak istiyorsanız Netflix filmleri iyi bir seçim olabilir.

Netflix filmleri

Biz de "Bu kadar fazla içerik arasından ne izleyeceğime nasıl karar vereceğim?" diyenler için Netflix orijinal içeriği olan Netflix filmleri arasından IMDb'si en yüksek 20 tanesini sizler için listeledik. İyi seyirler!

Dilerseniz Netflix filmleri için oluşturduğumuz bu listenin bir benzeri olan Netflix Belgeselleri içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.

Meksika'nın başkenti olan Meksiko'nun Roma adlı mahallesinde geçen film, 60'lı ve 70'li yıllarda bu bölgede yaşananları ele alıyor. Siyah beyaz olarak çekilen Roma, o yıllarda bireysel, toplumsal ve politik çekişmelerin arasında kalmış bir ailenin kendi dengesini koruma çabasını anlatıyor. Netflix filmleri arasında en yükse IMDb puanına sahip olan film, Venedik Film Festivali'nde prömiyer yapmış ve En İyi Film kategorisinde Altın Aslan ödülünü kazanmıştır.

True Detective diziyle uluslararası sinema dünyasında dikkat çeken genç yönetmen Cary Fukunaga'nın Beasts of No Nation isimli bu yapımında Afrikalı çocuk askerlerin hikayesi anlatılıyor.

Bir tür Vahşi Batı filmi olan The Ballad of Buster Scruggs'da birbirinden bağımsız 6 farklı hikaye anlatılıyor. Hikayelerde iç savaşın son dönemlerinde yaşananlardan bahsediliyor.

Netflix filmleri yalnızca ABD yapımlarından oluşmuyor. Bir İtalya yapımı olan ve İtalyanca adı adı "Sulla Mia Pelle" olan film, İtalya'nın en şaibeli ve büyük tartışmalara sebep olan davalarından birinin perde arkasında yaşanan gerçeklere ışık tutuyor. Yakın tarihte yaşanan gerçek olayların bir uyarlaması olan film, basit bir suçtan tutuklanan ve gözaltında tuhaf bir şekilde hayatını kaybeden Stefano Cucchi'yi ve ailesinin değişen yaşamını anlatıyor.

Lara Jean Song Covey’in aşk hayatı, hoşlandığı beş farklı erkeğe yazdığı aşk mektuplarının tuhaf bir şekilde postalandığı sırada kontrolden çıkıyor. Bu kontrolden çıkışla birlikte hoşlandığpı 5 çocuk, Lara Jean Song Covey'in kendileri hakkındaki düşüncelerini öğreniyorlar.

Film, evliliği oldukça stresli bir evreden geçen Rachel ve Richard adındaki çiftin trajikomik hikayesini anlatıyor. Ebeveyn olmak isteyen çiftimiz çocuk sahibi olmakta zorluk yaşamaktadırlar. Çiftin hamilelikteki başarısız hamleleri onlar hem duygusal hem de maddi olarak yıpratmaktadır. Kendilerine katılan yeni bir birey ile birlikte çiftimizin hayatları değişmeye başlar.

En yakın arkadaşı olan Okja adındaki hayvanı ile birlikte Güney Kore'nin dağlarında büyüyen Mija adındaki genç kız, Okja'yı birtakım çıkarları için kullanmak isteyenlere karşı onu korumak zorundadır.

8) The Fundamentals of Caring (IMDb: 7,3)

Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu

Emekli bir yazar olan Ben Benjamin, oğlunu yıllar önce kaybetmiştir. Bununla birlikte eşiyle boşanma aşamasına gelecek kadar sorunlar yaşamıştır. Finansal olarak da zor günler geçiren yazarımız, bakıcılık işine girerek bu problemi aşabileceğine inanır. Tedavisi henüz olmayan bir hastalığı olan Trevor ismindeki gencin bakıcılığını üstlenir. Beraber yaşamlarını değiştirecek türden bir yolculuğa çıkarlar.

Netflix filmleri arasında 7,3'lük puana sahip son film olan The Fundamentals of Caring'in ardından listeye 7,2'lik filmlerle devam ediyoruz.

9) The Siege of Jadotville (IMDb: 7,2)

Jadotville Kuşatması
Tarihte yaşanmış bir olayı konu edinen film, 1961 yılında Birleşmiş Milletler'in İrlanda barış gücü piyadelerini kasaba sakinlerini korumaları adına Kongo'daki Jadotville'e göndermesi ile başlıyor. İrlandalı askerler bu yolculukta zor bir saldırı ile karşılaşırlar ve saldırıya direnmekten başka şansları ne yazık ki yoktur. Fakat buna ne kadar dayanabilecekleri bilinmemektedir.

10) First They Killed My Father (IMDb: 7,2)

Önce Babamı Öldürdüler
Vietnam Savaşı'nde ABD'nin bombalı saldırılarına maruz kalan tarafsız bölge Kamboçya'da devreye Kızıl Kmerler girer ve yönetimi ele geçirirler. Devlet adına çalıştığına inanılanlar ve onların aileleri kamplara sürülür ya da öldürülür. Orta halli bir ailenin kızı Loung Ung bir çocuk için çok zor şeyler yaşayacak ve çocuk asker olmaya zorlanacaktır.

11) Love Per Square Foot (IMDb: 7,2)

Metrekare Başına Aşk

Bankada çalışan Sanjay ve Karina'nın bir ev sahibi olma hayalleri vardır fakat yalnız başlarına bir ev sahibi olabilecek kadar para kazanamamaktadırlar. Bir Hindistan yapımı olan filmde, ev sahibi olma hayali olan bu ikilinin bir gayrimenkul projesine dahil olmak adına anlaşmalı evliliğe karar vermeleriyle başlayan maceraları anlatılıyor.


Bazen
HIV testi sonuçlarını büyük bir endişeyle bekleyen yedi yabancı koca bir günü, aynı yerde bir arada geçirmek zorunda kalırlar. Sonucu erken almak adına klinikte çalışan sağlık görevlisine rüşvet verirler. Sonuçlar geldiğinde içlerinden bir kişinin test sonucunun pozitif olduğunu öğrenirler.

En büyük hayalleri Noel Baba’yı görebilmek olan iki kardeş Noel Baba’nın kızağına ondan habersizce binerler ve bu yaptıkları onlar için heyecanlı mı heyecanlı bir yolculuğun başlangıcıdır. Kate ve Teddy adındaki bu kardeşleri diğer taraftan yaptıkları bu birtakım hatalar neticesinde Noel’i büyük bir tehlikeye atarlar. Bir şekilde her şeyi yoluna sokup Noel’i kurtarmalıdırlar.

Endonezya yapımı olan ve biraz aksiyon biraz gerilim tadındaki film, son işi genç bir kızı korumak olan ve bir çete için çalışan bir tetikçiyi anlatıyor. Görevle ilgili çok fazla şey öğrenen tetikçi çete üyelerinin izni olmadan görevden ayrılır. Öğrenmemesi gereken şeyleri öğrendiği için de çete tarafından derhal öldürülmesi gerekmektedir.

Hindistan'ın başkenti olan Yeni Delhi'de bir çarşıda dükkanı olan ve çorap satan Brij Mohan, her ne kadar umutsuz da olsa yaşamını değiştirmek istemektedir. Çorap dükkanı ona çok da bir şey kazandırmamaktadır. Ayrıca parayı har vurup harman savuran eşinden ve biriken borçlarından kendisine gına gelmiştir. Bu sefil hayattan kurtulmak adına görünümünü değiştirir ve yeni bir kimlikle hayatına devam eder. Fakat işler kendisi için hiç beklenmedik yerlere varacaktır.

Film, Orta Çağ'da İngiltere kralı olan I. Edward'ın İskoçya'yı işgali sıralarında Robert the Bruce’un verdiği mücadeleyi anlatıyor. Robert the Bruce doğabilecek ciddi sorunlara karşın İskoç tacını giyer ve bir grup azimli askeri bir araya getirerek acımasız kral Edward'a ve onun problemli oğlu Galler Prensi’ne karşı onurlu bir savaş verir.

The Other Side of the Wind isimli yapım, Avrupa'da sürgün bir yaşam sürerken Hollywood'a dönüş yapan J.J "Jake" Hannaford isimli muhteşem yönetmenin öyküsünü anlatıyor. J.J "Jake" Hannaford bu dönüşü çok uzun yıllar üzerinde çalıştığı film olan "The Other Side of the Wind" ile yapmak istemektedir ve filmi önemli mücadeleler vererek bitirmeye çalışır.

Kemiklerine Kadar
Yeme bozukluğu olan ve bu zamana kadar 4 farklı klinikte tedavi görmekte olan anoreksik bir genç olan Ellen’ın ailesi, Ellen'i kendilerinin gözleri önünde öldüğüne inanırlar. Ayı zamanda yetenekli bir sanatçı da olan Ellen, geçmişte yaptığı bir çizimin kendisi gibi anoreksik bir hastada rahatsız edici etkilere neden olduğunu görünce sanatını bırakmıştır. Şimdi 5. kez ve son kez tedavi olmaya karar verir.

Bu Benim Dünyam Değil
Kendini sürekli depresyonda hisseden bir kadının durgun yaşamı bir soyguna kurban gitmesi sonucu ciddi bir şekilde sarsılır. Kendisinin artık yeni bir amacı vardır. Onu soyan hırsızların peşine düşmeye ve onları bulmaya karar verir. Bu tehlikeli macerada tuhaf komşusu da kendisine eşlik edecektir.

Meyerowitz Hikayeleri
Yıllar önce dağılmış olan bir aile yıllar sonra New York'ta bir araya gelirler. Bu bir araya gelişin sebebi ise babalarının sanatsal çalışmalarını kutlayacakları bir etkinliktir.

Ruhların Sonbaharı
Louis Waters ve Addie Moore aynı binada yaşayan ve uzun bir süredir bekar olan  insanlardır. Daha önce hiçbir tanışıklığı bulunmayan bu iki komşunun yaşamları, Addie'nin attığı ilginç bir adımla bambaşka bir noktaya gelecektir.

22 July isimli bu yapım, 22 Temmuz 2011'de Norveç'in başkenti olan Oslo’nun biraz dışındaki Utøya Adası’nda İşçi Partisi Gençlik Kampı’nı basıp ortalığı kana bulayan terörist Anders Behring Breivik'in saldırısını anlatıyor. Film, 77 insanın yaşımını yitirdiği bu üzücü olayda yaşananların adım adım gelişme süreçlerini ele alınıyor.

Faydasız ve Aptalca Bir Hareket
Film, yükselen mizah dergisi National Lampoon'un hikayesi üzerinden ilerliyor. Filmde bu derginin kurucularından olan dahi fakat problemli isim Doug Kenney'in kurduğu medya imparatorluğu işleniyor.

Görkemli Hayaller

Bambi adındaki genç baba hüküm giymiş ve cezası bittikten sonra hapisten çımıştır. Fakat etrafındaki şiddetten, kaostan kendisini bir türlü kurtaramamıştır. Bu kaosun içinde yaşam savaşı verirken bir yandan da oğluna bakmak zorundadır. Yazar olma hayalleri olan Bambi'nin yoksulluk gibi çözmesi gereken çok daha büyük sorunları vardır.

Netflix filmleri ve dizileri arasında İspanyol yapımların ne kadar sevildiğini biliyoruz. Bir İspanyol yapımı olan bu filmde de hızla büyüyen başarılı bir firmayı bugünlere getiren 4 kurucu ortak büyük bir çıkmazdadır. İspanya’nın vergi dairesi tarafında derin araştırma içindedirler ve kaçırdıkları büyük miktarlardaki vergilerin fark edilmesi an meselesidir. Bu problemi çözmek adına bir araya gelirler. Suçlarını itiraf etmenin en doğru yöntem olduğuna karar verirler. Peki bu cezayı kim çekecektir? Bu tartışmanın yaşandığı o gecede bu dostluk ciddi bir sınavdan geçecektir.

26) Polar (IMDb: 6,3)

Hanniball'dan tanıdığımız Mads Mikkelsen'ı başrolde gördüğümüz Polar, John Wick sevenler için mükemmel bir film olacaktır. Her ne kadar aksiyon bazında ilk etapta sınıfta kalsa da, sonradan nabızlarınızı yükseltecek bir filme dönüşüyor.


Netflix filmleri arasında Bright, Bird Box, Irreplaceable You, Benji gibi popüler filmler de bulunuyor fakat ne yazık ki bu filmler IMDb'ye göre ilk 20'ye dahil olamıyorlar.

Netflix filmleri sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.
Liste sürekli olarak güncellenecektir. Siz de beğendiğiniz Netflix film önerilerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.
Son Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019 (22.03.2019)
1

arrow_upward